Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. De vierkante stuiver. In de vergadering der Tweede Kamer heeft minister Kolkman eenige proef exemplaren van den vierkanten stuiver in de wandeling gegeven. Het nieuwe stuivertje zal, zooals men weet, vierkant wezen, doch met ietwat afgeronde hoeken. De voorzijde, zegt het Hbld. vertoont het cijfer 5 met een kleine c rechts boven, een en ander in een uitgeschulpten cirkel, waarom heen weder (met tusschenruimte van een vlakken band) een kralencirkel, aan de vier hoeken van de munt ge broken door vier schelpornamenten het jaartal is over twee van die ornamenten verdeeld. Het cijfer staat verticaal in de diagonaalrichting van het vierkant. De keerzijde is nagenoeg uitsluitend ornament. Een gestyleerd takje van een oranjeboom staat in een uitgeschulp ten cirkel waaromheen (na een tusschen ruimte van een vlakken band) het op schrift: .Koninkrijk der Nederlanden" De overgang tusscben cirkel en vierkant wordt ook hier weer gevormd door op vulling van de hoeken van het vierkant met schelpornament. Bond van Staatspensionneering. Woensdag werd te Leeuwarden de algemeene vergadering van denhoven genoemden Bond gehouden. Blijkens het jaarverslag werden in 1911 61 atdeelingen opgericht en van 1 Jan. 1912 nog 38 afdeelingen. De Bond telt nu 430 afdeelingen met 48.058 leden. Tot hoofdbestuursleden in plaats van de aftredende en niet herkiesbare heeren M. Niemeijer, A. Bouma en ds. L. M de Boer werden gekozen mej. Jochems, Amsterdam, en de heeren H. G. Dorhout en H. de Ruijter. Door vier afdeelingen waren voor stellen ingezonden betreffende de wijze van deelneming aan de verkiezingen in 1913. Het hoofdbestuur stelde voor de volgende vragen te behandelen a. Is het wenschelijk de propaganda in 1912 en 1913 te concentreeren in die kiesdistricten, waar, in verband met de stemmencijfers van 1909, de kans bestaat, dat een Tweede-Kamerlid tegenstander van Staatspensionneering, plaats make voor een voorstander b. Is het wenschelijk, dat het Hoofd bestuur aan de Tweede Kamer-candi- daten schriftelijk vraagt of door middel van federatie en (of) Afdeelingsbesturen doet vragen, hoe zij denken over Staats pensionneering en bun antwoord (of hun niet-antwoorden) bekend maakt aan de besturen van Federaties en Af deelingen in het Kiesdistrict? e. Is het wenschelijk Kamercandida- ten, voorstanders van Staatspension neering, officieel met alle door de Staten toegestane middelen te steunen d. Is het wenschelijk het Orgaan van den Bond bijv. gedurende zes weken vóór de verkiezingen als week blad te doen uitkomen e. Is het wenschelijk de Jaarverga dering van 1913 te vervroegen Van het praeadvies van het hoofdbe stuur werden de puuten a en b geheel aangenomen, c gedeeltelijk. Daarbij is het wenschelijk zich tot de kiesvereeni- ging in de kiesdistricten te wenden om alleen te stellen voorstanders van staats pensionneering. Punt c werd aangenomen behalve het amendement behoudens nadere goedkeuring van het hoofdbestuur, ge hoord de federaties en afdeelingen, zonder dat daarbij verschil zal worden gemaakt tusschen voorstanders-leden van verschillende partijen. Aangenomen werd het voorstel om het kalenderjaar in te voeren als ver- eenigingsjaar. Op voorstel van Rotterdam werd be sloten dat er een strijdkas zal worden gevormd met het oog op de a. s. ver kiezingscampagne en om een commissie van actie te benoemen, die de schrifte lijke en mondelinge verkiezingspropa ganda zal voeren en regelen. Handelsmerk voor Friesche Pootaardappels. Het bestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw heeft per circulaire kennis gegeven dat deze maatschappij, ter voorkoming van inmenging van willekeurige tusschenpersonen, en ter vereenvoudiging van den kooper en voor onkosten besparing, hec bestuur heeft gemachtigd handelaars aan te stellen, die zich speciaal met den ver koop van goedgekeurd pootgoed zullen belasten. Zij staan onder directe con trole van het bestuur der maatschappij en zullen gebruik maken van het door de Maatschappij vastgesteld handels merk. Het reglement op het gebruik van dit merk, en het reglement op de keuring van gewassen, zijn verkrijgbaar bij den Secretaris der Maatschappij. Voor de campagne 1912'lozijneen drietal personen, die hun sporen op dit gebied reeds hebben verdiend, benoemd als handelaars, die dit merk zullen voeren, t. w. de h.h. B. C. Algra, te Stiens, Tj. Schat, te St. Anna Parochie, J. P. Wiersma, Spanjaardslaan, Leeu warden; en voor de Coöp. Vereeniging tot aankoop van Landbouwbenoodigd- heden en verkoop van Landbouwpro ducten te Franeker, dhr. J. Hibma Bzn. te Franeker. Waar het reglement uitdrukkelijk voorschrijft, dat de pootaardappelen onder het handelsmerk slechts direct aan de verbruikers of vereenigingen van verbruikers ot hun uitdrukkelijk gemachtigden mogen worden verkocht wende men zich voor bestellingen per soonlijk tot een van bovengenoemde handelaars. MCrt. 1913, wanneer de pacht over het loo- pende jaar moet voldaan worden Het ziet er waarlijk voor hen niet roos- surig uit, tenzij ook aan hun eenige schadevergoeding werti gegeven,evenals dat aan eenige kleine handelaars is geschied. Miód. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Gereformeerde Kerken. Kerk A. Kerk B. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Arrond. Rechtbank te Middelburg. ver- AXEL, 12 Juli 1912 Na afloop van het diner, Dinsdag door den gemeenteraad den nieuwen burgemeester, den heer L. J. den Hol lander, in het hotel Rolff aangeboden brachten achtereenvolgens de ibuziek gezelschappen 'Hosannah en Concordia een serenade, waarbij de gebruikelijke toespraken gewisseld werden. Aan de uitnoodiging om de vlag uit te steken was door een zeer groot aantal inge zetenen voldaan, zoodat de straten een vroolijken aanblik boden, geen wouder dan ook, dat, toen 's avonds de muziek speelde, al spoedig een feestelijke stem ming heerschte onder de zeer talrijke menigte, die getuige was van de hulde aan den burgemeester bewezen. Vooral toen Concordia na afloop nog een paar straten doortrok, was dit duidelijk merkbaar. Al spoedig was echter alles in diepe rust. De heer L. B. A. Rolff, onder wijzer te Weesp, vroeger alhier, is be noemd te Watergraafsmeer aan eene nieuwe openbare school voor M. U. L. O. Hij stond no. 1 op de voordracht. De Zeeuwscli-Vlaamsche tram. Gisteren heeft de Eerste Kamer o. m. zonder hoofdelijke stemming aange nomen het wetsontwerp tot toeken ning van een renteloos voorschot voor de spoorwegen van Hontenisse naai* de Belgische grens in de richting van Moerbeke en van IJzendijke over Sas van Gent naar Drie Schouwen. De naweeën van den storm van 30 September 1911 doen zich bij de mosselhandelaars van Philippine ge ducht gevoelen. In de maand Juni zijn ruim 2000 balen mosselen a 100 KG. minder verzonden d. n in dezelfde maand van het vorige jaar, en in deze maand schat men de verzending nog geringer. Dit vindt zijn oorzaak hierin, dat de meeste groote mosselen, van beste kwaliteit nog wel, zijn wegge slagen en van dat soort dus weinig kan geleverd worden. Nu hebben de mosselhandelaars wel uitstel van pacht- betaling tot 1 September a. s., maar hoe spoedig staan zij dan niet voor 1 Mei Zitting van 12 Juli 1912. P. S., 40 j., landbouwer te Clinge, is wegens strooperij met een wagen oord. tot 3 of 3d. hecht. A. A. F. B., 28 j., landbouwer te Westdorpe, is wegens mishandeling veroord. tot 3 w. gevang, en tot toe wijzing der civiele vordering tot een bedrag van f 17,90. E. V., 41 j., landbouwer te Overslag is wegens als voren veroord. tot 3 w gevang, en tot toewijzing der civiele vordering tot een bedrag van 38,25 J. C. A., 28 j., borduurster te Clinge (Nieuw Nament is wegens als voren veroord. tot f 10 of 10 d. hecht. K. v. P., 39 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens bedreiging met mis drijf tegen het leven veroord. tot 3 m. gevang. De uitlevering is toegestaan van P. J. V., 34 jaren, werkman, geboren en wonende te Lokeren, thans gedeti neerd te Middelburg, wegens moord te Lokeren, gepleegd op eene vrouw. V. zal tevens in België terechtstaan voor den onder Axel gepleegden diefstal. De moord te Beek. Onder zeer groote belangstelling zoo wel van de zijde van het publiek, als van de officieele tribune, die geheel gevuld was, is voor de Arnhemsche rechtbank de zaak behandeld tegen H. E. B., verdacht van den moord op het dochtertje van Hartjes te Beek. Beklaagde, die vrij kalm was, ont kende de daad gepleegd te hebben of zelfs het meisje te hebben gezien op den bewusten dag. voerig hoe hij dien had. De president wijkingen met zijn ringen. Verschillende getuigen, waaronder de vader en moeder van het vermoorde meisje werden gehoord. De verdediger van beklaagde mr. J. P. H. van Schaik toonde aan dat er tegen beklaagdes schuld niet voldoende aanwijzingen zijn, hij pleitte vrijspraak en vroeg onmiddellijke invrijheid stelling. De invrijheidstelling werd geweigerd. De uitspraak is bepaald op 23 dezer. Hij vertelde uit- dag doorgebracht wees, hem op af- vroegere verkla- Minister Tal ma is Woensdag per s.s „Iris" van Rotterdam naar Bergen (Noorwegen) vertrokken. Z.Exc. heeft na de drukke en span nende werkzaamheden der laatste we ken deze rust wel van noode. Dinsdagavond is een sergeant van het 8ste regiment infanterie te Arnhem, die met kameraden was gaan zwemmen, in den Rijn verdronken. Een ruwe familie. In een woning in de Anjelierstraat te Amsterdam kreeg iemand twist met zijn schoonmoeder. Hij wierp haar de deur uit op zulk een onzachte manier, dat ze wonden opliep en haar dijbeen brak. Zij moest in het Binnen Gasthuis worden opgenomen. De dochter van den woesten man werd op haar vader zoo nijdig, dat ze hem met een hard voorwerp op het gezicht sloeg en hem verwondingen toebracht. Tel. Brand te Rotterdam. Een zeer zware brand heeft gisteren nacht gewoed in het bij de firma Aikema Co., agentuur van buitenlandsche huizen, in gebruik zijnde perceel, op den Goudschensingel te Rotterdam. Ruim 4 uur in den ochtend ontdekten een agent van politie en een waker brand op de tweede verdieping, Waar de linoleumbewaarplaats van de firma is. Met grooten spoed breidde het vuur zich vervolgens uit en weldra sloegen de vlammen hoog boven het dak en aan alle zijden de ramen uit. Het aan rukkende brand weer materiaal werd on middellijk in dienst gesteld en weldra waren van verschillende zijden negen tien waterstralen op de brandende ver diepingen gerichtde brandweer kreeg in ruim een uur tijds de overhand. Inmiddels had het dak van het aan grenzende huis, waarin een meubel makerij en stoffeerderij gevestigd is ook vuur gevat en aan de achterzijde van het brandende huis vatten de gevels van een paar belendende huizen eveneens vlam. Maar door het ferme en doortastende optreden van de brand weer bleef men daar het vuur spoedig meester. In het huis der firma Aikema Co. is groote schade aangericht. De 2de en 3de verdieping met zolder en dak zijn geheel uitgebrand en op de eerste verdieping waar de kantoren zijn en in de gelijkvloers gevestigde technische atdeeling is zware schade aangericht. Verzekering dekt de schade. Toen de brand zijn hoogtepunt be reikte, stortte het bovenste gedeelte van den voorgevel in, tengevolge waar van een 17-jarige adspirant spuitgast die niet spoedig genoeg uit de voeten kon komen, zoodanig door neerkomende steenen getroffen werd, dat hij, bewus teloos opgenomen en naar het zieken huis gebracht, bij aankomst aldaar reeds overleden bleek te zijn aan de bekomen kwetsuren. De schade door het vuur toegebracht aan de goederen, wordt op ongeveer 100.000 geschat. Eenige honderden rollen linoleum waren o. m. op de beide uitgebrande verdiepingen opgeslagen, Tijdens den brand hebben ook drie spuitgasten lichte verwondingen opge- loopen door vallende glasscherven. Treurig. Maandagmorgen vond een landbouwer onder Stuivezand te Zundert een lijk in een beek liggen. Hij waarschuwde de marèchaussée, die een onderzoek instelde. Uit een briefje in zijn kleeren bleek, dat het J. v. L., uit Baardwijk was, uit Antwerpen was gekomen en uit honger er een eind aan had gemaakt. Tegenwoordigheid, van geest. Een zeldzaam staaltje van tegenwoordigheid van geest kwam in 't Hout bij Helmond, voor meldt de Tel. Een melkmeisje liep daar met haar hondenkar, waarop enkele groote kruiken melk stonden. Plotseling komt de tram haar van ach teren opgereden en duwt de kar vooruit met het gevolg, dat kar en hond van de lijn worden geschoven, doch de blikken bussen op de lijn vallen. Het meisje werd echter dusdanig gegrepen, dat zij op de buffers kwam te liggen. De machinist zette direct de tram stop, doch daar de tram dan nog een 15-tal meters doorloopt en hij vreesde dat het meisje van de tram zou vallen, sprong hij direct na de tram stop gezet te hebben, van de locomotiet, greep het meisje vast en achteruitloopend en het meisje tegenhoudend, redde hij haar. - Vr is een In een stuk la meisje 1 Het licb vertoont Handen sneden, wonden het haa Het me man" s geen at j - W te Kar mensch van de verdacl er wer te adve .Jfuziel Holland stellen, kwame 50, 2 fraaie De d postzeg bericht merkin moest v enz. I echter Mijnl hield e op na, Verder toelegd zonder het bu in een Verge het i vloeic zoo c vuur\ Toen jonge ge woi Zondag 14 Juli 1912. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Heilig Avondmaal. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nabetrachting. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Voorm. 9 ure Ds. H. Kievitt. Nam. 2 ure Ds. H. Kievitt. 's Av. ö'A ure Ds. H. Kievitt. (van Aagtekerke).

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2