No. 31. 28e Jaarg t 1 Woensdag 24 1912. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. m E3 Nwa» a Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksche Oorlog. De Neue Freie Presse schrijft dat per sonen, die het vertrouwen der Turksche regeering bezitten, inderdaad naar Rome zijn gegaan om de voorwaarden te ver nemen onder welke de Italiaansche Reg. genegen zou zijn om vrede te sluiten. Het blad ziet in dezen eersten stap het bewijs, dat men over het ergste heen is en hoopt dat de woorden van Said Pasja een voorbode mogen wezen van den vrede. En het N. W. Tagbi. vindt, dat, nu de grootvizier over een mogelijke overeen komst kan spraken zonder bevreesd te ziju voor hartstochtelijke uitbarstingen, de toestand beter geworden is. Ook de Polit. Corr. bevat gelijksoortige berichten uit Parijs en gewaagt van ver trouwelijke besprekingen tusschen Rome en Konstantinopel en houdt het voor niet onwaarschijnlijk, dat personen zonder ambtelijke betrekking de Italiaansche regeering gaan polsen. Wel is waar wordt door sommigen het tijdstip daartoe niet geschikt geacht om de ministerieele crisis in Konstantinopel, maar daar tegen over wordt in diplomatieke kringen aan gevoerd, dat die crisis geen hinderpaal is zoodra in Konstantinopel de stemming om over Tripoli te onderhandelen gun stiger wordt, daar het dan onverschillig is of de .ouderhandelingen door een kabinet Said of een ander ministerie gevoerd worden. DUITSCHLAND. De Berlijnsche bladen melden, dat de Kroonprins in het najaar tot kolonel be vorderd zal worden en dan aan het hoofd zal komen van het Koningsbergsche regi ment grenadiers Kronprinz. Hij zal het bevel over zijn regiment huzaren na de najaarsmanoeuvres, overgeven en kort daarop zal de Keizer zelf hem het nieuwe regiment overdragen. Het kroonprinselijke gezin verhuist dan naar Koningsbergen. Daar zou het blijven tot aau het regeeringsjubileum van den Keizer, bij welke gelegenheid de Kroon prins tot generaal bevorderd zal worden. Dan komt de Kroonprins weer te Pots dam, waar hij net Marmeren Paleis zal bewonen tot zijn nieuwe paleis aan de flavel gereed is De Duitsche torpedoboot G 112 ver scheen Donderdagavond bij een uachte- lijken schijnaanval voor den boeg van het linieschip Hessen en is door dien oorlogsbodem ter hoogte van den achter- toren aangevaren. Drie leden van de bemanning der torpedoboot zijn om gekomen. Er is een ernstige hongersnood op han den in eenige districten aan de Wolga, hoewel de oogst over het algemeen be vredigend is uitgevallen. Maar in het middelpunt van den hongersnood van het vorige jaar, het gouvernement Saratof en den oostelijken oever van den Wolga, is ook dit jaar misgewas geweest en zal er dezen winter niet genoeg mondkost u voor de bevolking zijn. De landraden van het gouvernement Saratof melden, dat vau de geheele bevolking vau 422,000 zielen meer dan 255,000 gebrek zullen lijden. Men vraagt nu reeds 21/2 millioen roebels voor werkverschaffing, verder een half millioen voor bedeeling en 95,000 roebels voor de inrichting van keukens in scholen en de verschaffing van zaai- koorn. Het gouvernement Saratof zal tot leniging van den nood in het geheel 6 millioen roebels noodig hebben. ENGELAND. Het stakingscomité te Londen heeft Vrijdag een beroep gedaan op alle Engel- sche vakvereenigingen om de stakers met geld te steunen. Tegelijk stuurde het comité een telegram aan den Ameri; kaanschen Arbeidersbond van den vol genden inhoud »Zend terstond steun. 400.000 transportarbeiders en hun gezin nen hongeren dood.< De bladen bevatten een brief van lord Devonport, als antwoord op de mede- deeling in het manifest der stakers, dat dezen genegen zijn het werk te hervatten op voorwaarden als er bestonden voor de staking. Uit naam der patroons zegt Devonport, dat dit ondoenlijk geworden is, omdat de stakers verschillende voor waarden, beklonken in de overeenkomsten van verleden jaar Augustus, herhaaldelijk hebben geschonden. De patroons zijn thans niet genegen dezelfde voorwaarden onveranderd weer in te willigeu. Zij staan er bovendien op, dat zij bij het aanwerven van arbeiders voortaan vrij zuilen zijn werkzoekenden aan te nemen, zonder te vragen of dezen aangesloten of niet aangesloten zijn. In verband met de te Dublin gepleegde wandaden, zijn acht stemrechtvrouwen in hechtenis genomen. Onder haar is zekere Mary Leigh, wie ten laste gelegd wordt, dat zij een bijl naar het rijtuig van Asquith geslingerd heeft. De bijl waarmee de aanslag geschiedde was zwaar, maar de arm- die haar gooide was zwak. Daardoor alleen is onheil voorkomen. Het heette dat Redmond, die ook in het rijtuig zat, even aau het oor of het oog geraakt is, daar men bloed aan zijn gezicht bespeurde. Maar volgens diens eigen verklaring heeft Redmond dat wondje opgeloopen in het gedrang in de deur van de zaal, waar een bijeen komst gehouden zou worden. De poging tot brandstichting in den koninklijken schouwburg heeft zich als volgt toegedragen. In dien schouwburg werd 's avonds een cat'é-chantant-voor- stelling gegeven. Toen het publiek zich gereed maakte, om heen te gaan, werd uit een loge een brandende stoel,'die blijkbaar met petroleum gedrenkt was, in het orkest geworpen. Tegelijkertijd zag men het gordijn van een loge vlam vatten. Gelukkig ontstond er geen paniek en konden de beambten van den schouw burg de vlammen bijtijds dooven. De stoel was uit een loge geslingerd, waar twee dames gezeten hadden. Een vaD haar ontkwam. De andere werd in hechtenis genomen. Zij zeide, dat zij Gladys Evans heette. In de studeerkamer van den minister van biuuenlandsche zaken zijn twee flesschen met een lichtontvlambare, maar uiet ontplofbare stof gevonden. De mi nister kon uiet zeggen, of zij daar ge plaatst waren met het opzet om brand te stichten. De groote legeroefeningen zullen dit jaar in de buurt van Cambridge gehouden worden. Men gaat uit van de veronder stelling, dat een vijandelijk leger bij Harwich geland is en op Londen aanrukt. Er zullen 80.000 man aan deelnemen. TURKIJE. Een belangrijke mededeeling ontvangt de Köln. Ztg. van haar berichtgever te Uskub. Hij seinde gisteren Zoo juist ben ik uit Prisjtina en Werizowits terug gekeerd. In Albanië heerscht volledige anarchie. De troepen hebben zich bij de Albaneezen aangesloten. In Prisjtina is vandaag een vergadering gehouden, waar iedere stad vier afgevaardigden heengestuurd had. De Albaneezen van Dsjakowa trekken gezamenlijk met de troepen tegen Werizowits op. De sluiting van Katsjanik voor militaire transporten dooi de Albaneezen van Kalkandelen en Gilan werd vannacht verwacht. De straat weg van Prisren is versperd en de gou verneur is daar afgezet. Bijna de geheele troepenmacht, zoo meldt de berichtgever der Kölnische, weigert tegen de Alba neezen op te trekken. Vanochtend in de vroegte hebben bij Tsrnalewa trouw gebleven troepen tegen Albaneesche op standelingen gestreden. JAPAN. De keizer van Japan is zeer ernstig, ja levensgevaarlijk ziek. Vrijdag zou hij een langdurige flauwte hebben gehad. Keizer Moetsoehito zal in de geschiedenis altijd blijven voortleven als de vorst onder wiens regeeriug Japan de kluisters van het feodalisme heeft afgeschud en zich tot een modern rijk heeft gereor ganiseerd. Onder Moetsoehito is Japan uit zijn strenge afzondering van eeuwen te voorschijn getreden en heeft het zich een thans niet meer betwiste plaats ver overd onder de groote mogendheden. Welk aandeel de Keizer zelf aan deze reorganisatie heeft genomen, is in de kringen der buitenstaanders nooit bekend geworden. Maar in zooverre moet Moet soehito zich iu de kritieke jaren van Japan's wedergeboorte een groot vorst hebben getoond, dat hij de kunst heeft weten te verstaan zich boven de partijen te plaatsen en de bekwaamste en beste staatslieden de handen vrij te laten en hun taak niet te bemoeilijken. Dat kon hij te gemakkelijker, wijl de keizer van Japan in de oogen des volks een zoo heilige en hooge persoonlijkheid is. Moetsoehito is 3 Nov. 1852 te Kioto geboren, als zoon van keizer Komeitenno. Hij aanvaardde, als schijnkeizer onder den Sjogoen, in 1867 de regeering. Maar reeds in 1868 viel het Sjogoennaat en trad Moetsoehito in de historische rechten der Japansche keizers. Verschillende Berichten. Een leerling van 18 jaar heeft Donder dag te Heilbronn, toen hij hoorde dat hij voor het eindexamen gezakt was, zijn zakmes voor den dag gehaaid en zich zelf aan den linkerarm een diepe wonde toegebracht. Vervolgens loste hij een revolverschot op den directeur van de school, die op hem toekwam. Een agent van politie, die te hulp werd geroepen, richtte een waterstraal op hem, om hem aldus baas te worden. De leerling loste andermaal een revolverschot in zijn richting. Na een uur zakte de jongeman eindelijk, door bloedverlies verzwakt, in elkaar. Hij is naar het ziekenhuis over gebracht, en de dokters achten zijn toe stand zeer ernstig. Een ongelooflijk verhaal wordt uit Rusland geseind. Men weet, dat dit jaar in volle vriendschap met Frankrijk in Rusland bij Borodino de tocht van Napoleon naar Rusland in 1812 zal worden herdacht. 27 veteranen, die aan dien tocht hebben deelgenomen, zouden nog in Rusland aanwezig zijn en de feestelijkheden bijwonen. De leeftijd van den jongste wordt als 120, die van den oudste als niet minder dan 127 jaar opgegeven. In de Duitsche stad Diiren, tusschen Aken en Keulen, is een vrouw tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, die haar stiefdochter, eeu meisje van 14, dat er evenwel aD 9-jarig uitziet, met het stook- ijzer, den bezemsteel en andere harde voorwerpen afranselde, waardoor haar lichaam met blauwe en zwarte plekken is bezaaid, en haar dwong brood te eten, dat met zeep en andere nog minder ge nietbare stoffen was besmeerd. Voorts was het kind zoodanig bij den hals ge grepen, dat het de stem heeft verloren. De officier van justitie zeide, in zijn 20-jarige loopbaan nog niet een geval van dergelijke ruwheid te hebben gezien. Een drogist te Toulon bezat een New-Foundlander, die in de stad bekend was, daar hij reeds veel menschen uit het water had gered. Toen het dier dezer dagen stierf, sloot de man zijn winkel en hechtte op de pui deze mede deeling »gesloten wegens overlijden van Phébus, door een lomperd gedoodc. De drogist liet vervolgens een lijk wagen eerste klasse komen, daarop werd de kist geplaatst, die het stoffelijk over schot bevatte, waarna deze met een wit laken werd toegedekt, dat schuil ging onder kransen en ruikers. De drogist nam naast den koetsier op den bok plaats en zoo ging het naar een stuk land van den meester, waar het dier begraven werd. In de Fransche plaats Saumur, aan de Loire, is een eigenaardig museum geopend. Men vindt er van alles wat op het paard betrekking heeft. Het museum is in twee afdeeliugen gesplitst de eene is historisch, terwijl de andere zich met de onderdeelen van het tuig en wat verder met die dieren in verband, staat, bezig houdt. In de eerste afdeeliug ziet men afbeeldingeu van de verschil lende paardensoorteu in den loop dei- tijden, van het tertiaire tijdperk af; in de andere de verschillende manieren waarop de paarden beslagen zijn, onder deelen van het tuig, rijtuigen enz., ook in chronologische volgorde. Het museum is in een fort van det 13de eeuw ondergebracht. e s ■r WIIMIII COURANT. 9 i O 3

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1