\o. 30. Zaterdag 20 1912. 28e Jaar<j. •VAN HOUTEN S Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL EM Aft, Buitenland. mis Binnenland. I D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. ■DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksche Oorlog. Volgens de Lokal Anzeiger heeft het Turksche gezantschap te Rerlijn het vol gende telegram ontvangen De commandant van Tripoli deelt mede, dat de Italiacen nu overgaao tot het vergiftigen van bronnen. Op een, den lOden dezer in Zoeara aangehouden, Itaiiaanschen spion is een flesch vergif gevonden. De man heeft bekend, dat hij de opdracht had, de bronnen te ver giftigen en dat hij dat ook reeds in Rikdel-Bebena gedaau had. Twee andere spionnen waren op weg om de bronnen in de omgeviDg van Bonoma te ver giftigen. Aan de Turksche gezanteD wordt opgedragen, bij de mogendheden op het onmeDschelijke, elk volkenrecht schendende van deze handelwijze de aandacht te vestigen. Aan de Corriere della Sera wordt uit Athene bericht, dat, volgens de mede- deeliDgen van een uit het legerkamp van Enver bei gedeserteerd Turksch officier, in het Turksche leger bij Derna drie adellijke, gewezen Duitsche officieren dienst doen. Een van hen is met de leiding der artillerie belast. Turksche bladen melden, dat vijf Italiaansche torpedobooten in de wateren van Chios kruisen. De Neue Freie Presse bevestigt het bericht, dat te Rome Turksche onder handelaars zijn aangekomen om over een wapenstilstand te spreken. DUITSCHLAND. De Keizer zoo meldt een telegram uit Molde in Noorwegen heeft Maan dagochtend een wandeling gedaan en 's middags een lezing van generaal Dick- liuth over den slag bij Leipzig aange hoord. Het is hier vervolgt het tele gram zeer koel en regenachtig ge worden, zoodat de Keizer waarschijnlijk spoedig naar het Zuiden zal gaan. Dit bericht is daD in strijd met het Vermoeden van de Köluische Zeitung, dat de reis heel naar de Noordkaap zou gaan. Het legerbestuur heeft bet luchtschip Siemens-Schuckert, een scnip van 13.000 kubieke meters, dat volgens het stijve stelsel gebouwd is, aangekocht. Het heeft op zijn proeftochten een snelheid van IP/s K.M. in het uur gehaald. De Zeppelin II, die te Keulen gestati oneerd is, een Parseval en tusschen de 15 en 20 vliegtuigen zullen dit jaar aan de groote manoeuvres deelnemen. Bij de manoeuvres, die in Mei tijdens bet bezoek van den Keizer in Lotharingen zijn gehouden, waren bij het 8ste reg. Beiersche infanterie, dat te Metz in gar nizoen ligt, verscheidene gevallen van zonnesteek, waarvan enkele met doode- lijken afloop, voorgekomen Kapitein Westermayer, de commandant van de 7de compagnie, heeft nu voor yen krijgsraad terechtgestaan, om zich i te verantwoorden wegens de beschuldi ging dat hij te veel van ziju manschappen gevergd en daardoor den dood van drie VAN HOUTENS soldaten veroorzaakt had. De zaak werd met gesloten deuren behandeld en is geëindigd met de vrijspraak van den kapitein. FRANKRIJK. De ingeschrevenen te Marseille hebben in hun Dinsdag gehouden bijeenkomst de bemanningen van de Société des trans ports cótiers vergunning verleend weer aan boord te gaan, omdat de maatschappij hun eischen had ingewilligd. Voor de overige lijnen werd de staking gehand haafd. Een afvaardiging van de vrouwen der stakers is naar den prefext gegaan om hem te vragen tusschen beide te komen en een eind aan het conflict te maken. Bij het uiteeagaan van een vergadering te Duinkerken zijn er botsingen voorge komen tusschen bootwerkers en inge schrevenen met de politie. Er zijn 12 betoogers licht gekwetst, 4 vrij ernstig, door sabelhouwen. 's Avonds zijn er nieuwe relletjes voor gekomen de gendanneu kwamen tus schen beide. Tal van betoogers zijn door sabelslagen gekwetstook tal van agenten liepen kwetsuren op. ENGELAND. De bladen hebben inschrijvingen ge opend om den nood onder de gezinnen van de bootwerkers te lenigen. In Ber- mondsey en andere dichtbevolkte buurten is bij het broodsgebrek nu nog een epi demie van mazelen en zomerdiarrhee ouder de kinderen gekomen. De hitte vermeerdert de algemeene ellende. De Daily News had tot Dinsdag ruim 25.0()0 gulden bijeengebracht. De hitte. Wij, Nederlanders, kunnen ons troosten al wordt dat gewoonlijk een schrale troost genoemdook buiten de grenzen wordt ernstig over de hitte geklaagd. Maar ook aan deze komt een eind. In Vlaan deren, Belgisch Brabant en Limburg heefl de regen al geplast en hebben heftige onweers gewoed. Wat de laatste provincie betreft, daar is het Zaterdag al boos weer geweest. De bladen doen er omstandig verslag van. En het is om te watertanden, hoe in sommige dorpen in korten tijd de straten in beken werden herschapen enz. enz. Intusschen komen van hier en daar nog hitte berichten. Terwijl het Lagerhuis Dinsdag aan het beraadslagen was over een amendement op het wetsontwerp tot bestrijding van den handel in blanke slavinnen, kwam Sir Alfred Mond in een wit pak binnen. »Tot de orderiep men hem spottend toe. Een parlementslid, die hem >blanke slaaf* toevoegde, verwekte een homerisch gelach. In de werkplaatsen van den Zuid- Oo8terspooi weg bracht de warmte Dins dag een automatisch alarmtoestel voor brand aan den gang. Op het onheil spellende gefluit kwamen alle werklieden toegeloopen. De industrieele raad in Winchester House heeft Dinsdag, op voorstel van den voorzitter, in hemdsmouwen ver gaderd. De Manchester Guardian heeft tempe- ratuur-metingen laten verrichten onder verschillende hoeden. De echte Panama won het met 78 graden. Onder andere strooien hoeden was het 8082 graden, ouder een witten vilten hoed 86, onder een hoogen hoed 89, onder een pothoed 92, onder een lakensche pet 94, onder den helm van een politieagent 97 en onder een automobiel-pet 98 gradeu Fahrenheit. Central News meldt, dat er aan boord van het stoomschip Canada 12 menschen gedurende de reis van New York naar Napels door de hitte krankzinnig zijn geworden. De ongelukkigen moesten te Napels in een gesticht opgenomen worden. Den 15 Juli waren er in Oostende dit jaar reeds 5000 kaartjes voor de baden meer genomen dan op gelijken datum van het vorig jaar, terwijl dat aantal op zijn beurt weer het grootste was tot op dien dag in het seizoen, dat sedert 1885 bereikt werd. Militaire feestdagen. De min. van Oorlog, het wenschelijk achtende vast te stellen welke dagen zijn aan te merken als feestdagen be doeld in het Hoofdstuk „Van den dienst op Zon- en feestdagen" van de Regle menten op den Inwendigen Dienst, heeft onder intrekking van de thans geldende beschikking, bepaald dat als feestdagen bovenbedoeld zullen worden beschouwd: lo. Voor de Protestantsche militairen: Nieuwjaarsdag; Goede Vrijdag; le en 2e PaaschdagHemelvaartsdag le en 2e Pinksterdag en le en 2e Kerstdag 2o. Voor de Roomsch-Katholieke mili tairen in het geheele land, met uitzonde ring van het Bisdom Roermond Nieuw jaarsdag, Driekoningen f6 Januari), le Paaschdag, Hemelvaartsdag, le Pinkster dag, H.H. Apostelen Patrus en Paulus (29 Juni), Maria ten Hemelopneming (15 Augustus), Allerheiligen (1 Nov.) en le Kerstdag. Bovendien voor de Bisdomm^a Breda en 's-Hertoganbosch de töestdag van Maria Oubevlekta Ontvangenis (8 Dec.)r terwijl in het Aartsbisdom CJtrecht op dien dag alleea verplichting bestaat tot ui' I AXELSCHE COERANT. ONA ROtU' 'A.\

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1