Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. TWEEDE KAMER. Ziekteverzekering. Radenwet. In de zitting van Vrijdag adviseerde de heer Nolens namens de meerderheid der commissie van voorbereiding voor de Ziektewet, in tegenstelling van het advies van Donderdag om de amende menten Roodhuijzen niet naar de af- deelingen te verzenden, doch voort te gaan met de Radenwet, op grond, dat de intrekking der amendementen door den heer Lohman de Kamer uit de impasse bracht, waarin de heer Rood- huyzen haar thans weder brengt, en omdat de bedoeling met amendementen van den heer Roodhuyzen geheel anders is n.m. stelsel tegenover stelsel te plaatsen. De heeren Borgesius, Drucker, Rood- huyzen en Troelstra critiseerden scherp de veranderde houding der Commissie, die vandaag zwart noemt wat gisteren wit heette. Zij schreven dit toe aan politieke bijbedoelingen en dat om de regeering niet onaangenaam te zijn. Zy noemden dit voor het parlement onwaardig. De heer Lohman verdedigde nader zyn houding. Toen hij zag dat de Commissie den verkeerden weg in wilde, zoodat de sociale wetgeving in gevaar kwam, trok hij zijn amendementen in, omdat hij geen De Meyierrol wilde spelen. De heer Van Karnebeek, vreezende dat anders later zou blijken dat de Kamer monnikenwerk zou hebben ver richt indien zij nu voortging met de Radenwet, stelde voor, eerst de amen dementen van den heer Roodhuyzen in de atdeelingen te doen onderzoeken. Na verder debat werd het voorstel van den heer Karnebeek om de behan deling der Radenwet te schorsen en de amendementen van den heer Rood huijzen in de afdeelingen te onderzoe ken, verworpen met 50 tegen 36 stem men, zuiver rechts tegen links. Heden wordt de behandeling van de Radenwet voortgezet. Na het maaien. Er is een tijd geweest, dat men de weiden zeer stietmoederlijk behandelde en dat men alleen dacht aan trekken en niet aan geven. Dat de weide de moeder van den akker is, scheen men totaal te vergeten. Aan dien tijd kwam een einde en toen begon men de weiden te bemesten metfosforzuur- en kalimest. Chilisalpeter te gebruikend aaraan dacht bijna niemand, en wie er nog aan dacht, meende, nu ja, dat het Chilisalpeter wel meer gras in de weide bracht, doch dat de meeropbrengst de kosten niet dekte. Langzamerhand is men van deze meening teruggekomen toen proefne mingen in de provinciëo Zuid - en Noord- Holland bewezen, dat het Chilisalpeter, ook op het weiland, zeer goed rendeert. Zoo werd in de jaren 1907, 1908 en 1909 een proef genomen op het hooiland van dhr. J. A. de Gier, te Sliedrecht. Een perceel bleet onbemest, de overige perceelen werden in 1907 en 1908 ver schillend bemest, terwijl in 1909 al de perceelen onbemest bleven, omdat men de nawerking der verschillende kunst meststoffen wilde nagaan. In die drie jaren bracht het onbemeste perceel per H.A. op j 254.76het perceel bemest met kaïniet en slakkenmeel 528.82 en het perceel bemest met slakkenmeel, kaïniet en Chilisalpeter 644.4£. Het Chilisalpeter had hier dus een ruime bate opgeleverd. Door het Chilisalpeter wordt voornamelijk ingewerkt op een grassen, waar- weelderigen groei der door verhinderd wordt, dat de klavers haar overvleugelen. De snelle groei der grassen is vooral zeer gewenscht na het maaien. Ieder landbouwer weet er van mee te praten, hoe langzaam soms het nagras groeit en hoe wen- schelijk dat het dan is, om het gras een beetje te hulp te komen. Dit nu kan op de beste wijze geschieden door zoo spoedig mogelijk na het maaien, Chilisalpeter over de weide te strooien. Het Chilisalpeter bevat de stikstof in den vorm van salpeterzuur dus juist in den vorm, waarin al de gewassen de stikstof opnemen. Daarom is het Chilisalpeter een snelwerkende stikstof mest en dus juist hetgeen het maaigras noodig heeft. Wij hebben reeds van landbouwers gehoord, die zich zeer be dankten van een bemesting met Chili na het maaien. Wij raden lien, die het nog nooit deden, zeer aan, het ook eens te beproeven. Door zelf te onder zoeken, moet de landbouwer tot de over tuiging komen, wat hem het beste past. Wij gelooven, dat de proef hem wel bevallen zal. AXEL, 18 Juni 1912 Bij Kon. Besluit van 17 dezer is met ingang van 8 Juli benoemd tot burge meester van Axel de heer L. J. den Hollander, thans gemeente-secretaris te Westkapelle. Tot onderwijzeres aan de R. K. meisjesschool te Halsteren is benoemd mej. E. Serrarens van Stoppeldijk. By den dienst der directe belas tingen en accijnzen is benoemd tot kommies-verificateur te Hulst (tijd.) de heer J. Quist, thans kommies 2e kl. te Rozendaal. Ingetrokken is de verplaatsing van den kommies Th. L. Coone van Aarden burg naar Hulst. Met ingang van 1 Juli zijn verplaatst de kommiezen E. L. Bregenbeek van IJzendijke naar RenesseW. Jansen van Hansweert naar HontenisseJ. Molenaar van Huijbergen (tijd.) naar FJzendijke. Zaterdag had in de over de grens gelegen gemeente Moerbeke een treurig ongeval plaats. Aan de suikerfabriek aldaar was een stelling opgericht, waar op zich werklieden bevonden. Plotse ling zakte de stelling ineen een metse laar, zekere F. V., vader van 5 jeugdige kinderen, kwam in zijn val van een hoogte van c.a. 5 M. terecht op een kalkbak. Een geneesheer, wiens hulp terstond ingeroepen werd, constateerde dat de ongelukkige de ruggegraat ge broken hadeen paar uren later was V. een lijk. Vrijdagavond is de matroos v. d. H., van de sleepboot „John Bull'' in de haven te Vlissingen te water gevallen en ver'ronken. Door den 14-jarigen knaap W. v. B., te Goes, werd een buks, die in de woonkamer van P de D. hing, in de handen genomen en spelenderwijs ge richt od een zesjarig kleinzoontje van laatstgenoemde. Toen de buks, die hij dacht ongeladen te zijn, werd afgetrok ken, ging het schot echter af en trof, gelukkig slechts metenkelehagelkorrels, licht het hoofd van het kind, zoodat de wonde niet ernstig was. De kinderen waren alleen in de kamer toen de schietproef werd verricht. M. Crt. Op den Rotterdamschen weg nabij Delft is Vrijdagmiddag een jongen door een auto overreden en meer dood dan levend weggedragen. De molenaarsknecht Smeets te lleerlerheide werd Vrydagmiddag in den molen verpletterd, doordat het hoofd in aanraking kwam met een rad. Het hoofd werd nagenoeg van den romp gescheiden. Donderdagavond is het 2-jarig dochtertje van den heer G. J. Seiker, in de gracht van het Rijksopvoedmgs- gesticht „De Kruisberg" te Doetinchem te water geraakt en verdronken. O N W EER. Te Epe heeft Vrijdagochtend een zwaar onweer gewoed. Op verschillende plaatsen werden boomen ontworteld, en het te velde staande gewas leed zeer van de groote hagelkorrels. De bliksem sloeg in bij den exportslager Veldman, waar ernstige schade werd aangericht. Bij het kort maar hevig onweder, dat Vrijdagochtend te Meppel woedde, trof de bliksem den toren der Herv. Kerk aldaarer ontstond een hevige brand onder bet koepeldak, dat den haan draagt. Spoedig werd het onheil door de brandweer bezworen. Tijdens een kort doch hevig onweder, dat Vrijdagmorgen woedde, sloeg de bliksem in de woning van H. Dijkhof, te Hengforden, gemeente Olst. Het perceel brandde geheel uit, maar was verzekerd. In 1912. Te Hellouw (gem. Varik) is door den gemeente-veldwachter pro- ces-verbaal opgemaakt tegen 4 personen, die een man gebonden op een krui wagen tegen zijn wil vervoerden naar de woning eener zieke vrouw, die, naar het heette, door hem behekst was In een onbewaakt oogenblik is het 3-jarig kind van T. H., te Hank, gem. Dussen, voorover in een regenton gevallen en verdronken. Donderdagmorgen is uit de veld- art.-kazerne te Utrecht een arrestant ontsnapt, die nog al eigenaardig te werk ging. Een onlangs tot stukrijder terugge- stelde wachtmeester, die wegens het zonder verlof verlaten van zijn korps zich in voorloopig arrest bevond, greep, toen de arrestantenkamer door den kor poraal der wacht werd ontsloten om hem koffie te brengen en de korporaal de koffie overreikte, dezen bij den arm, duwde hem in het arrestlokaal, gren delde de deur, liep daarna door de gang der kazerne, nam een rijwiel van het in die gang staande rek en ging er daarmede ijlings van door. Door het lawaai dat thans de korporaal in de arrestkamer maakte kwam men er achter wat er eigenlijk gebeurde. Maatregelen die genomen werden om den ontvluchte te achterhalen, bleven tot nu toe vruchteloos. UD.) In een huisgezin te Sloterdijk kregen eenigen tijd geleden een paar kinderen mazelen. De ouders dachten de kinderen door gebed te kunnen ge nezen, doch dit middel bleek niet te baten en de toestand verergerde steeds. Eindelijk werd, onder pressie van an deren, medische hulp ingeroepen. De dokter constateerde, dat hiermede te lang was gewacht en kon niet meer voorkomen, dat een aardig knaapje korten tijd later stiert. De zaak is nu bij de justitie aanhan gig gemaakt, waar de ouders zich zullen moeten verantwoorden. Hdbl Te Oostzaan is bij nacht ingebroken ten huize van ds. W. van Roggen. Er wordt echter niets vermist dan alleen eeu wekker. De dader is later door de politie in arrest genomen. Vrijdagnacht betrapte de veld wachter te Sassenheim twee inbrekers, die waren binnengedrongen in het kan toor van de bloembollenhandelaars R. aldaar. Hij slaagde er in een der in brekers onder bedreiging met ziju re volver te arresteeren en in bewaring te stellen. De andere inbreker had per fiets de vlucht genomen, doch werd nu door den veldwachter, eveneens per fiets, nagezet. Toen hij hem echter bijna had ingehaald, liet de inbreker zijn fiets in den steek en wist, door over een sloot te springen, te ontkomen. De gearresteerde bleek te zijn een recidivist, J. C. E. genaamd, en thans te Rotterdam woonachtig. Beiden waren per fiets gekomen en van inbrekerswerktuigen voorzien. Een milicien met lange haren. Een milicien van het 8e reg. inf. te Arnhem had lange haren, die hem in staartjes over den kraag van zijn tuniek hingen. Dat is in strijd met het bepaalde van het Regl. op den Inwendigen Dienst en dus gaf zijn compagniescommandant hem het bevelhaarknippen. De man met de lange lokken voldeed niet aan dit bevel, kreeg dus kwartier arrest. Andermaal gaf de kapitein hem via den sergeant van de week, via den serg.-majoor-administrateur het bevel met een korporaal naar den barbier te gaan. Nog volgde het jongmensch dit bevel niet op. GevolgDe soldaat met de lange haren kwam voor den krijgsraad, kreeg 1 maand militaire gevangenisstraf. In de duinen op Texel is, onder hooge heide, het nest gevonden van een torenvalk, met daarin vier eieren. Dit is wel een zeldzaamheid, daar de torenvalk toch nestelt in oude gebouwen, molens of hoog geboomte. Een bewijs dus, dat de vogels zich, bij gebrek aan geschikte nestgelegenheid, zeer goed weten te behelpen. Enkele binnen- en buitenlandsche ornithologen, wien het nest werd getoond, verklaarden een dergelijke afwijking nimmer te hebben waargenomen. Ontrouwe bediende. Een dag of 9 geleden is een kantoorbediende, J. Z. A., van de machine- en rij wieltabriek Hol- landia, te Amsterdam, er van door ge gaan, met medeneming van ongeveer 900 gulden, die hij voor de firma had geïnd. Hij heeft de firma nog in kennis gesteld dat hij naar Engeland was ge vlucht, vermoedelijk om de politie etc. te misleiden. Zaterdagochtend werd hij door iemand herkend, toen hij op het Sophiaplein rustig aan het wandelen was. Een politie-agent werd gewaar schuwd, die den ontdekte naar het posthuis Rembrandtplein overbracht. Juist voor het politiebureau wist de aangehoudene zich evenwel los te ruk ken. Hij werd terstond achtervolgd en een klopjacht ontstond. De vluchteling holde de Kloveniersburgwal op, maar geen kans meer ziende zijn vervolgers te ontkomen, sloeg hij de Zanddwars- straat in en verraste daar een juffrouw in haar woning met zijn plotselinge tegenwoordigheid. Onder niet geringe verbazing van deze eerzame Zandstraat bewoonster verstopte hij zich onder haar bed. De inmiddels aangekomen politie wist den dader niet dan na hevig verzet, waarbij hij de politie nog met een met 6 patronen geladen revolver bedreigde, naar het politieposthuis terug te brengen en vandaar geboeid naar het bureau Overtoom. Op hem werd nog 625 gevonden. -5- Er is, volgens de 's-U. Crt. dezer dagen een belangrijke spoorwegdiefstal gepleegd. Mevrouw de Berghege van Beek, uit Amsterdam, die zich uaar Parijs had begeven, liet zich Dinsdag uit die stad naar Amsterdam twee koffers toezenden, welke effecten, stoffen en een kistje met juweelen bevatten. Toen zij Woensdagnamiddag, alvorens de koffers in ontvangst te nemen, te Amsterdam den inhoud even nakeek, constateerde zij, dat een der koffers door middel van valsche sleutels ge opend was en dat behalve het kistje met juweelen, 60 coupons stoffen en kleedingstukken waren verdwenen. Het kistje bevatte voor 13.000 francs gouden dasspelden, zilveren damesspel- den, fantasie-spelden, gouden armban den, gouden broches, 340 gouden man- chetknoopen, enz. Terwijl een af deeling Russische infauterie bij Jalta (Krim) aan de zee kust oefeningen in het schieten hield, werd bij vergissing een salvo afgegeven op een stoomboot, die dicht bij de kust voer, met het gevolg dat 6 opvarenden werden gedood.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2