Binnenland. Gemengd Nieuws. Vrflstelling Tan herhalingsoefeningen. Bij K. B. van 25 Juli is bepaald, dat geheele ot gedeeltelijke vrijstelling van herhalingsoefeningen kan worden ver leend aan den ingelijfde bij de militie lo. die na volbrachte eerste oefening, gedurende zoodanigen tijd in werkelij- ken dienst is gebleven of gekomen, dat hij geacht wordt in die mate te zijn geoefend, dat herhalingsoefeningen voor hem niet of, slechts gedeeltelijk noodig zijn; 2o. die tijdens den duur der herha lingsoefeningen onmisbaar is, hetzij voor het bedrijf, waarin hij werkzaam is, hetzij voor de instandhouding der mid delen van bestaan van zijn gezin of van dat waartoe hij behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen, dan wel aan personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed of aanverwantschap bestaan een en ander ter beoordeeling van den min. van Oorlog. AXEL, 2 Augustus 1912 Ter gelegenheid van den 54sten jaardag van Adelheid Emma Wilhelmina Theresia, Koningin-Moeder, wapperde heden alhier van de openbare en ver scheidene particuliere huizen de drie kleur; hier en daar met Oranjewimpel. Als naar gewoonte hebben we van avond concert op de markt. De uitslag der aanbesteding voor de levering van a 5 lancastergordijnen met franje en b 3 paar overgordijnen, alles geheel in orde afgewerkt, alhier op het raadhuis gehouden, is, dat in schreven J. J. de Lozanne voor 96,40P. J. Wiest voor 95,Joz. de Feijter voor ƒ91,en P. H. Esselbrugge voor ƒ71,68. Ter openbare civiele terechtzitting der arrondissements rechtbank te Mid delburg van Woensdag is de heer mr. A. H. Lijdsman, benoemd notaris te Hulst, als zoodanig en tevens als advo kaat bij deze rechtbank beëedigd. Bij het te Breda gehouden examen voor de hoofdakte slaagden o. m. de heeren G. Goossen, onderwijzer te Ter Neuzen en J. R. H. de Smidt van Sas van Gent, onderwyzer te Vlissingen. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen akte Engelsch 1. o. slaagden o. m. de heer W. H. Balkenstein van Ter Neuzen, onderwijzer te Rotterdam. Tot hoofd der school te Philippine is benoemd de heer J. Weusten, hoofd der school te Slikplaat, gem. Hoofdplaat. De St. Crt. bevat de opgave van besmettelijke ziekten in Zeeland in de week van 24 tot en met 30 Juli 1912. Er kwamen voor te Colijnsplaat en te Vlissingen 1 geval van roodvonk en te Colijnsplaat 1. te Goes 2, te Hoek 1, te Kloetinge 2 en te Zierikzee l geval van diphtheritis. --- De plaatselijke commissiën bedoeld by art. 86 der Ongevallenwet, zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen thans samenge steld als volgt Neuzen, J. Huizinga, voorz., Neuzen, A. H. Donze, pi. voorz., id., G. J. Bal kenstein, lid-werkgever, id., A. Kooman, id., id., F. G. van Tatenhove, lid-werk man, Axel, P. I. Bedet, id., Neuzen. Hulst, J. F. Rottier, voorz., Hulst, E. B. Dumoleyn, pl. voorz., Hontenisse, H. L. J. Maertens, lid-werkgever, Hulst, C. Bleijenberg, id., St. Jansteen, A. A. Rodrigo, lid werkman, Hulst, en J. J. F. Janssens, id., id. Sas van Gent, F. P. J. Stubbé, voorz., Sas van Gent, E. J. Michielsen, pl. voorz., id., F. J. Wauters, lid-werkgever, id., E. J. van Waes, id., Westdorpe, A. Aarsen, lid-werkman, Sas van Gent, en M. van Kerkvoort, id., id. Oostburg, J. A. van Bendegom, voorz., Oostburg, mr. P. J. van Bortel, pl. voorz., id., J. J. Versluijs, lid werkgever, id., J. N. Mets, id., Sluis, J. de Vos, lid werkman, Oostburg, W. van der Boom, id., Sluis. Wij maken onze lezers opmerk zaam op onze nieuwe rubriek „Koers van Belgisch geld". De firma Van Heel Co. alhier, is zoo welwillend ons dezen koers te ver strekken, doch zij merkt daarbij op, dat deze alleen geldt voor den dag van uitgifte der courant. Niettemin hebben onze lezers thans een basis, waarop zij hunne bereke ningen kunnen maken. Wij vermelden de bron, waaruit wij putten, om te voorkomen dat onze op gaven waardeloos verklaard zullen worden door uitdrukkingen als „aan de krant verkoopen" en dergelijke. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 4 Augustus 1912. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Kerk A. Ds. J. H. Lammertsma. Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. A. G. H. Schippers Nam. 2 ure Ds. A. G. H. Schippers (van Westzaan). Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Tydens een onweder Dinsdag te Yerseke waarbij maar één donderslag werd gehoord, sloeg de bliksem in een huis in het dorp. Er ontstond geen brand, en persoonlij ;e ongelukken kwa men niet voor, maar van het dak werden ongeveer 30 pannen afgeworpen en van den schoorsteen werd een stuk afge slagen. De vrouw, die in de deur stond, schrikte zoo, dat zij naar bed moest. Toen Maandagavond de molenaar P. te Colijnsplaat bij het rondbrengen van meel zich met paard en kar in de Oostelijke achterstraat bevond, schrok plotseling zijn paard. Het dier sprong door het raam bij een arbeider, die juist bezig was met de zijnen het avond maal te gebruiken. Natuurlijk schrok ken de bewoners toen zij zoo onver wacht kop en voorpooten van een paard aan hun disch zagen. Het raam was geheel en al verbrijzeld en de arbeiders vrouw viel bewusteloos. Onverantwordelij/c Maandagavond omstreeks 7 uur heeft in een schuurtje bij het Jaagpad in de gemeente Sloten een hevige ontploffing plaats gehad. Het blijkt, zegt het „Hbld.", dat in dat schuurtje, zonder dat er bij de plaatselijke autoriteiten iets van bekend was, het vuurwerkmakersbedrijt werd uitgeoefend. De 13-jarige Martin us Hillebrand was op het oogenblik der explosie bezig met het maken van vuurpijlen Plotse ling hoe het kwam, wist het kind zich niet voor te stellen werd er een hevige knal gehoord. Martinus zag een vuurzuil boven zijn werkbank, en vluchtte, met brandwonden overdekt, het land op. Behalve deze jongen waren nog in de schuur aanwezig de eigenaar H. Horsten en een jeugdige knaap. Beiden kwamen er zonder letsel van af. Voor dat er eenige hulp aanwezig kon zijn, was de schuur tot den grond toe afgebrand. De jeugdige Hildebrand werd in het ziekenhuis verbonden; zijn toestand was vrij goed. - In Noord-Brabant wordt den laat- sten tijd geregeld ingebroken in kloosters en gestichten. In den afgeloopen nacht weer in het Dominicusgesticht te Leur. Twee portefeuilles worden vermist, doch hun inhoud heeft voor de dieven geen waarde. Daders wederom onbe kend. A'. R. Ct. Uit Beverwijk schrijft men aan het N. v. d. D. De aardbeiencampagne is voor dit jaar geëindigd. In het geheel werden aan het station te Beverwijk verladen 702 waggons met een gemiddeld ge wicht van 7 a 8000 kilogram. Behalve deze groote hoeveelheid zijn ook nog aanzienlijke partijen per boot, per motor en per tram verzonden. Gedurende de geheele eampagne waren de prijzen zeldzaam hoog en daalden niet beneden 20 cent per kilo gram, zoodat de tuinders een zeer voor- deeligeu oogst hebben gehad. De expediteurs, van welke sommige op contract verkocht hadden, hebben niet zulke goede zaken gemaaktwant voor velen was het voortdurend op den prijs by passen. Dat vele handen noodig waren om al deze aardbeien te plukken, zal ieder begrijpen. Het getal kiuderen van de scholen te Beverwijk, die verlof hadden gekregen, en ook van hen, die ma r verlof hadden genomen, kon gerust gerekend worden op 300. En dezen verdienden een uitstekend weekloon, dat liep tusschen 3 tot 7 gulden. Vol wassenen maakten van 10 tot 15 gulden per week. De 700e waggon werd geladen voor rekening van de heeren Prissier van den Berg Malers. Hij werd versierd in den tuin gezet, en aldus verzonden. De Weesinrichting te Neerbosch heeft over bet eerste kwartaal van het nieuwe boekjaar alweder lOSO.OD/g minder aangiften ontvangen dan in den zelfden tyd van het vorige jaar. Het vorige jaar bedroeg de achteruit gang der gitten in het geheel ongeveer 8000. Zondagmiddag ontstond er brand in de Peel nabij de veenexploitatie van de maatschappij Griensveen, welke zich in de ruwe heide snel uitbreidde en oversloeg in de droge' turf der maat schappij. Naar globale schatting is er voor eenige duizenden guldens ver brand. Een juist overzicht van den brand kan nog niet gegeven worden daar deze over een zeer groote uitge strektheid woedde en tot laat in den avond voortsmeulde om heden vermoe delijk wederom te ontvlammen, daar met dit droge weer het veen, dat nog vast zit, weg brandt en bijna nergens uitgezonderd in de vaartjes der maat schappij, water te bekomen is. Jachtongeluk. Te Hoogkarspe is een ernstig ongeluk voorgevallen. Twee jongelieden gingen per schuitje op de jacht. Daar het hun nog wat vroeg was, stapten ze uit, terwijl de hond in 't schuitje de wacht bleef hou den bij het geweer. Plotseling knalde een schot, dat een der beide jongelui in den rug trof. De vermoedelijke oor zaak is, dat de hond op den haan van het geweer getrapt heeft, waardoor het schot afging. De toestand van den ge troffene is bedenkelijk. De geneesheer vond 14 hagelkorrels in zijn rug. Maandag werden op de openbare marktplaats te Sint-Joost-ten-Noode, op bevel van het gerechttwee vlieg toestellen verkocht aan den hoogsien bieder. Een aeroplaan zonder motor, geheel gereed om gebruikt te worden, werd ingesteld op 6 fr. Van bod tot bod geraakte men tot 28 fr. Een tweede vliegtoestel, een weinig beschadigde eendekker, vond een in- zetter voor2 fr. Een andere per soon bood 3 fr. en mocht het toestel meenemen. Pas twee jaar geleden liepen de men schen uren en uren ver, om een vlieg toestel te zien. Nu worden zij reeds verkocht voor brandhout. Te Utrecht is, zoo meldt het U. D. een 4-jarig meisje door een rat in den arm gebeten. Het kind, dat de rat bij den staart gegrepen had, is, na aan een politiebureau voorloopig verbonden te zijn, naar de rijksklinieken gebracht. Vegetarisme. Dit is de slotsom, waartoe elk verstandig mensch telkens zal komen waartoe ook prof. U. Münd komt in een artikel over de voeding der Russische landlieden. Van zijn verblijf onder de boerenbevolking aaD de Kaspische Zee vertelt hij „Tijdens mijn zijn alhier had ik meermalen gezien, hoe oude Russen, die meer dan 100 jaar oud waren, een tamelijk zwaren bundel hout uit het bosch naar huis droegen. De voeding dezer lieden be stond in hoofdzaak uit goed donker roggebrood, vruchten, kruiden en water uit de' Wolga. Vleesch was een zeld zaamheid en evenzeer.ziekte. Toch waren ze vuil, was het daar geen gunstig klimaat en hadden de menschen alleen 's zomers frissche lucht. Men kan den hoogen krassen ouderdom dus alleen toeschrijven aan de eenvoudige, prikkellooze voeding". Prof. Mund acht het een veel ver breide dwaling, dat vleeschgebruik ge zond en krachtig maakt. Hij raadt aan„nooit sterke drank (goed zuiver vater is de beste drank) en verder goed roggebrood groenten, vruchten en groene slasoorten, niet met azijn, maar met citroensap toebereid, peulvruchten met mate en meelen melkspijzen". Dat geeft gezondheid en kracht. Avp. Twee Tilburgsche jongelui, de heeren K. Berghegge en V. Houben, gaan, zoo meldt de T. Ctper woon wagen een „studiereis" maken naar Spanje. A. s. Zondag denken ze te vertrekken. Een locomotief door den bliksem ge troffen. Vaak hoort men de meening verkondigen, schrijft de Arnh. Ct., dat het hemelvuur nooit op een trein slaat. Die meening is verleden week by het hevige oDweer gelogenstraft. Een groote locomotief van den locaaltrein, die te Worth Rheden even stopte, werd door den bliksem getroffen met zoo'n hevigen slag, dat de machinist meende, dat alle ruiten van zijn machine braken. Over een heele oppervlakte wa9 de groene verf van de machine afgeslagen. Nie mand werd gekwetst. Te Hoorn is een druk bezochte vergadering gehouden van hoofden van zaken aldaar, om te protesteeren tegen de opening van een winkel in gas- en waterleidingsartikelen door de|gemeente. De wonderbaarlijke genezing". Het „Instituut" van dr. Macaura te Amster dam is gevestigd aan den Overtoom. Reeds vroeg in den morgen heerschte daar groote levendigheid. In allerlei voertuigen, zelfs in handkarren, werden de ongelukkige stumperds aangebracht, die bij den wonderdokter genezing hoopten te vinden. Ouden van dagen, mannen, vrouwen en kinderen maakten „file" en wachtten, ondanks den regen, geduldig tot het verkregen volgnummer hun recht tot toegang verschatte. Zoo groot was de toeloop, dat „patiënten" die reeds om half negen op post waren, tegen twaalf uur nog in alle lijdzaam heid in hun karretje te wachten zaten vertelt Het Volk. En onderwijl werd binnen de wonder dadige bewerking door Macaura toege past. Het resultaat scheen belangrijk slechter dan in de „Paleis"-demonstra- tie. Althans een aantal slachtoffers ver klaarden ons, dat de bewerking hun stramheid of lamheid wel „verlicht", maar niet genezen had, en anderen bleken in 't geheel geen baat gevonden te hebben. De dokter had hen allen echter tot volhouden aangespoord zij zouden dan zeker genezen. De bewer king konden zij zelf toepassenhet daartoe noodige machientje kostte maar 35 gulden. In een zitting dezer dagen, van den raad van een Noord Brabantsche dorpsgemeente, kwam aan de orde een voorstel tot aansluiting aan de telefoon. Bij het debat daarover informeerde een der vroede vaderen hoeveel kolen dat ding verstookte

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2