Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. Onder het gedonder van de saluut schoten werd het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken bereikt, waar een bataljon van het 104e reg. inf. op de binnenplaats was opgesteld. Na de aankomst begaven de heer en mevrouw Falliéres zich naar het Paleis de l'Ely sèe, waar de Koningin en de Prins een kort bezoek brachten. Na den terug keer op het ministerie van Buitenl. Zaken ontving de Koningin het corps diplomatique, terwijl 's avonds het ga ladiner op het paleis de l'Elysee plaats had, gevolgd door de galavoorstelling in de Opera. Parijs heeft werk gemaakt van de ontvangst. In verschillende straten en boulevards zijn vlaggentrofeeën in de Hollandsche en Pransche kleuren langs de gevels aangebracht, en geven decor aan de oneindige huizenreeksen. Ia verschillende winkelkasten prijken de portretten van de Koninklijke Fami lie, terwijl „Femina" goed uitkomt met serie portretten en foto's van de Konin- giu, Prins Hendrik en Prinses Juliana en bovendien een foto, die herinnert aan het Fransche Presidentsbezoek van verleden jaar. Alle bladen bespreken het bezoek en bevatten artikelen van hulde en ver welkoming aan Koningin Wilhelmina. Zij herinneren aan de sympathieke ontvangst van president Falliéres in Nederland en spreken de hoop uit, dat de Koningin van haar bezoek aan Parijs de mooiste herinneringen zal behouden. Ook de Zondag was voor de vorste lijke familie een drukke dag. Om 10 uur reden de auto's voor het min. van Buit. Zaken voor, om de Koningin en den Prins met hun gevolg Daar den „Temple du Saint Esprit" brengen. Langs den weg werden de hooge gasten herhaaldelijk toegejuicht Bij het binnentreden van H. M. en Z. K. H. in het Kerkje, dat overvol was, speelde het orgel het „Wilhelmus" ge volgd door het „Wien Neerlandsch Bloed". Daarna nam de dienst een aanvang, die eindigde met een gebed voor de Kon. familie. De receptie, welke de Koningin na afloop van den dienst hield voor de Ned. Kolonie, was druk bezocht. Te 1 uur vertrok de vorstelijke fami lie naar het gebouw der Nederlandsche legatie waar H. M. en de Prins den heer en mevr. Falliéres, een déjeuner aanboden. In den namiddag volgde een persoon lijke hulde van H. M. aan de nagedach. tenis van wijlen admiraal Coligny, vader van de vierde vrouw van Prins Willem van Oranje, die de moeder was van Prins Frederik Hendrik. Deze hulde bestond uit het nederleg gen van een krans aau de voeten van het standbeeld van dezen zeeheld. H. M. en de Prins werden verwel komd door de predikanten Couveux en Roberty, die in herinnering brachten wat de voorvaderen der Koningin voor de godsdienstvrijheid gedaan hebben. De Koningin noemde het een verhef fende gedachte allen daar bijeen te zijn, één in 't levend geloof in Christus, dat haar hecht aan haar geloofsgenooten in Frankrijk verbindt. Admiraal de Colig ny, zoo ging H. M. voort, heeft het geheim van dien heldenmoed gekend, die zijn oorsprong vindt in vast geloofs vertrouwen in God en heeft ons een voorbeeld achtergelaten van een leven aan God en zijn zaak gewijd. Door dit standbeeld heeft het dankbare nage slacht zijn nagedachtenis gehuldigd en ik acht mij gelukkig mij daarbij aan te sluiten. Daarop met een laurier-krans in de hand naar voren tredend, sprak H. M „Gaspar de Colligny, admiraal de France machtig strijder voor de zaak van God, voorvader van het Huis von Orauje- Nassau, ik leg mijn nederige hulde 'an de voeten van dit standbeeld neer." Hierna had de offlciëele ontvangst op het stadhuis plaats, na afloop waarvan een diner volgde en een tooneelvoor- Btelling den dag van Zondag sloot Maandag (gisteren) wapenschouwing, dejeuner, afscheid en terugreis. Op een en ander komen we nog uit voeriger terug. AXEL, 4 Juni 1912 Aan den onderlingen schietwedstrijd, welke j.l. Woensdag alhier werd ge houden door de schietvereeniging „Prins Maurits" werd deelgenomen door 50 schutters, die 227 seiies marga-en!43 series flobertpatrouen verschoten. Uitslag personeele baanle prijs J. den Hamer Jz. Jr., 56 punten, (verg zilv. medaille, uitgeloofd door den heer 1. de Feijter Wz.)2e pr. P. van Alten 52 p.3e pr. R. Blankert 51 p. 4e pr. F. de Feijter 49 p.5e pr. Jac. van Meurs 47 p.; 6e pr. J. Visser 47 p De 7e prijs kon niet worden uitgereikt, omdat het aantal schutters die 46 punten hadden #geschoten zoo groot was' dat geene munitie meer voorhanden was om te kampen. Vrije baan margale pr. C. Wolfert 58 p. (zilv. med.)2e pr. D. v. Cadsand 58 p. (gr. bronz. med.); 3e pr. A. de Feijter 57 p. (kl. bronz. med.); 4e pr. J. de Feyter Lz. 57 p.5e pr. A. van 't Hoff 57 p.6e pr. P. A. Jens 57 p 7e pr. J. Visser 57 p. 8e pr. R. Blankert 57 p.9e pr. C. de Feijter Wz. 57 p 10e pr. P. van Alten 57 p. Vrije baan flobertle prijs F. de Feijter 60 punten (zilv. med.)2e pr. A. van 't Hoff 60 p. (gr. bronz. med.) 3e pr. J. Visser 59 p.; 4e pr. P. A. Jens 59 p.5e pr. M. C. Lansen 59 p. 6e pr. R. Blankert 56 p.; 7e pr. W. Dees 56 p.8e pr. D. van Cadsand 56 p De uitslag van de eerebaan marga en flobert zal de volgende week worden bekend gemaakt, aangezien door om standigheden op 1 Juni (den daarvoor bepaalden dag) niet kon worden ge schoten. Nieuwe aardappelen. In het West- land is de vooroogst der aardappelen aangevangen. De kwaliteit is door het droge weer tijdens den groei, goed. De volle oogst zal wel beginnen in 't midden dezer maand, daar het gewas ongelijk staat. Naar het huis van bewaring te Alkmaar zijn overgebracht de 3 perso nen, die onlangs te's Gravenhagewaren aangehouden ter zake van een reeks rijwieldiefstallen en die er van verdacht worden elders diefstal van gouden en zilveren voorwerpen te hebbengepleegd, o.a. te Alkmaar bij den heer L. Buuren, den 30en April. Voorwerpen van dezen diefstal afkomstig zijn door de recherche aldaar bij opkoopers opgespoord. De aangehoudenen bekenden, de diefstallen te Alkmaar, Voorburg en Voorschoten te hebben gepleegd. Aardbeien. Op de exportveiling van aardbeien te Naaldwijk werden 27 Mei j.l. aangevoerd 696 pond, tegen 5838 pond in 't vorige jaar. Wel een bewijs, hoe gering de oogst van deze vrucht in het Westland is. Vrijdagmiddag omstreeks halt vijf wilde de 60-jarige schaalmeester Glotze, werkzaam op het station te Alkmaar, een geleidebriet wegbrengen. Hij moest daartoe de rails oversteken en werd door den juist naar Hoorn vertrekkenden trein gegrepen. De ongelukkige, wien beide voeten verbrijzeld werden, is in deerniswaardigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd.* Eenige dagen geleden is te Rosen daal de vrouw van een landverhuizer uit een trein gevallen. Thans is de vrouw in het ziekenhuis aan de beko men verwondingen overleden. Gisteravond is twee kilometer bezui den Zandvoort het lijk aangespoeld van J. D. v. d. L., in leven wonende te Haarlem. De 19-jarige dochter van schipper v. Huizen is Donderdag onder Roodkerk in de Broek verdronken. Vrijdagnacht is te Empel gepoogd op verschillende plaatsen in te breken. Met behulp van een lijkbaar klommen de dieven in de R.K. Kerk door een openstaand raam. Offerbussen en sac ristiedeur werden geforceerd met breek ijzers, welke zij bij den smid te Empel hadden gestolen, tevens daar een paar nieuwe schoenen meenemend. Doch offerbussen en deur der sacristie waren te sterk voor de breekijzers, welke 's morgens in de kerk werden gevonden. Sleutels van 'n deur en de kerk werden door hen meegenomen. Niets werd vermist. Verder braken zij in in de sigarenfabriek van De Bekker, waar ze alles doorsnuffelden doch slechts drie gulden buitmaakten. In de boterfabriek waren ze al niet gelukkiger, want hier vonden ze slechts een partij postzegels Een hert in een stadspark. In het Valkenberg te Breda, een park midden in de stad gelegen, is een hertenjacht gehouden. Van het terrein der „Koninklijke Militaire Academie" kwam eensklaps een reebokje, naar schatting ongeveer twee jaar, overzwemmen naar het park. Daar werd dadelijk jacht gemaakt op het dier, dat het erf opliep van den parkopzichter, waar het thans zit opge sloten. Waar het beest vandaan kwam, is niet bekend. Gistermiddag is te Culemboorg de 25-jarige dekknecht L. v. d. N., van de Concordia V", bij het aanleggen van de boot overboord geslagen en verdronken Verkiezingen in België. Zondag hebben in België onder alge- meene geestdrift de Kamerverkiezingen plaats gehad. De uitslag daarvan is geweest, dat de toestand dezelfde is gebleven. De regeering, die over een meerderheid van slechts 6 stemmen beschikte, zag die meerderheid toene men tot 18. Zooals gewoonlijk hadden, vooral in de groote steden, hier en daar onge regeldheden plaats. Zitting van 3 Juni 1912. Tegenwoordig de hh. Lamaltre, Van Driel, Oggel, F. Dekker, Dieleman, P. Dekker, Smies, de Feijter en Wolfert. Afwezig de hh. Dregmans en Kruijsse. Voorz. dhr. Lamaltre, waarnemend burgemeester, secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige ver gadering wordengelezenengoedgekeurd. I. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Kennisgeving van dhr. Kruijsse dat hij wegens andere bezigheden ver hinderd is de vergadering van heden bij te woneu. Voor kennisgeving aan genomen. b. Door Ged. Staten terugzending van het kohier hoofd, omslag om een paar verbeteringen aan te brengen en daarna te retourneereu. Z. h. s. besloten aan het verzoek te voldoen. c. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat in kas is ƒ1816,985. Wordt voor kennisgeving aangenomen. d. Missive van den voorzitter der wegencommissie van den A. N. W. B. waarbij wordt aangeboden eenebrochure over den invloed van de velgbreedte op de trekkracht, in welke brochure resultaten der proeven, genomen onder leiding van prof. Nelemans, hoogleeraar aan de Technische school te Delft. Voor kennisgeving aangenomen. e. Brief van den Directeur-Gerant van de spoorwegmaatschaijpij Mechelen- Terneuzen, dat zij er geen bezwaar in zien om den welput van het wacht huisje van C. van Tatenhove te ge bruiken, voor zoover dit gebruik het openbare verkeer niet belemmert. Voor kennisgeving aangenomen. f. Brief van B. W. aan dhr. van Niftrik, technisch adviseur der Axelsche gasfabriek te Vlissingen dat zij bezwaar maken om de reke ning van G. Wilson groot f 14874,50, en waarop reeds 13,212 is betaald, verder te voldoen, aangezien niet alle leidingen volgens voorwaarden omwoeld zijn met jutte en pek. Bij brief van 18 Mei 1912 adviseert dhr. Van Niftrik den heer Wilson te berichten dat B. W. geen vrijheid kunnen vinden, zonder nadere goed keuring van den gemeenteraad de rekening te betalen, en hem in over weging te geven zich tot den Raad te wenden met verzoek om betaling zijner nota. Bij schrijven van 22 Mei e. k. door B. W. op dit advies ingegaan, schrijft dhr. Wilson onder dato 24 Mei d. a. v. dat het hem verwondert dat thans eerst nu de leiding reeds zoo lang in gebruik is en goedgekeurd hij moet vernemen dat een gedeelte niet met jute en pek is omwoeld, niettegen staande er toch van wege de gemeente steeds toezicht is uitgeoefend bij het leggen der leidingen. Hij oordeelt dat dit geen geldig motief kan zijn om de betaling zoo lang te verschuiven. Gaarne zou hij het hem toekomende ad 9452,62 spoedig zien afgelost, daar hij het geld in zijn bedrijf zeer goed kan gebruiken. Een later schrijven van Wilson dd. 28 Mei meldt dat hij tot het resultaat is gekomen, dat een gedeelte der ser viezen niet met jute en pek omwoeld is, maar dat dit werd nagelaten op last van den Directeur, die het in zandgrond niet noodig vond, wel in kleigrond. Tevens werd door den Directeur be dongen, dat het gedeelte dat niet met jute en pek was omwoeld, tegen een minderen prijs in rekening zou worden gebracht, en daarom werd het eind bedrag mijner rekening dd. Januari 1912 door mij gebracht van 1686,30 op 1519,7&Vj. Ook werd om dezelfde reden een gedeelte van de hoofdleiding van getrokken ijzeren buizen niet om woeld en gepekt; dit was bijwerk en is eveneens tegen lageren prijs bei ekend. Daar de Directeur als vertegenwoor diger der gemeente optrad stond het volgens Wilson niet aan hem om te vragen of hij handelde in strijd met zijne instructies, en had hij slechts zijne bevelen op te volgen. Overigens deelt dhr. Wilson nog mede dat de niet om woelde buizen toch voldoende beschermd zijn, doordat ze alle zijn gemenied. Dhr. Smies vraagt of B. W. in dezen geen voorstel hebben. De Voorz. antwoordt ontkennend, maar zou er persoonlijk voor zijn om te betalen. Dhr. Oggel ziet er ook geen ontdui king in. Hij vraagt of omwinding en bepekken in zandgrond niet noodig is. De Voorz. zegt dat niet te weten, maar meent dat hier weinig zand grond is. Dhr. Smies vraagt of er door den adviseur nooit iets op aangemerkt is. De Voorz.Ja dat is wel gedaan, maar daar werd niet spoedig gevolg aan gegeven, en daarom zijn verschei dene buizen niet omwoeld. Dhr. de Feijter vraagt of die buizen reeds gelekt hebben. De Voorz. gelooft dit niet, maar ze kunnen gauwer tot roesten overgaan dan de omwoelde en gepekte. Hij is van meening dat de grootste schuld aan den Directeur ligt. Dhr. Wolfert zegt dat de buizen er aan den Nieuwendijk zoo maar ingelegd zijn, en daar is het geen zandgrond. Dhr. OggelIs Wilson's werk goed gekeurd door den adviseur dan zijn we verplicht om te betalen, maar heeft hij zijne goedkeuring voorbehouden dan zou ik nog niet betalen. De Voorz.Van het buizenleggen is niets opgenomen. Dhr. Wolfert: Mocht de adviseur niet naar de buislegging kijken? De Voorz. zégt dat hij ook daarop toezicht mocht houden. Dhr. Smies meent dat een werk eerst door een adviseur of architect goedge keurd dient te zyn, alvorens het betaald kan worden. Dhr. de toch, en i Dhr. I gezegd te gaat je g£ Van Niftr Dhr. d< volkomen Dhr. 1 ook wel gaan in 5 van Nitl vooraf d; kunnen 1 den Broe moeten dit was en had n omdat w zou ik e spoedig Dhr. C weken g De Vi eens. Dhr. de tabri nooit ge: Dhr. dat van gedaan, der zaa de rekei g. Ee M. Ogge doen a£ wordt, r opzichte II. V: De O] eene me Na ht dat het is vastg en dat III. Hierti IV. 1911. V. Tde VI. de Brui gemeen Adres kennen overlijd drank w te verg de gem verkoo] logeme en het als de weigeri zijn, hi B. grond en ter publiel adressi van Dhr. De voor d bemide lijk al verbou ment onmisl al dik lingen stand kondei Dhr niet v omdat vragei zijn v De weigei den i het n bouwi M. va Dhi niet Dhi al voi

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2