IVo. 36. Zaterdag 10 Augustus 1912. 28e Jaare Ron a De beste voor den prijsl Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL EM AN, Buitenland. VAN HOUTEN'S Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrQdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksche Oorlog. In de politieke kringen te Rome wordt veel gesproken over de beweerde vredes onderhandelingen, die thans in Zwitser land zouden plaats hebben tusschen ver tegenwoordigers der Turksche en der Italiaansche regeering. Die geruchten worden echter, volgens een berichtgever te Rome, aldaar zeer sceptisch opgenomen. Het is nauwelijks denkbaar, dat de Turksche regeering te midden van de binnenlandsche verwarring zou zijn over gegaan tot een stap die tot geen praktisch resultaat zou kunnen leiden, terwijl het van den anderen kant weinig waarschijn lijk moet worden geacht, dat de Italiaan jche regeering besprekingen zou aan- knoopen met een kabinet dat allerminst zeker*van zijn bestaan is. Het is eerder mogelijk dat personen, behoorende tot de beide oorlogvoerende volken, zeiven op eigen gezag het initiatief hebben genomen voor besprekingen over den vrede, vooral omdat zij hopen stoffe lijke schade te voorkomen, welke een gevolg is van den oorlog. Niemand kan ontkennen, dat dergelijke particuliere besprekingen voortdurend plaats hebben en dat die al spoedig na den aanvang van den oorlog zijn begonnen. Derhalve moet er aan besprekingen, die thans in Zwitserland mochten plaats hebben, niet meer gewicht worden ge hecht dan aan die welke vroeger hebben plaats gehad te Rome en zelfs te Kon- stantinopel. Men blijft in bevoegde kringen over tuigd, dat de vrede, wanneer het daartoe komen zal, een resultaat zal zijn van rechtstreekscheonderhandelingen tusschen de oorlogvoerende partijen. DUITSCHLAND. De Krupp feesten te Essen zijn nu in vollen gang. Het was jl. Zaterdag al begonnen met de huldiging der jubila rissen en Maandag werd de viering voort gezet met een onderonsje, als men ten minste dien term mag gebruiken voor het avondfeest, waaraan directeuren en werknemers van de Fr. Krupp-A. G. deelnamen. Daar waren bijeen de werk lieden van de meest verschillende af- deelingen, ingenieurs en technici, de artilleristen der schietterreinen, architec ten en civ. ingenieurs, chemici, doctoren, de mannen van de handels- en de admi nistratieve afdeelingen, de vertegenwoor digers van de kantoren en agentschappen in het buitenland, van de mijnen, van de Krupp-reederijen o.a. in Rotterdam van de werven, van de tot de Krupp- combinatie behoorende fabrieken buiten Essen, enz. In het geheel waren 1800 feestvierders aanwezig. Onder de spre kers, die de beteekenis van het feest uiteenzetten, waren dr. Krupp von Bohlen und Halbach (de echtgenoot van Bertha Krupp) en de Finanzraat Haux, welke la&tste voor de directie het woord voerde. Hij hoopte, dat de Krupp-fabrieken »up ewig ungedeelt* zouden worden bijeen gehouden. De nagedachtenis van de drie Krupp's, Friedrich, Alfred en Frie- drich Alfred werd door spr. herdacht. ZOO ZIET EEN BUS ER UIT. Met volle gerustheid kan aan het publiek de beoordeeling van dit fabrikaat worden over gelaten. 1 Kg. 1.50 - 0-80 y4Kg. /0.42j Ho-. -0.18 Als oud-Kruppianer sprak daarna Fi- nanzrat Klüpfel, die op grond van zijn persoonlijke herinneringen een beeld schetste van Alfred en Friedrich Alfred. Tal van anderen voerden dien avond nog het woord, terwijl verder door muziek en zang de stemming werd verhoogd. Id verband met het eeuwfeest van Krupp is een drietal werken verschenen, dat voor de betere waatdeering van de geschiedenis der firma en het grootsche karakter der huidige reuzenonderneming van beteekenis is. Het eerste is de pracht uitgave, door de Fr. Krupp A. G. zelf in het licht gegeven en in haar typo grafische inrichting gedrukt. Het is een rijk prachtwerk, dat magnifiek geïllus treerd is. Verder verscheen van de hand van D. Baedeker in Essen een werk Alfred Krupp und die Entwicklung der Giesstahl- tabrik in Essen, (een 2e, vermeerderde druk van een werk dat iu 1889 het licht had gezien). Gistereu heeft ook de keizer de Krupp feesten bijgewoond. Z. M. verleende den legatieraad Krupp von Bohlen und Hal bach den titel en rang van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. Mevr. Krupp ontving de Louise-orde. ENGELAND. Schier eiken dag komt tegenwoordig in het parlement het mond- en klauw zeer ter sprake. Deze week zei iu het Lagerhuis Runciman, de minister van landbouw, dat er in Engeland, nadat Donderdag zich weer een geval in Nort humberland had vertoond, geen geval meer was voorgekomen. De afgevaardigde Bathurst vroeg den minister of hij niet de nieuwe genees wijze en voorbehoedende inenting, zooals zij met goeden uitslag in Nederland en Duitsohland zijn toegepast, wou beproeven. Maar de minister zei, dat er alle hoop was, dat de ziekte tot staan was gekomen, zoodat er geen nieuwe middelen noodig waren. AMERIKA. Hoe belangwekkend de politieke toe stand in de Vereenigde Staten door het bijeenkomen, te Chicago, van Roosevelt's Bull-moose party* weer geworden is, toch blijft bij het courantenlezend publiek in de Unie gespannen belangstelling be staan voor de afwikkeling van het Rosen thal-schandaal. Een paar van Rosenthal's moordenaars zijn nog op vrije voeten maar het schijnt nu, dat men hun spoor heeft gevolgd tot in het Kaatskil-gebergte (vereeuwigd door Washington Irving, die er het avontuur van Rip van Winkle laat spelen). De moordenaars bevinden zich daar iu een huis, waar zij door de politie omsingeld zijn. Onder hen zijn een paar van de beruchtste kerels uit de New- Yorksche dieven wereld, nl. »Lefty Louie* en »Gyp the Blood*. De reeds geknipte boeven zijn opge borgen in de Tombs gevangenis. Zij hebben geweigerd gevangeniskost te ver orberen, op voorgeven, dat zij vreezen, te worden vergeven. Dientengevotge heeft men hun toegestaan, voedsel van huis te laten komen. Het Rosenthal-schandaal is bij een recente terechtzitting ter sprake gebracht door rechter Swan, die met nadruk ver klaard heeft, dat corrupte politie-ambte naren er het systeem op na hielden, de houders van speelhuizen er toe te dwin gen steekpenningen te betalen. Eerst worden de speelholexploitanten gearres teerden betalen zij dan flink, dan is er, wanneer de zaak voorkomt, feitelijk geen bewijs meer tegen hen en worden zij vrijgesproken. Schuiven zij daaren tegen niet af, dan is er wel bewijs en worden zij veroordeeld. Echter voegde rechter Swan er bij, dat het groepje politiemannen, dat zich aan dergelijke praktijken schuldig maakt, uit slechts weinig personen bestaat en dat de groote meerderheid van het politie personeel in New-York uit eerlijke lieden bestaat. Te New-York is, onder leiding van den bekenden bankier Jacob H. Schiff. een protestvergadering gehouden tegen de toestanden, die bij het politiekorps der metropool bestaan. Evenals iu een deel van Engeland is het ook in sommige streken van de Ver. Staten voorbeeldeloos koud geweest. Iu een gedeelte van Pennsylvauië heeft het zelfs gesneeuwd; en sneeuw iu dien staat in Augustus is iets ongehoords. Ook te New-York en elders in het oosten der Unie is het onbegrijpelijk koud voor dezen tijd van het jaar. MEXICO. Robert Hilburn, die naar Sonora was gezonden om daar een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waar onder de Duitschers Hertling en Schubert den dood hebben gevonden, is in Douglas, Arizona, teruggekeerd. Hij heeft gecon stateerd dat Hertling en Schubert ver moord zijn. Hertling werd aan een boom opgeknoopt gevonden Schubert lag met verminkt lichaam op den grond meteen strik om den hals. Hilborn heeft de lijken laten begraven en weten te be werken, dat twee personen, die van de misdaad verdacht worden, in hechtenis zijn gesteld. Zij zullen voorloopig gede tineerd blijven. Het is intusschen on zeker, of de beide vermoorden wel Duit schers zijn. Het heet nu weer dat Hert ling feitelijk een Amerikaan is, terwijl Schubert afkomstig zou wezen uit Bo hemen. Verschillende Berichten. Kaaimuur gescheurd. Jl. Dinsdag is de kaaimuur in het zuidelijk havenge deelte van Antwerpen over een lengte van 50 M. en een breedte van 3 M. gescheurd. De oorzaak is óf grond verzakking, hetgeen iu dit geval geen gevaar zou zijn, óf een verschuiving van den muur, in velk geval ernstige gevolgen mogelijk zijn. Toezicht zal dag en nacht noodig zijn. Treinbotsing. Twee treinen zijn in den tunnel van Lozanne, bij Lyon, dwars op elkaar ingeloopen. Er zijn 4 dooden en 12 volgens een ander bericht 20 gewonden. De trein, te 2 uur van Paray Monial vertrokken met bestemming voor Tyvor, was reeds bijna geheel in den tunnel bij Lozanne verdwenen, toen de sneltrein, die om 1.30 van Vichy naar Lyon vertrekt, op de achterste 5 wagens van den eerstgenoemde trein liep. De brand te Petersburg. Bij den brand op het Petrowski-eiland te Peters burg zijn in vlammen opgegaan: het zomerpaleis van Peter den Groote, dertig houten huizen, een reusachtige hout stapel en verschillende kazernes. De in het zomerpaleis bewaarde meubelen, vervaardigd door Peter den Groote, kostbare aquarellen en gobelings zijn verbrand. In de vlammen vonden een schildwacht en een moeder met zeven kinderen den dood. De brand besloeg een oppervlakte van 81/* vierk. K.M. De schade wordt geraamd op drie milli- oen gulden. Een ongewoon auto ongeluk wordt uit Saint-Lo gemeld. Zondag kwam de heer Greffelin, koopman te Careuton, per auto uit Ravenoville terug met zijn vrouw en zijn schoonzuster. Bij Careu ton sloeg er een los paard op hol en stormde op de auto in, die met groote suelheid reed. Greffelin, die aan het stuur zat, werd door het paard doodge slagen en de auto, zonder bestuurder nu, vloog met kracht een einisweegs verder tegen een boom op, waarbij mevrouw Greffelin gedood, de wagen geheel verbrijzeld werd. Het paard was door den wagen verpletterd. e S or 9

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1