Landbouw. Gemengd Nieuws. Tek Rechtszaken. In de „St.-Ct." no. 169 wordt een overzicht gegeven van den stand der landbouwgewassen op 15 Juli jl. Daaruit blijkt dat in 1912 zeer is toegenomen de verbouw van erwten, blauwmaanzaad, consumptie aardappe len, suikerbieten, uien en tuinbouw- zaden. Daarentegen staat er belangrijk minder te velde van karwij en voorts van haver en boonen. Sedert het verschijnen van het oogst- overzicht van 15 Juni is de stand der meeste gewassen belangrijk verbeterd. Na de droogte in Mei hebben de regenbuien in Juni en de daarop vol gende warmte en droogte in Juli zeer gunstig gewerkt, vooral op den grasgroei. Er is overal voedsel in overvloed en er is veel hooi gewonnen. De granen beloven een goeden oogst, behalve de laat gezaaide haver, die in sterke mate door de larve van de fritvlieg bescha digd is. Ook de peulvruchten staan er goed voor. Suikerbieten en aard appelen zijn ongelijkmatig opgekomen, maar ontwikkelen zich thans zeer voor- deelig. Ook het vlas heeft zich over 't algemeen zeer goed ontwikkeld. In Overijsel (Staphorst en Vriezen- veen), Utrecht, Noord-Holland (Water land) en Zuid-Holland (Alblasserwaard, Vijfheerenlanden, Krimpener waard, Land van Gouda en Woerden) doen de muizen nog veel schade, vooral in het grasland. Wegens een vergissing dienen wij een fout te herstellen in onze rneedee- ling betreffende de paardeukeuringen. Wel zijn de bekroonde paarden in het Stamboek opgenomen, maar de keuring ging niet uit van het Stamboek, doch van de Zeeuwsche Landbouw Maat schappij. Woensdagnamiddag geraakte te Yer- seke een span paarden met een hooi wagen op hol. Een der paarden sprong over den disselboom, waardoor het zweng brak. Dit bleef achter een hek voor een huis aan de Damstraatsteken waardoor de paarden vielen met de koppen over het hek. Zij konden nu gegrepen worden. Een der dieren was aan de knieën en den bek gewond doch niet ernstig. De beide deskundigen inzake de vermoedelijke vergiftiging van mej. N. te Breda, de heeren van Wageningh en Wetzelaar, hebben Woensda»- hun rapport uitgebracht aan de justitie. Het deskundig onderzoek heeft de aanwezig heid aangetoond van vergif in het lichaam van mej. N. Haar man, die zich nog steeds in voorarrest bevindt, blijft ontkennen zijn vrouw vergiftigd te hebben. Er zijn echter aanwijzingen die den verdachte ernstig bezwaren. Enkele dagen voor den dood van de vrouw achtte de behandelende genees heer het niet uitgesloten met een ver- giftigingsgeval te doen te hebben. Hij gaf daarom order het braaksel van de vrouw te onderzoeken, wat gebeurde. Er werd echter geen vergif in het braaksel gevonden. Blij;baar is de verdachte er toen in geslaagd in plaats van het braaksel zijner vrouw, ander braaksel den deskundigen in handen te spelen. Vandaar dat de dokter na den dood vergunning gaf tot begraven. Eerst later hebben praatjes van buren en kennissen van de overleden vrouw nieuwe verdenking opgewekt. Het daarop gevolgde onderzoek heeft nu aangetoond, dat er werkelijk ver giftiging in het spel is. W. R. Crt. Op de wasscherij van den heer J. J. van Delden te Ugchelen bij Apel doorn heelt Maandagavond 6 uur een treurig ongeluk plaats gehad, schrijft de Amh. Crt, Een logée, een meisje van 22 jaar, had het ongeluk in een groote kuip met heet water te vallen, waardoor zij zulke ernstige brandwon den bekwam, dat terstond geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. De toestand van het slachtoffer, dat naar het ziekenhuis te Apeldoorn is overgebracht, is hoogst bedenkelijk. Oplichters gesnapt. Het bericht, dat de Amerikaan, die te Amsterdam in handen van oplichters viel, toch nog den dans ontsprong, is niet geheel juist. De zaak heeft zich als volgt toege dragen Aan het bekende bureau der firma Cook op het Damrak vervoegde zich een Amerikaan, die verzocht reis- chèque's te wisselen tot een bedrag van 50 dollar. „Wat voor geld moet u dan hebben I vroeg de kassier van de firma Cook, I de heer Walker. Op dat oogenblik kwam een der drie mannen, die zich buiten bevonden, binnen, en mengde zich in het gesprek. „Nou, ik zou Engelsch geld nemen", zeide hij in het Engelsch, „want dat is goed over de heele wereld". Die inmenging kwam den heer Wal ker verdacht voor. Daar zich bij Cook's office reeds verscheidene malen derge lijke tooneelen afspeelden, besloot hij een oog in 't zeil te houden. Hij be taalde het geld uit, de Amerikaan streek het op en verliet met de drie buiten staanders, ook Amerikanen, het kantoor, maar de heer Walker volgde op een atstand. De drie Amerikanen ontdekten hem echter en daarom hield hij zich schuil. Het viertal vervolgde zijn weg en begaf zich naar Kras in de Warmoes straat. De heer Walker vroeg een kellner, waar zij gebleven waren, en deze deelde hem mede, dat zij in den tuin waren gaan zitten. Nadat mr. Walker zich daarvan over tuigd had, telefoneerde hij naar het politiebureau St. Pietershal, en deelde zijn vermoedens mee. Onmiddellijk verscheen daarop de heer Pijper, inspec teur, by Kras. Doch de vogels waren reeds gevlogen. Want nauwelijks had men mr. Walker gezien, of zij liepen zenuwachtig heen en weer en verlieten Kras, den Ameri kaan achterlatend. De heer Pijper ondervroeg inderhaast den Amerikaan. Inderdaad bleek, dat hier weer de gewone vertrouwenstruc was uitge speeld. De Amerikaan had zijn baar geld afgegeven aan de nieuwe vrienden. IJlings verliet de heer Pijper met mr. Walker het café en juist zag hij de oplichters voor op een tramwagen van 'yn 9 springen, die naar het station ging. Ook de heer Pijper en mr. Walker sprongen er op, doch de oplichters be ga ven zich naar binnen en wilden zich bij de eerste tramhalte verwijderen. Juist toen zij wilden afstappen, pakte de heer Pijper een hunner, een tweede werd door mr. Walker gegrepen, doch de derde wist te ontsnappen. Zij werden naar het bureau St. Pie tershal gebracht en daar aan een lang durig verhoor onderworpen. Het blijkt, dat men een goede vangst heeft gedaan. Te Amsterdam zijn twee jongens aangehouden, die op heeterdaad betrapt werden, terwijl zij uit een manufacturen winkel in de Kinkerstraat ieder een zwembroekje stalen. Een 17-jarige glasblazersjongen te Schiedam is Dinsdagavond bij het spele varen op de Schie verdronken. Een ontsnapt hert. Indertijd, een paar maanden geleden, verscheen plot seling in de Haarlemmermeereen hert, dat bij een paar^landbouwers groote schade aanrichtte, zoodat J. S. en J. R. er jacht op maakten, en met succes. Het hert bleek later te Bennebroek ontsnapt te zijn. Tegen de landbouwers werd proces-verbaal opgemaakt. Als gevolg daarvan werden beiden veroor deeld tot een boete van 3 met ver beurdverklaring van hert en geweren. Een oudje. Een oud-inwoner van Numansdorp, reeds diep in de 90, is uit Amerika overgekomen om jutteperen op te koopen. Hij deelde mede, dat hij in Californië goed geld verdiende met de cultuur van appelen, maar met peren nog geen succes is verkregen, waarom nu proeven zullen genomen worden met jutten. Voor goede soort wordt 15 dollar per H.L. gegeven en hij wil 36 acres met pitten volpoten. Te Delft is Dinsdagavond aan den jeerweg een 2 jarig knaapje in een rioolput gevallen en daarin gestikt. In de Ringvaart van de Haarlem raermeer is de 17 jarige M. te Hillegom by het zwemmen verdronken. Een 15-jarige jongen liep Dinsdag op de markt te Zutphen om te kijken, zoodat hij het mandje met eieren niet zag dat zijn weg versperde. Hij viel er in en werd overdekt met eierstruif. De jongen moest 61 eieren vergoeden gelukkig voor den eigenaar dat de ouders van den knaap het betalen konden, hoe zonde van 'tgeld ze 'took zullen gevonden hebben. Voor beide vrouwen bestaat geen levensgevaar. Een brug ingestort. Van den re sident van Bantam is op 19 Juni het volgend telegram ontvangen betreffen de een noodlottig ongeval Gisteren is de houten noodbrug bij Tjapoe in den weg Tjomas—Mandala wangi, afdeeling Pandeglang, door een groote ophoping van menschen bij het wegbrengen van bedevaartgangers, gedeeltelijk ingestort, waardoor vijftig personen in het diepe ravijn terecht kwamen. Door dit ongeval werden 18 personen gedood en 22 gewond, waarvan twee zwaar, meest vrouwen enkinderen. Mijnongeluk. In een kolenmijn te Cuesmes, bij Bergen (Heneg.) is een kabel van een lift gebroken. Vijf mijn werkers zijn omgekomen. Twee arme boerenjongens in het kleine dorp Malaja Peres in het gouver nement Poltawa zijn door een toeval rijk geworden. Zij stieten eenigen tijd geleden bij het werken op den akker op een kistje, dat kostbare gouden en zilveren munten bevatte. Het waren ongeveer 450 gouden en 50 zilveren munten van het Perzische en Byzantijnsche rijk, die uit de 4de tot de 7de eeuw afkomstig zijn. Een commissie van de voornaamste oudheidkenners heeft de vondst bezichtigd en schat de waarde ervan op 1 millioen roebels. Daarvan zullen de vinders de helft ontvangen. - Maandagavond heeft een knecht van een circus te Amiens twee revolverscho ten gelost op een Hollandsch meisje, met wie hij in kennis was. Zij kreeg twee kogels in den arm. Een knecht van den dierentemmer, die haar wilde beschermen, werd gedood door een kogel in den buik! Noodlottgie brand. Bij oen brand in een celluloidfabriek in Moorlane (Eng.) zijn zes meisjes gedood en 6 gewond. Van 4 gewonden was de toestand ho peloos. De meisjes waren op de 4de verdieplne in twee aangrenzende vertrekken aa den arbeid. Plotseling slaat een vlam uit de gaskachel, die daar stond en tastte een hoop celluloid-kaarten aan, die zich daar bevonden. In een oogwenk staan de kamers in lichten laaie. De arbeidsters uit het eene atelier kunnen de trap nos I bereiken, maar de andere vinden dis reeds versperd en redden zich op het dak. Ook daar werden ze echter onmiddel- lijk door vlammen omhuld. Een voor een zag men ze boven komen me brandende haren of kleeren. De we,k lieden van een daarnaast gelegen werk- plaats legden een plank tusschen beide daken, waardoor 2 of 3 arbeidsters zich konden redden, maar andere aarzelden den gevaarlijken tocht te ondernemen en stortten in den vuurpoel. Een werd midden op de plank duizelig en viel met plank en al naar beneden op glaswerk. Ze werd dood opgenomen, Weer anderen wierpen zich in hun doodsschrik van een hoogte van 60 voet uit de vensters naar beneden. - Dinsdagmiddag keerde een landbou wer van Brugge huiswaarts, na aldaai een paard te hebben verkocht. Niet vet Duiten de stad werd hij door een auto mobiel ingehaald, waarin 4 mannen zaten. Deze sprongen daaruit en terwijl 2 van hen den man stevig vasthielden, door snuffelden de anderen zijn binnenzak waar ze 1100 frank vonden eu roofden! Daarop sprongen ze ijlings in den wa^en terug en snorden op Oostende aan. Men gelooft dat ze tot een bende beho >ren, welker leden mannen, die hun dieren verkoopen, volgen en buiten de stad voorslaan een spelletje samen te doen, waarbij de vreemdeling natuurlijk verliest. - Juweelendiefstal. - Te Ostende zijn in een hotel aan de prinses van Turn u Taxis voor 400,000 francs aan juweelen ontstolen. Zelfmoord. Te Dresden heeft zich de 35 jarige vrouw Irl met haar beide kinderen van zes en acht jaar wegens ongunstige financieele omstandigheden met lichtgas vergiftigd haar man had een jaar geleden om dezelfde reden zelf moord gepleegd. Waar moet hel heen. Bij Parijs hebben vijf kwajongens, door 25 groote steenen op de rails te leggen, getracht een trein te laten ontsporen. De machi nist stopte bijtijds. De jongens ver klaarden bij hun arrestatie dat ze anar chisten waren. Jeugdige boeven. De jury-recht- bank te Douai veroordeelde twee leer- lmgen van de hydrographische school te Duinkerken, Sauret en Lamy de la Ca- pelle, die verscheiden personen op straat met revolvers hadden bedreigd en geld afgezet, tot 5 en 7 jaar gevangenisstraf. Zondagavond wandelde eeu 46-jarig persoon met zijn vrouw en drie kinderen benevens nog een kindje van negen jaar te Brussel. Toen ze een straat wilden oversteken, kwam van beide kanten een automobiel aan. De eene wilde uitwijken waardoor beide voertuigen in de groep wandelaars stortten met de meest nood lottige gevolgen Den vader werd de borst tusschen een muur en een auto ingedrukt. Hij was oogenblikkelijk een lijk. Zijn vrouw werd ernstig aan een been gewond. Twee kinderen waren op den grond geworpen, terwijl de kleine, die zich bij hen had gevoegd, onder een der voertuigen lag Ze had een been gebroken en over heel het lichaampje wonden gekregen. De oudste werd niet gewond, maar wegens den schrik vreest men voor haar geest vermogens. A. dorpe, tot J 1 bebam jaren, Bek hij op Dielen de zijc is ver Mr. klaagd De i gevan; Dins 1 der Ai delbur J. IIl Neuzei plaatsv Middel kend aldaar P. B., ter zak tot 3 PRE Gere Voorm. Nam. Verw Zaterde Zwal Oostelij Droog Aanvai ver: lanp gelii huw in i jare D lenij A: Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 26 Juli 1912. J. I. d. R., 28 j., mosselvisscher, en J. d. R., 30 j., schippersknecht, beiden te Graauw, zijn wegens diefstal veroord. ieder tot 7 d. gevang. te geve daar do bet fail TER 01 Axel, g Oostb Een moordaanslag. Te Zutfen heeft gisteren in den vroegen morgen een zekere A. S., verblijf houdend in een der logementen aldaar, zich begeven naar de woning van vrouw J. B. en haar dochter in de Polsbroek. Hij heeft het raam opengeschoven, is naar binnen geklommen en heeft de beide vrouwen met een mes dusdanige verwondingen toegebracht, dat zij op advies van den door de politie ontboden geneesheer met een rijtuig naar het ziekenhuis zyn vervoerd. De verdachte A. S., die een waar bloedbad had aangericht, werd kort daarna aangehouden en naar het bureau van politie overgebracht. Het mes dat op hem werd bevonden werd in beslag genomen. Hij is na verhoor door den commissaris van politie ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Voorm. Nam. Voorm. Nam. Voorm. Nam. van hi

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2