HOOFDELIJKE OMSLAG. De echte Bredasche Sucade-, Gember- en Honingkoek, Het uitlossen m 360.000 K G. KOLEN. Marktberichten. Gemeenteraad van Axel. Telegrafisch Weerbericht Advertentiën. A. EECKHOUT, 't Was een kort bezoek geweest, maar jet zal lang bij de bewoners der Veen- oloniën in herinnering blijven. Het was overal zeer druk. Enorm reel menschen waren van buiten ge- jomen. De pret werd 's avonds voortgezet. Een in voner van Egmond aan Zee, per flets in de richting Beverwijk rij dende, kwam te Velsen, even voorbij het stoompontveer aldaar, in botsing met een van de tegenovergestelde rich ting komende automobiel. Zeer ernstig verwond werd hij per ziekenwagen naar zijn woonplaats vervoerd, onder geleide van een dokter. De bestuurder der auto kon vanwege den schrik zijn reis niet vervolgen en ging per trein huiswaarts. Te Meerkerksbroek is de landbou wer G. Kok Czn. door een jongen stier zoo gestooten, dat hij aan de gevolgen is overleden. Bij het baden in den Rijn bij Oosterbeek is de 12-jarige A. de J. verdronken. Zijn lijk werd later op gehaald. Vrijdagavond is te Sliedrecht aan de Zaai bij bet zwemmen in de Mer- wede verdronken de 20-jarige slagers knecht D. van R., afkomstig uit Wijk N.-Br.) Te Nijmegen is Donderdagavond in het pakhuis van den heer H. de 45-jarige knecht H. T. bij het meelmalen bekneld geraakt tusschen den schudder en twee ijzeren staven. Hij was on middellijk dood. Een jeugdig avonturier. Een jong mensch van 14 jaar uit Watergraafsmeer moest voor zijn vader een boodschap doen in Amsterdam. Vooraf had hij van zijn moeder 1 ontvreemd voor de huur van een rij wiel. In Amsterdam ging hij mee met een boot naar IJmui- den, reed vandaar over Wijk aan Zee naar Beverwijk, verkocht het rijwiel voor 5 en betaalde daarmede een spoorreisje naar Leeuwarden. Na een nacht in een plantsoen te hebben door gebracht, bezocht hij de weekmarkt te Sneek. Hier kocht de deugniet een paar bokken, die hij weer met verlies van de hand deed en zette zijn reis voort naar Workum, waar de politie hem oppakte. Na verhoor leverde de burgemeester den jongen over aan de flaarlemsche justitie, die hem naar zijn woonplaats terug deed brengen. Doodslag 1e Hoek van Hol'and. Van Asperen en zijn vrouw zaten rustig voor hun huis, de eerstgenoemde op een harmonica spelende. Een der buren, zekere S., verveelde dit en hij vroeg v. A. ei mee op te houden. Toen deze met het spelen doorging, werd S. zoo woedeDd, dat hij het ert opvloog en v. A. met een mes doodstak. De verslagene stond als zeer oppas send bekend. De dader, die gearresteerd is, is een zenuwlijder. Te Hommerts (Fr.ï werd de dienst bode van den bakker P., doordat een buks afging, die de knecht, meenende dat ze niet geladen was, spelenderwijze op haar gericht hield, door een schot ernstig aan den hals getroffen. De dader, W. de G., uit Sneek, is ter be schikking van de justitie te Leeuwarden gesteld. Een dienstmeisje moet degelukkige winnares zijn van het prachtige diamau- tencollier, waarde 1000, hoofdprijs van de verloting ten bate der Joodsche vacantie-kolonie te Groningen. Te Delft zaten twee mannen op een bauk te praten met twee vrouwen uit een woonwagen. De mannen misten weldra hun beurzen met 5 en 40. Een der vrouwen werd vastgehouden en aan de politie overgeleverd. De politie nam in den wagen ruim 40 in beslag, terwijl een politiehond een der portemonnaies in het gras opzocht. De beide vrouwen werden in arreht gesteld. De ramp van den ballon „Akron". Omtrent het ongeval met den ballon Akron" wordt nog gemeld, dat Mei vin Vaniman, diens broeder en 3 andere personen er den dood bij vonden een ander bericht spreekt van 8 dooden. Het luchtschip „Akron" genoemd naar de plaats van den bouw is door Meivin zelf gebouwd; hij wilde er Wellman's gevaarlijke pogingen om den Oceaan over te vliegen, mee voort zetten. Het was van het slappe systeem, was 88 M. lang, had 15 M, doorsnede en 350.000 kub. voet inhoud. Vaniman was ingenieur-constructeur van lucht schepen en vliegmachines en luchtschip motoren. Hij bouwde den gondel van Wellmann's Poolluchtschip en ook het schip „America II", waarmede Well- mann in '10 den Oceaan trachtte over te steken. Vaniman heeft toen W. ver gezeld. De poging mislukte als door een wonder werden Wellmann en zijn metgezel gered. De „Akron" was ver leden jaar gebouwd; de thans zoo on gelukkig afgeloopen proefneming was een voorbereiding voor den grooten Oceaantocht. Boven Berlijn woedde een hevig on weer. In sommige straten stond het water zoo hoog, dat alle verkeer ge stremd was. Op den Alexanderplatz werd een stuk van den in aanbouw zijnden tunnelspoorweg door het water I zwaar beschadigd. Om uitgebreide in stortingen te voorkomen, moest daar het tram en rij tuig verkeer urenlang stilstaan. Het bleek weer welk een veilige schuilplaats de electrische trams bij onweer zijn. Eenige wagens zijn getroffen, zonder dat de passagiers eenig gevaar liepen. VI. Installatie Burgemeester. De Voorz. vraagt of nog iemand iets te zeggen heeft. Dhr. Smies vraagt of er al iets bekend is omtrent het onderzoek der gasfabriek. De Voorz. zegt dat dit nog wel3a4 weken aan kan loopen. De Voorz. noodigt de heeren Diele- man en Dekker den benoemden Burge meester de zaal binnen te leiden. Dhr. Van Driel komt ter vergadering. Nadat dhr. den Hollander in de zaal is verschenen leest de Secretaris het kon. besluit voor, houdende de benoe ming tot burgemeester van Axel, be nevens de eedsaflegging op 25 Juni 11. Hierna zegt de Voorz. het volgende Het is mijn aangename plicht U in deze vergadering namens den gemeente raad hartelijk welkom te heeten, en U met Uwe benoeming tot Burgemeester van Axel van harte geluk te wenschen. Daar het Hare Majesteit, onze geëer biedigde Koningin heeft mogen behagen U te benoemen tot Burgemeester der gemeente Axel, hopen wij dat die keus in het werkelijk belang onzer gemeente zal mogen zijn, en dat het U moge duidelijker geworden, dat ons arbeids veld zoo bijzonder groot is, en dat ook het administratief gedeelte aanmerke lijk uitbreidt. Ik eindig met den wensch en bede, dat God zijnen onmisbaren zegen moge schenken over onzen gemeenschappe- lijken arbeid en wij het mogen aan schouwen, dat onze gemeente onder dien zegen steeds in bloei moge toe nemen. Niemand meer het woord verlangende wordt de zitting gesloten. Zitting van 9 Juli 1912. Tegenwoordig alle leden behalve de heeren Dregmans en Van Driel. Voorzitter dhr. L. Lamattre, waarn. Burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. Brief van den Commissaris der Koningin, waarin kennis wordt gegeven van de benoeming van den heer L. J. den Hollander tot Burg. van Axel. Missive van Ged. Staten houdende goedkeuring van het Kohier van den hootd. omslag. c. Idem van het kohier uitgebreid lager onderwijs. d. Idem van het kohier openbaar lager onderwijs. e. Idem van begrooting voor f van eene 9- ving h. bij eene wijziging in de 1911. Idem iu de begrooting voor 1912. Idem van eene af- en overschrij- in de begrooting van 1911. Proces-verbaal vau kasopueming den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat in kas is de som van 2193.975. Kennisgeving van dhr. Dregmans dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen. II. Overleggen geraeenterekening. Tot commissie van onderzoek worden benoemd de hh. Smies, Wolfert en Dieleman. III. Verzoekschrift van Wed. J. C. de Bruijn om aan haar grond van de gemeente iu koop af te staan. Op voor stel van B. en W. wordt besloten de gevraagde strook gronds aan den pu- blieken dienst te onttrekken, de kosteD te betalen door koopster. IV. Verzoekschrift van B. H. Pot om afwijking van art. 12 der bouw verordening. Met algemeene stemmen toegestaan. V. Idem van PI. do Regt om zijne bestaande stoep voor zijne woning te vernieuwen. gegeven zijn, de belangen der gemeente op waardige wijze te behartigen, en ook alles in het werk zult stellen, om zooveel mogelijk den bloei en de wel vaart dezer gemeente te helpen be vorderen. Wij hopen dat U staande buiten en boven alle partijschap de belangen onzer gemeente en die van al hare ingezetenen zult willen voorstaan. Daardoor zult U van de hoogachting en waardeering der ingezetenen ver zekerd zijn. En hiermede verklaar ik dat U zijt geïnstalleerd en geef ik aan U het voorzitterschap en de ambts ketting over. De benoemde neemt daarop den voor zitterszetel in en spreekt de volgende rede uit Geachte Vergadering! Bij de aan vaarding van het ambt van Burge meester van Axel betuig ik mijn eer biedigen dank aan H. M. de Koningin, wie het behaagde mij tot Burgemeester dezer gemeente te benoemen, aan Z.E. den Minister van Biunenl. Zaken en aan den H.EdelGestr. Heer Commissaris der Koningin voor de medewerking daartoe. Dan mijn oprechten dank aan U, oudste wethouder, voor de hartelijke woorden mij toegesproken bij het over handigen van het teeken mijner waar digheid. Het zal mij een groot voorrecht zijn van Uwe bizondere bekendheid met personen en toestanden in dezegemeente met bescheidenheid gebruik te mogen maken, en ik spreek de hoop en het vertrouwen uit, zoowel met U als met den jongsten wethouder aangenaam te mogen samenwerken. Ik had reeds het genoegen enkele malen met U beiden een en ander te bespreken, en wel op eene wijze, die mij eene goede verstandhouding en aan- genamen omgang met grond mag doen verwachten. H.H. Raadsleden Ook U allen vraag ik beleefd uw ge waardeerden steun mij wel te willen verleenen, terwijl ik mijuerzijds U gaarne de verzekering wil geven mijn ambtseed getrouw niets anders dan de gemeentebelangen voor oogen te zullen houden. De gemeente Axel, die ten opzichte van den landbouw geacht kan worden hoog te staan, vertoont ook op ander gebied, en dat zeker voor een groot deel als vrucht van den arbeid van mijn ambtsvoorganger, teekenen van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). van Verwachting tot den avond van Woensdag 10 Juli Zwakke tot matige Zuidelijke tot Westelijke wind. Meest zwaar bewolkt. Weinig ot geen regen, behoudens kans op plaatselijke onweersbuien. Zelfde warmtegraad. ssjMMgMa Benoemd tot Directeur der Zangvereeniging „ORELIO", te Axel, de heer muziekonderwijzer te Ilulst. Aanneming van nieuwe leden der bovengenoemde Vereeniging tot 13 Juli. HET BESTUUR. Het Bestuur der kolenver- eeniging „DE HERLEVING" te Axel zal op Zaterdag *26 Juli e. k. 's avonds ten half zes ure bij den heer G. Gilijamse onder hare leden trachten aan te besteden Voorwaarden te verkrijgen bij den Penningmeester P. v. d. Welle. Tevens om 6 ure LEDENVERGADE RING, waarop nog nieuwe leden kunnen worden aangenomen. Namens het Bestuur, P. VAN DIJKEN, Voorzitter. F. DIELEMAN Fz., Secretaris. Ter voorziening in de behoefte aan het noodige kasgeld, verzoekt onderge- teekende spoedige voldoening van het verschuldigde wegens Hoofde- lyken Omslag. De Ontv. der gem. Axel, M. L. VAN VESSEM. en BANKETBAKKERIJ BROOD AXEL. Z h. s. to egestaan. vooruitgang, en het zal mijn ernstig streven zijn aan dien gestadigen voor uitgang krachtig mede te werken. Ook met U secretaris en andere ge meente ambtenaren hoop ik aangenaam samen te werken. Gedurende 12 jaren was ik werk zaam in de gemeente-administratie en wel bijna 7 jaar als gemeente-secreta ris en in dien tijd is het mij steeds WEDEROM ONTVANGEN in de prijzen van 15—20—85 en 40 et. Aanbevelend, J. M. VERBRUGGEN. HULST, 8 Juli. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe f 10,75, rogge f 9,wintergerst f zomergerst fhaver f10,erwten f 14,-, witteboonen f bruineboonen f dui- venboonen fpaardenboonen fboek weit f 0,lijnzaad fkoolzaad per 100 L. faardappels fO, Boter per kilo f 1,25, eieren per 26 stuks i 0,90. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 11 stuks rundvee, 24 varkens en 0 paarden, waarvan verkocht 4 stuks rundvee, 10 varkens en 0 paarden.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 3