kiidmakiai Bekendmaking. fi Een Woonhuis, een nette DIENSTBODE. s Patrimonium's Chr. Volksbibliotheek Bekendmaking. Telegrafisch VY eerbericht Advertentiën. Rechtszaken. Openbare Verkooping. fc E o dat het buitenland die les gaf, en geeft eenige voorbeelden ten bewijze daarvan. Hij zou bij het dwangverzekeringsbe- ginsel den arbeiders veel meer zeggen schap willen geven, al is het ontwerp in dit opzicht iets beter dan dat van min. Veegens, dat hun heelfemaal geen medezeggenschap gaf. Een groote, vastgehouden gedachte vindt hij in 's Ministers sociale wetgeving niet, al geeft hy toe, dat deze Minister verre weg de moeilijkste taak had van alle ministers. Ook brengt hij hulde aan zijn werkkracht en goeden wil. Aan de bureaucratische feilen welke dit ontwerp aankleven, zal sprekers fractie trachten tegemoet te komen. Spr. critiseerde 's Min. houding ter zake van de Arbeidsraden. De regeling noemt hij on-Neder- landsch, materialistisch en bureau cratisch. Het ontwerp houdt zich wel bezig met de portemonnaie van de zieken, niet met de ziektehet houdt geen rekening met het gezinimmers, het geeft geen gezinsverpleging. Het staat ten aanzien van al die punten beneden het ontwerp-Kuyper. De kapitalistische maatschappij, welke de lusten heeft van den arbeid, moet ook de lasten dragen. Of men het geld nu van de werkgevers of uit de belas tingen haalt, is niet anders dan quaestie van utiliteit. Het bier gehuldigde stelsel is een formaliseering, regularisatie en besten diging van de ellende. Spr. en zijn partijgenooten zullen alles doen om het w.o. zooveel mogelijk te verbeteren en hopen daarbij op mede werking. De heer De Kanter verdedigde de partic. ziekenkassen tegenover de op treding van den Min.zij werken heel goed. De heer Van Idsinga huldigde den Min. voor zijn ernstigen arbeid, maar heeft toch nog véle bezwarenwant met een stelsel a Lloyd George gaat hij niet mee. Hij heeft veel meer ver trouwen in zedelijke kracht en gods dienst. Alleen rechtsorde moet worden geëerbiedigd. Hij zal tegen de Radenwet stemmen. De behandeling wordt voortgezet. AXEL, 24 Mei 1912 De jaarlyksche kermis is weer in aantocht Wie het nog niet mocht weten kan er zich reeds van overtuigen door de ongewone drukte die er heerscht, niet alleen op ons marktplein, maar ook bijna overal in de straten. De aanvoer van bouwmaterialen, de vreemde bezoekers met dat eigenaardige, hetwelk het type van den kermisreiziger ken merkt, het ijverige, haastige zou men mogen zeggen, bezigzijn van al dat volkje om onderdak of onderzeil te komen, maar dat men het nemen wil, dat alles veroorzaakt een levendigheid, die aanstekelijk werkt op groot en klein. Maar toch vooral op het kleine goedje. Het is niet enkel nieuwsgierigheid, maar ook een groote mate van belangstelling, welke de jeugd naar de plaatsen drijft, waar al dat moois wordt opgebouwd, om na enkele dagen weer te worden algebroken en elders het spelletje van voren af aan te beginnen. En er is dit jaar veel, zeer veel amusement, zoodat alles niet op de markt geborgen kan worden. Zoo is aan de schouw burgtent van de familie Bakker een plaats aangewezen in de Oude Wijk. Voor vertooners en publiek is dit zeker een meer geschikte plaats, dan in de nabijheid van draaiorgels en andere muziek. Op de kaaiwal is ook een tent geplaatst, waarin een nieuwe sport wordt beoefend en waar men zijn geluk kan beproeven om een mooien prijs machtig te worden. Hoepla Amerika" heet dit schijnbaar hier nog onbekend spel, waarbij met ringen geworpen wordt, die men voor zekeren prijs kan koopen. Op de markt zelf en in de nabijheid daarvan een geheele kolonie met van alles en nog wat. in de eerste plaats de draaigelegenheden, zooals een fraaie stoomcaroussel, een nette draaimolen en een fietsmolentje. Dan staat er nog een schommel en, wat hier sedert jaren niet vertoond is, een menagerie of wildebeestenspel, waarin een leeuw, een beer, wolven en honden, alles echr, en waarin zal te zien zijn, wat er met geduld en dressuur door den mensch van die schijnbaar onhandelbare woud bewoners kan verkregen worden. De bewoners van de markt en om geving konden reeds, meer dan hun misschien lief was, genieten van het concert, dat de bevolking van deze in richting in verschillende toonaarden ten beste kan geven. Dan zijn er nog de gewone gelegen heden, die op een echte kermis niet mogen ontbreken, zooals groote en kleine wafel- en koekkramen, enz. enz. Voeg daar nu bij de verschillende lokalen, waar muziek zal gemaakt wor den voor den dans en zeker ook wel één of meer café-chantants, dan mogen we gerust deze mededeeling eindigen in de overtuiging, dat er voor de kermis bezoekers voldoende gezorgd is om zich te vermaken. Als het nu maar mooi weer is! In de Dinsdag te Koewacht ge houden raadsvergadering nam voor de eerste maal zitting het op 9 April j.l. gekozen lid de heer C. van Doorselaer, die geïnstalleerd werd. In dezelfde ver gadering werd tot wethouder gekozen, vacature wijlen Jac. Pieters, de heer Th. Persijn, die 5 van de 6 uitgebrachte stemmen bekwam. Door een hevig onweder is de molen getroffen van J. de Vlieger te Oostburg. Een wiek werd stukgeslagen. De landbouwschuur van de hof stede van Salomé te Zuidzande geraakte door het hemelvuur in brand. Het pand brandde geheel af met drie paar den. De laatste paarden willende redden moest S. dit opgeveu en ten slotte moest hij uit het brandende perceel gedragen worden. Blijkens opgave aan den Centralen Gezondheidsraad, zijn in de week van 15 tot en met 21 Mei 1912 in Zeeland geconstateerd 9 gevallen van besmette lijke ziekte en wel van roodvonk 1 geval te Aardenburg, Ossenisse, Schoondijke, Sluis en Vlissingeu en 2 gevallen te Krabbendijke en van diphtheritis 1 ge val te Goes en te Koewacht. PREDIKBEURTEN TE AXEL. tot 3,50 of 1 week tuchtschool, (eisch f 7 of 14 dagen tuchtschool). P. S., 25 jaren, arbeider te St. Jan steen, is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroord. tot 10 of 10 d. hecht. E. d. V., 19 jaren, polderwerker te St. Jansteen, is wegens vernieling ver oord. tot 15 of 15 d. hecht. J. R., 63 jaren, werkman te Axel, is wegens wederspannigheid veroord. tot 1 maand gevangenisstraf. Vrijdag 7 Juni a.s. zal voor de arrondissements-rechtbank te Middel burg behandeld worden de zaak tegen P. A. G., stationschef te Axel, terzake van het spoorwegongeluk aldaar op 18 April 1912. In deze zaak zijn 9 getuigen gedag vaard, waaronder 3 deskundigen. M. Crt. Het gerechtshot bevestigde de veroordeeling van A. C. S. C., kleer dermaker te Hontenisse, tot drie maan den gevangenisstraf wegens mishande ling. van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 25 Mei Zwakke tot matige Noordwestelijke tot Noordoostelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen regen. Iets koeler. Mogelijk nachtvorst. Op Zondag 26 Mei a. s. hoopt onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Over-Grootmoeder FRANCOISE SCHOONAKKER, Wed. Jan Meertens, haren 82-jarigen geboortedag te her denken. Dat zij nog lang moge gespaard blijven, is de wensch van hare Kinderen en Kleinkinderen. Axel, 24 Mei 1912. Voor de talrijke bewijzen van belangstelling en deel neming ondervonden bij het plotseling overlijden van onze geliefde Zuster SARA PETRONELLA DE BRUTN, betuigen wij onzen karteiyken dank. M. D. DE BRUYN, Hulst. Mevr. Wed. P. DE RIDDER De Bruyn, Woubrugge. Hulst, 24 Mei 1912. Zondag 26 Mei 1912. (EERSTE PINKSTERDAG). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Maandag 27 Mei 1912. (TWEEDE PINKSTERDAG). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Gemeensch. dienst voor Kerken A en B. Gereformeerde Kerk (Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 24 Mei 1912. M. d. R., 17 jaren, landarbeider te Axel, is wegens mishandeling veroord. Het Bestuur van den NOORDPOL DER bij Axel maakt aan de eigenaren van gronden in dien polder bekend dat de rekening en verantwoording over het dienstjaar 1911/12 en de ont worpen begrooting over het dienstjaar 1912/13 met de memorie van toelichting, van 21 dezer af en gedurende acht dagen, ten kantore van den Ontvanger- Griffier ter inzage zullen liggen dat eene vergadering van Ingelanden is belegd in het logement van Mejuffr. Rolff te Axel, op Vrydag 31 Mei 1912, des namiddags twee ure dat de begrooting na de vaststelling door de vergadering van Ingelanden, benevens de memorie van toelichting, mede gedurende acht dagen, te rekenen van den dag na de vaststelling ten voormelden kantore ter inzage liggen en dat van de voormelde stukken afschriften te bekomen zijn tegen be taling der kosten. Axel, 24 Mei 1912. Het Bestuur voornoemd, M. WOLFERT, Dijkgraaf. J. A. DREGMANS, Ontv.-Griffier. is geopend: eiken Zaterdagavond van 5—6 uur, in de Vergaderzaal, Nieuw- straat, alhier. Het Bestuur van den polder COEGORS c. a. maakt aan de eigenaren van gron den in dien polder bekend dat de Rekening en Verantwoording over het dienstjaar 1911/12 en de Ont worpen Begrooting over het dienstjaar 1912/13 met de Memorie van Toelichting I van 21 dezer af en gedurende acht dagen ten kantore van den Ontvanger- Griffier ter inzage zullen liggen dat eene vergadering van Ingelanden is belegd in het logement van Mej. Rolff te Axel op Donderdag 6 Juni 1912 des namiddags 1 ure dat de Begrooting na de vaststelling I door de vergadering van Ingelanden, benevens de Memorie van Toelichting, mede gedurende acht dagen, te rekenen van den dag na de vaststelling, ten voormelden kantore ter inzage liggen en dat van de voormelde stukken afschriften te bekomen zijn tegen be taling der kosten. Axel, 24 Mei 1912. Het Bestuur voornoemd, J. VAN HOEVE, Dijkgraaf. J. A. DREGMANS, Ontv. Griffier. Het Bestuur van den BUTHPOLDER te Axel maakt aan de eigenaren van gronden in dien polder bekend dat de Rekening en Verantwoording over het dienstjaar 1911/12 en de ont worpen Begrooting over het dienstjaar 1912/13 met de Memorie van Toelich ting, van 21 dezer af en gedurende acht dagen, ten kantore van den Ont vanger-Griffier ter inzage zullen liggen dat eene vergadering van Ingelanden is belegd in het logement van Mejuffr. Rolff te Axel, op Vrijdag 7 Juni 1912, des namiddags 2 ure dat de Begrooting na de vaststelling door de vergadering van Ingelanden, benevens de Memorie van Toelichting, mede gedurende acht dagen, te rekenen van den dag na de vaststelling, ten voormelden kantore ter inzage liggen; en dat van de voormelde stukken afschriften te bekomen zijn tegen be taling der kosten. Axel, 24 Mei 1912. Het Bestuur voornoemd, LEV. DE FEIJTER, Dijkgraaf. J. A. DREGMANS, Ontv.-Griffier. op Woi des voor dags vai De wr De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van den heer C. T. VAN DE BILT, aldaar en krachtens verleend Rechterlijk bevel, in het Hotel bij de Erven Rolff te Axel, op Vrydag dén 7 Juni 1912, des voormiddags ten HF/a ure, verkoopen Aanhoorigheden en Erf te Axel, kadastraal aldaar bekend in sectie G no. 2424, groot 5 aren 52 centiaren. Bewoond door dhr. A. W. van de Bilt. Te aanvaarden bij de betaling. Door de teleurstelling met de tegenwoordige, vraagt ondergeteekende tegen 1 Juni a.s. G. WE1JNS, Nieuwstraat, Axel. ■■■uiiiiuimbimwib—rrrwMMi

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2