m. 17. H oensdag 5 Juni 1912. 28e «laarg. Nieuws- en Advertentieblad J voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F, DIELEMAN, Buitenland. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Yrgdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaanscli-Turksclie Oorlog. Aan de Figaro wordt uit Rome gemeld Admiraal Viale meldt, dat er 4 Turksche torpedo-jagers in de buurt ran Lemnos en Samothraki zijn. Wegens de moge lijkheid van een beweging van de Turksche vloot blijven de Italiaausche eskaders met elkaar in aanraking. De correspondent van de Eclair te Rome seintIk meen uit gezaghebbende bron te kunnen verklaren, dat Engeland en Oostenrijk-Hongarije over de voort zetting van de Italiaansche krijgsver richtingen in de Aegeïsche Zee hun veto hebben uitgesproken. Aan de Vossische Zeituug wordt uit St. Petersburg geseind Het plan van Italië om Lesbos te bezetten en het drei gement van Turkije, om in dit geval de Dardanellen opnieuw af' te sluiten, heeft, naar men hier verneemt, de mogend heden van het drievoudig verbond er toe gebracht, reeds bij voorbaat tegen een opnieuw sluiten van de Dardanellen te protesteeren, en tegelijkertijd Turkije en Italië mede te deelen, dat zij zich bezig houden met het uitwerken van een nieuw bemiddelingsvoorstel. Uit Konstantinopel wordt aan de Lokal Anzeiger geseindHet ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat Italiaanscne oorlogsschepen twee havensteden in Jemen gebombardeerd hebben. Vijf moskeeën en drie huizen zijn vernield een vrouw en twee kinderen gedood. Het nieuwe Italiaansche luchtschip, dat in den Archipel zal worden gebruikt, doet proeftochten op het vliegterrein te Bracciano. Men noemt het een lucht- linieschip. Het heeft 2 machinegeweren en 2 torpedowerpers aan boord. Over drie weken zal het op het oorlogsterrein verschijnen. ENGELAND. Ingevolge een uituoodigiug van het Loudensche havenbestuur nebOen tal van werkgevers uit Oost-Loudeu Vrijdagmid dag in de City een besloten vergadering gehouden, teneinde het plan van de re geering, tot instelling van een grooteu bestendigen verzoeniugsraad voor het bedrijf op de Theems, welke werkgevers en werknemers omvat, te overwegen het parlement zou zoo noodig aan dien raad dwingende macht kunnen verleeneu, teneinde de daarin vertegenwoordigde werkgevers te noodzaken de aangegane overeenkomsten na te leven. De vergadering besloot de regeering mede te deelen, dat de patroons uit Oost- Londen bereid waren het plan van de regeering te aanvaarden, mits de op te richten verzoeniugsraad uitsluitend een raadgevend en geen dwingend karakter kreeg. Verschillende patroons waren van mee tdag, dat de regeering blijkbaar van plan was, een Londenschen verzoeniugsraad Daar het model van den 'Liverpoolschen te stichten, waartegen zij aanvoerden dat de toestanden te Liverpool en te Londen hemelsbreed verschillen, zoodat de Liver- poolsche raad te Londen niet uit7oeriijk ïou zijn. ENGELAND en DUITSCHLAND. Prof. Delbriick, de redacteur van de Preussische Jahrbücher, antwoordt door middel van de Daily Mail op het stuk van Balfour. Hij had in den laatsten tijd den toe stand bemoedigend ingezien, maar nu hem uit Balfour's stuk was gebleken, hoezeer en in welke kringen Duitschlaud gewantrouwd wordt, vindt hij de kans op een oorlog tusschen Engeland en Duitschland weer grooter geworden. Volgens Balfour is de Duitsche vloot een bedreiging voor Engeland, maar Engeland heeft Duitschland gedwongen die vloot te bouwen. Sedert 1871 zijn reusachtige en zeer winstgevende deelen der wereld gevoegd bij Engeland, Frank rijk, Rusland, Amerika en Japan. En het gaat maar door, Frankrijk in Marokko, Rusland en Engeland in Perzië, Japan en Rusland in Mantsjoerije en Mongolië. Dat is een natuurlijk proces, waartegen Duitschland zich niet zal verzetten, maar het wil zijn aandeel hebben, en het krijgt niets zonder vloot. Weliswaar heeft Bismarck door zjjn bekwaamheid, ook zonder vloot, eenige koloniën voor Duitschland verkregen, maar die waren betrekkelijk van weinig waarde, en zijn zoon, Herbert, moest er haast als een smeekeling voor Gladstone om verschijnen. Dat was op den duur onduldbaar. En zelfs Bismarck kon niet ongedaan maken, dat Engeland Helgoland behield, een eiland vlak op de Duitsche kust, dat alle Duitsche havens blokkeerde, dan tegen afstand van koloniaal bezit. Engelaud en andere mogendheden laten Duitschlaud nog niet als in de wereld politiek ten volle gerechtigden staat toe, zooals laatstelijk met Marokko is gebleken. Daarom moest Duitschland zijn legeren vloot versterken. Balfour zegt, dat Duitschland niet van Engeland mag vergen, dat het zijn ver langen naar gebiedsuitbreiding goedkeurt. Dus moet Duitschlaud het door eigen wapeningen verkrijgen. Maar het is Duitschlaud alleen om koloniale gebieds uitbreiding te doen in Europa heeft het zulke plannen niet. Wat Balfjur met die strategische sporen bedoelt, weet prof. Delbriick niet. Er zijn wel politieke dwazen in Duitschland, die het gebied van het Heilige Roomsche Rijk willen herstellen, maar welken grond heeft Balfour om te tneenen, dat de Eugelsche regeering met dergelijke plannen omgaat Het tegendeel is bewijsbaar. Balfour herinnert aau Napoleon. Welke verstan dige Duitsche staatsman zou zijn land, dat naar verhouding tot de andere staten minder sterk is dan Frankrijk het inder tijd was, de rol van het eerste Fransche keizerrijk willen laten vervullen Ieder begrijpt toch, dat het Duitsche Rijk even als het Napoleontische in elkaar zou vallen Het is een dwaas wantrouwen, waar aan Balfour uiting geeft, maar uit zulk wantrouwen kunneu oorlogen voortkomen. DENEMARKEN. In Politiken deelt >een welingelicht inzender* het een en ander mede over de ualatenscnap vau koning Frederik van Denemarken. Van zijn vader, koning Christiaan deu Negende, heeft hij geen vermogen geërfd. Wat die naliet kwam aan prins Valdemar. Zijn regeering heeft te kort geduurd om veel over te leggen, vooral waar zijn hofhouding duur was en hij veel gasten aan tafel ontving. Ook deed hij in stilte veel goed. Er waren ambtenaren, die nooit vergeefs bij hem aanklopten, al vroegen zij ook veel. Het is dan ook een openbaar geheim, dat hij meermalen een beroep moest doen op het vermogen van zijn vrouw. Men mag dan ook aan nemen, dat zijn nalatenschap nauwelijks 100,000 kronen zal bedragen, meubelen en dergelijke niet meegerekend. De koningin-weduwe is altijd voor zeer rijk doorgegaan. Zij erfde haar vermogen van haar grootvader van moederszijde, prins Frederik der Nederlanden. Haar vermogen bedraagt echter niet 100 of 60 millioen kronen, gelijk het gerucht ging, maar ongeveer 11 millioen. Van de rente daarvan gaat er nog een deel af voor pensioentrekkenden in Nederland. Onwaar is ook het gerucht, dat haar zoon koning Haakon van Noorwegen indertijd 10 millioen heeft gekregen, en de kinderen van den prins van Schaum- burg-Lippe ieder een millioen. Grondbezit in Denemarken heeft het Deensche koninklijke huis bijna niet. Schafergaard, waar prins Harold woont; Egelund bij Fredensborg, waar prins Gustaaf zal wonen, en Marselisborg is al wat het bezit. De paleizen zijn van den staat. Dat komt, omdat er een nieuwe tak op den troon is gekomen. Frederik de Zevende, die kinderloos stierf, droeg alle paleizen en domeinen aan den staat over, ofschoon verscheiden van die eigen dommen verworven of gebouwd waren voor- 's konings eigen rekening. Het huis Glücksburg kreeg slechts een deel der paleizen om te bewonen. Verschillende Berichten. De staking der kellners in de groote hotels van New York breidt zich nog voortdurend uit. Thans staken er 1500. Hun voornaamste eisch is, dat de hotel directies voortaan geen niet-vakbonders meer in dienst zullen nemen. De directies weigeren absoluut aan dien eisch gevolg te geven. Zij laten nu negers uit de Zuidelijke staten komen om de openge vallen kellnerplaatsen in te nemen. Dezer dagen is John D. Rockefeller als getuige gehoord bij een regeerings- onderzoek naar de recente reorganisatie van de Amer. petroleum-trust. Naar aanleiding vau dit feit wijden de Amerikaansche bladen weer ettelijke kofommen aan den persoon, het fortuin en de iukomsten van John die door gaat voor deu rijksten man ter wereld. Uit de enquête der regeeringsexperts schijnt te zijn gebleken, dat het fortuin van den petroleum magnaat na de ge dwongen reorganisatie van de Standard Oil nog ontzaglijk is toegenomen. De Amerikaansche bladen beweren, dat bij de noteeringeu van deze dagen het bezit vau Rockefeller ongeveer 2,160,000,000 gulden bedraagt, terwijl hij uit zijn petroleum bezit een inkomen geniet van 96,000,000 'sjaars waarbij uit andere beleggingen nog 36,000,000 a 60,000,000 gulden s jaars komt. Er zijn cijferaars die hebben uitgerekend, dat elke seconde deu petroleum-vorst 5 a 6 gulden rijker maakt. Natuurlijk beteekenen dergelijke be rekeningen weinig. De waarheid is, dat Rockefeller zelf op geen stukken na weet, hoe rijk hij is, en hoe hoog zijn inkomen moet worden aangegeven. Vaststaatechter, dat Rockefeller tot dusver voor kerkelijke, liefdadigheids- en onderwijsdoeleinden 420 millioen gulden heeft weggegeven maar dat zijn altijd giften geweest uit liet inkomen, geen schenkingen, waardoor de hoofdsom van het kapitaal werd aan getast. De Koningin en de Prins naar Partfs. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zijn Zaterdagmprgen te 6 u. 32 min. per trein van het paleis-perron het Loo naar Parijs vertrokken. Het Vorstelijk Echtpaar wandelde met gevolg naar het perron, waar vele belangstellenden ston den, die hartelijk juichten bij het vertrek van de Koningin en den Prins. Op het Fransche grondgebied had de eerste officieele begroeting plaats te Feig- nies, doch de eigenlijke ontvangst binnen Parijs geschiedde aan het station van de Avenue du Bois de Bologne. Toen daar de koninklijke trein onder het spelen van het Wilhelmus binnenreed, stond eeu schitterend gezelschap hoogwaardigheids bekleders ter verwelkoming. Allereerst president Fallières met mevr. Fallières, dan de Ministerraad met den premier Poincaré aan het hoofd, voorts de presi denten van den Senaat en van de Kamer, voorts de grootkanselier van het Legioen van Eer, de prefect van de Seine, de prefect van politie, de voorzitter van den Gemeenteraad en den Raad van State, alsmede de militaire autoriteiten van Parijs. Op het perron werden de militaire honneurs bewezen door een compagnie van de Garde Républicaiue te voet met muziek en vaandel, terwijl een bataljon van het 24e reg. inf. bij den uitgang van het station was opgesteld. Na de begroeting en de voorstelling der verschillende gevolgen en autoriteiten werd plaats genomen in de gereedstaande rijtuigen en gereden naar het ministerie van Buiteulandsche Zaken, waar de Koningin en de Prins hun intrek namen. Langs den schoonen verkeersweg ston den legerafdeelingen ieder met hun eigeu muziekkorps opgesteld. Bij het voorbijrijden van den konin klijken stoet sloegen de tamboers onder trompetgeschal terwijl, als het rijtuig, waarin H. M. de Koningin was gezeteu ter hoogte van ieder muziekkorps was gekomen, het oude Wilhelmus werd gespeeld, gevolgd door de Marseillaise. Het was een schitterend schouwspel de troepenmacht, die de militaire hon neurs brachtvooral de kurassiers in hun krijgshaftige wapenrustingen, die den stoet begeleidden, brachten bewege lijke kleurschakeeriugen aan.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1