Binnenland. Gemengd Nieuws. Landbouw. Een departement ran landsverdediging. Naar aanleiding van wat dezer dagen weder is verluid omtrent het vormen van een Departement van Landsver dediging, zegt de Haagsche correspon dent van het Hand. te kunnen mede- deelen dat nog dit jaar het K. B. zal verschijnen, waarbij de Departementen van Oorlog en Marine worden saamge- smolten tot één Ministerie van Lands verdediging, al zal dit K. B. dan ook nog niet dadelijk in werking kunnen treden. Het zal noodig zijn om, bij gelijktijdig in te dienen wyzigingsont- werp de begrootingen der beide Dep. Troor het dienstjaar 1913 zóó te ver anderen, dat zij tot ééne begrooting worden samengevoegd en daarvoor is de medewerking der Staten Generaal vereischt. Ook zal eene wettelijke voor ziening moeten worden getroffen in zake die wetten waarvan de uitvoering thans is opgedragen aan de Ministers van Oorlog en van Marine. Voorloopig zal de fusie zich formeel bepalen tot de beide eerste afdeelingen der begrootingen van het Vie en VlIIe Hooidstuk en tot het benoemen van twee Directeuren-Generaaléén voor de zaken der Zeemacht en één voor die der Landmacht. Verder wil men aanvankelijk nog niet gaaD, omdat men eerst eens wil zien hoe de nieuwe rege ling werkt en ook omdat men niet wenscht te praejudiceeren op het rap port dat door de Indische defensie-com missie zal worden uitgebracht en da. op de organisatie der Nederlandsche Marine van groóten invloed kan zijn. De Nieuwe Crt. bericht, dat de voor stellen tot het instellen van een departe ment van landsverdediging reeds zijn doorgezonden aan den Raad van State. Op de agenda staat o. a.behandeling van het ontwerp gewijzigde statuten, tengevolge van welke wijziging de af deelingen zullen verdwijnen. Als volgend punt wordt dan ook aan de orde gesteld de vraagTs over zetting van onze afdeeling in een ver- eeniging tot verbetering van het Rund vee wenschelijk? Het bestuur beant woordt die vraag bevestigend en heeft bij de agenda gevoegd een ontwerp statuten voor een „Vereeniging tot ver betering van het rundvee in Zeeland". Voorts zal er een contributie voor deze nieuwe vereeniging worden vast gesteld, zal er een bestuur worden ge kozen, en zal er een besluit worden genomen omtrent het tijdstip waarop de afdeeling Zeeland van het'N. R. S. ontbonden zal zijn. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag II Augustus 1912. Ned. Herv. Kerk. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Kerk B Gereformeerde Kerk (Weststraat.) AXEL, 9 Augustus 1912 In dezen vacantietijd, nu zoo velen van de heerlijke verpoozing, die af wisseling brengt in den dagelijkschen sleur, genieten, willen anderen die van geen vacantie kunnen profiteeren er ook wel eens een dagje uit. En zoo maakte gisteren de alhier bestaande Reisclub haar jaarlijksch uitstapje. Dit maal was een andere Scheldestad dan Antwerpen, namelijk het oude Gent, bet doel der reis. Ongeveer een 100 personen, waaronder het muziekgezel schap „Hosannah", maakten de reis mede, die met wagens aanving binnen de stad en aan de Sassing per sleep boot „Luctor et Emergo" werd voort gezet. Het weder, dat zich niet erg gunstig liet aanzien, viel betrekkelijk nog al mee en de muziek zorgde nu en dan voor een opgewekt nummertje. De reizigers hebben een aangenamen dag gehad en zullen zeker verlangen naar een volgend uitstapje. Ook de breischool van mej. De Jonge—de Smidt had voor haar reisje op dien dag een bezoek aan Gent gekozen, zoodat er gisteren heel wat Axelaars in die stad aanwezig waren. Naar we vernemen gaat „Concordia" op Donderdag 22 dezer naar Brussel. Bij het te Breda gehouden examen voor de hoofdakte is o. ra. geslaagd de heer L. J. J. Eggermont te Nieuw- Namen. Volgens de opgave in de „St. Ct." van gisteren bedroeg het aantal geval len van besmettelijke ziekten, ter kennis gekomen van den centralengezondheids raad in Zeeland te Vlissingen 1 geval van roodvonk, te Goes 2 gevallen en te Middelburg, Nieuwerkerk en Zierik zee ieder 1 geval van diphtheritis. Opheffing der Afd. Zeeland N. R. S. De afdeeling Zeeland van het Ned. Rundvee Stamboek zal Woensdag 14 Aug. te Goes een vergadering houden. De stierenkeuringen van April en Mei. Aan het in druk verschenen rapport over de stierenkeuringen in Zeeland gehouden met subsidie van het rijk en van de provincie ontleent de „M. Crt." de volgende bijzonderheden. Op enkele plaatsen is het in de keu ring belangstellend publiek nog zeer gering, op sommige echter ook zeer voldoende. De meeste belangstelling werd getoond door de leden der contróle- en stieren vereenigingen. Alleen wan neer de eigenaars zulks wenschen, wordt het oordeel van de commissie over niet eervol verklaarde stieren toegelicht. De 124 stieren, die werden aange boden, kunnen, wat betreft den ouder dom, als volgt worden ingedeeld75 met nog geen twee breede tanden, 31 2 jaar oud, 14 3 jaar oud, en 4 4 jaar oud. Men kan niet genoeg doordrongen zijn van het nut goede fokstieren zoo lang mogelijk aan te houden. In de eerste plaats is hiervoor goede verzor ging vereischte. Onder goede verzorging moet vooral niet worden verstaan een dier zoo goed te doen, dat het zooveel vet aanzet, dat bv. bij een driejarigen stier het de beenen al gaan begeven, maar voeding en verpleging, waarby de dieren 6 a 7 jaar bruikbaar blijven. Het is zeer aan te bevelen de dieren beweging te geven (licht werk of weide- gang) en ze zoo te stallen, dat ze steeds ander vee kunnen ziendus nooit in een donker hok in verband met even tueel kwaad worden. Maar al te vaak wil men er niet aan een stier oud te laten worden, niettegenstaande men weet, hoe moeilijk het vaak is een goeden opvolger machtig te worden. Van de 124 stieren waren er 43 ge boren in Zeeland, terwijl 81 werden ingevoerd uit andere provincies. Aan betrouwbare gegevens omtrent productie en afstamming wordt steeds meer waarde gehecht. De 124 voor gebrachte stieren kunnen te dezen als volgt worden ingedeeld Gedurende de laatste jaren is het aantal voorgebrachte stieren met gege vens omtrent productie en afstamming sterk toegenomen. Deze dieren be hoorden op enkele uitzonderingen na, ook wat exterieur betreft, tot de besten. Het aantal stierenvereenigingen bedraagt thans 23 met 25 stieren, 372 leden en 2189 aangesloten koeien. Bij de 13 contröle-vereenigingen zijn 182 leden met 1265 koeien aangesloten. Het is de commissie ook dit jaar weer gebleken dat van beslisten voor uitgang op het gebied van de doel matige veeverbetering in Zeeland mag gesproken worden. Over het algemeen worden echter nog te weinig oude stieren op de keuringen vertoond. Het aanhouden van oude stieren, die be wezen hebben goed over te erven, raadt de keuringscommissie ten zeerste aan. Allerlei typen van stieren werden ook dit jaar weer op de keuringen voorgebracht. Het streven naar meer eenvormigheid bij den invoer van stie ren komt de keuringscommissie zeer wenschelijk voor. De overbrugging der Eendracht. De commissie, welke ten doel had te trachten tot een overbrugging der Een dracht en dus tot een vaste verbinding van het eiland Tbolen met den vasten wal te geraken, heeft haar taak neerge legd, omdat het haar ten gevolge der hooge kosten niet is mogen gelukken deze overbrugging tot stand te brengen. Ongeluk met een auto. Een gezel schap van vijf heeren bevond zich Woensdagavond tegen halt negen in „Café de Commerce" te Rotterdam, en was voornemens per auto naar Dor drecht te gaan om de tentoonstelling te bezoeken. Na te zijn ingestegen bracht de be stuurder den open auto in beweging. De wagen kwam dwars over de tram rails te staan met de voorzijde ongeveer tegen de boomen langs den waterkant en werd op het oogenblik, dat hij stil stond, en de bestuurder van plan was hem naar rechts achteruit te zetten, teneinde de bocht te nemen, aan de achterzijde aangereden* door een motor wagen van de tram, die van het Beurs plein kwam. De auto helde dienten gevolge vrij sterk overeen der heeren die naast den chauffeur zat, sprong van den wagen en de bestuurder zelf werd, volgens zijn zeggen, door den schok er uit geslingerd. Daarbij schijnt hij een handvat te hebben geraakt. De auto schoot althans in zijn versnel ling en liep in het water van den Blaak, de vierinzittendenmedenemende. Van alle zijden snelde men dadelijk toe en men slaagde er in een hunner die zwemmende den kant had bereikt, met een plank op den wal te trekken. Met behulp van een motorbootje, dat juist de Blaak invoer, werden nog drie andere inzittenden gered, maar de vijfde, de heer J. Minderop, tabakshan delaar te Rotterdam, een jonge man van 27 jaar, verdronk en 'werd eerst later opgevischt. Het ongeluk verwekte groote op schudding. Een zeldzaam geval. Gisteren deed zich bij den Militieraad te 's Her- togeubosch het zeldzame geval voor dat een loteling in beroep was gekomen van de uitspraak van den keuringsraad waarbij hij voor den dienst ongeschikt was bevonden. Ook de Militieraad achtte hem ongeschikt om te dienen. Een aantal treklijnen waren uit de draaischijven gelicht. Des avonds 10 uur was de toestand weer normaal. Iemand met vaste hand, een krasse oude heer, is de heer J. Jansen uit Rotterdam, die gisteren, op ruim 74- jarigen leeftijd slaagde voor het m. o. examen schoonschrijven. Brand in een kazerne. In de kazerne Waliën van de Kolo niale Reserve, staande aan het 'sGraven hof te Zutphen, is Woensdagmorgen even over half vier een felle brand uitgebroken, ontstaan op de bovenver dieping in een onbewoonde kamer, naast de rustkamer. Een half uur tevoren had de korporaal van de wacht op zijn ronde door het gebouw niets ontdekt. Om zes uur was men het vuur meester, dat vooral veel schade aan de boven verdieping van het middengedeelte van de kazerne heeft aangericht. Het ge bouw is eigendom van de gemeente, die het aan het Rijk verhuurd heeft. Veel meubels, stroozakken en dekens zijn verbrand. In de kazerne waren 80 manschappen, die op 15 Sept. paar de nieuwe kazerne te Nijmegen zouden gaan. De 80 man worden nu tijdelijk gehuisvest in een andere kazerne, in het Burgerweeshuis en in een militair magazijn te Zutphen. De oorzaak van den brand is on bekend. Veenbrand in de Peel. De veen brand in de Peel kan als geëindigd be schouwd worden. Hier en daar smeult het grauwe veen nog, maar direct gevaar is er niet meer. Van enkele boeren zijn van 20.000 tot 100.000 turven verbrand. Ze lijden een schade van ongeveer f10 000. De schade voor de maatschappij »Grients- veen" is veel grooter, maar deze is door verzekering gedekt. Het terrein van den brand is 21/» M. breed en 5 K M. lang. Dinsdagnacht ruim 1 uur werd er brand ontdekt in de houtzagerij van de firma Van der Eist, aan de Lange Nieuwstraat te Schiedam. Binnen een halt uur had het vuur zich vrijwel over de volle lengte van het terrein ver breid, zoodat geheele vernieling van de werf te wachten stond. De brandweer mocht er echter in slagen, eenige groote, alleen staande loodsen en zelfs een reeds door het vuur aangetaste schuur te behouden. Stroopers. Toen de gemeente veldwachter Wierdels, de onbez. rijks- veldw. Jansen van Ulft, en de onbez. rijksveldw. Wicherink van Azewijn Maandagmorgen circa 3VS uur op een weiland waren onder Voorst, ontdekten zij, naar de Amh. Ct. meldt drie stroo pers. Aan hun bevel om halt te houden gaven de stroopers geen gevolg, inte gendeel, zij losten op de politiemannen zes schoten, waardoor Wierdels licht gewond werd. Daar de politiemannen geen geweren bij zich hadden, moesten zij., op zelfbehoud bedacht, de vlucht nemen. De daders zijn nog onbekend. Een wit paard. Men schrijft aan het „Vad." Zaterdag kwam er te Hoogezand (Gr.) op de gewone wijze na loven en bieden een accoord tot stand tusschen een scheepsjager en een schipper over het vervoeren van een schip naar de Veenstreek, althans in die richting. Toen de scheepsjager het paard echter voor het schip wilde spannen, maakte de schipper bezwaar. Het paard was wit van kleur en toen hy den vorigen zomer zijn eerste veenreis deed, was het schip ook door een witten knol getrokken. En daar hij nog nooit een zoo slecht jaar had gehad, kon dit van niets anders gekomen zijn dan van het witte paard. Ben scheepsjager stoort zich ech'ter niet aan zulk bijgeloof en wilde toch het werk beginnen. Tevergeefs bood de schipper een schadevergoeding, groot I 0.50, als de scheepsjager afstand wilde doen van het reeds gesloten accoord. En toen is het gebeurd, dat een arme schipper, die zwaar moet ploeteren voor zijn broodje, aan dien scheepsjager het volle trekloou heeft uitgekeerd, zonder dat van trekken iets gekomen is. De scheepsjager zette het witte rossinant op stal en genoot van zijn eersten vacantiedag met behoud van soldij. De bijgeloovige schipper huurde een anderen jager. Een paard met een bult heeft het schip toen in veilige haven gebracht. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. ïïugenholtz. am. 2 ure Ds. J. B. T. Hug-enholtz. Ds. Chr. Bruins. Ds. J. H. Lammertsma. Ds. J. H. Lammertsma. Ds. Chr. Bruins. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Leeskerk. Leeskerk. Treinvertraging door baldadigheid. Door baldadige hand, is Maandagmiddag stagnatie veroorzaakt in het bedienen der seinen en afsluitboomen op het terrein der Staatspoor te Deventer. Verschillende treinen kregen daardoor vertraging.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2