Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Tele; I De heep P. Llndenbergh van Wetnel- dinge gaf een inleiding over den .bond van handelaren in aardappelen" Verzoek van Johannes Dekker Az. 40 anderen, allen fokkers van het en ZeeuWsch-Belgisch trekpaard om voort aan ook te Ter Neuzen in de maand Juni eene premiekeuring te houden voor merries van 3—8 jaar. Als redenen worden daarvoor opge geven a de belangstelling der fokkers woon achtig in Ter Neuzen. Hoek Zaamslag by de onlangs gehouden Stamboek keuring te Ter Neuzen duidelijk ge bleken b. de moeilykheid om deel te nemen aan de keuring te Axel wegens den grooten afstand tusschen die gemeente en de zooeven genoemde gemeenten, welke moeilykheid dadelijk in het oog valt, wanneer men bedenkt, dat be kroonde merries het volgend jaar ver toond moeten worden met hare veulens, die doorgaans nog te jong zijn om dezen langen weg af te leggen. Het Dagelykscb bestuur wenscht over deze zaak de beslissing geheel over te laten aan de afdeelingen, eenreglements- wijziging is noodig indien hierop gunstig wordt beschikt. Woensdag werd de algemeene ver gadering van de Z. L. M. gehouden Deze vergadering werd bijgewoond door den Commissaris der Koningin in dit gewest, den heer H. J. Dijckmeester en den inspecteur van den landbouw F. B. Löhnis. Zooals gewoonlijk bracht de voor zitter bij zijn openingsrede jaarverslag uit van den toestand der vereeniging in haar geheel en een overzicht van den landbouw met hare vertakkingen voor wat betreft onze provincie De Commissaris der Koningin dankte den voorzitter voor de hem toegespro ken woorden. De heer Vorsterman van Oyen hield daarna een lezing, waarin hy eenige wenken over de paardenfokkerij gaf, veel overeenkomende met de lezing in 1910 alhier op de tentoonstelling ge houden. De heer Ph. J. van Dixhoorn uit Axel dankte namens zijne medefokker» voor het gesprokene, doch meende om trent hetgeen hij over paardencursussen hoorde in 't midden te moeten brengen, dat in handelskennis de leeraren onmo gelijk alle deugnieteryen kunnen leeren, welke onze jongens in België kunnen ontmoeten, (aldus schrijft de verslag gever van de .Midd. Crt.") Vervolgens hield de algemeene secre taris nog eene inleiding over „het ver bouwen van suikerbieten" en wees daarbij op de schitterende resultaten, welke in 't land van Axel worden ver kregen. Nadat nog enkele zaken van alge meen belang waren besproken, werd de vergadering gesloten. Om één uur was den bezoekers eene rijtoer bereid, waarvan door een paar honderd liefhebbers gebruik werd ge maakt. Na van een prachtige rit begunstigd door dito weer, in Zeelands tuin terug gekomen in Middelburg, wachtte de gemeenschappelijke maaltijd. Deze had plaats in het Schuttershof, waar een 80 personen aanzaten. Na tuurlijk werden de gebruikelijke toosten niet vergeten. Volgde nog een concert in den tuin van het Middelburgsch muziekkorps onder leiding van den populairen heer Jan Mor ka. Toen verleden jaar Middelburg aan de beurt was voor het houden van de jaarlijksche provinciale tentoonstelling, doch de algemeene vergadering te Goes besloten had de tentoonstelling uit te ■tellen tot 1912, was de teleurstelling in Walcheren algemeen, bij bet ver nemen van de tijding dat in April 1912 op de hoofdbestuursvergadering om de zelfde reden (het heerschen van mond en klauwzeer) als in 1911 nogmaals van eene provinciale tentoonstelling werd afgezien en wel tot lu 1914, met het oog op de internationale tentoonstelling in 1913 in Den Haag te houden. De afdeeling Middelburg wenschte echter niet zoolang te wachten, en was bereid op advies van het hoofdbestuur eene afdeelingstentoonstelling te houden die nu gisteren haar beslag bad. Aan den Noordsingel werd op een groot stuk weiland de tentoonstelling gehouden. Veel van wat we ons nog zoo goed kunnen herinneren vóór 2 jaar te Axel gezien te hebben, was ook hier weer aanwezig. Evenals het ingezondene was ook het bezoek boven verwachting meegevallen. Onder den uitslag van de bekroningen zagen we in de Midd. Crt. nog een tweetal namen uit onze gemeente, n.l. van J. de Kraker—Sanders, die ter opluistering een nieuw model twee wielig rijtuig had ingezonden en met een inzending Hollandsche konijnen een 2e en 3e prijs verwierf. De andere naam was van J. Vlaander, smid alhier, die een prijs behaalde voor de volledigste verzameling hoefijzers. AXEL, 5 Juli 1912 Bij Kon, besluit ls benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger te Ter Neuzen, de heer J. Huizinga, burge meester dier gemeente. Ds. A. Scheele, predikant bij de Geref. kerk te Veere is beroepen naar die gemeente te Lutten a. d. Dedems- vaart. De bisschop van Breda heelt eervol ontslag verleend aan den heer Ch. Kerckhaerdt, pastoor te Eede, en benoemd tot pastoor aldaar den heer Adr. van Dijk en tot kapelaan te Ter Neuzen den heer Aloys Smet. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Hulst dhr. Mr. A. Lijdsman, candidaat-advocaat te Breda. Dinsdag vierde de heer J. P. Leij- sennaar zijn jubilè als voorzanger en voorlezer der Ned. Herv. kerk te Sluis. Zondag werd kerkelijk den dag her dacht, dat genoemde heer 40 jaar on afgebroken de gemeente gediend had. Een zegenbede werd hem toegezongen. Namens de kerkeraad werd hem een prachtige gaslamp geschonken. Tele grammen van predikanten, die vroeger I aldaar gestaan hadden ontving de 73- jarige jubilaris. Midd. Crt. Gistermorgen is op den Boulevard te Vlissingen een schildersjongen van een Provii ladder gevallen. Hij was onmiddellijk dood. In het Wijlermeer te Beek bij Dinsdaga Nijmegen is verdronken de 22-jarige door den C A. Kessel uit Wijier, in dienst bij do t,eer Mr. Duitsche marine. Hij was naar zijn der Koning familie in het Duitsche plaatsje Wijier gekomen om eens kermis te houdeD. De jonge man had een bad genomen in het Wijlermeer en wilde juist het water verlaten, toen hij van den oever wegschoof om niet meer. boven te komen. Woensdag werd te Ter Neuzen een spoedeischende raadsvergadering ge houden. De gemeenterekening over 1911 werd aangeboden op een bedrag van 108.335.51 in ontvangsten en van 102.739.99 in uitgaaf, alzoo een goed slot van 5595.52. Mededeeling werd gedaan van een schrijven van den Minister van Bin nenlandsche Zaken, in antwoord op het verzoek om subsidie voor de instandhouding der te stichten H. B. S. met 3-jarigen cursus Daaruit blijkt dat de Minister wil bevorderen dat de ge meente een jaarlyksche subsidie zal krijgen van 10.000, echter onder voor waarde dat het genomen besluit zal worden ingetrokken en een school zal worden gesticht zooals eerst het plan was, nl. met de drie laatste klassen eener 5-jarige, en dan het meer uitgebreid onderwijs zoodanig te reorganiseeren, dat de laatste klasse daarvan aansluit aan de eerste van deze H. B. S. De Voorzitter, de heer J. Huizinga, stelde namens het Dag. Best. voor over eenkomstig den wensch van den Mi nister te besluiten en het thans geldende besluit in te trekken, welk voorstel breedvoerige discussie uitlokte van hen, die altijd tegen de reeds in aanbouw zijnde H. B. S. hebben ge&geerd. Op de mededeeling van den voorz., dat alvorens dit gunstig besluit van den Minister was ontvangen, eenige confe renties met Z.Ex. zijn gehouden door afgevaardigden uit het Dag. Best. van Ter Neuzen, merkte een lid op, dat het zenden dier commissie's dan toch op onwettige wijze was geschied, daar volgens meening van dhr. De Jager, tot die daad de toestemming van den raad werd vereischt, omdat ze met uitgaven gepaard ging. Is het, dat de heeren afgevaardigden die reis op „eigen kosten" hebben ge maakt, dan trekt hij zijn woorden terug. De voorz. bevestigde dat van een raadsbesluit in zake het zenden van commissies geen sprake was. Burg. en Weth. hebben die handeling gedaan ter uitvoering van het raadsbesluit van 28 Dec. 1.1. en wat de kosten betreft, daarover zal later bij het vaststellen der rekening het volgend jaar kunnen worden gesproken. De heeren kunnen er dan inmiddels eens kalm over denken, merkte hij leuk op. Breedvoerig zette de voorz. de voor- deelen uiteen van 's Ministers voorstel, niet alleen uit een financieel oogpunt, maar ook voor de verkrijging van een betere inrichting van onderwijs in deze streek, waaraan reeds jaren behoefte is. Ten slotte, nadat ook nog was ge sproken over de schoolgelden voor de H. B. S., werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 5 Juli 1912. P. L. v. V., 56 j., veldarbeider te St. Jansteen, is wegens ontduiking van de hondenbelasting veroord. tot 6 boete ten behoeve der gemeente St. Jansteen of 6 d. hecht. G. v. A., 21 j., spoorwegwerker te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord tot 14 d. gevang. J. E., 41 j., werkman te Terneuzen, is wegens alsvoren veroord. tot j 5 of 5 d. hecht. J. J. N., 44 j., huisvr. L. H. S., zonder beroep te Hulst, is wegens ver nieling veroord. tot f 5 of 5 d. hecht. J. B. J. d. M., 20 j., landbouwer te Moerbeke (B.) is wegens beleediging ambtenaar veroord. tot 10 of 10 d. hecht. A. J. d. B., 27 jaar, arbeider te Koe wacht, is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroord. tot 10 of 10 d. hecht. Bij bevelschrift der Arrondisse ments-Rechtbank te Middelburgis rechts ingang verleend met last tot gevangen houding en instructie tegen P. J. D., 26 jaren, koopman, geboren en wonende te Boschkapelle, thans gedetineerd te Middelburg, ter zake van poging tot oplichting van een groot bedrag. Door de Belgische régeering is de uitlevering gevraagd van P. J. V., werk man, geboren en wonende te Lokeren, thans gedetineerd te Middelburg, op grond dat tegen hem door den onder zoeksrechter te Dendermonde een bevel tot gevangenzetting is uitgegeven, ter zake van moord. Koninkl. bezoek aan de Veenkoloniën. H. M. de Koningin bracht heden een bezoek aan de Veenkoloniën. De Koningin arriveerde 's morgens 9 uur via Assen te Stadskanaal en legde dan per auto de verschillende bezoeken over een afstand van 85 K.M. af. Valsche munters aangehouden. Men meldt uit Amsterdam Gisternamiddag zijn een drietal per sonen gearresteerd, een wegens het vervaardigen van valsch geld, de beide anderen wegens het uitgeven daarvan. Twee hunner woonden Wagenaarstraat, de ander op den Heiligen weg. Ver schillende valsche rijksdaalders zijn in beslag genomen, alsmede enkele gereed schappen en werktuigen. Hedenmorgen duurde het onderzoek nog voort. Een ernstig ongeluk gebeurde op het Stationsplein te Alkmaar. De heer R. S., die zich per stoomtram met zijn echtgenoote naar Bergen wilde begeven, bemerkte toen de tram reeds in beweging was, dat hij in de verkeerde tram had plaats genomen. Hij bevond zich in die naar Egmond in plaats van die naar Bergen. Eraf springende, geraakte zijn linkerbeen onder de tram en reed het wiel over zijn enkel. Zeer ernstig verwond, werd hij opgenomen en het station binnengedragen, waar een ge neesheer het eerste verband legde. Daarna werd hij per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Het noorderstation te Brussel zal in den loop van 1915 feitelijk afgeschaft worden wegens de werken voor den ondergrondschen spoorweg. In het voor uitzicht van deze stremming van ver keer en de uitbreiding, die het station van Schaarbeek zal nemen als eindpunt van de spoorlijnen Ostende, Luik, Ant werpen, moeten, zegt het H. v. A., groote werken te Schaarbeek uitgevoerd wor den. Nieuwe kaaien en onderaardsche gangen, moeten dus aangelegd worden en men zal daarmee dadelijk een begin maken. Een overeenkomst is gesloten tusschen het staatsspoorbeheer en de Brusselsche tramwegen, om een snellen verkeersdienst per tram van Schaarbeek naar Brussel en de voorsteden in te richten en aldus het ongemak voor de reizigers tot een streng minimum te beperken. Op de mijn „Oslerfeld" bij de gieterij „De Goede Hoop" te Oberhausen heeft Woensdagmiddag om één uur by opbrekingswerkzaamheden door raiddel van dynamietpatronen tusschen twee horizontale lagen een ontploffing van mijngas plaatsgevonden. Veertien (vol gens een ander bericht 16) mijnwerkers zijn gedood en eenigen gewond Vele lijken zijn verschrikkelijk verminkt. Daardoor zijn er verscheidene niet her kend. Een groote menschenmenigte verdriDgt zich om de plaats des onheils. Op de fabriek van Krupp te Essen is 'n gietpan met gesmolten staal gespron gen. De gloeiende massa stroomde over de arbeiders, er zijn er 5 levensgevaarlijk gewond. Een Fransch rentenier, Sapine, die in het gekkenhuis gestorven is, had zijn heele vermogen, ten bedrage van 2J/S millioen francs, aan den koning van Spanje vermaakt. Bij het erfenis-proces, dat Saphine's zuster nu op touw heeft gezet, heeft de rechtbank van St. Goudens de eischeres gemachtigd, om koniugAlfons voor den rechter te dagen. Tegen wc Afwezig en Louwer Door dei plaats med( stukken, w aaogenome Ingekom de vaste a de verleei orer 1911 gedaan Vervolgi wording Tichelman daan, betr kaarten bi op de We Namens Van Rom] aan den d de vrijkaa in te trekk kaarten vi De vrij ka deeld ove Het is vrijkaarte mogelijk en hun g per jaar personeel Iers en h gezin. De hee de gegevi onvoldaai dezelfde voerd als mindere en voor limiteerd De he thans gi zijn. Mc sommige meerdere Staten d hebben. Weget hierna t herbenoe met 24 Na sp voorstel de eerst op Vrijd 10 uur. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 7 Juli 1912. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Voorber. H. Av. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. H. R. Nieborg. Nam. 2 ure Ds. H. R. Nieborg. van Bleiswijk. j Kerk B Voorm. 9 ure Ds. J. Boeijenga. Nam. 2 ure Ds. J. Boeijenga. van Arnemuiden. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. van he Verw: Zaterdaj Zwak wind. weer. De E Axel, n gadcrin legd, l a. s., d Raadhu volgenc Met Ovt Vei E V s Vei I c 1. 2. 3. 4.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2