Landbouw. Geuiengd Nieuws. Naar de Tel. uit alleszins betrouw bare bron zegt te vernemen zal het voorstel der regeering ten opzichte van het kiesrechtvraagstuk bevattenhet verleenen van het kiesrecht voor Kamer en Staten aan alle mannelijke Neder landers, die den vijl-eu-twintig-jarigen leeftijd hebben bereikt en zelfstandig in hun onderhoud kunnen voorzien. De regeering is overtuigd, met dit voorstel de opinie te vertolken, die betrekkelijk het kiesrechtvraagstuk bij de meerderheid der staatscommissie bestond en waarvoor het in die com missie niet mogelijk was een juiste formuleering te vinden, die een meer derheid op zich vereenigde. Zaterdag heeft er tusschen den mi nister van landbouw, nijverheid en handel en den minister van binnen- landsche zaken aan diens departement overleg plaats gehad betreffende de grondwettigheid van het aan de Raden van Arbeid toe te kennen verorde ningsrecht. De Meezen. Wanneer men in den voorzomer eene wandeling maakt in de schoone natuur, dan hoort men soms in het hout- en in het struikgewas een gepiep als van muizen. Verwonderd kijkt men op en weldra bemerkt men, dat dit geluid voortgebracht wordt door een paar meezen, die met hare jongen op de jacht zyn. Aardige vogels, die ze zijn, boeien zij spoedig de aandacht van eiken natuurvriend door hare onophou delijke en behendige bewegingen. Met hare nieuwsgierige oogjes gluren zij overal rond, of zij ook insecten, larven ol insecteneitjes mochten vinden, want zij hebben door haar rusteloos bezig zyn eene groote hoeveelheid voedsei noodig. „Zij zijn", zegt Brehm, „de beste insectenverdelgers, die ten onzent leven". De meezen zijn in den goeden tijd als er voor haar volop voedsel is, een lustig en vroolijk volkje. Zij vlie gen van boom tot boom, hangen aan elk takje en doorzoeken met hare guitige oogjes elk plekje. Er zijn maar weinig vogels die de meezen evenaren in de kunst om in alle denkbare houdingen takken, twijgen en knoppen te zuiveren van insecten en insecteneieren. De meezen zyn echte boomvogels en be wegen 'zich dan ook zelden op den vlakken grond. Zij vliegen in korte bogen en dus het liefst op korte af standen. De meezen zijn zwerfvogels en bly ven op hare standplaatsen zoolang er voedsel is. Na het eindigen van den tweeden broedtijd, als het laatste broedsel voor zichzelve kan zorgen beginnen de meezen hare zwerftochten. De meezen vereenigen zich met hare verschillende soortgenooten alsmede met goudhaantjes, boomkruipertjes enz. tot groote troepen en vliegen naar ver schillende oorden, die rijk zijn aan houtgewas. Zijn die vluchten zwerf vogels ter bestemder plaats aangekomen, dan zoekt ieder een goed heenkomen, om voedsel te zoeken en daarmee is de gemeenschap verbroken. In den winter breekt er somtijds een bangen tijd voor het arme beestje aan, niet zoo zeer door de koude, als wel door gebrek aan voedsel. In het bijzonder komen de meezen in gedrang, wanneer takken en twygen met ijzel bedekt zijn, dan stijgt vaak hun lijden tot een bittere hoogte. En in dien grooten nood komen de meezen er toe, om elkander te ver slinden, dus kannibalisme onder de vogelsIn dien strijd om het bestaan laten vele meesjes het leven, zoodat in zulke booze tijden, zoowel rechtstreeks door voedselgebrek, als middellijk door broedermoord het aantal meezen sterk vermindert. Bovendien hebben de mee zen vele vijanden in andere vogels eksters, kraaien, vlaamsche gaaien en vele roofvogels. Voor de instaudhouding van de soort is het gelukkig, dat de meezen zoo krachtig voorttelen. De meeste meezen broeden tweemaal per jaar. Het eerste broedsel bestaat dikwijls uit 10 of meer eitjes, het tweede uit 8 a 10. Daar de jonge meezen uitsluitend met insecten gevoederd worden, volgt uit de sterke voortplanting een enorm gebruik van insecten, zoodat vooral in den broedtijd de meezen onbetaalbare bondgenooten van den land- en tuin man zijn. Het ligt in den aard der zaak, dat zij ook nuttige insecten weg pikken, maar dit neemt niet weg, dat het nut hetwelk zij verrichten veel, zooveel grooter is dan de schade welke zij berokkenen. De meezen bouwen het liefst haar nest in een holte, altijd boven den grond. Sommige meezen, o. a. de buidelmees en de staartmees, maken hierop een uitzondering. Van de meeste meezen is het nest vrij kunsteloos, de buidelmees echter behoort tot de uitnemendste bouwmeesters uit de vogelenwereld. Wie een goed werk wil doen, kome de meezen in het zoeken naar eene woonplaatste te hulp door het aanbrengen van nestkastjes. Wie in den winter den meezen een dienst wil bewijzen, moet aan een boom tak een stukje spek hangen of een notedop gevuld met vet. Men zal daar veel genoegen van hebben. AXEL, 11 Juni 1912 Uitslag van den op 8 Juni alhier gehouden wedstrijd eerebaan (marga en flobert) Hiervoor kwamen in aanmerking, wat de margabaan betrof, die schutters welke op den wedstrijd van 29 Mei 4 series van minstens 50 en wat de flobert betrof 3 series van minstens 50 punten konden toonen. Margabaan. D. van Cadsand 55 p., (winner van de verg. zilv. med.), J. Visser 52, N. N. 51, A. de Eeijter 51, A. van Hoeve 48, J. de Feijter Lz. 48, J. van Meurs 47, R. Blankert 46, A. van 't Hoff 45, W. Dees 42, J. den Hamer 40, M. van Alten 39, C. Wolfert35. Flobertbaan A. van 't Hoff 56, M. C. Lansen 56, N. N. 56, J. Visser 53, J. de Feijter Lz. 52, R. Blankert 52 F. de Feijter 50, A. de Feijter 48, C. de Feijter 44, C. van Bendegem 17, terwijl bij het kampen tusschen 3 eerst genoemde heeren de heer N. N. winner werd van de verg. zilv. med. met 60 p. De heer Lansen schoot 58, de heer Van 'tHoff 53 punten. Heden slaagde voor het Kerkelijk voorbereidend examen aan de Rijks- Universiteit te Utrecht, de heer J. B. T. Hugenholtz, cand. in de Theologie,aldaar. Bij kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Coevorden, onze vroegere stadgenoot, de heer I. Cransberg, thans tijdelijk aldaar. 3600 gulden buit gemaakt. Sluwe oplichters hebben door een van ouds bekende truc de vertrouwenskwestie met de wederzijdsche portefeuille te Amsterdam 'n goeden slag geslagen, vertelt de Tel. Niet minder dan 3600 werden buit gemaakt van een goedge- loovigen Ierschen handelsreiziger, zeke ren M. Deze M. had te Brussel de twee oplichters, Engelschen, ontmoet, die hadden bemerkt, dat M. een vrij aardig bedrag aan reisgeld bij zich had. M. ging van Brussel naar Amsterdam en nam zijn intrek in een groot hotel daar ter stede. Gistermiddag werd hij plotseling verrast door de komst van zijn Engelsche vrienden. Dezen toon den van hun kant groote vreugde den ouden reismakker weer te vinden. Zij gaven voor, dat zij voor zaken hier gekomen waren. Wijl zij echter nog even een bezoek moesten afleggen, en zij een goedgevulde portefeuille, welke 2000 pond waarschijnlijk aan valsche bankbiljetten bevatte, even voor hen te bewaren. M. was zeer getroffen over dit blijk van vertrouwen. Teruggekomen* vroe gen zij de portefeuille terug. Zij deden toen een geloofwaardig verhaal van een groote zaak, die zij gingen afsluiten, doch waarvoor zij juist 3000 tekort kwamen, reden waarom zij M. verzoch ten hun dit geld even af te staan. 'tWas alleen maar noodig, dat zij het bedrag lieten zien. M. die in edelmoe digheid voor de beide spitsboeven niet onder wilde doen, bood hen op zyn beurt zijn portefeuille aan. M. zou op hen wachten in het café van het hotel, terwijl de beide Engelschen - wat zijn vertrouwen grooter maakte hun reistaschje en een overjas achterlieten. M. zou op het oogenblik nog wachten, ware het niet, dat na verloop van een uur de zaak hem verdacht voorkwam. Hy waarschuwde de politie, die aan stonds begreep, hoe de vork in den steel zat. Het achtergelaten taschje bleek niets te bevatten, en van bord papier te zijn vervaardigd, terwijl de achtergelaten overjas eveneens een twijfelachtige waarde bleek te vertegen woordigen. De bestolen Ier was wanhopend over zijn verlies. Hij heeft op het oogenblik zelfs geen geld om zijn hotel te betalen en staat zonder een penning op zak in Amsterdam. IJij zal zich voortaan wel wachten, het vertrouwen van Engelsche vrienden op zulk een loyale wijze te beantwoor den. De beide oplichters zijn waar schijnlijk ieder een anderen kant opge gaan, nadat de buit verdeeld was. De politie stelt een onderzoek in. In den laatsten tijd waren te Nij megen verschillende diefstallen voorge komen in de R. K. kerken. Het kon de politie, niettegenstaande zij zich verscheiden malen verdekt had opge steld, niet gelukken den dader te arres teeren. Hoofdzakelijk werden hand- taschjes en parapluies buit gemaakt. Thans is de politie erin geslaagd de daderes, de 44 jarige W. de B., op hee- terdaad te betrappen. Zij heeft bekend een lOtal handtaschjes, parapluies enz. gestolen te hebben. 'n Jongeling te Winschoten, zoo vertelt de W. Crt., nu juist niet meer jong vau jaren, maar toch jong van hart, had door zuinigheid en vlijt een mooi spaarpotje bijeengegaard en besloot nu 'n vrouw op te zoeken. Hij wenschte geen oudje van 80 jaren, met veel geld wel neen! „schoet veur de doem is nait neudig, as 't maor een knap wicht is en jong Even voor Pinksteren dan vond hij er een, juist naar z'n zin jong en schoon, van achttien lentes Alles had hy voor haar over en om de band in niger te maken, vereerde hij haar een fonkelnieuwe fiets. Ze zouden nu tochtjes kunnen maken, te zamen. Zoo had hij gehoopt. Maar jawelHoogst dankbaar nam het meisje het karretje in ontvangst, nam 't mee naar huis en. „Opeens was de lust Tot vrijen gebluscht". 't Is uit met de liefde. Z'n uitverko rene peddelt thans op zijn fiets met 'n andere. En de afgewezen jongeling doet alle moeite, om z'n fiets terug te krijgen. Tot heden echter te vergeefs Zekere J. Cools te Tilburg, die Zondag op de reeds in beweging zijnde stoomtram Tilburg-Hilvarenbeek wilde springen, is daarbij onder de wielen geraakt en spoedig daarop overleden. Hij was gehuwd. Zaterdagavond is tusschen Ameron gen en Maarsbergen een vierjarig kind van den wegwerker de Man door een trein aangereden en gedood. Terwijl zij bezig was een koe te melken op de Stadsweide te Harderwijk, is de wed. R. Smit tijdens een hevig onweder, dat zich boven die gemeente ontlastte, door den bliksem getroffen en onmiddellijk gedood. Zij laat 7 kin deren achter, waarvan vijf' nog te jong om in hun onderhoud te kunnen voorzien. Te Barneveld werden Vrijdagmid dag door maréchaussee en gemeente politie in arrest gesteld, een drietal persouen, die den vorigen nacht getracht hadden in te breken bij den landbouwer G. Verhoef op „Donkervoort". Des nachts tegen eif uur werd V. wakker, daar de ruiten werden ingedrukt. Hij stond op, wekte zijn vrouw en was spoedig met de inbrekers handgemeen. Een van hen bedreigde V. met zijn mes, maar V. trok eveneens zijn mes en wist zich gelukkig los te rukken, waar op de anderen den aftocht bliezen, in de richting van Harscamp, achtervolgd door de boeren. Pij hun arrestatie had een der kerels een revolver met circa 50 patronen bij zich. In de Van Ittersumstraat te Zwollt sloop door een openstaand slaapkamer raam een jeugdige diet binnen. Hij ontvreenjdde twee gouden horloges en wat chocolade. Op zyn verderen brutalen rooftocht door het huis werd hij ontdekt en vlucht te. Op. straat werd hij nagezet door twee agenten van politie en een wilde jacht begon. De vluchteling wist buiten de stad te komen, maar op den Deven ter straatweg sprong hij in een sloot en werd toen gearresteerd. Hij bleek een 17-jarige ontvluchte verpleegde te zijn van het opvoedingsgesticht „Hoen- derloo." Branden. In de gemeente Zalken Veecaten, bij Kampen, is door onbeken de oorzaak de boerderij van Jan van den Oort geheel afgebrand. Verzeke ring dekt de schade. De brand is over geslagen naar de steenfabriek van me vrouw de wed. Berends ten Kate, alwaar twee turfmijten verbrand zijn. Aan de Ertskade te Amsterdam is, naar het Hbld. meldt, gisteren de mast van het lichterschip Unterwezer 18 ge broken en heeft in zijn val een matroos gedood. De kapitein en een van de stuurlieden kregen lichte kwetsuren. Donderdagmiddag zijn, naar het H. Dgbt. meldt, twee jongens uit 's-Gra- venhage te Leidschendam met hun zeil bootje omgeslagen, waarbij de oudste verdronken is. Zijn lijk is gevonden. De heer F. von H., sinds het laatste van 1908 directeur van het post kantoor te Zutphen, is Vrijdagnamiddag in verzekerde bewaring gesteld als ver dacht van verduistering van gelds waarden. Zijne arrestatie is geschied op bevel van den inspecteur van de post en telegrafie, die een onderzoek op het kantoor heeft ingesteld. Naar men verneemt betrett de ver duistering een bedrag van oDgeveer 2500. De directeur heeft bekend dit voor zichzelf gebruikt te hebbenhij was niet meer in staat het bedrag aan te zuiveren. Een warme bron. Bij den boor toren te Oploo (bij Boxmeer), is, zoo meldt de Gelderl., dezer dagen een warme bron aangeboord. Het water bleek sterk zout- en ijzerhoudend te zijn. Ruim 3 L. kwam per seconde naar boven. De temperatuur van het water was ruim 40° Celsius. Het werd uit een diepte van ruim 500 M. opgeperst. De 13 jarige leerling van de H. B. S. te Wageningen, A. v. d. Ruit, wien Zaterdagavond door de Ooster stoomtram beide beenen werden afge reden, is nog denzelfden avond in het ziekenhuis overleden. Hedennacht één uur is het café van D. J. Meijer op het Verlaat te Vee- nendaal geheel afgebrand. Verzekering dekt de schade. Zaterdagmiddag sprong de tien jarige A. R., te Rotterdam vau een sleepers wagen, jvaarop hy met andere jongens gezeten was. De jongen viel en kreeg een achterwiel van den wagen over het hoofd, tengevolge waarvan de dood bijna onmiddellijk intrad.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2