No. 23. Woensdag 26 Juni 1912. 28e Jaarg. J> Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL EMAi\« Buitenland. Binnenland. 1 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER A XE L. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. De Italiaanscii-Turk8clie Oorlog. De oorlogscorrespondent van de Berl. Zeitung am Mittag in het Turksche kamp bij Bengazi seint over BagbatHeden den 19den Juni vielen de Italianen met twee kolonnes den Turkschen post, die naar het Westen vooruitgeschoven en 100 man sterk is, aan. Tegelijkertijd stegen in Bengazi een luchtschip en eenige vliegtuigen op, om de Turksche stellingen te verkennen Boven deze stellingen ge komen, wierpen de vliegers bommen naar beneden. Deze hadden blijkbaar niet zoozeer ten doel schade aan te richten, als wel om de plaats der vooruitrukkende kolonnen en de positie der Turken nauw keurig te bepalen. De Italianen trachtten daarop deze stellingen te omsingelen. Van Turksche zijde zag men echter ou- middellijk, wat zij wilden en zond men versterkingen uit. Toen de Italianen de aankomst van deze versterkingen merkten, trokken zij zich terug. De Turkeu ver volgden hen. De Italianen hebben op hun terugtocht zware verliezen geleden. Zij lieten veel wapens en schietvoorraad achter. Een officier werd gevangen ge nomen bovendien vielen aan de Turken een paard en een seintoestel in handen. De Turken hadden slechts 4 gewonden. Het Italiaansche Kamerlid Cirmeni schrijft aan de Stampa, dat de ware reden voor den stilstand der Italiaansche beweging in de Aegeïscne Zee bestaat in de aanmaning van alle mogendheden aan Italië om de vijandelijkheden voor- loopig weer tot Afrika te beperken. Als ook de krachtige actie, welke Italië thans in Noord-Afrika vertoont, Turkije niet tot den vrede dwingt, zal Italië de ope raties in de Aegeïsche Zee hervatten. FRANKRIJK. De ingeschrevenen bij de marine heb ben de door de regeering aangeboden scheidsrechterlijke uitspraak geweigerd. Volgens de Echo de Paris heeft de door de regeering aangeboden scheids rechterlijke uitspraak geen kans van slagen. Zoo de ingeschrevenen in beginsel het voorstel al aanvaarden, de meeste stoomvaartmaatschappijen Weigeren, om dat volgens hen de stakende ingeschre venen volgens de wet als deserteurs be schouwd moeten worden. De Echo meent, dat de door de regeering in den minister raad te nemen maatregelen wel eens heel ingrijpend kouden zijn. ENGELAND. De Daily Telegraph verneemt, dat de onderhandelingen, strekkende om de sta king op de Theems op bevredigende wijze te doen eindigen, hervat worden. Het blad deelt voorts bijzonderheden mede omtrent het schrikbewind der stakers in oostelijk Londen, waartoe behoort: het aanranden van werkwilligen, het iugooieu van ruiten, in brand steken van de wo ningen der werkwilligen, beroovingen, boycotten, gooien met steenen, afdreiging op vrouwen van werkwilligen. De Dailv Telegraph zegt, dat de dagbladen slechts een klein deel der wandaden vermelden ook omdat de getuigen bang zijn zich er over uit te laten. Toch willen zij dat wel doen, wanneer ze op voldoende be scherming kunnen rekenen. Vrijdag is Rostron, de kapitein van de Carpathia, verhoord. Isaacs, de procureur- generaal, bedankte hem namens de re geering voor de redding van de over levenden van de Titanic. De voorzitter van het hof sloot zich onder bijval van alle aanwezigen daarbij aan. Rostron verklaarde dat hij bij helder weer zijn vaart niet placht te verminderen. Toen hij de plaats waar de Titanic ge zonken was bereikte, zag hij 25 groote en tallooze kleinere ijsbergen. Naar het oordeel van getuige waren sommige red- dingbooteu van de Titanic overladen, terwijl andere meer passagiers hadden kunnen opnemen. De pleitreden van de advocaten zijn nog niet begonnen. Na het verhoor van Rostron betoogde Scanlan, de vertegenwoordiger van den bond van matrozen, dat de ramp van de Titanic een gevolg was van gebrek aan zeemanskunst. Hij kou kapitein Smith niet van schuld vrijpleiteu. De 9 Juli bij Spithead beginnende manoeuvres der Engelsche oorlogsvloot beloven bizonder belangrijk te zijn. Buiten een groot deel der in de Engel sche wateren gestationneerde vloot neemt er ook de vloot, die tot dusver in de Middellandsche Zee vertoefde, aan deel, die voortaan »4de eskader der Home Fleet« heet. Er worden 335 schepen van allerlei soort saamgetrokken, w. o. 42 slagschepen en 30 pantserkruisers. 88.000 officieren en mauschappen onder 21 admiraals nemen aan de oefeningen deel. De strijdkrachten worden verdeeld in een roode vloot onder admiraal Cal- lagtan en een blauwe onder admiraal prins Batten berg. De manoeuvres hebben in de Noordzee plaats en uit het feit, dat er onderzeebooten en inijuenleggers meeo-aan, leidt de Times af, dat de taak zal zijn, een aanval, b. v. een invasie poging eener door een vloot gedekte troepenmacht, te verijdelen. PORTUGAL. Vrijdagavond om elf uur zijn er op het Dom Pedro-plein te Lissabon drie bommen ontploft. Cavalerie deed charges en joeg de menigte uiteen. Er werd geschoten en er viel één doode. Er zijn menschen gewond. De winkels aan den Rocio zijn gesloten. Troepen trokken door de stad, waar niemand mag blijven staan. Om half één was de kalmte terug gekeerd. Het garnizoen houdt zich in de kazernes gereed. De directie van de electrische tram heeft bekend gemaakt, dat de diensl hervat wordt. RUSLAND. Naar aanleiding van het einde van de wetgevende periode der derde Rijksdoema ontving Vrijdag de Tsaar, in tegenwoor digheid van den premier en den minister van het keizerlijk huis 260 Doeinaledeu van alle iracties, buiten de socialistische. Bij 's keizers binnenkomen klonk een luid hoera van de afgevaardigden. De Tsaar sprak verschillende afgevaardigden aan en hield later de volgende toespraak »In den loop van vijf jaren volg ik opmerkzaam den gang van den arbeid der Rijksdoema en wil u niet verbergen, dat eenige quaesties niet zijn opgelost op een wijze, welke mij wenschelijk scheen. Ik vind, dat de debatten niet steeds een kalm karakter hebben gedra gen, terwijl toch de arbeid vooral rust eischt. Aan den anderen kant ben ik verheugd, te kunnen zeggen, dat gij veel moeite en vlijt hebt getoond bij de op lossing der m. i. op den voorgrond staande quaesties, namelijk de organisatie van den landbouw, de verzekering en ver zorging der arbeidersfamilies, de volks ontwikkeling en alle quaesties, die de landsverdediging raken. De stemming op Donderdag over een zeer belangrijk lootcrediet heeft mij ware vreugde ge schonken. Ik acht het wenschelijk, in de eeiste plaats aandacht te schenken aan de erfenis, mij door mijn geliefden vader nagelaten de kerk en de gemeente scholen. Ik hoop, dat ik degenen van u, die in de vierde Doema zullen terug- keeren, zal terugzien voor kalm, vrucht dragend werk, mij tot vreugde en het dierbaar Rusland ten nut.« CHINA. De Deutsche Kabelgram Gesellschaft meldt, dat te Kanton dagelijks straatge vechten plaats hebben. De bevelvoerende generaal heeft draconische maatregelen getroffen. De opstandelingen beproeven de Europeanen aau te vallen, om de Regeering in het nauw te brengen. In de vreemdelingen wijk bevinden zich af- deelingen troepen en politie om de orde te bewaren. De Duitsche consul heeft den daar wonenden Duitschers aange raden zich niet buiten het bereik der buitenlandsche oorlogsschepen te wagen. De Duitsche kanonneerboot Dsingdan ligt te Kanton, de kanonneerboot litis in de nabijheid daarvan. In Kungchoe-ling (Mantsjoerije) deed de Maotsjoepartij een poging tot revolutie onder leiding van Japanners, die mislukte. Te Moekden worden nog verdere onlusten gevreesd, daar de houding der 2e brigade twijfelachtig is. CUBA. Volgens een telegram uit New-York wordt de Fransche consul te Santiago de Cuba beschuldigd den opstand der negers te steunen. Men gelooft, dat zijn exequatur ingetrokken zal worden. De opstandelingen zijn in twee troepen verdeeld. Een Amerikaansch oorlogsschip is op weg naar Padrich, waar de fabrieken gelegen zijn van een Amerikaansche ijzerertsmaatschappij. Het blad El Dia [Havana] beweert, dat president Gomez de revolutie heeft aangestookt, om na de onderdrukking zijn kansen op herkiezing te verbeteren De opstaudeliugeu blijven eigendommen vernielen. AMERIKA. Twaalfduizend bontwerkers te New- York hebben het werk gestaakt. Er dreigt ook een staking in de dames- kleedermakerij in de Vereenigde Staten en Canada. Gaat deze door, dan raken 150.000 arbeiders en arbeidsters buiten werk. TWEEDE KAMER. Zeeuwscli-Vlaamsche tramweg. Blijkens het afdeelingsverslag had het plan om het tramnet in Zeeuwsch- Vlaanderen op zoo ruime mate uit te breiden, als waarvan sprake is in het wetsontwerp betreffende de toekenning van rentelooze rijks voorschotten resp. voor den spoorweg HontenisseBelgi sche grens in de richting van Moenbeke en voor de spoorweglijnen Uzendyke- Sas-van-Gent— Drie Schouwen, Hoofd plaatPyramide, PhilippineTer neu zenZaamslag en Sas-van-GentBel gische grens in de richting van Selzaete, de algemeene instemming. Alleen omtrent de wenschelijkheid, in dat uitbreidingsplan ook op te nemen de lijn PyramideHoofdplaat, was bij eenige ledeq. twijfel gerezen. Zij vrees den, dat daarvan een verlegging van het verkeer, ten nadeele van Neder- landsche plaatsen, het gevolg zal zijn en vroegen van den minister de ver klaring, dat de aanneming van dit wetsontwerp niet in den weg zal staan aan nadere subsidiéering, hetzij van een tramlijn HoofdplaatBreskens, het zij van een stoombootverbinding Hoofd plaatVlissingen. Van andere zijde werd er daarentegen o.a. op gewezen, dat opneming in het net van de lijn PyramideHoofdplaat was aangewezen met het oog op de goede haven, welke laatstgenoemde plaats bezit. Het goederenvervoer van Zeeuwsch-Vlaauderen naar andere dee- len vau Nederland wordt door die opne ming zeer bevorderd. Voorts werden uitgebreide beschou wingen gevoerd en weersproken over het, mede door anderen ontkende feit, dat in de onderneming, de Belgsche invloed grooter zal zijn dan de Neder- landsche. Eenige leden meenden, dat de regee ring in meerdere mate zelve hetinitiatief moest nemen voor den aanleg van tramlijnen en niet steeds het plaatselijk initiatief moest afwachten. Daartoe ware h. i. een ambtenaar aan te stellen, wiens taak zou zijn de streken op te sporen, waar zich de behoefte aan een nieuwe lijn doet gevoelen, en vervolgens plannen daarvoor te ontwerpen. Verscheidene andere leden bestreden dit denkbeeld en verdedigden de be staande praktijk. Met den Zondag gelijk te stellen dagen. De heer Smidt heeft d.d. 22 Mei j.l. de volgende vraag ingezonden Met het oog op de onzekerheid, die bij de toepassing van verscheidene onzer wetten dreigt te ontstaan ten aanzien van de dagen, die met den Zondag zijn gelijk te stellen, rijst de vraag, of het niet noodig wordt, daaromtrent een al gemeen geldende wettelijke regeling te treffen. Acht de regeering een dergelijke wettelijke regeliug niet noodzakelijk Daarop heeft de minister van bin- nenlaudsche zaken, d.d. 20 Juni het volgende geantwoord ES! E3 r i COURANT. O

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1