No. 21. Woensdag 19 1912. 28e m d faarg, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. JAIAX, le. i Buitenland. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER- AX -UITGEVER E L. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansck-Turksche Oorlog. De correspondent van Central News seint nu uit Dehibat, bij de grens van Tunis, de Turksche lezing van het gevecht om de hoogten te Lebda. Volgens hem, vielen de Turken en Arabieren de citadel van de Italianen aan en verdreven dezen. Zij. zouden 1500 dooden op het veld achtergelaten hebben. De Turksche ver liezen bedroegen 50 dooden en 150 ge wonden. DÜITSCHLAND. Het gerucht, dat de Keizer in Juli den Tsaar in de Finsche Scheren zou ont moeten, om hem op deze wijze een tegen bezoek voor het bezoek aan Potsdam te brengen, wordt thans in een telegram uit Petersburg aan de Köln. Ztg. be vestigd. Aan Russischen kant zullen vermoedelijk de minister president en de minister van buitenlandsche zaken aan de samenkomst deelnemen. De Petersburgsche correspondent van de Temps verzekert daarentegen, dat de ontmoeting een zuiver particulier karakter zal dragen en dat noch Sasonof noch de minister-president er bij tegenwoordig zal zijn. De vereeniging van Duitsche lucifers fabrikanten heeft besloten, den prijs der lucifers te verhoogeu, omdat de omzet na de invoering van de nieuwe belasting zoo gering is, dat vele fabrieken nood lijdend zijn. De prijsverhooging zal onverwijld in werking treden. LUXEMBURG. Vrijdag heeft groothertogin Maria Adel- heid van Luxemburg haar achttiende levensjaar voltooid en is zoodoende meer derjarig geworden. Op grond van de wet van 16 Juli 1907, waarbij groothertogin Maria Adel- heid tot erfgroothertogin verklaard werd, zal, nadat zij voor de Kamer den eed zal afgelegd hebben, de regeering van het land, welke totnutoe bij de Groot- hertogin-moeder als regentes berustte, in hare handen overgaan. Alle feestelijkheden zijn uitgesteld tot na het verstrijken van den zware- rouwtijd. FRANKRIJK. Vrijdag heeft de Fransche minister president en min. van Buitenl Zaken, Poincaré, in de Kamer een rede gehou den over Frankrijk's buitenlandsche po litiek. Hij verklaarde, dat de beteekenis van het Fransch-Russisch verbond en de Engelsch Fransche entente onverzwakt zijn de regeeringen van Frankrijk, Rus land en Engeland blijven voortdurend in voeling met elkander en blijven haar opvattingen omtrent alle internationale quaesties in onderling vertrouwen be spreken, zoodat de entente steviger dan ooit is. Het verbond met Rusland wordt toegepast op alle punten van den aard bol ('n min of meer overdreven uitdruk- iug, waar Duitsche bladen wat mee spotteu, en die b. v. de Köln. Ztg. doet opmerken, dat tijdeus den Russisch- Japanschen oorlog en de Bosnische crisis en. 6,35 7,05 5,05 suzen mei issen veert weert u Sk in Frankrijk openlijk gezegd werd, dat het verbond noch op Azië, noch op den Balkan toepasselijk wasj. Over de verhouding tot Engeland heeft de premier o. a. nog gezegd, dat de be spreking over de omzetting van de entente in 'n vast bondgenootschap slechts kranten- gepraat was. De overeenkomst met Engeland heeft tegen niemaod bedoe lingen, tegen welke eenige mogendheid bezwaar zou kunnen hebben. De premier heeft voorts o. a. verzekerd dat de Fransch-Duitsche betrekkingen »loyaal en hoffelijk* zijn de Fransche regeering zal alles doen, om klaarheid te brengen en den goeden wil te toonen ten opzichte van de tusschen haar en Duitschland nog hangende meeningver- schilleu betrekkelijk de toepassing van het Fransch-Duitsche verdrag, welke mee- ningverschillen vooral de details van de grensbepaling betreffen. ENGELAND. Het stakingscomité zoo wordt uit Bristol geseind heeft een manifest uit gevaardigd, waarin den stakenden dok werkers de raad wordt gegeven het werk te hervatten, daar de arbeiders in andere havens zich niet, zooals verwacht werd, bij de staking hebben aangesloten en zelfs te Bristol velen waren blijven door werken. Op een openluchtvergadering, die de stakers op den Towerheuvel te Londen hielden, verscheen een groote troep »po- litie*, die de stakers naar aanleiding van de bizondere politie van de reeders heb ben gevormd en met groote knuppels bewapend. De aanvoerder van den troep deelde mee, dat 2000 van zulke politie agenten in het Southwarkpark waren geoefend en dat hij wegens overtreding van de verordening betreffende het park zou worden vervolgd. Een leider van het verbond van havenarbeiders ver klaarde, dat, als de staking langer dan tot het einde dezer week zou duren, Maan dag in het heele land een spoorwegstaking zou uitbreken. Deze mededeeling werd met gejuich ontvangen. Waarschijnlijk is het slechts een loos dreigement. Gisteravond verluidde te Londen van gezaghebbende zijde, dat een nieuwe poging wordt gedaan om de staking te doen eindigen. De grondslag zou zijn, dat de stakers het werk hervatten gedu rende het onderzoek, door de Regeering ingesteld naar de werking van de over eenkomsten tusschen patroons en arbei ders. Voorname patroons worden erover gepolst of ze bereid zouden zijn tot het sluiten van een dergelijken vrede. PORTUGAL. Volgens een Belgisch dagbladbericht kwam Zondag de paketboot Vos, die op ballast voer, onder Belgische vlag te Zee- brugge aan. Het schip kwam van Glas gow, met bestemming voor Las Palmas via Rotterdam. Volgens de bemanning was het binnenloopen in Zeebrugge toe vallig, om averij te herstellen. Den volgenden morgen gaf de consul van een Znid-Amerikaansche republiek te Gent aan den minister van Buitenlandsche Zaken kennis, dat men verwachtte, dat in Zeebrugge een geheimzinnig stoom schip zou binnenloopen, hetwelk daar, behalve een groote hoeveelheid wapenen en schietvoorraad, 250 Portugeesche mo narchisten moest inschepen. De Vos werd scherp bewaakt en men was be nieuwd naar de ware bestemming van het schip. Woensdag kwamen aan het station te Zeebrugge 250 kisten patronen en een vijftigtal pakken met militaire uitrustingstukken. Sedert Maandag brach ten de treinen van Heyst telkens kleine troepjes Portugeezen. Op het oogenblik zijn er een goede honderd aangekomen, waaronder, naar men zegt, vele officieren. CHINA. De Chineesche minister-president Tang- sjaoji heeft aan de buitenlandsche bankiers der z.g. zesmogendhedengroepdoen weten, dat hij nog in deze maand 14.000.000 taels moet ontvangen. Zoo niet, dan beschouwt hij China als vrij om zich tot andere financiersgroepen te wenden ten einde aan geld te komen. Dat de Chineesche regeering dringend geld noodig heeft, blijkt wel uit de tel kens weer uitbrekende onlusten in onder scheiden plaatsen des lands, waar de troepen, die niet, of slecht bezoldigd worden, uit den band springen. Verschillende Berichten. Nog eens de auto-bandieten. Onze lezers herinneren zich, dat in den nacht van 23 op 24 Januari te Gent een auto werd gestolen, benevens eenige andere zaken, o.a. een dokterstasch. Ook de tuf behoorde een geneesheer. De auto werd te Amsterdam verkocht voor een schijntje, 8000 frank en de rijtuigmaker, die de machine kocht, zeide, dat hij voor dien prijs wel meer machines wilde koopen. Garnier voegt er in zijn gedenkschriften, waarin hij zich zelf, Bonnot en twee ongenoemden van deze „heldendaden" beschuldigt, en waaraan de volgende gegevens ont leend zijn, sarcastisch aan toe, dat hij dat best wil gelooven, want dat de wagen nog bijna nieuw was. Deze auto werd later in Den Haag aangetroffen, waar hij door den Amster damschen handelaar weer van de hand was gedaan. Het Fransche gespuis had zich met dat luttele bedrag echter te vreden verklaard, omdat ze dringend „moos" noodig hadden. Het is nu eigenaardig te lezen, met welken galgenhumor Garnier van de verdere ondernemingen der bende ver telt. Na in het Noorden van Erankrijk nog even een oude, vrekkige rentenier ster van haar spaarduiten te hebben ontlast, vertrokken de heeren opnieuw naar Gent, waar hun een nieuwe buit was voorgespiegeld. Ofschoon Garnier wel zoo edelmoedig is, de namen der medeplichtigen niet te noemen, behalve van Bonnot, die toch dood is, staat het toch vast, dat Carouy daarbij tegenwoordig was, zooals deze trouwens bekend heeft. Men speurt nu ijverig naar een man, die in Gent de boeven van den toestand in die stad op de hoogte hield en hen den weg wees. Zoo ging het andermaal naar de Vlaamsche stad en brak men opnieuw in een auto-stal in, waar twee van die wagens gevonden werden. Ongelukkig genoeg slaagden de mannen er niet in, deze op gang te krijgen en werden ze tot overmaat van smart door den chauf feur betrapt. Ze presten dezen, hun uit te leggen, op welke wijze de wagen behandeld moest worden, (in dit verband vertelt Garnier, dat een der kameraden hem in het Vlaamsch aansprak, daar de bestuurder, een Duitscher, geen Fransch verstond) doch de man begon te schreeuwen, waarom hij werd afge maakt. Daarop verlieten de gevaarlijke heer schappen de garage, doch verdwaalden in de nachtelijke stad, e'n keerden, grenzenlooze brutaliteit, op hun schreden terug om zich beter te oriënteeren. Een agent rook lont en vroeg een der vrien den, wat hij in een tasch, die hij bij zich droeg, borg, maar oogenblikkelijk knalde een schot en de rustbewaarder was dood. De bende liep toen naar een station buiten de stad, waar opnieuw een trein naar Amsterdam werd gepakt en in welke stad ze een andere tuf machtig werden. Met deze verongelukten ze echter in den vroegen ochtend bij Ant werpen en daar het ook met de hulp van boeren niet mogelijk was, den wagen, die in een sloot gevallen was, weer op den wal te krijgen, lieten zij dezen aan zijn lot over en namen te Antwerpen kaartjes naar Parijs, waar hun verdere levensloop bekend is. Tevens moet nog vermeld, dat de ingrediënten, die bij den eersten, Gent- schen aanslag waren meegepakt, o.a. de dokterstasch, te Parijs aan een der stations werden teruggevonden, waar door de vermoedens nog versterkt werden, dat die misdaden in Vlaanderen door de Parijsche auto bandieten waren gepleegd, die later nog zoo veel van zich deden spreken. Bovenstaande mededeelingen kloppen met wat Carouy heeft los gelaten. Zoo heeft men dus, dank zij deze verkla ringen, een helder inzicht in het ver band, dat tusschen deze misdrijven bestaat, die, op ver uit elkander liggende plaatsen en, dank zij de automobielen, op onbegrijpelijk snelle wijze na elkan der geschied, eerst elk op zich zelf schenen te staan. Zooals men weet, heeft Caroy te St. Nikolaas gewerkt, waardoor hij door de bezoeken, die hij daar 's Zondags meest bracht, Gent goed kende en ook Vlaamsch kon „klappen." Een nieuwe bandietenstreek, in het bosch van Chevreuse bij Parijs begaan, versterkt de meening, dat er nog een deel van de bende in vrijheid is. Een handelsreiziger, die Donderdagmiddag bij Cernay was bestolen, vond 's avonds laat zijn drie aanvallers bij het station. Hij poogde ze te doen arresteeren, doch werd doodelijk gewond door revolver schoten. De bandieten wisten te ont snappen. Vrijdagochtend vond men in het bosch van Vincennes een taxi-auto, waarvan de luchtbanden afgenomen waren. 5 45 617 6 20 712 715 7 35 8 01 806 813 8 20 8 27 8 34 815 3 59 9 24 9 30 9 38 9 42 9 45 9 53 18 910 9 20 9 30 9 35 9 42 9 46 10- 5 31 5 49 9 16 617 8 59 9 53

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1