Binnenland. Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. Vliegdicnst. Naar de N. Ct. verneemt, heeft de minister van Oorlog op de begrooting voor het volgend dienstjaar 200,000 uitgetrokken voor den militairen vlieg- dienst. De Haagsche ambtenaren. Volgens het Jaarboekje waren op 1 Mei van dit jaar aan de departementen werkzaam 1582 ambtenaren, tegen 1518 in 1911 en 1496 in 1910. Financiën had er 159, Oorlog 151, Koloniën 144, Justitie 97, L., N. en H. 90, Waterstaat 74, Binnenl. Zaken 67, Marine 59 en Buitenl. Zaken 34. Dit ambtenarenleger bestaat uit Lib schrijvers, 133 tweede- en 282 eerste- klerken, 320 adjunct commiezen, 199 commiezen, 127 hoofdcommiezen, 7b referendarissen en 225 ambtenaren met andere dan de hier genoemde rangen. AXEL, 30 Juli 1912 Zondagnamiddag had op de Sassing alhier een verschrikkelijk, treurig onge val plaats. De echtgenoote van den kolenhandelaar D. S. wilde de kachel aanmaken en gebruikte daarvoor wat petroleum. Door een of andere oorzaak ontplofte de vloeistof, waardoor de onge lukkige in een oogenblik met het bran dende vocht werd overgoten. In haar angst liep de vrouw naar buiten, waar door de vlammen werden aangewakkerd en het mensch ontzettend werd ge blakerd. De man, die natuurlijk zijn vrouw te hulp schoot, bekwam ernstige brandwonden aan de handen. Genees kundige bulp was spoedig aanwezig, doch hier kwam eigenlijk menschelijke hulp te kort. De arme vrouw, die vreeselijke pijnen moest uitstaan, werd op advies der geneesheefen naar het ziekenhuis te Terneuzen gebracht, waar zij in denzelfden nacht nog overleed Vrijdag j.l. had ten overstaan van notaris Dregmans te Axel ten verzoeke van dhr. A. W. van de Bilt en de erven zijner overledene vrouw de toewijzing plaats van eene partij bouwland, als volgt le. Een stuk bouwland, groot 1 heet., 23 a. en 10 c.a., gelegen in den polder Nieuw Beoostenblij onder deze gemeente. Kooper werd de heer Ch. L. van de Bilt, onderwijzer te Den Helder voor 630,per Gentsch gemet of totaal 1740,42. 2e. Een stuk bouwland, groot 1 heet., 18 a. en 80 c.a., gelegen als koop 4. Kooper werd dhr. Seraph. Steenaert, landbouwer te Koewacht voor 720,— per Gentsch gemet of totaal 1919,5 c 3e. Een stukje bouwland, groot 77 a. en 24 c.a., gelegen als koop 1 Kooper werd dhr. Th. L. A. van de Bilt, koopman te Sluiskil—Ter Neuzen voor 670,per Gentsch gemet of totaal ƒ1161,37. 4e. Een stukje bouwland, groot 76 a, en 49 c.a., gelegen naast koop 3. Koo per werd dhr. P. Audenaerde, land bouwer te Koewacht voor 600,— per Gentsch gemet of totaal 1029,94 Verleden week meldden wij, dat bij den landbouwer M. te Boschkapelle een 160-tal eenden- en kippenkuikens des nachts uit de buitenstaande,kooien waren verdwenen van stelen was geen spoor te ontdekken. Toen nu de landbouwer deze week in de nabijzijnde schuur hooi vertaste, kwam overwacht een nest bunzings voor den dag, waarvan de hond er zes snapte en daar men vermoedde, dat de ouden in een gat zaten, dat zichtbaar was geworden, werd daar water in gegoten, met het gevolg, dat één er uit schoot, die eveneens door den hond werd gepakt en doodgebeten. Een zevental der waarschijnlijke die ven is dus voor goed onschadelijk gemaakt. M' Er is dan toch werkelijk gevlogen te Overslag. Den geheelen Zondag werd er aan getwijfeld, omdat er veel wind stond, welke omstandigheid er ook toe leidde, dat zeer velen, die bij gunstig weer er heen zouden getrokken zijn, nu van de reis af zagen. Tegen den avond zuiverde een on weersbui de lucht en ging de wind liggen. Verscheidenen, die om en bij Overslag wonen, snelden toen nog per fiets naar het vliegterrein, waar ze het genoegen smaakten den heer an den Burg te zien opstijgen. Maar het was toen al kwart voor achten. Na eenige cirkels in de lucht beschreven te heb ben, daalde het vliegtuig ietwat snel en kwam 7 minuten na de opstijging behouden op vasten grond neer. De heer Van den Burg werd door het aanwezige publiek toegejuicht en op de schouders (dit schijnt mode te worden naar de bestuurstafel gedra gen, waar hem een bouquet werd aan geboden. De machine is een ééndekker van het type Blériot. Gisteren reden ook nog enkelen uit onze omgeving naar Overslag, maar van vliegen is niets gekomen. Op de voordracht voor hoofd dei- openbare lagere school te Oudelande zijn geplaatst: no. 1 J. de Jonge te Ter Neuzen no 2. P. de Caluwè te Sas van Gent en no. 3 G. F. H Luwema te Hansweert. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 30 Juli 1912. A. v. C., 26 j., jager te Axel, is wegens mishandeling veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf (eisch 1 jaar gevang.) S. M. H-, 34 j., huisvr. van P. v. d. B., zonder beroep te Koewacht, is wegens als voren veroord. tot 5 of 5 dagen hecht, (eisch ƒ25 of 25 dagen hecht.) F. F. M., 47 j., waschvr., huisvr. van E. H. te Sas van Gent, is wegens als voren veroord. tot j 1 of 1 dag hecht, (eisch 25 of 25 dagen hecht). Kleine Landbouwbedrijven. In de laatste jaren is er heel wat gesproken en geschreven, pro en contra, de kleine landbou jvbedry ven, de belang stelling in deze zaak mogen wij groot genoeg achten, om even de aandacht te vragen voor het volgende. Dezer dagen verscheen uo. 3 van de V erslagen en Mededeelingen van de Directie van den Landbouw over 1912. Dit nummer behandelt het Grondgebruik in Neder land, gevolgd door eene beschrijving der Landbouwgebieden. Ten opzichte van de kleine Landbouwbedrijven, ont- leenen wij aan genoemd Verslag het volgende. Het aantal bedrijven van 1 H.A. en meer is sedert 1888 toegenomen met 26,9 pCt., sedert 1898 met 23,3 pCt. en sedert 1904 met 1'4,6 pCt. Als men in aanmerking neemt, dat de uitgestrekt heid bouwgras- en tuingrond vermeer derde sedert 1888 met 4,7 pCt., sedert 1898 met 2 pCt. en sedert 1904 met I,4 pCt. en dus deze vermeerdering een gevolg van indijking en ontginning tbelangrijk geringer is dan die van het aantal bedrijven, dan ligt de con clusie voor de hand, dat de bedrijven in gemiddelde oppervlakte moeten zijn achteruitgegaan. Dit komt dan ook overeen met de algemeene gangbare opinie. De bedrijven van 15 H.A. vermeer derden sedert 1904 met 18,2 pCt. sedert 1898 met 36,53 pCt. sedert 1888 met 47 pCt. De bedrijven van 5—10 H.A. vermeerderden sedert 1904 met 19,1 pLt. sedert 1898 met 20,44 pCt. en sedert 1888 met 21,6 pCt. Eerstgenoemde be drijven zijn dus aanmerkelijk sterker toegenomen dan die der 2e soort. Het is merkwaardig, dat naast eene zeer belangryke toeneming van de kleinere bedrijven, de statistiek niet aanwijst eene belangrijke vermindering van het aantal groote bedrijven. De statistiek wijst dan ook uit, dat de vrees voor een te sterke versnippe ring van den bodem ongegrond is. Bovendien wijst het Verslag er terecht op, dat een bedrijf door een intensief werken in beteekenis kan winnen, niet tegenstaande het in oppervlakte achter uitgaat. Het aantal Luidgebruikers, wier hoofdberoep landbouwer is, bedraagt 148844; deze hebben 1735157 Hectaren grond in exploitatie, zoodat de gemid delde grootte van hun bedrijf 11,66 H.A. bedraagt. Onder deze 148884 zelfstan dige landbouwers zijn er 55366, die een bedrijf exploiteeren van 15 H.A. en 37331 met een bedrijf van 5—10 H.A. De sterkste toenemiDg van het klein- landbouwbedrijt, de tuinbouw er nu buitengelaten, heeft plaats op de zeeklei in streken met akkerbouw en gemengd bedrijf. Daar is sedert 1898 het klein bedrijf van 15 H.A. toegenomen met 78.5 procent, en het bedrijf van 510 H.A. met 35,57 procent. Voor de rivier- klei bedragen deze cijfers 26,94 procent en 9,88 procent en voor de zandgronden 28.6 en 20,95 procent. Wie omtrent deze zaak meer wenscht te weten, ver wijzen wij Daar het bovengenoemd Ver slag, dat in de bibliotheek van elke landbouwvereen. aanwezig is. Openluchtspel te Denekamp. Woens dag maakte de Ver. voor Vreemdelingen verkeer te Denekamp een uitstapje, waartoe zij alle aldaar aanwezige pen siongasten had uitgenoodigd. In met groen en bloemen versierde wagens, waarbij zich een groot aantal wielrijders en -rijdsters aansloten, toog men naar het „Lutterzand". Daar werd een openluchtspel vertoond van elfen en kabouters met muziek begeleiding, dat in de mooie, aan heuvels en bosschen rijke omgeving zeer vol deed. Er hadden verder spelen plaats om verschillende prijzen. Het was een zeer genotvolle dag voor inwoners en gasten. Moordaanslag. Te Zutphen drong de venter Adam Schroder, in een volkslogement verblijf houdende, door inklimming de woning binnen van zijn vroegere bijzit, de weduwe Akkerman, geb. Bos en hare dochter Hiltje, beiden koopvrouw en respectievelijk 56 en 33 jaar oud. Schroder viel de vrouwen met een scherp tafelmes aan en ver wondde ze ernstig. Zij werden door dr. Siemens verbonden en op diens last Daar het ziekenhuis vervoerd. Gelukkig is geen slagader geraakt, zoodat de toestand der gewonden niet levensgevaarlijk is. Schroder is gearresteerdhij heeft reeds bekend. Te Kinderdijk, onder Nieuw-Lek- kerland, is het 8-jarig zoontje van T. v. d. W. bij het zwemmen in de Noord verdronken. Woensdagmiddag is het 3-jarig kind van den landbouwer Hartveld te Liesmuiden, te water geraakt en ver dronken. - Vrijdagavond sprong de korfiehuis- bediende G. V., te Rotterdam op den Westzeedijk aldaar uit een met vaart rijdenden tramwagen van lijn 7 der electrische tram. Hij viel, sloeg met het hoofd tegen de straat en bleef be wusteloos liggen. De man, die een hersenschudding kreeg, is per brancard naar het ziekenhuis gebracht. - Te Groesbeek werd een zekere Heimeriks, die een ijzeren paal der electrische leiding, welke andere arbei ders met hem gedragen hadden, bij het afwerpen op zijn lichaam kreeg, zoo danig verwond, dat hij kort daarna bezweek. De oppassende werkman laat een weduwe met een talrijk gezin ach ter. ONWEER. De „Etoile" meldt, dat Vrijdag de bliksem tot zesmaal toe in het kasteel Ciergnon geslagen is, waar de Belgische koninklijke familie en de Prins der Nederlanden verblijf hielden. De blik sem veroorzaakte slechts geringe mate- rieele schade. De vorstelijke personen bleven volmaakt kalm en stelden hun omgeving gerust. De Prins heeft den nacht op het kasteel doorgebracht. Te Winssen is de bliksem geslagen in de nieuwe boerderij de Poelhof van C. A. Blom. Alleen het vee werd gered. Verzekering dekt de schade. Te Beek (gem. Bergh) is de boerderij van II. Berendsen door den bliksem getroffen en in vlammen opgegaan. Verzekering dekt de schade. In de Haart (gem. Aalten) is de boerderij van Koskamp door het hemel vuur getroffen en verbrand In de Heurne onder Dinxperlo is de landbouwer G. Westerhot bij het ophalen van rogge met ziju paard door den bliksem gedood. Donderdagavond is de boerderij van K. van der Wal te Oudega door den bliksem getroffen en afgebrand. Te Kornwerd is de landbouwer Oostra, die een koe melkte, door den bliksem gedood. Tijdens een hevig onweder is Vrijdag te Harkstede (Gr.) de bliksem geslagen in een groote boerenschuur, toebehoo- rende aan mej. Kloosterhuis aldaar. Alles brandde af. Eenige levende have kwam in de vlammen om. De schuur was verzekerd de levende have niet. Donderdag is de bliksem geslagen in de ambtschuur te Druten. Het gebouw, met al het materiaal en 20.000 pond tabak verbrandde. Alles was verzekerd. Te Bodegraven is Donderdagmiddag het huis van den melkboer B., op de markt, door den bliksem getroffen en grootendeels afgebrand. Donderdagavond is de bliksem ge slagen op de electrische geleiding van het sanatorium Oranje-Nassau's Oord. Een aantal gloeilampjes werd verbrij zeld. Door de hevige ontlading ontstond er eenige consternatie onder de patiënten, doch niemand werd gekwetst, en brand ontstond er niet. Bij Gouda zijn tijdens een hevig on weder drie koeien van de wed. De Kruif in het Land van Stein door den bliksem gedood. Bij het onweder, dat Donderdagmid dag boven Winterswijk woedde, vielen hagelkorrels zoo groot als knikkers. Daartusschen kon men groote stukken ijs opmerken van onregelmatigen vorm, sommige stukjes ter lengte van 4 a 5 c.M. Vele ruiten werden vernield. In Babberich bij Zevenaar zijn twee kommiezen door het onweer overvallen. Een van hen werd door den bliksem gedood. Te Amsterdam is iemand, die op het dak van zijn huis stond, door den blik sem getroffen en gedood. Woensdagavond is de bliksem gesla gen in den toren van de Ned. Herv. Kerk te Wamel (Gelderl.) De spits werd vernield. Te Oudenbosch heeft een hagelbui, waarvan een hevig onweer vergezeld ging, groote schade aangericht. De serres in de boomkweekerijen en vele ruiten van woonhuizen werden vernield. Het glazen dak van de drukkerij van de Oudenbossche CouraDt werd tot gruis geslagen. Ook de oogst leed veel. De hagelslag hield ongeveer een kwartier aan. Donderdagavond is de 20 jarige zuon van den landbouwer P. Staartjes, te Maarsseveen, bezig met werkzaamheden aan de Maarsseveensche vaart, door den bliksem gedood.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2