VRECO. Landbouwers! Marktberichten. Telegrafisch Weerbericht Advertentiën. Axel. G. J. GAST. Als een bewijs, dat het meer ge beurt, dat paarden, wier poot gebroken wordt nog genezen en het dus onver antwoordelijk is, om zoo'n dier maar dadelijk af te maken lezen we in de Zutph. Crt. Een veulen van den heer Weenink op de Plate te Harreveld bij Lichten voorde, brak eenigen tijd geleden het linkerachterbeen. Dit werd door den rjjksveearts F. W. Tervoert, gezet. Thans is het dier volkomen hersteld en wel zoo, dat aan het bewuste been zoowel in stap als in draf niets meer te bespeuren is. Te GlaDerbrug werden 7 personen door een der kommiezen betrapt bij het smokkelen van jenever. Eèn van hen werd aangehouden met een gedeelte van de jenever. De anderen ontvluchtten, doch kwa men eenigen tijd daarna terug om den ambtenaar met stokken en messen aan te vallen en te mishandelen. Drie van de daders werden door de marechaussees in hechtenis genomen. De overigen is men op het spoor. Een militair, die zich Donderdag aan den weg onder Veldhoven te slapen had gelegd, is door de tram overreden. Te Eindhoven is hem de rechtervoet afgezet. Zonderling. Op een der steenovens langs de Waal werd dezer dagen een zonderlinge weddenschap gehouden. Een steenovensgast verorberde zonder brood of mik diertien zoute haringen, mocht den heelen dag maar ééns drin ken, en als hij het er goed afbracht, zou hij de weddenschap winnen. De man bedwong den heelen dag zijn gruwelijken dorst in de barre zon, en 's nachts om twaalf uur was hij de gelukkige winnaar van... van een liter jenever Gelderl Smokkelaarstruc. Men meldt uit Enschedé aan de „Tel." Bij den voortdurenden strijd tusschen smokkelaars en douane beambten spelen zich af en toe leuke tooneeltjes af. Deze week werd bij de kommiezen te Glanerbrug aangebracht, dat iemand uit Gronau, die niet in een al te besten reuk bij de grensbeambten stond, weer zijn slag zou trachten te slaan. De ambtenaren natuurlijk in volle actie, en inderdaad kwamen op aangegeven plaats en tijd een paar wagens, met hooi beladen, van den verradene(?ï aan rijden. Alle kommiezen pakten aan.... en in minder dan geen tijd was het hooi van de wagens. Het was wel een heel karweitje in de brandende zon, doch de vreugde over het feit, dat de oude rot eindelijk in de val was ge- loopen, gat den heeren ambtenaren reuzenkrachten. Onder het hooi vond men eenige zakken, gevuld met plaggen. En het moeilijkste kwam nu nog aan. De eigenaar wenschte alles weer in den vorigen staat hersteld te zien, en zoo moest opnieuw aangepakt worden. Hoeveel zweetdruppels het kostte, voor en aleer de wagens weer geladen waren, laat zich begrijpen. Ook kon men zich het gezicht voorstellen van den toezienden onschuldigen smok kelaar. Schandelijk. Voor de rechtbank te Groningen is tegen de 20-jarige arbei ders Jan B. en Eise P., te Schildwolde wegens zware mishandeling van den landbouwer J. Staal aldaar ieder 2 jaar gevangenisstraf geëischt. S. zag er ver schrikkelijk uit. De mishandeling had plaats met een nieuw geweer, dat zóó werd gehanteerd, dat het middendoor brak. Op het Galgewater te Leiden heeft een aanvaring plaats gehad tusschen de Katwijksche stoomboot en een met sout beladen schuit, tengevolge waar van de laatste is gezonken. De schip per wist zich nog bijtijds op de stoom boot in veiligheid te brengen. Ongelooflijk In het hartje van Rotterdam, op den Goudschen weg, heeft zich gisterenmiddag om 5 uur een ongelooflijk staaltje van brutaliteit en geweldpleging afgespeeld, waaromtrent wij aan de N. R. Ct. het volgende ont- leenen. Op den hoek van de Groenen- laan is een winkel, de le verdieping daarboven is onbewoondop de 2e étage woont de vader van den winkelier, een blikslager. Onder voorgeven ambtenaren van de belasting te zijn drongen gisteren twee mannen binnen, die op de trap ieder een zwart masker voordeden. Het 18jarig dienstmeisje werd gekneveld, waarop de mannen naar een tusschen- kamer gingen waarde vrouw des huizes, die ernstig ziek te bed lag, na een hevig verzet eveneens gekneveld werd. Toen de vrouw en het dienstmeisje beiden weerloos gemaakt waren, is een van de mannen weer naar het bed van de vrouw gegaan, om haar te vragen waar het geld geborgen was. Hem is geantwoordboven. Na de deur van de kamer, waarin de tusschenkamer uitkomt, te hebben afgesloten, zijn de kerels daarop naar den zolder gegaan om naar het geld te zoeken. Terwyl zij hiermee bezig waren, heeft de zieke vrouw gelegenheid ge vonden, haar handen los te krijgen zij is opgestaan, naar een raam aan de straat geloopen en heeft toen, na het raam te hebben geopend, om hulp ge roepen. De op zolder naar het geld zoekende mannen er was een bedrag geld in huis, wat zij vermoedelijk hebben ge weten hebben dit roepen om hulp gehoord, zijn snel de trap afgeloopen en de straat op gevlucht. Men heeft hen niet kunnen opsporen. Al wat de zieke vrouw en de dienstbode kunnen zeggen is, dat het een paar als heeren gekleede personen waren. De gelegen heid om iets te stelen heeft hun ont broken. Een welkomstgroet f Bij den nieuw- benoemden, pas in functie getreden burgemeester van Weerselo, jhr. Van Geen, werd dezer dagen door de ruiten geschoten. De kogel kwam in een kozijn terecht, gelukkig zonder iemand te treffen. De politie doet onderzoek. Vrijdagnacht is een tjalk onder St. Jacobiparochie gezonken. De be manning is gered. Vror zijn plezier uit. Een graan handelaar, wiens domicilie onder den rook van Amsterdam gevestigd is, was naar de hoofdstad getogen voor zaken enom zich een beetje teamuseeren. Het eerste viel goed uit en ook het tweede slaagde wonderwel. Een goed diner bracht onzen buitenman in een uiterst joviale stemming. Tegen 't mid dernachtelijk uur wandelde hij op 't Rembrandtplein en werd daar aange schoten door een drietal „heeren", die hem uitnoodigden tot een rijtoertje. De graanhandelaar was er voor te vinden. Men reed, al pratende over koetjes en kalfjes, verschillende straten door en de buitenman vertelde zijn nieuwen vrienden onder andere van de vrij aan zienlijke geldsom, die in zijn binnenzak geborgen was. Op de brug tusschen Prinsengracht en Beerenstraat gekomen grepen de drie heeren -den nieuwen vriend plot seling beet, en terwijl een hunner hem zijn portefeuille, die 5000 bevatte, ontfutselde, wierpen de andere twee hem uit het rijtuig. Natuurlijk begon de buitenman moord en brand te schreeuwen, met het gevolg, dat eenige voorbijgangers toeschoten. Een hunner had een hond bij zich en dank zij dit dier, was het mogelijk den hoofddader te pakken te krijgen. De man, een zekere V. d. K., werd in verzekerde bewariDg gesteld. De por tefeuille met het geld werd nog op hem bevonden, zoodat de buitenman dit keer met den schrik vrij kwam. Tel. De afschaffing der oogkleppen. De heer Vorstius, voorz. der Sophia- vereeniging tot bescherming van dieren, houdt opnieuw een pleidooi om de paarden te bevrijden van dat leelijke stuk leder, dat ze voortdurend plaagt en hen het zien belet. De oogklep is niet alleen doelloos, het is een voortdurende plaag, steeds de meest gevoelige deelen van het oog aanrakende, het paard wordt er door in het half duister gehouden, nood wendig moet het dier er onder gedrukt gaan, terwijl het verlaagd wordt tot het eenige dier op aard dat beroofd wordt van zijn goed recht op het daglicht. De houding van een paard door oog kleppen gehinderd is weifelend verge leken bij die van een paard dat vry voor zich uit kan zien. Dhr. Vorstius zegt tot de overtuiging te zijn gekomen, dat deze dingen veelal marteltuigen zyn, vooral wanneer het hoofdstel niet goed past, hetgeen maar al te vaak by werk paarden het geval iszijn de hoofd stellen te klein dan drukken de oog kleppen voortdurend op het oog, zijn ze te groot dan klepperen ze tegen de oogen evenals vensterblinden door den wind bewogen en vernielen het oog langzamerhand. In tijden van groote warmte beletten zij de vrije toetreding van versche lucht en het heet geworden leder, dikwerf buitendien nog slecht gereinigd, doet oogontstekingen ontstaan, waaraan vele paarden lijden. Voorts wijst de heer Vorstius op het geen geschreven werd door een bekend dierenvriend te Parijs, den heer André Falize, die er o. a. op wyst, dat juist die paarden welke het meest aan schrik ken blootgesteld zyn, nimmer oogklep pen behoefden te dragen, bij geen enkel volk der aarde. De paarden der legertreinen en die der brandweer dragen immers nergens ter wereld oogkleppen. In Rusland kent men geen oog kleppen. Geen oogkleppen meer, wil tevens zeggen „geen zweep meer"; het paard zonder oogkleppen kan zijn bestuurder zien en zijn bedoelingen begrijpen het is nogmaals Rusland dat hier het goede voorbeeld geeft, de zweep wordt daar weinig gebruikt, althans voor paarden. De heer Falize heeft succes met zijn streven, want sedert een week is een proef genomen op last van den president der Fransche republiek, die zijn koets paarden in overleg met zijn pikeur den heer Troude bevrijd heeft van de oog kleppen. Hij is begonnen met zyn prachtig span zwartjes d'Artagnan en Aramis, die zich zonder oogkleppen voortreffelijk gedragen en dus blijken geven dankbaar te zijn dat zy vry mogen rondzien. Ook de heer Valentin te Parijs, be zitter van een groot aantal rijtuigpaar den, heeft zijn dieren van den oog- kleppenplaag bevrijd, overtuigd dat de oogkleppen de paarden eer bang en onhandelbaar maken dan dat men ze vrij laat zien wat er om hen heen gebeurt. Met oogkleppen zien ze nagenoeg niets en zijn dus bevreesd wanneer ze geluiden hooren waarvan zij zich geen rekenschap kunnen geven of schaduwen zien van half waargenomen voorwerpen. M. Crt. De bakenmeesters hebben Dinsdag bij hun werkzaamheden op de Maas, tegenover huize Donck (nabij Roermond) met het booganker van een kiezelschip naar boven gehaald een ouden eiken boom, lang 13 meter en met een omtrek van 3 meter. Bij nadere beschouwing bleek, dat in dezen ouden kolos het jaartal 1553 gegrift was. L. K. Laag water. Op de Maas onder vindt de scheepvaart grooten last van het lage water. De Bergerboot zit al een paar dagen bij Heerewaarden vast. Pogingen om ze vlot te brengen mis lukken tot nog toe. De wegwachter van de Pruisische spoorwegen op het station Venlo, K. M. P. Zimmermans, is Vrijdagmorgen door een locomotief overreden. Hij bleef op de plaats dood. De man was gehuwd en vader van 8 kinderen. De aviateur Vidart is over het kerkhof heen gevlogen, waar Kimmer- ling begraven ligt, en wierp vanuit zijn toestel een krans viooltjes op het graf van zijn gestorven vriend, die niet lang geleden is dood gevallen. Cholera. Te Mindszent, in het Hongaarsche comitaat Csongrad, is een geval van cholera en een verdacht ziektegeval, waarvan men vermoedt dat het eveneens cholera is, voorgekomen. Dr. Briscoë, een Engelsch genees heer, heeft op de laatste jaarvergadering van het „Geneeskundig-Psychologisch Congres" te Londen als zijn bevinding medegedeeld dat 't veelvuldig voorko men van appendicitis (blindedarm-ont steking) hoofdzakelijk is te wijten aan onzorgvuldige bereiding en ondoelmatig gebruik van onze voedingsmiddelen. By krankzinnigen, op wier dieet, dat verder zeer gevarieerd is, nauwlettend wordt toegezien, komt appendicitis na genoeg niet voor. van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 31 Juli Krachtige tot matige, meest Zuid westelijke wind. Veranderlijke bewol king. Waarschynlyk nog enkele regen- of onweersbuien. Zelfde warmtegraad. Voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen bij het overlijden van onzen dierbaren Zoon den Heer Henhicus van de Winckel, betuigen wij onzen welgemeenden dank. Mej. de Wed. M. v. D. WINCKEL en Familie. Axel, 30 Juli 1912. Kinderen van 8 tot 12 en van 12 tot 16 jaar, welke wenschen deel te nemen aan het KIN DERKOOR (onderafdeeling der Zang- vereeniging „ORELIO"), kunnen zich daartoe aanmelden bij een der Bestuurs leden of bij den Directeur, den heer Aug. Eeckhout. De cursus begint op 3 Augustus aanstaande. Het Bestuur, P. H. ESSELBRUGGE, Voorz. R. BLANKERT, vice-Voorz. M. LANSEN, Secr. J. VAN DEN BROEKE, Penn. J. DE KRAKER, j R. MEIJER, Comm. P. MALJAARS, Geen vliegen meer op Uw paarden door het gebruik van Agent, HULST, 29 Juli. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe 110,50, rogge f9,—wintergerst f8,78, zomergerst f8,haver f10,erwten f14,— witteboonen f bruineboonen f 15,dui- venboonen f paardenboonen fboek weit f0,lijnzaad f—koolzaad per 100 L. f27,aardappels fO,— Boter per kilo f 1,30, eieren per 26 stuks 1 1, Er waren ter veemarkt te koop gesteld 0 stuks rundvee, 23 varkens en 0 paarden, waarvan rerkocht 0 stuks rundvee, 17 varkens en 0 paarden.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 3