No. 25. Woensdag 3 1912 28e .faor/g en Advertentieb 1 ad voor Zeeuwseh- Vlaanderen. N i e U W S- Tentoonstelling en Concours- Hippique te Axel. JwAfl D»t blad verschijnt, eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent DRUKKERUITGEVER A X E In ons vorig nummer beloofden we nader terug te komen op de tentoon stelling. Op het terrein gekomen dan zagen we dit verdeeld in lange banen, waar tal van paarden gerangschikt naar ouderdom en geslacht aan de lijn stonden. Het puikje van de streek was er verzameld en voorzeker was de taak der juryleden, die meestal toch al on dankbaar is, niet gemakkelijk. Vooral daar, waar zooveel werkelijk schoone exemplaren van hetZeeuwsch- Belgisch paardenras elkaar naar de kroon steken, vonden we het practisch van het bestuur der V. V. Z. F. om zooveel mogelijk hier onbekende des kundigen tot keurmeester te benoemen. Tusschen die paarden door liepen veel vreemden, die men vaak vol be wondering kon zien staren op een of ander zwaar paardentype. Vooral de eerste klasse der hengsten trok de aandacht. Ze zagen er dan ook allemaal keurig uit. Men kon het zoo aanzien dat de eigenaren zelf trotsch waren op hun inzending, want allen hadden ze hunne paarden vroolijk opgetooid met lintjes en strikjes, die niet onaardig afstaken bij de lichtbruine harnassures. Onder die vreemde toeschouwers bevonden zich verscheidene Groningers en Noord-Hollanders. We vernamen dat er nog enkele inkoopen gedaan zijn en dat ook nog enkele hoeven bezocht zijn in den omtrek. Toch kon de handel drukker zijn geweest; doch het is slechts een begin en nu is het zeker, dat de indruk, dien de vreemdelingen van onze paarden kregen, goed is en men zich de reis niet beklaagde. Dit op zich zelf is reeds reclame, waar het toch voorloopig op aankomt. De overtuiging kweeken, dat in het land van Axel, of wil men liever Zeeuwsch-Vlaanderen (maar dat men dit dan toonefojepaarden zijn voor den landbouw, is op het oogeublik het doei der V. V. Z. F. Jammer, dat dit doel nog niet alge meen wordt nagestreefd. Uit het bezoek bleek zulks ten minste. Er moesten veel meer fokkers uit ouze omgeving geweest zijn. Niet om te kijken naar die paarden, die ze bijna dagelijks zien, maar om in contact te komen met de aanwezige vreemdelingen; hun te wijzen op de goede hoedanigheden en het voor deel dat schuilt in het bezit van enkele goede merries, kortom handelsrelaties aan te knoopen. De bezitters van die tientallen puike paarden zenden immers ook niet in om den prijs van die enkele guldens, maar om nu ot later „zaken" te doen met die dieren Zoo zijn we dan de rijen eens langs gegaan, niet om te oordeelen of deze of gene bekende figuur juist nu in goede conditie stond, want daarvoor ontbreekt ons de paardenkennis, maar we wilden een oppervlakkig overzicht van het ingezondene en dan is onze meening, ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden n'&ar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. dat de inzending de verwachting heeft overtroffen. Voor voedsel en drinkwater werd op doelmatige wijze gezorgd. Aan het uitgangspunt teruggekomen, stootten we bijna ons neus tegen de deur van een hokje, waarin het secre tariaat gevestigd was. Dit liet na de meubileering van een tafeltje met 2 stoelen (het was dus berekend op 2 personen) en eenige benoodigdheden, misschien geen vierkante meter ruimte over. Eu daar het zeer warm was eu niets de zengende zonnestralen ver hinderde om het hokje aan drie zijden te bestoken, kan men zich het aange naam verhlijl daarin voorstellen. Het was dan ook slechts een vijf minuten, iedere keer bij het bekend worden van een jury uitslag dat we daar vertoefden. De restauratie was ruimer en kon minstens een paar honderd personen bergen, maar de inrichting was ook nog primitief. Gezegd zij echter,' dat de bereidwilligheid van het voldoend aanwezige personeel zulks spoedig deed' vergeten. De tribune voor de toeschouwers liet niets te wenscben over. 't Was dezelfde, die al meer had dienst gedaan, met dat verschil, dat in plaats van zeil, nu houten bedekking was aangebracht. Zoo ook aan de zijwanden, terwijl voor ventilatie was gezorgd. Een en ander merken we op, om'te doen uitkomen, dat de aanwezigheid van een gebouw, waarin secretariaat, bestuurskamer en restauratiezaal kun nen worden aangebracht, geen over bodige luxe is en daarom had het mis schien nog zijn nut, d it bedoeld gebouw hoewel reeds besteed en iu bewerking, nog niet bereids klaar was. Dank zij de aanwezigheid van boomen eD ook het droge weer, is het gebrek aan stallen nu nog niet zoo gebleken. miers kunnen zijn, is, dat deze niet lang op zich laten wachten. Tegen één uur waren enkele autori teiten verschenen en brak het tijdstip aan, waarop de otïicieole opening zou plaats hebben. We merkten op de heeren G. A. Vorsterm.au van Oyeu, lid der Tweede Kamer, J. H. O. Dominicus, voorzitter der Z. L. M., Oosterbaan, plaatsvervan ger van dhr. Kakebeke, Rijkslandbouw- leeraar vroeger te Goes, thans in Ned.- Indië, en het Dagelijksch Bestuur ouzer gemeente, waarbij ouze pas beuoemde Burgemeester. Anderen haddeu bericht gezonden vau hunne verhindering, terwijl ook de vergadering van Ged. Staten van Zeeland voor sommigeu eeu beletsel was om te komen. Weldra betrad de heer Ph. J. van Dixbooru het podium en hield eene rede, waarin hij allereerst de genoo- digden en alle aanwezigen welkom heette. Daarna gaf spreker eeu overzicht van de wording van de V. V. Z. F., die we onzen lezers meermalen hebben gemeld. Maar ook dat had zoodat het gewenscht laten Als aanleiding tot die stichtingnoemde spreker verschillende feiten, w. o. in de eerste plaats den steun, die Rijk, Provincie en andere lichamen aan de paardenfokkerij verleenen voorts het succes der prov. landbouwtentoonstel ling in 1910 alhier gehouden, de resul taten van de inzendingen op het Con cours te Den Haag, waar spr. met een paar andere bestuursleden van de toen bestaande concours-hip.-vereen., bij Z. K. H. Prins Hendrik werdeu ontboden, en ten slotte de vooruitgang die men in België te dauken heeft aan de paar- dententoonstellingen. Spr. en andereu achtten den tijd ge komen om ook hier reclame te maken en die gunstige oogenblikken niet onge bruikt te laten passeeren. Hij dankte vau die plaats de regee ring en de Koningin voor de wijze, waarop ze de vereeniging hebben ge steund, door zoo spoedig hare goed keuring te hechten aan de statuten en wilde daarom een telegram van dank betuiging zenden aan H. M. Hij vroeg „Leve de driewerf instemming met den weusch Koninginwat met een „hoera" werd beantwoord. Gelukkig zei spr., zijn ook de oogen van anderé fokkers open gegaan, zoo dat ook door hunne medewerking onze paarden een eereplaats kunnen innemen op de wereldmarkt. En daar most het heen, zei spr., reclame is op 't oogenblik het doel,' reclame in alle deelen van ons land niet alleen maar ook in het buitenland. Hij acht de inzending hier aanwezig reeds een voldoening, maar wees er op, dat dit slechts eeu begiu moet vormen, z/jn medefokkers toeroepend, gaat on den thaus ingeslagen weg voort. Wanneer spr. ziet dat in Brussel jaarlijks 1090 paarden worden tentoon gesteld uit geheel België, nadat men zich daar reeds een halve eeuw toelegt op de paardenfokkerij, en hier, waar de vereeniging nog geen jaar bestaat, er al bijna 300 paarden, met een enkele uilzondering alleen uit Oostel.Zeeuwsch- Vlaanderen zijn ingezonden, dan krijgt hij daardoor moed voor de toekomst. Maar dan hoopt hij, dat alle fokkers in Zeeland meewerken. Het doel geldt niet alleen Axel, maar geheel Zeeland. Aanvankelijk werd verwacht, dat het „Zeeuwsch Belgisch Stamboek deze zaak zou hebben op touw gezet, maar aan gezien die gevestigd is in het centrum van Zeeland en daar nu juist niet de meeste paarden zijn, achtte die veree niging zulks niet uitvoerbaar. Omdat er echter van de 13000 merriën, die er in Zeeland gestald worden, nog meer dan de helft ia Zeen wscn-Vlaan deren zit, met een jaariijksche productie van 4000 veulens, meende spr. niet stil te mogen afwachten. De Belgen vragen om meer steun aan de Regeering voor hunne reclame. Ook wij moeten geholpen worden in Onze reclame naar het buitenland. Spr. heeft ondervonden, dat een zijner paar den, die hij iu België verkocht, aldaar tweemaal met eerste prijs werd be kroond, nadat men het valschelijk andere ouders had toegevoegd, terwijl op een ander paard uit zijn stal Ver kocht voor 2750 fr- aan een Ffansch- man, meer dan 10.000 frank werd ge wonnen, bij latere verkoop aan een Amerikaan. Spr. betreurt het, dat zulke dingen nu nog kunnen gebeuren, maar zoekt de oorzaak in te weinig reclame. Men is er in het buitenland nog niet mee bekend dat ook in ons land goed tok- raateriaal aanwezig is. Dat allerwege bökeod te maken zij het hoofddoel der tentoonstellingen. Tot zijn medeleden zei spr., „we staan voor een zware taak, maar de belooning is groot". Slaat eendrachtig de handen ineen en hij is overtuigd, dat de gevolgen niet uitblijven. Hij herhaalde, wat de heer Loviuk, die thans in Indië is, vroeger eens te Hulst heeft gezegd, n.l. „Niet uit Den Haag, maar uit den boezem der land bouwers moet het -komen. Wanneer eenmaal in Den Haag bekend is, welke grieven of behoeften in den weg staan, dan zal vau daar uit geholpen worden". Welnu spr. is overtuigd, dat wanneer de fokkers hun best doen, de regeerende autoriteiten niet achter zuilen, blijven. Met een hartelijk woord van dank aan ieder, die op eenigerlei wijze aan het welslagen der tentoonstelling heeft medegewerkt, gaf spr. het woord aan den heer J. H. O. Dominicus. De heer Dominicus zeide dat hem geheel onvoorbereid de eer te beurt viel om deze tentoonstelling te openen, daar spr. alleen als geuoodigde was gekomen, in de zekerheid, dat het ver toonde de moeite vau zijn reis zou loouen. Spr. kan echter kort zijn, daar hij, een tentoonstelling opent, die reeds bezichtigd is en dus de opening slechts eeu formeel karakter draagt. Als voorz. van de Z. L. M. acht spr. zich bekend met de behoeften der land bouwende streek en geeft de verzeke- riug, dat steeds aan bestaande grieven zal wordeu tegemoet gekomen. Spr. noemt het tentoongestelde respec table. Ook nu weer blijkt hem, dat men in Axel verstaud heeft van reclame, eveuals op de tentoonstelling in 1910 die alle voorgaande overtroffen heeft. Spr. denkt dat het met het oog op de ligging vau de Zeeuwsehe eilanden moeilijk zal zijn om te krijgen, wat de heer Van üixhooru wil, n.l. een Prov. Vereeniging. Maar hij acut Zeeuwsch- Vlaaudereu in staat om alleen zooveel te doen, als door de geheele provincie gézatneiijk kan gedaan worden. Ook een vergelijkiug met Brussel met al zijn attractie's kan volgens spr. moeilijk gemaakt worden. Met den weusch, dat zij bloeie, opende hij deze tentoonstelling die hij reeds eeu succes noemde voor deze nog jeugdige vereeniging. De heer Van Dixhoorn dankte voor het gesprokene en richtte ook uog het woord tot de overige genoodigden. Den heer Domiutcus wilde hij nog mede- deelen, dat de vergelijkmg met Brussel niet werd gemaakt om de stad, maar om de kern der zaak, de paardenfokkerij, van waaruit iu Bruisel zoo 'tl róép gaat. Dien roep ook van Axel's paard'ehfen- toonsteliing te hooren is zijn weusch..

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1