Gemeenteraad van Axel. Marktberichten. zijn getrokken. Beiden staan te Schoon oord en in den omtrek zeer onguustig bekend. N.R.Crt - Een oplichter. Sedert eenige da gen maakte een vreemd signeur, zich uitgevende voor jonkheer, de omstre ken van 's-Hertogenbosch onveilig. Hij kwam in die stad in een spijker-auto, vergezeld van een chauffeur, en trachtte van een automobiel-handelaar een nieu wen band en benzine los te krijgen. Dit lukte echter niet. Vervolgens toog het tweetal naar Vught waar de jonker in een café een poging deed om f 25 te leenen. De chauffeur bleek volgens het rij bewijs in dienst te zijn bij een firma in Den Haag, en had met de „zaken" des jonkers niets uit te staan. De pseu- dojonker had de auto slechts gehuurd. In Boxtel gekomen, koos hij echter een anderen titel en gat zich uit als geheim politie-agent en zei op weg te zijn om de ontvoerders van de Haagsche barones te Ostende te achtervolgen. Als bewijs rammelde hij telkens met handboeien in het bijzijn van den veld wachter. Met dezen begaf de valsche rechercheur zich vervolgens naar een kasteel, waar familie van de ontvoerde woont, en hij een poging deed om 1000 te leenen. De eigenaar van het kasteel schoot hem die som echter niet voor. Daarna logeerde de jonker in hotel ,De Kei" waar hij zich flink te goed deed en 200 te leen vroeg en waar het hem werkelijk gelukte 25 van den hotelier los te krijgen. Daarop bestelde de jonker een fijn diner voor zes personen, waarvan men omstreeks zes uur zou gebruik maken. Hij reed echter weg, om niet weer te keéren de hotelrekening en de onkosten van reparatie en benzine bij den smid on voldaan latende. Vrijdag arriveerde te Boxtel een heusche rechercheur van politie uit Den Haag met portretten van een be kend oplichter, die te 's-Gravenhage was gearresteerd, en een verdacht individu uit Amsterdam blijkt te. zijn. Inmiddels was ook de chauffeur met zijn patroon uit Den Haag te Boxcel aangekomen om de rekening bij den smid te voldoen. De oplichter heeft te Boxtel nog j 70 verteer gemaakt; hij had onder een voorwendsel het nummer van de auto veranderd. Later wordt nog gemeld dat de „jon ker" op het kasteel voorgaf Bezemer, den koetsier die met de baronesse te Ostende vluchtte, te moeten opsporen en naar 't krankzinnigengesticht Voor burg te Vught te moeten brengen. De familie verwees hem toen naar haar notaris te 's-Gravenhage, die hem 1000 kon ter hand stellen. Daarop vertrok de gewaande jonker naar Den Haag, waar de inmiddels telegrafisch gewaar schuwde politie hem arresteerde. Hy beweert Henri Darks te heeten, afkomstig uit Amsterdam. Aardbeving. De waarneming eener aardbeving door het meteorologisch instituut te De Bilt, is gebleken te zijn voorge komen op het Balkan schiereiland en omgeving. Zij is vooral hevig geweest te Kadikoi en op de Prinseneilanden (io de zee van Marmora). Aanmerkelijke schade is aangericht te Ganos, Chora, Merefte en andere dorpen aan de Europeesche kust van de Zee van Marmora. De kapitein van het stoomschip Vigi- nian heeft gerapporteerd, dat hy bij het passeeren van Ganos opmerkte, dat het dorp tegen gewoonte in duister nis was gehuld. Vergeefs zocht hij daarop de havenlichten van Chora, die waren verdwenen, en zag toen, dat Merefte, Heraklika, Milia en Krastika ia brand stonden. Het water borrelde zoo hevig, dat hij het anker niet dorst uit te werpen. De bemanning van een aadere stoomboot heeft gemeld, dat tegen 3 uur in den ochtend van Vrijdag het schip door een zeebeving werd geschud. De matrozen zagen Chora, Merefte en Heraklika branden. Door den storm konden ze niet naderbij komen. De petroleumtanks te Miri moeten in brand staan. Het gerucht gaat, dat Rodosto en. Silivri zijn verwoest. Een schip, dat Gallipoli gepasseerd is, heeft vermeld, dat de stad een puin hoop is. Op vele plaatsen zijn branden uitgebroken. Een soldaat, die gewond was, heeft gezegd, dat aan de zijde der Dardauellen geen huis bewoonbaar is gebleven. De kazerne is ingestort5 soldaten zijn gedood. Verscheiden zijn licht gewond. Door nieuwe aardschokken zijn Sjar- keny en andere dorpen verwoest. Te Adrianopel heeft men de aard beving geducht gevoeld. Zij veroor zaakte groote verwoestingen en verlies aan menschenlevens. In het geheele wilajet zouden 70 tot 80 dooden en 200 gewonden zijn. Te Rodosto is geen huis te vinden, dat geen schade heeft geleden. Er zijn 5 dooden en 10 gewonden. Een moskee stortte in en begroef den iman. Alleen in de Armenische wijk is voor 200.000 gulden schade aangericht. Het aantal dooden bedraagt volgens de kranten een duizendtal, dat der gewonden 5000 tot 6000. Te Korembagia stortten 15 huizen in, te Outchouroumdere 29, waarbij 33 personen gewond werden. Het stadje Hora is bijna geheel ver woest. De brand veroorzaakte den dood van 80 personen, terwijl er 300 gewond werden. Te Mirioflto zijn door den brand 300 (volgens andere berichten echter slechts 60) personen gedood en 600 gewond. Sarkeny is bijna geheel verwoest, te Gallipoli zijn vele huizen ingestort. De torpedojager „Bassorah" is vertrokken om hulp te gaan brengen. Te Mufty en Mirioflto zijn gansche gezinnen onder de puinhoopen begraven. Vijftienduizend personen zijn dakloos. De Regeering zond tenten en levens middelen. Te Adrianopel zijn 20 moskeeën en talrijke andere gebouwen verwoest of beschadigd doodelijke ongelukkeu kwa men daar niet voor. Er is schade te Dedeagatch, Kelam, Demotika, Djesser- ghama, Karadjali, Ortikeuy, Moestapha pascha, en Loeleboergas. Te Tchoerloe verwoestte de brand 200 huizen en een 100-tal magazijnen. De schade bedraagt hier 200.000 Turk- sche ponden. Te Chargoey verbrand den 200 huizen. Er zijn 60 dooden en 50 gewonden. Alle huizen zijn onbe- wooübaar. Vier moskeeën stortten in. Te Cherloe zijn meer dan 500 gebouwen, waaronder het telegraafbureau en het station afgebrand. Te Loeleboergas stortten eenige huizen en 2 minarets in 2 personen kwamen om. Een springvloed te Terremoto be schadigde verscheidene schepen, waar onder het jacht van den khedive. Te Mahroessa, op het eiland Marmora, zijn bijna alle huizen, scholen en kerken verwoestde brand vernielde, wat door de aardbeving nog gespaard was. Te Argyrocostro werden 82 huizen door brand vernield. Verdachte lading. Te Antwerpen zijn in een lading rijst patronen ontdekt, die waarschijnlijk voor Portugal of Turkije waren bestemd. Aan boord van het Hamburgsche schip Hernania was een partij rijst in zakken. Toen reeds een heele partij op de kaai lag, om op lichters te worden overgescheept, ging een zak los, en groot was de ver bazing, toen men tusschen den regen van rijst, een hagel van patronen op de kaai zag nederkletteren. De lading is in beslag genomen. De boetvaardige - Vijftien jaar geleden ouderscneidde zich te Auxerre een jong priester, Guinot geheeten, door ztiu ijver en godsviucht. Een tijd ver bleef bij in het bekende, den laatsten tijd veel besproken klooster »Grande Chartreuse"toen keerde hij weer in de rijen der seculiere geestelijken terug. De getrouwen beminden hem. Zijn su perieuren verwachtten groote dingen van den sterken geloovige-. Tot hij een zusterziel vond. Dat was een boetvaardige. Ze kregen elkander lief. Maar daaraan kwam een einde. De jonge dochter keerde onder het ouder lijk dak terug. Doch de geloovige had in dit avontuur geloof en soutane verloren. Zoo vurig hij vroeger de zaken der kerk had verde digd, zoo heftig anti-clerieaal werd hij nu Die stemming luchtte hij in het blad »Yonne". Hij huwde, scheidde, huwde opnieuw, werd met kinderen verblijd. Toen Guinot nog te Auxerre stond, beheerde hij daar een patronaat. Dit jaar vierde dat werk zijn vijf en twin tigsten verjaardag. De tegenwoordige beheerder, een pastoor, schreef aan Guinot, dien hij nog steeds als geestelijke be schouwde eens priester,altijd priester om zich te verontschuldigen, dat hij hem niet onder de stichters van het patronaat vermeld had en hij voegde daarbij „Ik hoop, dat God u de genade zal bewijzen, al uw plichten te vervullen." De gewezen geestelijke besteedde eerst niet veel aandacht aan dit schrijven, dat hem zijn jonge jaren te binnen riep. Maar op den avond voor den léden Juli werd hij niet wel. Wetend, dat zijn hart niet in orde was, werd hij angstig De naam van den pastoor kwam hem in gedachten Om kort te gaan, toen de aanvallen zich herhaalden, ontbood hij den man Gods. Hij had een herroeping voorbereid, waarin hij zeide, te verlangen, met de sacramenten der kerk begraven te worden en vergiffenis te vragen voor al het bedreven kwaad. Inderdaad heeft de pastoor den afvallige absolutiegeschonken. Guinot is nu met zich zelf tot vrede gekomen. Hij hoopt, er weer geheel bovenop te komen - Wat moet ik worden, zei hij tot een vertegenwoordiger der Matin", die hem natuurlijk moest interviewen. - Een goed Christen, niets anders Maar zijn vrouw zei snikkend (zij is onderwijzeres): - wat moet ik worden, nu ze mijn man hebben terug genomen. Zitting van 13 Aug. 1912. Behalve dhr. Dieleman zijn alle leden tegenwoordig. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige ver gadering worden gelezen en onveran derd goedgekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a Missive van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit be treffende verkoop van gemeentegrond aan de Wed. Joh. de Bruijn. Wordt voor kennisgeving aangenomen. II. Aanbieding begrooting Algem. Burg. Armbestuur. Wordt in handen gesteld eener com missie bestaande uit de h.h. Van Driel, Oggel en Wolfert om na onderzoek verslag uit te brengen. III. Af- en overschrijving van posten in de begrooting voor 1912. Z. h. s. hiertoe besloten. IV. Verzoekschrift van het fanfaren- gezelschap „Concordia" om op 15 Aug. a. s. gebruik te mogen maken van de raadzaal. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. V. Als voren van de vereeniging „Eloralia' om gebruik te mogen maken van de noodige lokalen der o. 1. s. voor het houden der jaariijksche tentoon stelling op 30 en 31 Aug. aanstaande. Z. h. s. toegestaan. VI en VII. Verzoek van den heer J. Huizinga om ontslag als ambtenaar van den Burgerl. Stand. Z. h. s. wordt het gevraagde ontslag eervol verleend. In zijne plaats wordt benoemd dhr. L. J. den Hollander met 9 van de 10 stemmen. Dhr. Kruijsse verkreeg 1 stem, en stond met den benoemde op de aanbevelingslijst. VIII. Opmaken aanbeveling van Zetters. Worden herbenoemd de aftredende leden de h.h. Smie's en Wollert, en de plaatsvervangers J. Verijzer en P. Dek ker Pz. Voor zoover aanwezig nemen allen de benoeming aan. IX. Vaststellen geraeenterekening over 1911. De Voorz. zegt dat Burg. en Weth. het gewenscht achten dit punt nog eens aan te houden tot een vol gende vergadering, en dat wel naar aanleiding van eenige posten de gas fabriek betreffende. Het college acht een grondig onderzoek daarvan noodig, ten einde in staat te zijn alle verlangde inlichtingen te verschaffen. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. X. Wijziging verordening regelende de jaarwedde der onderwijzers. B. en W. stellen voor als gevolg van eene wijziging in de Militiewet de ver ordening als volgt te wijzigen de slot zin van art. 9 te doen wegvallen, en te lezen Onderwijzers, die ingevolge het be paalde bij art. 185 der grondwet, art. 80 en 81 der militiewet van 2 Éebr. 1912 (Stbl. no. 21) of art. II, 11 bis of liter der Land weer wet onder de wapens of in werkelijken dienst worden gesteld, blijven in het volle genot van de aan hunne betrekking verbonden jaarwedde. Z. h. s. wordt de verordening aldus gewijzigd. XI. Vaststellen suppl. kohier hoofd, omslag. Wordt besloten in geheime zitting te behandelen. Omvraag. Dhr. Van Driel vraagt van gemeentewege een verzoek te wil len richten aan het bestuur van de gemeente Zaamslag om verbetering van het middenwegsgedeelte van den Pouc- kepolderschen dijk, door er fijne maca dam of grond of zand over te strooien. Hy zegt dat de dijk bovenop totaal onberijdbaar is en zijn zoon reeds eenige malen is verbaliseerd voor aan den kant te rijden. Als ze er wat zand overgooien dan is het berijdbaar. De Voorz. denkt dat het niet veel helpen zal, wanneer de eene gemeente aan de andere verzoekt om hare wegen te verbeteren. Hij vraagt of de on kosten hoog zouden loopen. Dhr. Van Driel zegt dat de onkosten klein zijn, en de gemeente Axel inder tijd in de wegsverbetering ook heeft helpen betalen. Daar geen der raads leden er iets tegen heeft het verzoek aan de gemeente Zaamslag te doen, zegt de Voorz. dat aan het verlangen van dhr. Van Driel zal worden voldaan. De vergadering wordt gesloten. Telegrafisch Weerbericht van het Kou. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 14 Augustus Matige tot krachtige Noordelijke tot Noordwestelijke wind. Zwaar bewolkt. Waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer. Zelfde warmtegraad. Koers van Belgisch geld. (Medegedeeld door Van Heel Co). Volgens Holl. uoteering 47.64. Belg. 209.90. HULST, 12 Aug. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe 110,75, rogge f8,25, wintergerst f 9,40, zomergerst f8,75, haver f 9,erwten f 15, wittèboonen fbruinebooneu fdui- venboonen fpaardenboonen fboek weit f0,lijnzaad fkoolzaad per 100 L. f 27,—, aardappels f 0,— Boter per kilo f f ,35, eieren per 26 stuks f 1,10. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 0 stuks rundvee, 42 varkens en 0 paarden, waarvan verkocht 0 stuks rundvee, 64 varkeus en 0 paarden.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 3