Gemengd Nieuws. Het is wellicht minder juist om met den geachten steller der vragen te spreken van een onzekerheid, welke dreigt te ontstaan ten aanzien van de dagen, welke met den Zondag zijn gelijk te stellen. De rechtspraak neemt aan, dat de tweede Paaschdag, de tweede Pinkster dag en de tweede Kerstdag niet meer kunnen worden beschouwd alsalgemeen erkende Christelijke teestdagen. De regeering overweegt het in ge reedheid brengen van een wetsontwerp, bepalende, dat voorschriften, voorko mende in wetten en algemeene maat regelen van bestuur ten aanzien van algemeen erkende Christelijke feestda gen, tevens zullen gelden voor den tweeden Paaschdag, den tweeden Pink sterdag en den tweeden Kerstdag. M. Cri. De fortificatie van Vlissingen. De gewoonlijk goed ingelichte Brus- selsche .Gazette" publiceerde eeuige dagen geleden het volgend bericht „Het bezoek van Koningin Wilhel- mina aan Parys zou naar men zegt ten gevolg hebbenhet doen afzien van het ontwerp der fortificatie van Vlissingen. Indien het waar is, zullen wy, die bij deze kwestie het grootste belang hebben, de bevestiging biervan met blijdschap tegemoet zien". De „Gazette de Hollande" schrijftnaar aanleiding hiervan .Volgens door ons, bij de autoriteiten, ingewonnen inlichtingen blijkt het wer kelijk, dat het de bedoeling is van de Nederlandsche regeering 'twetsontwerp, betreffende de kustverdedigingen, waar in de versterkingen van Vlissingen zijn inbegrepen, in te trekken. Het is moei- lyk te zeggen, wanneer deze intrekking zal geschieden, maar het zou kunnen geschieden tegen dat de afgevaardigden op reces gaan. Wij moeten intusschen doen opmer ken, dat een dergelyke maatregel niet genomen is tengevolge van besprekin gen, die gedurende het bezoek van Koningin Wilhelmina te Parijs zouden hebben plaats gehad". De ,Tel." kan er nog aan toevoegen, dat, naar zij vernam, het inderdaad in de bedoeling ligt, het in te trekken ontwerp in September reeds weder met eenige wijzigingen in te dienen. De minister van Binnenl. Zaken heeft aan den Commissaris der Koningin verzocht, onder de aandacht te brengen van de gemeentebesturen de circulaire van het centraal bureau voor vreem delingenverkeer betreffende het brutale en onheusche optreden van de jeugd tegenover vreemdelingen, en hun te verzoeken, de noodige maatregelen te nemen, welke kunnen leiden tot beteu geling van het genoemde kwaad. AXEL, 25 Juni 1912 De notaris J. A. Dregmans te Axel verkocht gisteren ten verzoeke van de erven van dhr. Ed. Steyaert te Sint Jansteen, 5 H.A., 37 A., 20 c.A., bouw en weiland, gelegen in laatstgen. ge meente en verdeeld in koopen. Kooper werd dhr. P. van Daele, land bouwer te Koewacht, voor 8030. Tot directeur der Rijks Normaal lessen te Vlissingen is in de plaats van den heer Ph. Rank door den Minister van Binnenlandsche Zaken benoemd de heer G. Jurry, hoofd aan school C te te Vlissingen, vroeger ook verbonden aan de Rijks Normaallessen alhier. Aan de Theologische School te Kampen slaagde voor het propodeu- tisch examen in de Godgeleerdheid de de heer Fr. Tollenaar van Zaamslag. Te Middelburg slaagde bij het eind-examen voor het gymnasium voor afd. B., de heer H. L. C. Kok van Zaamslag. Bij Kon. Besluit is benoemd tot dijkgraaf van den Willem Ill-polder, W. Scheele te Zaamslag. Het verzoek van ingezetenen van Neuzen aan de Koningin om het raads besluit betreffende de stichting eener H. B. School aldaar te vernietigen is afgewezen. Voor eenige weken is reeds met bouwen aangevangen. Bevorderd is tot rijkswaterstaat- opzichter 3e kl. J. Schmand, thans 4e kl. te Sas van Gent. Gekozen is tot lid van den raad te Ossenisse P. A. Warrens met 73 stemmen tegen Th. A. Roelans, die er 40 had. In de week van 12 tot en met 18 Juni werden in Zeeland geconsta teerd 8 gevallen van besmettelijke ziekte en wel van roodvonk 1 geval te Colijnsplaat, Graauw, Vlissingen en Zuiddorpe en van ctiphtheritis 1 geval te Zierikzee en 3 gevallen te Goes. Men zal zich herinneren hoe een half jaar geleden een zwervende 86- jarige grijsaard door de rechtbank te Middelburg veroordeeld werd wegens landlooperij, een man die geeD ander vonnis tot zijn last had, die te oud was om naar een rijkswerkinrichting te worden gezonden, en niet onder het bereik van een armbestuur viel. Een menschenvriend uit Middelburg heeft zich toen zijn lot aangetrokken. Hij heeft door het rondzenden van. een inteekenbiljet een paar honderd gulden bijeen gekregen, en de man in het Oude Mannen en Vrouwenhuis doen opnemen. Maar het ging niet. Drie maanden is de oude man daar gebleven. Maar het werd hem te machtig. Hij wilde niet langer het genadebrood eten, zei hij, hij wilde weer in de vrije natuur zijn eigen brood verdienen. Of men hem al zei dat hij te oud was om te werken, het hielp niet. „Ik ga hier vóór mijn tijd dood", verzekerde de 86-jarige. Natuurlijk kon men hem niet tegen zijn zin houden. Hij heeft reisgeld meegekregen om België te be reiken, en is nu weer op stap. Door zijn heengaan was echter van het bijeengebrachte geld nog een bedrag overgebleven van 118.32. Daarvan is nu de helft geschonken aan „Kinder- zorg", en de helft aan de „Vereeniging tot bezoeken der Armen". M. Crt. De kapitein van de van Kampen te Amsterdam aangekomen nachtboot heeft, naar de „Zw. Ct." meldt, gerap porteerd, dat hij Woensdagnacht een in zinkenden toestand verkeerend schip was gepasseerd daar er geen volk te ziën was is hij doorgestoomd. Volgens latere berichten is het gezonken scheepje van Hendrik Toeter, van Kampen. Nog heeft de kapitein getracht hulp te verleenen aan een sleepboot, welke met het hevige noodweer worstelde, doch plotseling verdwenen was. Men vermoedde dat zij was gezonken. Nader wordt gemeld, dat de sleep boot de Oranjesluizen is gepasseerd en de bemanning van hetgezonkenscheepje den wal heeft kunnen bereiken. Zeven jaar geleden werd in Noor wegen een schip opgegraven, dat uit ongeveer 800 dagteekende en waarin een koningin met een slaat, 14 paarden, benevens verschillende voorwerpen van dagelijksch gebruik was begraven. Natuurlijk waren deze door den enor- men druk van de aarde, waaronder alles bedolven was, deerlyk verminkt. Het heeft dus groote moeite gekost, deze dingen te herstellen of te restaureeren. Nu zijn deze in een afzonderlijke atdeeling van het geschiedkundig mu seum te Kristiania ondergebracht. De meeste voorwerpen zijn gemaakt van rijk besneden houtdaaronder bevinden zich een wagen, sleden, meubelen, gerei voor het toilet, de keuken en het huis houden, kleedingstukken en verschei den vazen in leem of zandsteen. Ongelukken bij het zeilen. De na het onweer van Zondagmiddag opge stoken storm, heeft op het Alkmaarder meer een ongeluk tengevolge gehad. Een zeilbootje, bemand met 7 personen uit Krommenie, sloeg om. De opvaren den wisten allen, op een na, zich aan het sloepje vast te klemmen. Deze zes werden opgemerkt door de bemanning van de „Alkmaar Packet", die er in slaagde hen allen te redden. Den zevende, den 40 jarigen Bastiaan Vreden- duin, zag men niet weer, en deze is dus zeer waarschijnlijk verdronken. Gelukkiger kwam de familie Van Loon, woonachtig te Koog aan de Zaan, er af, welke een zeiltochtje maakte op de Watering tusschen Westzaan en Wormerveer. Ook dat bootje sloeg om. Allen werden echter gered. De aanhoudende regen van de laatste dagen heeft uitgestrekte lande rijen tusschen Meppel en Zwartsluis onder water gezet. Groote schade is hierdoor veroorzaakt aan het afgemaaide gras. Voor eenige duizenden guldens is verloren gegaan. Uit Veenoord (Dr.) schrijft men aan het „N. v. d. D." Ongeveer twee weken geleden kwam de arbeider O. de Haan, wonende onder Veenoord, ziek uit Duitschland. De geneesheer werd geroepen en consta teerde pokken. Thans is dezelfde ziekte ook bij vier omwonende gezinnen geconstateerd het is niet bekend geworden of dit een gevolg is van zorgeloosheid ot van de buurtgewoonte om bij ziekte elkaar te helpen. In die vier gezinnen zijn vijf lijders, terwijl nog een paar verdachte gevallen voorkomen. Van de gelegenheid tot inenten wordt druk gebruik gemaakt. Vrijdagmiddag is op het station Harlingen een telegraaf wachter door de glazen bedekking der marquise ge vallen en zoo ernstig gewond, dat hij na korten tijd overleed. Aan boord van de stoomboot Be- deburn, liggende in de Binnenhaven te Rotterdam, zijn bij het schoonmaken van den stoomketel twee werklieden van een hoogte van enkele meters ge vallen. Beiden braken een been, terwijl een hunner bovendien nog een hersen schudding bekwam. Diefstal te Keulen. Vrijdagnacht is uit 't gemeentelijk museum te Keulen de met briljanten bezette gouden keizer- keten gestolen,'die de Keulsche Mannen- zangvereeDiging tweemaal bij den Kei- zerwedstrijd gewonnen had en die zij bij den volgenden wedstrijd nog een maal moest verdedigen. De keten had eene waarde van 20,000 Mark. Boven dien werden nog een groot aantal kost bare penningen, die eigendom van den „Keulschen Liederkrans" zijn, en an dere voorwerpen, gestolen. De schade is zeer groot. De eerste-burgemeester en de verzekeringsmaatschappij hebben elk 1000 mk. voor de inhechtenisneming van de daders uitgeloofd. Drievoudige kindermoord. Een afschuwelijke misdaad heeft Vrij dagmiddag te Amsterdam plaats gehad. Een bewoner van de Van Hogendorp- straat, de kleermaker Van Bilderbeek, sneed zijn 3 jonge kinderen van 6, 4 en U/s jaar, met een mes de keel af, en trachtte daarna zichzelf door ver drinking van het leven te berooven, wat hem mislukte. Het was omstreeks 3 uur, toen een tuinder, dicht bij Sloterdijk, een man in de Haarlemmervaart zag springen. Onmiddellijk snelde hij toe, en het ge lukte hem, door middel van een vaar tuig, den drenkeling te redden, 't Was, zooals later bleek, bovengenoemde Van B. In het schuitje kwam hij spoedig bij en vertelde aan den warmoezenier, dat hij de poging tot zelfmoord uit wanhoop had gedaan; zijn huiselijk leven was zeer ongelukkig, en daarom had hij zoo pas zijn drie kinderen, twee meisjes van zes en drie jaar, en een jongetje van anderhalf jaar, ver moord. Ofschoon het verhaal haast ongeloofelijk klonk, achtte den tuinder het toch raadzaam, den drenkeling in handen van de politie te stellen. Hij bracht hem dus naar het politiebureau te Sloterdijk, vanwaar Van B., onder geleide van een veldwachter, naar het politiebureau in de Spaarndammerstraat werd vervoerd. Ook daar hield Van B. vol, dat hij een drievoudigen kinder moord had gepleegd, waarom de afdee- lingschef onmiddellijk den commissaris van politie in de 6e sectie te Amster dam, den heer Fuudter de Beauchène, waarschuwde, die op zijn beurt de justitie van de vermoedelijke misdaad in kennis stelde. Dadelijk daarop stel den politie en justitie een onderzoek in loco in. Het bleek, dat de woning gesloten was. De vrouw van Van B. was om 12 uur uitgegaan en zou eerst om half twee teruggekomen zijn, en in dien tijd had Van B. de vreeselijke misdaad gepleegd, om daarna de woning achter zich te sluiten en weg te hollen. Want inderdaad bleek, dat hij bedreven had wat hij vertelde. Toen de politie en justitie binnengedrongen waren, troffen zij daar een schouwspel aan zóó ont zettend, als zelfs een rechterlijk ambte naar in een lange loopbaan zelden te aanschouwen krijgt. In het keukentje lagen de lijkjes van de twee meisjes. Het oudste had blijkbaar nog getracht aan het mes te ontkomen en was onder de tafel gekropen, waar het den laatsten adem had uitgeblazen. Haar zusje lag midden op den vloer, beiden met afge sneden hals. En zoo mogelijk nog droeviger was het tooneel, dat den ambtenaar in de werkplaats van den kleermaker wachtte. In zijn bloedig bedje lag het kleine jongske dood. Gelijk reeds gezegd, geeft Van B. als reden van zijn onnatuurlijke daad op, huiselijke oneenigheden. Hij is voor de tweede maal getrouwd, en dat hu welijk, waaruit de drie vermoorde kin deren gesproten zijn, was niet gelukkig. Hij verdiende volgens zijn vrouw niet genoeg, want hij was lui, en daarom moest deze er als modiste wat by ver dienen. Om zich op zijn vrouw te wreken en zelf' uit de ellende te zijn, had hij toen besloten zijn kinderen het leven te benemen en daarna zichzelf te ver drinken. De misdaad werd volvoerd met een groot mes, dat hij kort geleden gekocht had. Hij had ook jenever gedronken om „moed" te krijgen; men vond nog een jeneverfleschje in de keuken. Men begrijpt, welk een sensatie het hartverscheurende drama in de volks buurt buiten de Muiderpoort geeft. Den geheelen middag en avond stond een dichte menigte voor het huis, en meer malen klonken hartstochtelijke bedrei gingen aan het adres van den moor denaar. Bij zijn verhoor, Vrijdagavond,maakte de dader, een 52-jarig man, groot van gestalte, een normalen indruk. Intus schen wordt gemeld, dat enkele zijner familieleden krankzinnig zijn geweest. Van B. heeft nog twee kinderen uit zijn eerste huwelijk, 18 en 20 jaar, die in betrekking waren. Toen de politie en justitie het huis binnendrong door de deur in te trappen, zat de moeder van de vermoorde kin deren, die de wouing gesloten had ge vonden, bij de benedenburen te wachten. Men deelde haar zoo voorzichtig moge lijk het gruwelijk nieuws mede. Met geweld moest men haar daarop beletten binnen te gaan. De lijkjes zijn naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd om daar geschouwd te worden, en de justitie heeft de woning van Van B. verzegeld. De dader Van B. heeft een volledige bekentenis afgelegd. Zaterdagmorgen vroeg werd hij ter beschikking van den officier van justitie gesteld.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2