No. 32. Zaterdag 27 Juli 1912. 28e Jaar..,. Van Houten's Nieuws- en Advertentie b I ad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. Binnenland. El £3 11 !l l D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. A DVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Centvoor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnaniiddag TWEE uren. De Italiaanscli-Turksclie Oorlog. Naar de correspondent van de Temps te Rome seinde, duurt daar de geestdrift over het binnendringen der Italiaansche torpedo-vaartuigen in de Dardanellen nog steeds voort. De koning heeft geseind aan admiraal Viale om zijn bewondering aan den gezagvoerder Millo, de officieren en de bemanningen der torpedo-booten uit te spreken. De presidenten van Senaat en Kamer, alle ministers en de voornaamste politieke personen, hebben eveneens telegrafische gelukwenscheu aan den minister van marine gezonden. Men ij voldaan niet slechts over het technische resultaat van den inval, maar ook over de in politiek opzicht in Italië teweeg gebrachte uitwerking en over den indruk in het buitenland. Een politicus van gezag heelt aan den vertegenwoordiger van de Temps het volgende gezegd De inval in de Dardanellen bewijst dat, zoo de Italianen ook al het bezetten van gebied in de Aegaeische zee gestaakt hebben, om overwegingen van diploma- tieken aard, zij hun krijgsverrichtingen tegen het eigenlijke Turkije nog volstrekt niet opgegeven hebben. Italië is als toeschouwer getuige van de ontwikkeling van de inwendige crisis in Turkije eu wacht af welke houding het nieuwe ministerie ten opzichte van den oorlog aan zal nemen. Zoo die houding voort setting van den weerstand beteekent, zal een afdoend optreden van de Italiaansche zeemacht geboden zijn. De openbare meening in Italië is er gegriefd over, dat men in het begin van den oorlog de Italiaansche vloot niet op Japansche manier haar gang heeft laten gaan, toen het buit maken van de Turksche vloot, het forceeren der Dardanellen met wis kundige zekerheid uitgevoerd had kunnen worden. Trouwens, nu het bijkans een jaar geleden is, dat de oorlog verklaard werd, moet het conflict spoedig tot een einde komen of er zullen groote dingen V gebeuren. Zoo vertelde een politicus van gezag aan den correspondent te Rome van de Temps. Deze voegt aan de mededeeliogen nog toede populariteit van de marine is iu Italië zoo buitengewoon, en de verwachtingen, die zij opgewekt heeft, zijn zoo groot, dat men binnenkort een sterke beweging van de openbare meening tegemoet kan zien om de regeering te dwingen tot een afdoend optreden der marine. Naar thans uit Misrata gemeld wordt, hebben de verliezen der Arabieren in den slag op 20 dezer meer dan 300 dooden bedragen. Aan Italiaansche zijde zouden er 1 officier en 18 soldaten ge sneuveld en 3 officieren en 84 soldaten gewond zijn. ENGELAND. Elke vermeerdering van de vloot is de unionisten lief. Zij vinden wat minister Churchill heeft aangekondigd nog maar halve maatregelen. De liberale bladen oordeelen verschillenddie meer naar rechts staan zeggen, dat Duitschland Engeland tot die vlootuitbreiding dwingt "v 7r-:^ KOOP VANDAAG BIJ jW WINKELIER EEN |BÜS |l Kg. ƒ1.50 - 0.80 die meer naar links staan zeggen ver beter onze verhouding tot Duitschland en die heillooze wedijver zal onnoodig zijn. De Manchester Guardian, die tot deze laatsten behoort vindt nog bedenkelijk in 's ministers rede, dat hij heeft gezegd samen met de Fransche vloot is onze vloot in de Middellandsche Zee meer dan opgewassen tegen de Italiaansche en de Oostenrijkscbe vloot samen. Duidt dat op een bondgenootschap met Frankrijk? vraagt het blad. Het zou dat verderfelijk vinden. TURKIJE. De ministerraad heeft aan de troepen in Albanië opnieuw bevolen de vijan delijkheden te staken. De raad heeft besloten naar elke politiepost een officier te zenden. De officieren hebben besloten zich van heden af niet langer met poli tiek in te laten. De Vossische Zeitung bevat een brief van een correspondent, die zich in het gebied van den Albaueesehen opstand bevindt. Deze brief, die uit Ferissowitsj, van den 19den April gedateerd is, geeft een geheel andere voorstelling dan de bloedige berichten, die in de laatste dagen in omloop zijn. Het is moeilijk te overzien, zoo heet het o. a., waarop de geheele beweging zal uitloopen. De soldatenopstand is hier het belangrijkste element. Deze loopt parallel met den opstand van de Alba- neezen. Het is echter onmogelijk nauw keurig te bepalen, welke doeleinden men najaagt, alleen reeds hierom, omdat een gemeenschappelijk programma in het geheel niet schijnt te bestaan. Iu den beginne was alles gericht tegen den minister van oorlog Sjefket pasja, na .zijn val tegen het kabinet. Nu is ook dit uit den weg geruimd, maar de politieke eischen stijgen na deze over winningen tot in het buitensporige. Van alles wordt geëischt, b.v. persvrijheid en censuur. De onzinnigste eischen worden dus gesteld en Jan-en-alleman tracht elkaar daarin geestdriftig te overtreffen alle eischen komen neer op het zeer rek bare begrip vrijheid. Thans eischen de Albaneezen ook nog ontbinding der kamer. De Mohammedaansche Albaneezen protesteeren in tegenstelling van hun Katholieke en Grieksch-Katholieke stam- genooten, zeer uitdrukkelijk tegen de beschuldiging, dat zij zich van den Turkschen staat willen afscheiden en iu ieder request en bij iedere bespreking met overheidspersonen herhalen zij, dat zij trouwe kinderen van den sultan willen blijven. Dat bewijzen zij ook door hun uiterst menschlievende wijze van oorlog voeren, waarbij zij alle onnoodige bloed vergieten vermijden en slechts het eigen dom van den staat als buit beschouwen. De vreemdeling is hun heilig en hij kan, voor zoover het de groote verkeerswegen betreft, gerust in het binnenland reizen, mits hij niet gewapend is of op eenige wijze het wantrouwen van de Alba neezen wekt. Hevige gevechten kan men wel niet verwachten. Ondanks den oorlogstoestand gaan de onderhandelaars van de Alba neezen zeer beleefd en zakelijk met de Turksche overheid om. Politieke moorden zijn nog niet voorgekomen. De strijd wordt op ridderlijke en menschelijke wijze gevoerd. Waar niet volkomen onverwachte botsingen plaats vinden, en de geweren vanzelf afgaan, deelt men elkaar wederzijds ieder plan tot een ge wapende actie mede en door zorgvuldig overwegen van de kansen besluit dan de een of de andere partij tot tegenstand of tot den terugtocht. Uit Uskub wordt aan het Berliner Tageblatt geseind De benoeming van het nieuwe kabinet zet in de Jong- Turksche kringen kwaad bloed. Men moet voorbereid zijn op verrassende ge beurtenissen, daar de comité-partij alles probeeren zal, om de verloren positie te heroveren. In Pristina hebben de Alba neezen de gevangenis geopend en de gevangenen van wapens voorzien. De militaire commandant Fadil-pasja werd gedwongen Pristina te verlaten. In heel Albanië heerscht groote opwinding en verwarring. De Armenwet. Het Stbl. uo. 261 bevat een Kou Besluit van den 16den dezer, houdende bepaling, dat de Armenwet in werking treedt op L September. Het Stbl. no. 264 bevat een Kon Besluit van den 18den dezer, waarbij wordt vastgesteld de indeeling, waar naar door de besturen van de instel lingen van weldadigheid ingevolge art. 13 van de Armenwet worden verstrekt de opgaven van het aantal bedeelden en verpleegden. En verder andere bepalingen, waarvan (Te wet de regeling voorschreef bij algemeenen maatregel van bestuur. Het Stbl. no. 265 bevat een Kon Besluit van den 18den dezer waarbij, tot uitvoering van art. 82 van de Armen wet, met ingang van den dag, op welken de Armenwet iu werking zal treden, het volgende wordt vastgesteld: Art. 1. Er wordt ingesteld een alge- meene armencommissie. Deze commissie is gevestigd te 's-Gra- veohage en bestaat uit zeven leden, die door ons worden benoemd en ont slagen. Art, 2. De commissie dient aan auto riteiten en, op verzoek, aan instellingen van weldadigheid van raad omtrent aangelegenheden van het armbestuur. Zij houdt zich, zooveel mogelijk, op de hoogte van de werking van de Armenwet. Art. 3. De commissie is bevoegd bij autoriteiten inlichtingen in te winnen aangaande het armbestuur. Zij kau, indien die voor hare werk zaamheden noodig is, aan een of meer harer leden, met of zonder den secre taris, kennisneming van toestanden ter plaatse opdragen. Met betrekking tot een kerkelijke of een particuliere instelling van weldadig heid is zij tot die kennisneming slechts bevoegd, indien een, door die instelling tot haar gericht, verzoek om raad daar toe aanleiding geeft. Art. 4. De commissie vergadert zoo dikwijls haar voorzitter dit noodig acht of drie harer leden den wensch daartoe hebben te keDnen gegeven. Art. 5. Wij behouden ons voor, zoo uoodig, nadere instructiën voor de com missie alsmede een instructie voor haren secretaris vast te stellen. OOST-INDIE. Ongeregeldheden by de Chineezen. Bij het dep. van Kolouiëu is ontvan gen het volgende telegram, vau den gouverneur generaal van Ned. Indië,d.d. 19 dezer, betreffende ongeregeldheden onder de Ghinnesche koelies aangewor ven voor de gouvernements-tiswinniug op Banka „Eergisteren eischten driehonderd pas te Pangkalpinang aangevoerde koelies indeeling bij dezelfde ontginning hetgeen onmogelijk was. Overreding bleek vruchteloos hoewel herhaald door den inmiddels ontboden controleur en den luitenant-Chinees. De houding der koelies werd steeds dreigender en bij eene poging tot arresteering van den belhamel werden de controleur en een korporaal der gewapende politiedienaren bedreigd. Eene gerequireerde militaire patrouille maakte geen indruk en de soldaten werden, bij afzondering van de werkwilligen, tweemaal door met aangepunte knuppels gewapende koelies aangevallen. Na nogmaals dringende aanmaning tot kalmte en toezegging van desge- wenscht terugzending naar China vond een algemeene aanval op het kantoor der tin winning plaats, waarbij een per- sood neergekuuppeld werd. Aangezien langer dralen voor het personeel nood lottig zou worden, werd op last van den controleur gevuurd. Daardoor vielen drie dooden en vijf tien gewonden, waarvan zeven zwaar en zes inmiddels overleden. De orde is hersteld en de belhamels zijn gear resteerd. De toestand in de ontginnin gen is overal voorbeeldig". SCHE COURANT. A' RONA Cacao

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1