No. 33 Woensdag 31 Juli 1912. 28e Jaarg. 1 Nieuws- e ri A <i v e r t e n t i e b 1 a d voor Zeeuwsch-Vlaanderen. E. DIELEMAft, Buitenland. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B O N N E M E N T S P R IJ S Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaanscli-Turksclxe Oorlog. Naar uit Bologne gemeld wordt, maakt Résto del Carlino een artikel van den vroegeren minister de Marinis openbaar, getiteldTeekenen, dat de vrede niet ver is. De schrijver ziet onmiskenbare vredesteekens in de overwegingen, die er bij de samenstelling van het nieuwe Turksche kabinet gegolden hebben. Vooral wijst, volgens de Marinis, op een neiging tot vrede sluiten de benoeming van den Christelijken Armeniër Noeradoergian tot minister van buitenlandsche zaken, den eersten Christen, die, sedert het bestaan van het Turksche rijk, die post bekleedt. Marinis herinnert er aan, dat telkens, wanneer de regeering in Konstantinopel haar toestemming had moeten geven tot een verdrag, waarbij de belangen van den Islam en het Rijk schade leden, een Turksch onderdaan van Christelijken godsdienst met de leiding der onderhan delingen belast werd. Op het congres van Berlijn vertegenwoordigde Karatheo- dori pasja Turkije en de thans tot minister van buitenlandsche zaken benoemde Noe radoergian, was bij de inly ving van Bosnië met het voeren der besprekingen belast. DUITSCHLAND. Een koopman te Berlijn heeft van een dokter te Charlottenburg voor genees kundige behandeling een rekening van 44.600 mk. ontvangen. De dokter brengt o.a. een aantal nachtwaken en keeren, dat hij in het huis van den patiënt heeft geslapen, in rekening; voor elke maal, dat hij ter wille van zijn patiënt een reis heeft afgebroken, verlangt hij 1000 mk. enz. De patiënt, van wien de dokter een bloedverwant is, biedt 4000 mk. aan. De rechter zal nu uitmaken, hoeveel den dokter toekomt. FRANKRIJK. De instructie in de zaak der auto bandieten duurt nog altijd voort. Gilbert, de rechter van instructie, had Donderdag voor het laatst Soudy in zijn kabinet ontboden om den boef voor het laatst te hooren. Soudy, een jongen van 20 jaar, was door verschillende getuigen herkend als de man, die, bij den door de auto bandieten op de bankinstelling te Chan- tilly gepleegden aanslag, gezien was met een karabijn in de hand, voor de deur van de bank de menigte in bedwang houdende. Soudy is een anarchist, die bij zijn aanhouding te Berck-Piage, op 30 Maart jl., een met zes kogels geladen revolver en een fleschje blauwzuur bij zich had. Tevens vond de politie in zijn zakken een som van 960 frank, die vol gens Soudy's onomwonden bekentenis van diefstal afkomstig was. Wat het aandeel van Soudy betreft in den aanslag te Chantilly, dit is door den boef steeds ontkend. Hij kon zijn alibi bewijzen, zeide hij steeds, maar wanneer de rechter van instructie dan aandrong, dat hij er mee voor den dag zou komen, zeide Soudy: later, later Donderdag nu heeft Soudy gesproken. Hij herhaalde eerst, dat hij niet de man van de karabijn was en wilde vervolgeus volharden bij zijn houding om niet te zeggen, waar hij den dag van de misdaad van Chan tilly vertoefde. De rechter van instructie heeft toen de moeder van Soudy binnen geroepen. Zoodra ze haar jongen zag, na zooveel maanden, lag ze snikkend in zijn armen en ze bezwoer hem, toch alles te zeggen wat hij wist. Weldra had ook Soudy met de waterlanders te kampen en hij verteldeop 25 Maart, den dag van het drama te Chantilly, was hij bij Lerulot, den directeur van het blad Anarchie. De rechter van in structie heeft toen onmiddellijk Lerulot laten komen en deze bevestigde, dat Soudy inderdaad een der laatste dagen van Maart bij hem geweest was. Hij kon echter niet precies zeggen of het 23, 24 of 25 Maart geweest was. Uit te visschen was het echter wel, omdat Lerulot op den dag van Soudy's bezoek geld verzonden had over de post en daar zou dus na te zien zijn, welken dag het precies geweest was. Op de vraag van den rechter van instructie, waarom Lerulot dit niet eerder gezegd had, antwoordde deze, dat hij in de kranten gelezen had, dat Soudy weigerde zijn alibi te bewijzen. Hij had daar blijkbaar redenen voor en dus had ik niet te doen wat hij zelf niet doen wilde*. Indien werkelijk blijkt, dat de dag, waarop Soudy bij Lerulot was, de dag van den aanslag te Chautilly geweest is, dan valt de verklaring der getuigen, die met groote stelligheid beweerd hebben, in Soudy den man met de karabijn te herkennen, geheel omver. Men vraagt zich dan wel af, wat men van de verdere getuigenverklaringen moet denken. ENGELAND. De Times meldt, dat de poging om een nationale staking in de voornaamste Engelsche havens uit te lokken, volkomen mislukt is. De leiders van de staking zijn daarom gedwongen, den veldtocht op te geven. De Times betoogt, dat die poging huu laatste troefkaart is geweest en zij nu waarschijnlijk tot de slotsom zullen komen, dat de voortzetting van de staking hopeloos geworden is. Tengevolge van door de patroons ge geven verzekeringen, is de staking in het havenbedrijf geëindigd. Het werk zou Maandag hervat worden. TURKIJE. De correspondent van de Lok.-Anz. seint uit KonstantinopelOfschoon het nieuwe kabinet over het algemeen goed ontvangen is, schuilen in den toestand nog steeds groote gevaren. Zij bestaan hoofdzakelijk hierin, dat de Comité-partij besloten is, tot het uiterste tegenstand te bieden, dat het leger in twee vijandige kampen verdeeld is en dat de militaire liga haar taak met de vorming van het kabinet Moechtar geenszins als geëindigd beschouwt, maar ook de ontbinding van de Kamer en het optreden van Kiamil als grootvizier verlangt. De eisch van de liga, om alle wenschen van de Alba- neezen te vervullen, prikkelt de Alba- neezen slechts tot nieuwe eischen, en het succes van de opstandelingen maakt in Macedonië en Albanië de begeerigheid gaaude. Hierbij komt, dat sterke invloe den aan hef werk zijn, om een verandering op den troon tot stand te brengen. Uit Adrianopel zijn 300 officieren, die aanhangers zijn van het Comité, hier aangekomen, om met de geestverwante officieren te beraadslagen over hetgeen men doen kan om de macht van het Jong-Turksche Comité opnieuw te ves tigen. Op het station werden zij door den voorzitter van de Konstantinopelsche Jong-Turksche club afgehaald en naar hotels gebracht, die het Comité geheel voor heu afgehuurd heeft, zoodat zij daar uitsluitend onder elkaar zijn. Zij schijnen tot het uiterste besloten te zijn en ver klaren, dat zij dagelijks uit Roemelië en Klein-Azië telegrammen ontvangen, die hun de instemming en allen mogelijken steun van de klingen van het leger ver zekeren, die het Comité trouw zijn. Deze moeten veel uitgebreider zijn dan men in Konstantinopel schijnt te weten. CHINA. De Chineesehe regeering heeft Donder dag haar antwoord laten overhandigen op den eisch tot schadeloosstelling, dien de Russische gezant onlangs heefl inge diend wegens het vermoorden van 100 Russische onderdanen door Chineesche soldaten in de buurt van Chotan. De regeering verklaart dat zij bereid is, den eisch in te willigen, mits het onderzoek uitwijst, dat de Chineezen van Chotan in het ongelijk waren. JAPAN. De berichten aangaande den toestand van den Keizer worden hoe langer hoe ongunstiger. De temperatuur stijgt en de pols is snel en onregelmatig. Alle prinsen zijn ten paleize ontboden. De Kroonprins en de Keizerin zijn voort durend in de nabijheid van den patiëDt. Er zijn algemeene gebeden voorgeschre ven. De ministerraad heeft Donderdag over den terugkeer van Katsoera beraad slaagd. Het laatste bericht uit Tokio is, dat duizenden de registers ten paleize tee kenen en dat het einde elk oogenblik te verwachten is. Verschillende Berichten. Hongeroproer. In het Stadje Osimo, bij Aucona (It.) zijn tengevolge van de sterke verhooging der brood prijzen ernstige hongeroproeren voorge komen. Een wagen met graan is door de woedende menigte omvergeworpen er werd een poging gedaan om het Palazzo Swibaldi in braud te steken. Gendarmes herstelden de rusteen aantal oproerigen werden gevangenge nomen en de burgemeester requireerde versterking der Landweer, daar hij herhaling van de pogingen tot brand stichting vreest. Ooerstrotming. De groote over- stroomiugen aan de Japausche westkust hebben, naar uit Tokio gemeld wordt, talrijke menscbenlevens gekost. De treinverbindingen zijn in de war, de rijstoogst is vernield. In Ogavva, prov. Aitschi, hebben waarschijnlijk 400 kuur- gasten den dood in de golven gevonden. Een ongepermitteerd dorp. Eenige weken geleden, lezen we in de iV. Ct. is in Siberië een dorp ontdekt, een groot, bloeiend dorp. Ossipowka, 8 K.M. van Chabarofsk, van welks bestaan de Russische administratie geen notie had, zoodat het er eenvoudig niet zijn mocht. Het dorp werd niet door een ontdekkingsreiziger, maar bij toeval ontdekt, doordat de inwoners er zijn er 8000 zich met een verzoekschrift wendden tot de provinciale autoriteit, en daarop het verrassend antwoord ontvingen, dat er voor inwilliging van hun verzoek „geen termen" bestonden, bijaldien geenerlei bewijzen voor het bestaan van dit dorp aanwezig waren. Wie niet bedenkt dat Rusland altijd Rusland blijft, staat over deze ontdek king temeer verbaasd, omdat het dorp sedert twintig jaar bestaat en evenals andere dorpen zijn gemeentepersoneel bezit, dat door de Regeering benoemd wordt. Maar het is niet op Russische kaarten aangeteekend en daarom is het er voor de Russische administratie niet. Het ongeluk wilde, dat de administratie te Chabarofsk slechts Russische en Ja- pansche kaarten bezit, op welke het dorp als onbeduidend vlek voorkomt. Maar de lastige vraag is nu, wie voor het wegmoffelen van dit dorp verant woordelijk is, of m. a. w. in wiens zak de belastingen gevloeid zijn die de belastingbetalers blijkens de registers trouw opbrachten aan Rijk en provincie. Te Dresden wekt een familie schandaal op 't oogenblik veel opzien. Het geldt den oud-zeeofficier Schalm, die jarenlang getrouwd is met de dochter van 'n majoor Höwell. Het huwelijk was ongelukkig. Mevrouw Schalm deed alles om een scheiding te bewerkstelligen. Zij beschuldigde haar man in het najaar van 1909 van ernstige zedelijkheidsvergrijpen tegen over een meisje van 12 jaar. Hij werd gearresteerd en tot 2 jaar gevangenis straf en 3 jaar eerverlies veroordeeld. Kort daarop werd de echtscheiding uit gesproken. Schalm, die steeds zijn onschuld volhield, heeft intusschen zijn straf uitgezeten. De rechter geloofde niet aan zijn verzekering, dat de hoofd getuige, het meisje, was geïnspireerd. Schalm heeft het proces doen herzien en thans is hij volkomen vrijgesproken. In het vonnis wordt verklaard, dat het 12 jarig meisje was aangezet om valsche verklaringen af te leggen, teneinde materiaal voor een echtscheidingseisch te verzamelen. Ook de verklaringen van mevrouw Schalm zijn leugenachtig gebleken. Schalm heeft nu een straf vervolging tegen zijn gewezen vrouw en zijn schoonouders wegens meineed ingesteld. Hoorndol. Een stier die in de Belgische plaats Huseignies dol was geworden, heeft zijn geleider 300 meters ver meegesleept, hem deerlijk gewond, een vrouw met een hoornsteek de longen doorboord, kinderen die uit de school kwamen, gekwetst en een smid, die hem poogde tegen te houden, de ribben ingetrapt. Het woedende beest werd toen met geweerschoten gedood. COURANT. t

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1