vereenigt eene besparing in de verpakking met de daardoor mogelijk geworden verbetering in de kwaliteit. er pas stond, terwijl de ondernemer van dat zaakje weer nieuwen voorraad had laten aanvoeren, want tusschen twee haakjes(het „zaakje" had gis teren goede „zaken" gemaakt. Dit geldt ook voor een kleinere inrichting iets verder op het terrein gelegen en zulks doet ons genoegen, want den aanblik van leege tafels, waar achter lange gezichten van heen en weer slenterende kelners, werkt verlammend op dengene, die er passeert, omdat hij er alleen niet wil zitten). Bestuur en commissarissen liepen nog wat op en neer te regelen, nieuwe be zoekers zochten een goed plaatsje of groetten kennissen en familie, kortom, het was alras een en al bedrijvigheid, wat er do feestelijke stemming volop in bracht. Het rondrijden van enkele blinkende tweewielige rijtuigen, ieder aangespan nen met een paardje, dat schitterde van het met koper of nikkel gemon teerde tuig, was voor ons het sein dat nummer I van het concours begonnen was. De prijzen werden resp. toege kend aan E Buisse, Sas van Gent, de eerste prijs of twee lantaarnsC. Vael, Hon- tenisse, de 2e prijs of een paardennet Ph. J. van Dixhoorn Axel, 3e prijs of een lijn en P. H. Esselbrugge, Axel 4e prijs of een zweep. Hierna volgde No. II, ringrijderij te paard, waarvoor 9 deelnemers waren verschenen. Ieder had een 18-tal palen in draf te passeeren en moest daarbij de kunst vertoonen met een lange houten pen door een stilhangende ring te steken. De eerste gaf een goed voorbeeld, door alle 18 ringen te treffen, wat zeker een waar kunststukje is want behalve handig te zijn, moet men ook al zeer gemakkelijk op zijn ros zitten om zoo zeker te richten. De uitslag was le prijs Em. van Haelst, Kieldrecht, een dubbele rijtoom f18 ringen). 2e prijsR. Buijsse, Westdorpe, een paar sporen (13 ringen). 3e prijs Jac. Cové, Axel, een rijzweep (12 ringen). No III. Wedstrijd voor boerenwagens, bespaunen met minstens 4 paarden. Dit nummer biedt voor leeken weinig aantrekkelijks. Het is zoo, dat het bij een concours hippique behoort, maar dan zagen we ook liever, dat er wat meer vaardigheid in manoeuvreeren werd getoond, en zonder dat b. v. twee man bij de leidsels zat. Zoo'n eerste prijs van 15 was dacht ons persman nen, (we kunnen het verkeerd voor hebben) nog al gemakkelijk verdiend. Uitslagle prijs, 15, Jac. Cové, te Axel. 2e prijs, 10 niet uit gereikt. 3e prijs 5 K. Wijna, Axel. Ter afwisseling noemde het program ma hierna iets voor dames. No. tV. Ringrijderij voor dames. Dat is altijd voor twee personen als deelnemers een aardig nummer. Immers: Mijnheer moet zoo galant zijn, dat hij zijn paardje juist zoo ment, dat voor zijne gezellin de taak om een ring te bemachtigen, zoo gemakkelijk mogelijk wordt. Maar daar staat tegenover, dat dan ook de dame zoo hoffelijk is, dat zij haar klachten uiterst inspant, om mijnheer niet teleur te stellen, of om den schijn van onhandigheid of onver schilligheid niet op zich te laden. 't Is dus wel om zenuwachtig van te worden Toch toonden zich de meeste dames niet nerveusze bekampten elkaar ijverig voor de hoofdprijzen. Nu ja, als ze het met elkaar te doen krij gen, dan zijn ze niet zoo gemakkelijk(!) Gelukkig voor haar, dat we niet allen kenden, zoodat de lezer niet te weten komt, wie de „kwaadsten" waren. We moeten ons bepalen tot de num mers uit het programma, waar alleen de heeren vermeld zijn De uitslag was als volgt le prijs, een gouden horloge, aan de dame van R. Buisse, Westdorpe, met li 15 ringen. 2e prijs, een gouden broche, aan de dame van P. van Hoeve Fz., Axel, met 14 ringen. 3e prijs, een gouden zegelring, bij loting aan de dame van P. Vael-Yse- baert, St. Jansteen, met 13 ringen. 4e prijs, een zilveren beursje, bij loting aan de dame van B. L. Ysebaert, Axel, met 13 ringen. 5e prijs, een zilveren fyroche na loting aan de dame van E. J. Ysebaert, Axel, met 13 ringen. 6e prijs, een zilveren sierspeld, aan de dame van Jos. Bokland, Berlaere, met 12 ringenna loting met de dame van P. H. Esselbrugge, Axel, die even eens 12 ringen had. Er was voor dit nummer veel animo en met ongeduld zag men den uitslag tegemoet, maar met niet minder angst keek men naar de lucht, waar zwarte wolken dreigend naderden. Juist toen de jury bezig was de be haalde punten te noteeren, voelden we de eerste druppels, zoodat allen spoedig een onderdak zochtenen dat was noodig, want die druppels werden ge volgd door stroomen water. Toen eerst was het te zien, welk een menschen- massa zich op het terrein had verzameld want als de menigte over zoo'n paar hectaren verdeeld is lijkt die niet zoo groot. We schatten de aanwezigen op een drieduizend man, wat ongeveer uitkwam met de berekening, die later werd gemaakt door de uitgegeven entreékaarten te tellen. Na eenige minuten schuilen klaarde het weer op en werd met nieuwen moed begonnen. Wegens de gesteld heid van den bodem, die uit plaatzand bestaat, waarover een reusachtige gras zode als een spons het overtollige water opslorpt, ondervond men niet den mins ten last van het water, voorzoover men ten minste voor de bui beschermd was geweest. Juist voor den regen was ook „Con cordia" op het terrein gekomen, die nu weer met vroolijke stukjes muziek de concoursen opluisterde. Met spanning werden de nu komende nummers verwacht. Het eerst volgde No. V, harddraverij met warmbloed- paarden. Hier was het taak om het vlugst een baan van 2200 M. lengte te paard at te leggen, zonder te laten gallopeeren. Er waren 10 deelnemers, allen met uit stekende Belgische dravers. Uitslag le „Mitelle" van Beijaard, {e Auweghem, f 402e „Ecya" van Ver meulen, te Auwegem, f 30, 3e „Espé- rauce van H. de Vreese te Nazareth, f 20, en de 4e „Jacobin" van A. van Beveren, te Mariakerke, 5e „Suzie" van Haerynck te Drongen-Baarle, 6e „Black- stene" van O. v. d. Velde, te Aaltre, en 7e „Agile" van E. Herteleer te Aaltre, ieder f 10. Er deed zich tijdens dezen wedstrijd eene noodlottige gebeurtenis voor. Bij een hoek werd de bocht te klein ge nomen door den berijder van „Porthos" waardoor deze met een boom in aan raking kwam en van zijn paard viel. (Sommigen meenden, dat de groote oog kleppen het paard verhinderden naast zich te kijken, en dit zonder die niet zoo kort zou gedraaid hebben.) Hij bleef liggen en kon blijkbaar niet op. Dadelijk was geneeskundige hulp aanwezig geconstateerd werd, dat het liukeronderbeen gebroken en de rech terschouder misschien ontwricht was. Ofschoon de man aanvankelijk veel pijn had, kon het geval zich veel erger hebben toegedragen. Direct werd door dokter Bom een noodverband aangelegd en was Jhr. Van Vredenburch uit Tholen, als jury lid hier aanwezig, onaangezocht zoo edelmoedig, dat hij zelf den man met zijn auto naar zijn woning te Astene voorbij Gent bracht. Verkrijgbaar te Axel bij Firma P. H. VEENHUIZEN. Ook het publiek toonde algemeene deelneming. Eene op aanbeveling van dhr. Zonnevijlle en door den heer F. Dekker op de tribune gehouden collecte bracht met de in de nabijheid van het ongeval reeds verzamelde gelden, pl.m. f50 op, wat met den prijs van f40, die een andere ruiter met het paard van den getroffene behaalde, wellicht ruim de onkosten zal dekken, van het gebeurde. Niettegenstaande deze geruststelling, was de stemming een oogenblik gedrukt, wat( echter spoedig veranderde, toen dé volgende nummers weer in gang waren en de muziek weer speelde. No. VI was harddraverij met koud- bloedpaarden. Omdat hieraan Axelsche ruiters deel namen, was het ook interessantoveri gens is de snelheid van beweging dier groote zware paarden heel wat minder. Uitslag, le prijs 30, R. Buijsse, Westdorpe, 2e ƒ20, Jac. Cové, Axel, 3e 15, Em. van Haelst, Kieldrecht en 4e 10, M. den Engelsman, Axel. Alsnu liet men eerst No. VIII volgen, de galop. Vier deelnemers bekampten elkaar de beste prijzen, die toegekend werden als volgt le prijs ƒ50, Jan Maes, Deurle, met „Josephine", 2e 30, Dumarez, Meirel- beke, met „Star", 3e 20, K. Wijna, Axel, met „Jack", 4e ƒ10, A. van Metrage, Klein Turkije, met „Biby". Nu volgde het mooiste nummer. No. VII. Harddraverij, aangespannen voor rijtuig met een minimum gewicht beladen van 100 K.G. Daarvoor waren 8 deelnemersde zelfde Belgische paarden, die in num mer V hadden gereden. De prijzen waren 40, f 30, 20, en vier van 10. Uitslagle prijs De ruiter, die met „Porthos" reed, het paard van den ge vallene. (Dit bericht werd hem per telegram toegezonden). 2e prijs „Esperance", 3e prijs „Mi telle", 4e prijs „Agile", 5e prijs Black- stone", 6e prijs „Ecya", 7e pr. „Jacobin". Het slotnummer was een springcon cours, no. IX. Daar de deelname tot dit nummer nog open stond, oefenden zich eerst een paar lui, waarna een drietal ruiters zich opgaven, nl. A. van Mefrage met „Bibi", een Belgisch ruiter met Jack", van den heer Van Dixhoorn en Jan Maes met „Josephine", die in dezelfde volgorde een prijs behaalden, resp. van 12, 8 en ƒ5. Ook bij dit nummer deden zich een paar incidenten voor. Eerst tuimelde een ruiter uit het zadel, doch bijna even vlug zat hij er weer op, en „Jack" begon bij het inhouden van zijn loop te hinken. Men dacht dat hij zijn rechtervoor poot verstuikt had, doch bij onderzoek bleek het kootbeen gebroken te zijn. Omdat het programma afgewerkt was, liepen vele nieuwsgierigen naar het paardje, dat zoo zijn best had gedaan. Het was weer een tegenslag te meer voor het bestuur, wat echter niet weg neemt, dat men daardoor den moed niet moet laten zakken. Het was wel jammer voor bestuur en commissie, dat de orde daardoor verstoord werd en de feestelijke stem ming eenigszins gedrukt werd, maar dat neemt niet weg, dat het eigenlijke concours-hippique toch een succes is geweest voor de vereeniging. Getuige de massa bezoekers, waaronder ver scheidene autoriteiten uit België en Zeeland. Zeer vele dames vormden in prachtige costumes een aardige af wisse ling, tusschen de eenvoudige kleeding der heeren, terwijl de drom rnenschen in zijn geheel een grootschen indruk maakte op de beteekenis van het feest. Na afloop der prijsuitreiking verliet het muziekgezelschap weer spelend het terrein, gevolgd door een dichte menigte. We feliciteeren de vereeniging en in het bijzonder de voormannen met zoo'n tweedaagsch succes en hopen dat nog vele zulke goede dagen voor onze ge meente mogen worden bereid. Het kan niet anders dan tot bloei en vooruitgang onzer veste leiden. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moesten eenige stukken en advertentiën blijven liggen. PAKJES CACAO

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 3