Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. aaiBbtioteiu, wet uitap^jiprliug van euj^ie parochies, waar de katholieken zich ook yan slaielijk werken op dien dag moe ten onthouden. In het Bisdom Roermond zijn aan te merken als feestdagen bovenbedoeld le Paaschdag, Hemelvaartsdag, le Pink sterdag, Maria ten Hemelopneming (15 Augustus), Allerheiligen (l November) en le Kerstdag. 3o. Voor de Israëlitische militairen Het Paaschfeest (de twee eerste en de twee laatste dagen); het Wekenfeest (twee dagen); het Nieuwjaarsteest(twee dagen)de Verzoendag het Loofhutten feest (twee dagen)het onmiddellijk op het Loofhuttenfeest volgende Slotfeest (twee dagen), de tweede dag, ook de „Vreugdedag der Wet" genaamd. Al deze feestdagen treden, evenals de Sabbath reeds bij het begin van den vooravond in. Aan deze militairen zal voor zoover zy niet aan de gestrenge Krijgstucht zyn onderworpen en voor zoover de belangen van den dienst .daardoor niet ernstig zouden worden geschaad de gelegenheid behooren te worden ge geven indien zij dit wenschen boven bedoelde feestdagen te hunnent te vieren pn wel door hun vrijstelling van den dienst of verlof te verleenen, zoodanig, dat zy niet na het invallen of voor het eindigen van de feestdagen be hoeven te reizen en dat, als die feest dagen met enkele dagen tusschentijd op elkaar volgen, het verlof buiten het garnizoen in verband met den afstand, zooveel mogelijk ook strekt voor de tusschendagen. Een commissie, vertegenwoordigende de atdeelingen der Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij kwam Dinsdag te Goes tot overeenstemming omtrent de voorwaarden, waarop aardappelen in onze provincie zullen worden geleverd Aan deze voorwaarden heeft de Ned Bond van handelaars in Aardappelen zijn goedkeurig gehecht. De arbitrage-voorschriften zullen zoo spoedig mogelijk worden ontworpen en vastgesteld, terwijl de modellen-koop briefjes binuenkort aan de secretarissen der afdeelipgen ter uitreiking aan de leden zullen worden toegezonden. M. Crt AXEL, 19 Juli 1912, Hedenochtend vertrokken met den trein van 7.12 u. een honderdtal leer lingen met hun onderwijzers van de openbare school alhier met het doel een reisje te maken Daar Antwerpen. Met frisch en zonnig weder waren ze in optocht naar het station gewandeld, waar ze vol blijden zin den spoortrein afwachtten om hun perste schoolreisje te maken. We gelooven wel, dat ze zich zullen amuseeren, maar of nu de regen, die vaudaag hier viel hun even welkom is als ons, betwijfelen we. We weten intusschen niet zeker, of het in de groote Scheldestad wel zooveel geregend heeft. Enfin, dit hooren we van avond wel en dan zullen we het onzen lezers een volgende keer weten te vertellen hoe bet jonge volkje de reis bevallen is. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 21 Juli 1912. Ned. Herv. Kerk. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Kerk B. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 19 Juli 1912. P. N., 22 j., schippersknecht te Osse- nisse, is wegens mishandeling veroord. tot 1 maand gevang, (eisch 14 dagen). P. F. V., 19 j., dienstknecht te Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid veroord. tot 1-week gevang, (eisch idem) F. v. d. V., 29 j., werkman te Koe wacht, is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroord. tot 10 of 10 dagen hecht, (eisch idem) F. v. K., 26 j-, arbeider te West dorpe, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 10 of 10 dagen hecht, (eisch 1 week gevang.) Minister Talma is reeds weer van zijn zeereisje in Den Haag teruggekeerd en heeft zijn ambtbezigheden hervat. H. M. de Koningin-Moeder heett als blijk van belangstelling in het streven van de Nederl. Vereeniging voor herstel van drankzuchtigen, aan het bestuur van die vereeniging een bijdrage van 100 toegezonden Omstreeks twee uur Dinsdagmid dag zijn de bewoners van het rustige dorpje Nieuwendam in groepjes naar een weiland getrokken, dat ligt ten zuiden van den voet van den Nieuwen dammerdijk. Op dit weiland stonden een keet en een drietal hooimijten. Een paar wieders waren iD het land bezig en op een petroleumtoestel hadden de mannen hun bakje koffie gekookt. Doordat dit toestel omviel, vatte het hooi in de keet terstond vlam. Geen wonder, dat eenige oogenblikken later het houteD gebouwtje in lichte laaie stond en dat ook weldra de drie hooi mijten vlammende vuurbergen geleken. De Amsterdamsche brandweer rukte aan met een stoomspuit en een hand spuit doch blusschingswerk bleek hier in de wijde ruimte onnoodig en kalm wachtten de mannen af, tot de vuur gloed was gedoofd, om dan de overblijf selen op te harken. Hbld. Een loodgieter, bezig met het her stellen van het dak van de onderwij zerswoning te Spankeren schroeide het touw door waarmee zijn ladder beves tigd was. Hij viel en werd ernstig gekwetst. Dinsdag is aan de spoorlijn tus- schen Beilen en Wijnster, een openge sneden postzak gevonden, afkomstig uit Hoogeveen. De politie uit Beilen heeft dezen postzak aan het postkantoor te Hoogeveen gedeponeerd. De zaak is in onderzoek. Men meldt uit AmsterdamDezer dagen is de handelaar in oud papier de heer J. H. Menten in de Wijde Steeg tot de verrassende ontdekking gekomen dat te zijnen nadeele een hoeveelheid van niet minder dan 47000 K.G. papier ter waarde van j 560,ontstolen is. Deze verduistering moet over de laatste 6 maanden hebben plaats gehad en kwam aan het licht, toen bij het opmaken van de balans de genoemde hoeveelheid papier, die in het verpak kingsmagazijn aan de Kost verloren vaart aanwezig had moeten zijn, er niet was. Het vermoeden deze verduistering te aebben gepleegd, viel op den voerman in dienst van den heer Menten. Deze voerman werd naar aanleiding van het opgemaakt proces-verbaal door de poli tie aangehouden, doch werd weder op vrije voeten gesteld, daar de aanwij zingen tegen hem te gering waren. De man, die reeds geruimen tijd in den dienst van den heer M. is, heeft j vroeger reeds een dergelijk misdrijf als waarvan hij nu verdacht wordt, begaan. Af^ok gift, Naar aanleiding van het feit, dat het 25 jaar was geleden, dat de oliefabriek aan den heer Twyn- stra te Akkrum overging, heeft de eige naar 10,000 geschonken voor het reeds bestaande werkliedenpensioenfoDds. Hengelen met ongelukken. Een hengelaar uit Augustinusga ging heel vroeg ver voor zonsopgang per fiets naar het Kolonelsdiep, om te gaan visschen. Nauwelijks peddelde hij, of hij kreeg proces-verbaal wegens fietsen zonder licht. Pas had hij zijn hengels uitgeworpen, of zijn tweede verbaal volgde hij vischte met meer dan één heugel. Een uurtje daarna hij had al wat gevangen kwam een veld wachter de viscb meten. Er waren er bij „onder de maat" een derde verbaal. Hij had ze geborgen in zijn spekjuk, deel zijner militaire uitrusting, wat ook niet mag. Dus 4e verbaal. Toen is de hengelaar maar weer naar huis gegaan. Iemand buiten de gemeente heeft aan de diaconie der Ned. Herv. Kerk te Barendrecht 1000 geschonken. De Watergraafmeersche politie heeft, zoo wordt uit Amsterdam aan de „N. Ct." gemeld, Woensdag op aan wijzing van eenige burgers een grieze lige vondst gedaan. Omstreeks twee uur kwamen deze personen aan het politieposthuis meedeelen, dat zij in de Ringvaart het geheel naakte lijk van een flink gebouwd man drijvende had den gezien. Toen het door de politie was opgehaald, bleek het te zijn van een 40- a 45 jarig persoon en kwam men tot de ontdekking, dat aan het lijk de beide beenen en het linkeroog ontbraken. Het door een zwaren donker bruinen baard omringde gelaat was overigens ongeschonden en is dan ook nog wel te herkennen Het lijk is naar het lijkenhuis naast het politieposthuis overgebracht. Het lijk is later herkend als dat van den 54-jarigen H. C. M., uit Amsterdam, die reeds geruimen tijd de echtelijke woning verlaten had. Vermoedelijk zijn de beenen van den ongelukkige, nadat hij te water is geraakt, afgesneden door den scherpen kant aan de kiel van de zandbakken. De landbouwerszoon W. v. D., uit Willemstad, die Dinsdag van een wagen hooi gevallen is, is gistermorgen aan de bekomen verwondingen over leden. Op verzoek van de Hilversumsche politie is van Winterswijk naar Hilver sum overgebracht B. S. P., die zich met v. d. W., die nog in Duitschland vertoeft, waarheen hij is uitgeweken, aan inbraak met diefstal van zilver ten nadeele van den heer D. E. te Hilver sum heeft schuldig gemaakt. De fietsen, waarop de daders waren ontvlucht, hadden zij eveneens gestolen. De 68-jarige K. te Schiedam, die zijn zoon zou helpen verhuizeu, is gistermorgen met een vracht stoelen op het hoofd de Mariastraat aldaar uit komende, in de Nieuwe Haven geloopen. Hij werd spoedig op het droge gebracht, maar bleek toen reeds overleden. Te Wageuingeu is de 85-jarige wed. v E. door den van Ede komenden goederentrein nabij haar woning over reden, waarbij haar beide beenen geheel j verbrijzeld werden. De oude vrouw j werd naar het ziekenhuis gebracht, j waar zij eenige uren later overleed. Te Roosendaal is Woensdagavond S halt elf een 20-jarig meisje uit Steen- bergen, dat per tram huiswaarts wilde I keereD, door de duisternis misleid in de haven geloopen en verdronken. Woonaaagavotid i« ta de 17-jarige J. aldaar door een trei overreden en gedood. r Op de dezer dagen gehoude Nationale tentoonstelling te Meppe werd de firma P. Molenaar Co. t Westzaan voor haar welbekend artiki Kindermeel bekroond met de goudei medaille. Een koe in een ververswink dat is zeker geen alledaagsch bezo schrijft de Pror. Gr. Crt. Dat ge had Maaudagmiddag plaats bij d, verver De Vries te Garnwerd die teve; veehouder is. Een van zijne koeie wild door de hitte, wist uit de weid te ontsnappen en was voornemens hat thans zoo koelen stal weer op te zoekei De staldeur was echter dicht, doch d schuurdeur stond open en hier doo gaande, kwam zij in den ververswinkei Hoewel zij hier aan lakken, vernissen, glaswerk etc. wel wat had kunnen vet nieien, was zij echtig voorzichtig, snul telde eens rond, wierp eenige potta met water en verf om, liet hier en daa een souvenir achter, doch richtte over gens geen schade aan. De ontsteld huisvrouw, alleen te huis, haalde vreen de hulp en spoedig was het beest wee in de weide. Zwemmen. Geen zomer gaat er voorbij, of di kranten melden gevallen van verdroi ken lieden, welke maar al te vaak he slachtoffer zijn van eigen onvoorzict tigheid. En omdat nu tijdens deze warm dagen zoo veelvuldig gebruik wort gemaakt van het baden, achten we he niet van belang ontbloot eenige wenkei te geven, welke als waarschuwin kunnen dienen voor hen, die als oi kundig, soms zeer onvoorzichtig, tol roekeloos toe, hun leven op het spe zetten. De hierna genoemde raadgevingei zijn nu maar niet afkomstig van dei eersten, den besten tegenstander van zwemmen, maar zijn aan het „Handels blad" geschreven door den heer P. Varekamp, bad-arts te ZaDdvoort. Deze heer schreef dan o. m. hel volgende Zelfs de beste zwemmer, volkomei vertrouwd met de zee, kan plotseling kuitkrampen en andere aandoeningen krijgen en heeft groote kans te ver drinken. Wanneer er om hulp geroepen wordl zal deze daar, waar op het baden ge regelde controle is, in de meeste ge vallen tijdig kunnen worden verleend, maar ook in deze gevallen kan het te laat zijn de ontzettende angst kan aanleiding geven tot zoo enormen schok van het hart, dat de patiënten niet meer te redden zijn, ook al is de bad arts oogenblikkelijk op de plaats des onheils. Het ligt voor de hand, dat niet- zwemmers er in het geheel niet aai denken kunnen verder in zee te gaan dan de badman zegt, d. w. z. het zee water mag niet boven de heupen komen, daar men anders door het trekken van het water gevaar loopt het evenwicht te verliezen en dieper in zee komt. Het nemen van een bad, twee malen per dag is absoluut verkeerd. Het hari schijnt een dusdanigen sterken prikkel slecht te verdragen. Niets is verkeerder dan te denken, dat het gezonder is dieper in zee te zwemmen dan aan den kant. Ook zorge men niet bezweet in het bad te gaan. Neem geen zeebad zonder eerst hoofd, hals borst en rug voorhetonderdompelen te hebben besproeid blijft aanvankelijk niet te lang in het zeebad, nl. 5 minuten, later bij gunstig weer etc nooit langer dan 20 minutenhoudt uwe kinderen beneden de 8 jaren er liever uit, stop ze er vooral nooit met. geweld in'; stadskinderen doen vooral J in den aanvang goed het pootje baden hoogstens 10 a 20 minuten vol te houden. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hug-enholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Voorm. 9 ure Ds. S. Huismans Nam. 2 ure Ds. S- Huismans (van Anjum). Nam. 2 ure Leeskerk. Verduistering van 47000 K.G. papie>-. De gebroeders Van Eyk. Te Amsterdam doet het gerucht de ronde dat de Nederlandsche justitie afgezien heeft van verdere maatregelen tegen de gearresteerde gebroeders Van Eyk en dat ze dientengevolge te Boston weer op vrije voeten zijn gesteld. Anp.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2