No. 19. Woensdag 12 1912. 28e ,1a;, ril i De beste voor den prijs;. Nieuws- en Advertentieblad S\ voor Zeeuwscli-Vjaanderen. F. DIELEMAA Buitenland. Binnenland. r D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend: Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BELGIË. Te Antwerpen hebben de liberalen Vrijdagavond een druk bezochte vergade ring gehouden, waarin Delvaux, Ter- wagne, Franck e. a. het woord gevoerd en de noodzakelijkheid van het invoeren ran algemeen kiesrecht betoogd hebben. Bij het uiteengaan der vergadering stond er buiten, voor de Wolzaal, waarin de betooging had plaats gehad, een zeer sterke politiemacht. Toch trachtten zij, die van de vergadering kwamen een optocht te vormen, hoewel de burge meester van Antwerpen het houden van optochten verboden had. Het kwam dan ook al spoedig tot botsingen tusschen betoogers en politie, waarbij velen klappen met de sabel opliepen en het gemeente raadslid Langohr, voorzitter van het liberale werkersverbond, is door agenten opgepakt en naar een politiebureau ge bracht. Naar wij lezen, heeft een der agenten zich zeer ongepast tegenover den heer Langohr gedragen. De burge meester van Antwerpen zal zich met het geval bemoeien. Om 1 uur's nachts was de rust in de stad teruggekeerd. Maar reeds maakt weer een bericht uit Antwerpen melding van onrust, die er in een ander stadsdeel, aan de haveu, heerscht. De bemanningen van 5 schepen van de firma Deppe hebben geweigerd te monsteren, omdat, naar zij zeggen, de firma weigert hun vakvereeniging te erkennen. De stakingen die zich in de eerste dagen der vorige week welhaast over het geheele land deden gevoelen, blijven afnemen. Meer en meer wordt het werk hervat. Alleen in de Borinage en het land van Bergen willen de arbeiders zoo gemakkelijk niet aan den slag gaan, maar men heeft goede hoop, dat spoedig algemeen de arbeid hervat zal worden. Het parket van Bergen is op de hoogte gebracht van een dynamietdiefstal, waarbij 104 dynamietpatronen uit de mijn St. Felix zijn gestolen, een hoeveelheidspring- stof, waar enorme schade mee aangericht zou kunnen worden. FRANKRIJK. De onderzeesche boot Vendémiaire is gezonken, waarschijnlijk na een botsing, en is in tweeën gebroken. De maritieme prefect te Cherbourg meldtBij aanvalsoefeningen stiet de kruiser St. Louis Zaterdagochtend eenige mijlen ten N. van de zeestrooming bij Kaap La Hogue op den onderzeeër Ven démiaire, die onder den voorsteven van de Saint Louis was verschenen. De onderzeeër werd waarschijnlijk in tweeën gesneden. De ramp gebeurde op een plaats waar de stroom zeer sterk en zeer onregelmatig is. Behalve de com mandant en een 2de luitenant waren er 25 man aan boord. ENGELAND. De raad van Engelsche transportarbei- ders heeft de staking In het heele land voorbereid, maar de arbeiders zullen voor Maandag- of Dinsdagochtend geen bevel tot staken ontvangen. De Regeering had de patroons telegra- heden winkelier 1 Kg. f 1.50 tö -0.80 VqKg. f 0.42f J Mo» -0.18. fisch uitgenoodigd tot een samenkomst op het Lagerhuis tegen Vrijdagmiddag 3 uur, om opnieuw het voorstel tot het instellen van een verzoeningsraad te overwegen. Enkele patroons gingen naar het Lagerhuis, maar alleen om te zeggen dat, wat de patroons aangaat, de zaak tot Maandag moet worden uitgesteld. De raad van het verbond van transport arbeiders ging in den namiddag ook haar het Lagerhuis. De leiders van de staking hebben ver klaard, dat zij op het Lagerhuis eeu samenkomst hebben gehad met leden van het Kabinet, aan wie ze hun besluit hebben meegedeeld de staking voor het heele land uit te roepen, tenzij Maandag een beslissende verzoening wordt bereikt. PORTUGAL. De ministerieele crisis is nog niet ge ëindigd. Er hebben botsingen plaats gehad tusschen het stakende personeel van de electrische trams en de republikeinsche garde. Enkele personen ziju gewond. Het Congres, waartoe Senatoren en Kamerleden zich vereenigden, heeft uit gemaakt, dat het parlement tot 10 .Juli zitting zou blijven houden om de be grooting af te handelen. OOSTENRIJK HONGARIJE. Keizer Frans Jozef heeft graaf Tisza eeu gelukwensen gezonden met zijn be houd. In het Hongaarsclie parlement herhaalden zich weer dezelfde tooueelen als op de vorige dagen. Het was een oorverdoovend lawaai, dat met nieuwe uitsluitingsstraffen en uitzettingeugepaard ging. De afgevaardigden van de oppositie beklaagden zich, dat zij door geheime politieagenten gevolgd worden en dat op hun correspondentie censuur wordt uitgeoefend. De toestand van Kovacs was Zaterdag morgen oog dezelfde. Als hij tengevolge van zijn verwonding en door de gevolgen van de vuistslagen op het hoofd geen hersenvliesontsteking krijgt, verwacht man, dat hij er weer zeer spoedig boven op zal zijn. Hij is reeds verhoord en wordt reeds als arrestant behandeld. Kovacs beweert, dat hij Tisza niet heeft willen treffen, maar de schoten in het wilde heeft afgegeven. In de zaal is, behalve de kogels van Kovac's revolver, ook een kogel van een ander schietwapen gevonden. Naar men reeds weet, is Kovacs, de dader van den aanslag, niet onmiddellijk na zijn poging tot zelfmoord overleden. De berichten omtrent het aantal slacht offers bij de ontploffing bij Weenen loopen zeer uiteen. Volgens sommige berichten zijn er 8 dooden gevallen en 4 zwaar gewonden. Hoeveel lichtgewonden is onbekend. Andere berichten noemen een veel grooter aantal. Tot Vrijdag waren, naar een ander telegram verzekert, reeds 14 lijken terug gevonden. De ontploffing is te wijten san het springen van den motor van een vrachtauto, beladen met schietvoorraad. Vervolgeus ontplofte de schietvoorraad en terstond daaiop het bijgebouw van de kruitfabriek. Een muur yan een school te Wiener-Neustadt stortte in en wondde verscheiden schoolkinderen. Een afdeeling cavalerie, die op het exercitieterrein oefende, werd van de paarden geslingerd. Een reusachtige rook wolk bedekte de zuidelijke voorsteden. Ook het parlementsgebouw was meteen rookwolk bedekt. Ledematen van dooden zijn op 2 A 3 K.M. afstands van de plaats van de ramp gevonden. De bevolking snelde, toen zij den slag hoorde, de straat op. De kerkbezoekers verlieten de godsdienstoefening; van alle huizen, van de kerk en van den schouw burg werden groote stukken muur op de voorbijgangers geworpen, gelukkig zonder ernstig nadeel toe te brengen. Omtrent de ontploffing bij Weenen worden nog de volgende bijzonderheden gemeld De 6 vliegloodsen op het vliegveld zijn volkomen vernield. De daken ziju 6 a 7 meter ver weggeslagen. Ook 5 vlieg machines zjju volkomen vernield. Een militaire automobiel, die op hetoogenbiik vau de ontploffing magazijn 48 voorbij reed, is zoo goed als spoorloos verdwenen. Men heeft slechts hier eb daar een stukje van de machine gevonden. Toen de sneltrein uit Weenen de plaats passeerde, waar juist de ontploffing ge beurde, werden bijna alle ruiten van de wageus vernield, waardoor 20 passagiers gekwetst werden. In het geheel is er 150.000 KG. kruit in de lucht gevlogen. Het getal dooden wordt nu als 16 op gegeven. Het is niet onmogelijk, dat er nog meer lijken onder de puinhoopen bedolveu liggen. NOORWEGEN. In verschillende streken van het land heeft men maatregelen genomen tegen de staking van de bootmachinisten. Voor de post zal meu zich hier en daar redden met motorbooten, tufs en rijtuigen. Ook de regeering zal helpen met vaartuigen van de marine en misschien met gehuurde booten. Machinisten zal zij daarvoor kunnen krijgen door op rijks vaartuigen slechts één machinist in plaats van twee te houden. Erger is het met het reizigers- en goederenvervoer. De kleine motor vaartuigen en de torpedobooten kunnen daarin niet voorzien. AMERIKA. Carnegie heeft onlangs het woord ge voerd tot de studenten van de universiteit van Aberdeen en als zijn opinie te kennen gegeven dat de huidige ongelijke ophoo ping van rijkdom in het bezit van be paalde personen, iets voorbijgaands zal wezen. Door de toeneming van coöpe ratie zou daaraan een eind< komen. Zoo waren er in de United States Steel Cor poration thans reeds over de 30.000 werk lieden-aandeelhouders. Een merkwaardige uitlating van Car negie was, dat terwijl er weliswaar ern stige, maar toch geen onoverkomelijke bezwaren zijn tegen een inkomstenbe lasting gedurende het leven, er niet het minste bezwaar bestaat dat de staat op de helft van de schatten van een milli- onair beslag legt zoodra deze sterft. Vele duizenden employé's van de trams in Boston en omstreken staken. Het verkeer is stop gezet. De stakers deden aanvallen op de trams, die nog liepen, en wierpen die met steenen. Niet-stakers werden afgeranseld, terwijl op de rails keien gelegd werden. De vrienden der stakers mishandelden politieagenten. CUBA. Benden gewapende neger-opstandelin gen staan in de nabijheid van Havana. Mevr. Gesia Abru, naar het heet de rijkste vrouw van Cuba, die woont in een der voorsteden van Havana, is tot president Gomez gevlucht met de bede, haar in bescherming te nemen. De president hield een kabinetsraad, waarin minister Sunguily een somber beeld ophing van den sta^t van zaken, die »uiterst kritieke genoemd werd. TWEEDE KAMER. Ziekteverzekering. Ralenwet. Bij de discussie over artikel 1, be trekkelijk de instelling van arbeidsradeu bestreed de heer Loeff priucipieel de voorgestelde arbeidsradeu omdat deze, in strijd met de grondwet, een vpror- deningsrecht zullen hebben. Minister Talma verklaarde omtrent dit bezwaar overleg te zullen plegen met zijn ambt- genooteu en te pogen er zoo noodig aan tegemoet te komen. Aan den heer Lohman verzekerde de Minister volkomen bereid te zijn tot overleg met de Kamer in het belang van de totstandkoming der door hem voorgestelde hervormingen. I>e Minister bestreed 's heeren Treubs amendement om het gebied van den arbeidsraad niet minstens, maar hoogstens 25000 inwoners te doen teilen. Cacao

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1