No. 16. Zaterdag t 1912. 28e Jaarsr. VAN HOUTEN m/nn \tfiy DE VOLKSDRANK Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Le. De Zeeuwsch-Vlaamsche Tram. F. IHIXIDI VV, UT 4 WS DE BESTE VOOR DEN PRIJS Goedkoop Alom verkrijgbaar Buitenland. 1 Kg 1.50 - 0/18 j ■en. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent Te laat om nog in ons vorig nummer te worden opgenomen ontvingen we de volgende gewichtige mededeeling. Een wetsontwerp is ingediend lo. tot toekenning van een renteloos voorschot uit 's-Rijks schatkist, ten be hoeve van den aanleg en het in exploi tatie brengen van een spoorweg van Hontenisse naar de Belgische grens ia de richting van Moerbeke 2o. tot toekenning van een renteloos voorschot uit 's-Rijks schatkist ten be hoeve van den aanleg en het in exploi tatie brengen van IJzendijke over Sas van Gent, naar Drie Schouwen, van Hoofdplaat naar Pyramide, van Philip pine over Ter Neuzen naar Zaamslag en van Sas van Gent naar de Belgische grens in de richting van Selzaete. Voor eerstbedoelden spoorwegaanleg wordt een voorschot beschikbaar gesteld ad 231,667, en voor de sub. 2 genoemden een voorschot van ten hoogste 690,000 en van ten hoogste 50,000 in de kosten voor de werken, welke in verband met den aanleg van dezen spoorweg noodig zijn voor den overgang te Sas van Gent over het Kanaal van Neuzen naar Gent. Na eene uiteenzetting van de plannen van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg maatschappij omtrent een spoorwegnet, waarbij alle gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen tusschen de lijn van Bres keus naar Maldeghem en die van Hulst naar Walsoorden niet alleen met elkan der in verbinding worden gebracht, maar tevens rechtstreeks met de havens van Hoofdplaat Philippine en Terneuzen en, in verband met het voorgenomen medegebruik van bestaande lijnen ook met de havens van Breskens en van Walsoorden en bovendien met de be staande spoorwegen, op Nederlandsch gebied te Ter Neuzen, Sas van Gent en te Axel en op Belgisch gebied te Moer- kerke, wijst de minister in zijn memorie van toelichting tot deze wetsvoordracht ,op het belang van dit ontworpen net, zoowel voor het onderling verkeer tusschen de verschillende plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen, als voor het ver keer van die plaatsen met het benoor den de Schelde gelegen deel van Zee land en het verdere deel van ons land. Tevens zal het verkeer in zuidelijke richting met België waarmee Zeeuwsch- Vlaanderen door vele handels- en land bouwbelangen is verbonden, verbetering ondervinden, in het bijzonder wat het goederenvervoer betreft, hetwelk uit den aard der zaak van deze streek uit gemakkelijker naar België dan naar Nederland plaats vindt. Er is dan ook naar 's ministers over tuiging alle aanleiding om door den voorgestelden rijkssteun den aanleg der lijnen te bevorderen. Wordt deze steun verleend, dan mag z. i. in verband met de door de onderneming overigens ver kregen toezeggingen de totstandkoming l van de nieuwe verbindingen verzekerd 'worden geacht. De raming van de kosten van aanleg en het in exploitatie brengen van alle iu de onderwerpelijke wetsontwerpen DRUKKER—UITGEVER A XEL. ADVERTENTIEN van-1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Ad verten tiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. iv-T.: MS" 3efabnceerd door ■Eist»,.. -.^st-suLss.-. vr -> f - 0,80 VIERKANTE BUSSEN bedoelde lijnen te zamen, bedraagt ƒ2,775,000, in welk bedrag niet begrepen zijn de kosten van de overbruggingen over het Ter Neuzensche kanaal. In het bedrag van 2,765,000 is be grepen een som van f 43,500 voor ver betering van de lijn Schoondijke IJzen dijke grens. Boven deze raming zal de Maatschappij iutusscheu uog moeten kunnen beschikken over f 40,000 voor den bouw van bet iu België gelegen deel van de lijn van Sas vau Geut naar Selzaete, eu over 110,000, welke som zij betaald beeft voor de overneming der liju Schoondijke-grens. In het geheel zal zij mitsdien een kapitaal van rond 2,915,000 noodig hebben, terwijl de rentelooze voorschotten van den Staat en van de proviucie. Zeeland, welke worden uitgekeerd tijdeus de aanleg of bij voltooiing der lijnen, te zamen omstreeks f 1,483,140 zullen bedragen. Vau het overigens beuooiigde bedrag ad 1,426,860 wordt -800 000 gedekt door het geplaatste aaadeelou Kapitaal, terwijl dan iu het meerdere, geraamd op t 626 860, zal worden voorzien door eeue leeuing. Mede omdat een groot gedeelte daar- vau gedekt is door jaarlijksche bijdragen van der streek, kan, zegt de minister van waterstaat voor in zijn toelichting, de plaatsing van deze leening verzekerd worden geacht. Op grond van een door den rijks commissaris voor spoorwegen met be perkte snelheid ingesteld onderzoek mag worden aangenomen, dat de raming der aanlegkosten ruim geuoeg is om ieu teleurstellingen te doen ontstaan en dat de te verwachten opbrengsten vau het geheele net reeds van den aan vang af voldoende zullen zijn om zoowel de rente en aflossing vau het gedeelte der door de Maatschappij te plaatsen leening, dat niet gedekt is door de jaar lij ksche bijdragen, als de noodige stor tingen in fondsen en afschrijvingen, te bestrijden. Ten slotte betoogt de minister, dat er voldoende termen aanwezig zijn om de kosten der werken, noodig voor den overgang vau de kanaalwerken te Sas vau Geut (ad 50,000) voor rijksrekening te nemen. Deze werken zullen, onder toezicht van -rijkswege, door de Maatschappij kunnen worden uitgevoerd. ENGELAND. De staking te Londen. Het overbrengen van het uit Argentinië aangevoerde vleesch naar de Smithfield vleeschmarkt, had plaats onder een politie- geleide, dat uit meer dan duizend man blijkt bestaan te hebben. In een door de stakings-commissie uitgevaardigd ma nifest wordt tegen dat gebruiken van poiitie en soldaten ter bescherming der werkgevers geprotesteerd. De commissie wijst er de regeering op, dat een op die wijze gebruik maken van de gewapende macht tegen-maatregelen van de stekers zal uitlokken. De stakings-commissie her haalt, dat alle arbeiders in het transport bedrijf onverwijld het werk behooren neer te leggen. Het doel van de staking, zegt zij, is mede om den uitzuigenden werkgever te doen verdwijnen. Dat is ons recht en onze plicht. De commissie deelt dan mee, dat zij de vakvereenigin- gen van transportarbeiders in binnen- en buitenland, in Noord-Amerika, Australië en Nieuw-Zeeland geseind hebben het lossen en laden van schepen, komende van of bestemd voor Londen te beletten. De stakings-commissie heeft van vele zijden toezegging tot medewerking ont vangen. Inmiddels is de stoomer Agadir van de koninklijke mail er Maandag in geslaagd een lading vrachten van de Kanarische eilanden in Queensborough te lossen. Het fruit is vervolgens per spoor naar Londen verzonden. De Daily Telegraph meldt, dat Clarke's rapport vandaag openbaar gemaakt zal worden. Minister Mackeuna is tegen het gebruik van soldaten bij het vervoer, maar de regeering is besloten het vervoer leeftocht ongehinderd te doen plaats hebben met hulp van de politie, desnoods van extra-politie. Samuel, de voorzitter van de Shell- maatschappij, verzet zich in de bladen het handhaven van de voorschriften van het bestuur vau de haven van Londen, betreffende het vervoer van petroleum op de Theems. Petroleumvervoerende zeeschepen worden door die voorschriften ii in de Theems-haven te lossen, vanwaar verder vervoer over land onmo gelijk is, terwijl de staking het vervoer per lichter op de Theems belet. Samuel schrijft, dat petroleumuooi voor Londen en het zuiden van Engeland reeds van dichtbij dreigt. De toestand aan de havens is onge wijzigd. Duizenden kisten sinaasappelen, pisaugs, appelen en aardappelen kunnen tengevolge van de slaking van de trans portarbeiders niet afgeleverd worden en rotten. De politie patroeljeert op de haven terreinen. De stakers zijn gegriefd door hun tegenwoordigheid. Op de vleeschmarkt te Smithfield gaat het bedrijf nagenoeg als gewoonlijk. Er is geen last met de verzending van het vleesch door de stad. "evroren vleesch is 24 6tuiver per 14 Eng. pond in prijs gestegen de prijs van schape- en varkens- vleesch, alsmede van versch vleesch is onveranderd gebleven. AXELSCHEM COURANT. 5 45 «17 S 20 7 12 715 7 35 8 01 806 813 8 20 8 27 8 34 8 03 8 15 8 59 9 24 9 30 9 38 9 42 9 45 9 53 910 9 20 9 30 9 35 9 42 9 46 10 31 5 49 9 16 6 17 8 59 9 53 6,35 7,05 5,05 iuzen. i met 3UZ0U ,45 ,58 ussen weert iweert

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1