No. 14. 28e Jaarg. Woensdag 22 1912. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, i Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Ceni. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Ad verten tiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. De Itaiiaansch-Turksche Oorlog. Volgens de Messagero zijn er 2300 Turksche soldaten met 4 batterijen in handen der Italianen gevallen. Van Rhodos zijn 750 Turksche gevan genen, 29 officieren met kanonnen en schietvoorraad naar Italië ingescheept. De correspondent van de Temps heeft de Turksche stellingen in Homs bezocht. Id het Zuiden houden de Turken de heuvelreeks bezet die zich op een 1200 k 1500 meter afstand van den Mergeb uitstrekt, een alleenstaande berg, die de vlakte van Oost naar West beheerscht. De Italianen hebben op den top van dezen berg een vesting gebouwd, waarop de Italiaansche vlag wappert. Zij is rondom omgeven door een vrij hoogen muur. Buiten dezen muur is een kring van schansen met doornhagen en prikkel draadversperringen. Daar de Turken geen kanonnen be zitten, hebben de Italianen ongemoeid hun versterkingen kunnen opwerpen. De correspondent heeft Ali pasja, den zoon van den befaamden Abd-el Ksdei, met zijn zoon, die eveneens Abd el-Kader heet, ontmoet. Zij kwamen van Egypte en waren over Tobroek, Derna en Bengazi gereisd. Zij hadden plan een bezoek aan Parijs en Londen te brengen. Bij een gevecht, dat in de stad Ipek geleverd is, heeft de artillerie een wijk van de stad gehavend. Tal van vrouwen en kinderen kwamen om. Achthonderd rebellen, die bij Istok zijn samengetrokken, leveren den troepen hevig slaag. Albaueezen komen uit af gelegen dorpen den rebellen hulp ver leeDen en verhinderen het aanrukken van versterkingen. De troepen laten de bruggen over de Witte Drina springen. De Albaneezen uit Kossovo trekken gewapend tegen Dremtza op. De wali van Saloniki heeft ontslag genomen en de stad onverwacht verlaten. Naar luid van berichten uit gezag hebbende bron, zijn de Albaneezen in de streek van Ipek en Diakova verstrooid. DÜITSCHLAND. Volgens een bericht uit Duisburg aan de Köln. Ztg., is de staking van de Rijn schippers zoo goed als gedaan. Het aantal werkwilligen neemt met den dag toe, FRANKRIJK. Generaal Lyautey wordt 24 dezer te Fes verwacht. Vrydag zou hij te Rabat aankomen, waar hij tot Zondag blijven zou. Dan gaat het over het kamp van Monod, Tiflet en Soek-el-Arba naar Me- kines, waar hij 22 dezer aankomt. Van daar begeeft de resident-generaal zich dan naar de hoofdstad van het Sjerifijn- sche rijk. Te Fes heeft inmiddels de krijgsraad, onder voorzitterschap van kolonel Taupin, zyn onderzoek in zake de muiterij en den moord op de vreemdelingen en de joden aangevangen. Er zijn in de eerste zitting van den krijgsraad 14 beschul digden voor geweest, zoowel burgers van Fes als Moorsche soldaten. Negen der beschuldigden zijn ter dood ver oordeeld vier tot dwangarbeid. Slechts in één geval luidde het vonnis vrijspraak. Er schijnt aan de stijgirg der brood prijzen in Frankrijk nog geen einde te komen. Te Parijs is het brood weer duurder geworden en wel 5 centimen per kilogram. AMERIKA. Eenigen tijd geleden was er in een Californische stad een stakingsactie op touw gezet. Het kwam toen den inwoners der plaats ter oore, dat anarchisten uit San Francisco en ook uit den naburigen staat Nevada naar de stad op weg waren om de stakingsbeweging te bevorderen. Aan de grens van de gemeente werden deze wouldbe propagandisten opgewacht, mishandeld en ten slotte verjaagd. Het ging naar de couranten destijds ver meldden bij deze ontmoeting hard handig toede anarchisten werden ge slagen, moesten het Amerikaaosche volks lied zingen, de Amerikaansche vlag kussen en er voor knielen. Nu heeft een andere anarchist, zekere dr. Reitmano die secretaris is van de bekende anarchiste Emma Goldmann (bekend, doordien zij door haar anarchis tische propaganda den moordenaar van Mc. Kinley, Czolgosz, tot zijn gevaarlijke denkbeelden had gebracht) een boekje opengedaan over de wijze waarop hij dezer dagen in San Diëgo (Caüfornië) is bejegend. Hij werd 's nachts van zijn bed gelicht en uit zijn hotel gesleept. Men voerde hem gevankelijk mede en bracht hem 50 K M. de woestijn in. Daar werd hij door veertien goedgekleede jougelui for meel gemarteld. De beulen stootten hem met hun vingers in zijn oogen, trokken hem de haren met wortel en al uit en rukten hem de kleeren van het lijf. Van pijn kermend, smeekte Reitmann zijn beulen, hem liever te dooden. »Neen« luidde het antwoord »je moet aan de wereld bekend maken hoe wij hier in San Diego anarchisten ontvangen.* Reitmann moest toen »The Star Spangled Banner* ziugen maar hij kende het lied niet en werd daarom met knuppels be werkt. Nu volgde nog een uitgezochte marteling; men brandde Reitmann met gloeiende sigaarpunten »I. W. W.« (Inter national Workers of the World) op den rug. Ten slotte werd hij met gloeiende teer begoten en naakt met stokslagen verder de woestijn ingejaagd. Men zal zich nog wel het geval her inneren van de clandestiene likeurstokers nabij Whiteville in Virginië, de z.g Allen-bende, die ter terechtzitting, toen een der hunnen veroordeeld werd, den rechter en een paar andere justitieele ambtenaren doodschoten, en den veroor deelde bevrijdden. De bandieten vluchtten naar het naburige gebergte, waar zij zich in holen en dicht struikgewas een tijd lang verborgen hielden. De hoofdman van d© bende werd echter bij de ver volging gewond en gegrepen. Hij heeft nu terechtgestaan, en de jury heeft hem schuldig verklaard aan moord in den eersten graad. Dit komt ongeveer over een met het begrip voorbedachten rade in ons land. De strafwet van den staat Virginië stelt op »moord in den eersten graad* de doodstraf. AUSTRALIË. Naar wij in de Shipping Gazette lezen, heeft het stoomschip Argyllshire, van de Shire-lijn, den llden April van Hobart, op Tasmanië, naar Londen vertrokken, 105.702 kisten appelen aan boord, be vattende naar schatting 21 millioen appelen, dat is de grootste lading appelen, die een schip in dit seizoen heeft mee genomen. In vorige seizoenen is dit aantal tweemaal overtroffen. In dit sei zoen zijn er van Hobart naar overzeesche gewesten 614.078 kisten appelen gezon den, d. i. 281.925 kisten meer dan in het vorige seizoen Uit heel het Austra lische Gemeenebest en Nieuw-Zeeland zijn van het jaar 761.808 kisten ver zonden. Verschillende Berichten. De nieuwe verschrikkingen doen zich in verband met den ondergang der Titanic" kennen. L.l. Maandag heeft de „Oceanic" een opvouwbare reddings boot van het rampzalige schip opgepikt, waarin zich drie mannenlijken bevon den. De personen, die daarin toevlucht hadden gezocht, moeten van honger en dorst gestorven zijn. Uit voorwerpen in de sloep gevonden, liet zich opmaken, dat deze minstens nog twee personen heeft geborgen, wier lijken blijkbaar over boord zijn gezet. Daar het kur ken- en zeildoekdek van de boot met nagels was opengescheurd, blijkt, dat de inzittenden in hun krankzinnigen nood daarvan gegeten hebben. Twee der lijken hielden stukken van een mand in den mond, het derde hing half over boord. Men vraagt zich verbijsterd at, of nog meer opvarenden op die wijze om het leven zijn gekomen. De boot werd op 210 mijlen van de plaats waar het ongeluk plaats had, aangetroffen. Bij een duel te Grosswardein in Hongarije hadden de twee vechters bazen nauwelijks hun sabels opgeheven of een hand, die een sabel vasthield, viel tusschen hen in. Beiden dachten, dat de andere gewond was en staakten het gevecht. Toen eerst bemerkte men, dat een der secondanten, die niet gauw genoeg teruggesprongen was, van zijn eigen duellist een hevigen slag gekre gen had, die hem de hand bij de pols had afgeslagen. Het duel werd onmid dellijk gestaakt. Vreeselijk familiedrama Te Rei- chenberg, in öohêmen, is een ontzettend familiedrama afgespeeld. De eigenaar van een agentuurzaak, Adolf Horn, heeft zijn vrouw, zijn achttienjarigen zoon Adolf en zijn elfjarige dochter Martha door revolverschoten gedood en daarna zelfmoord gepleegd. Voor het plegen der daad had Horn alles geregeldhij had zelf voor het loon voor de dienst bode gezorgd. Hij schijnt de daad in krankzinnigheid te hebben gepleegd. Twee van zijn broers hadden ook zelf moord gepleegd. Arrestatie van valschemunters. Te Kreuz in Kroatië is een valschemunters- bank ontdekt, die het „vak" in grooten stijl beoefende. De gearresteerden, de orgelmaker Jozef Erhatic en zijn zoon en de photograaf Kolumbar hebben valsche goudstukken van 20 kronen en valsche 20 Heller-stukken vervaar digd en in omloop gebracht. Tot dus ver is bewezen, dat ze voor 100.000 kronen hebben uitgegeven. Bij de ge arresteerden werd een compleet inge richte werkplaats gevonden voor het maken van valsch geld. De valsche stukken werden fabriekmatig vervaar digd. Men vond ook galvaniseerappa- raten en handpersen en ook nog 'n 2000 stuks goedgeslaagde 20 Heller-stukken. De bende moet al zeven jaar aan 't werk zijn geweest, maar eerst drie jaar ge leden lukte het hun, de stukken zoo bedriegelyk na te maken dat ze er in Kroatië en Stiermarken massa's van konden uitgeven. Zelfs vakmannen kunnen de namaakmunten bijna niet van echte onderscheiden. Er zijn vele helers van het drietal gearresteerd. Acht menschen vermoord. - Iu de buurt van Charkofï (R.) doodden gewa pende roovers de bierhuishoudster Iwa- nowa met haar kind en deden toen het huis door een bom in de lucht vliegen, waardoor nog zes menschen omkwamen. In Osarghby omsingelde de politie een huis. waar bandieten waren ge vlucht. De politie opende het vuur en doodde drie bandieten, terwyl een agent gewond is. Treint oovers. Bandieten hebben bij Hatties Bug (Mississippi) een snel trein uit New-York aangevallen. Zij vernielden een goederenwagen door dynamiet en gingen er te paard vandoor, 140.000 dollar meenemend. Zij ontkwa men in de richting van de grens van Alabama. Bij het delven van een nieuwe schacht op Morkham's steenkolenmijn te Albernant bij Argoed in Wales heeft een ontploffing vijf mijnwerkers gedood en den opstal boven de schacht ver nield. De ontploffing was zoo hevig, dat de slachtoffers uit elkaar werden geslagen. Van een hunner werd het hoofd 100 M. ver gevonden enz. Vrouw Schoofs, de gepakte min nares van Garnier, spreekt van een kerel, die te Parijs wapens voor de bende verborg. Ook weet men niet, waar het geld gebleven is, dat in de bank te Chantilly werd gestolen. Daar is 50.000 frank ontvreemd, terwijl zoo wat 8000 frank op de verschillende, aangehouden boeven gevonden werd. Op het oogenblik zijn een dertigtal bandieten onschadelijk gemaakt. Toch is dit niet de heele bende, want men vermoedt, dat die uit 50 man bestaat. De vader van Valet heeft geprote steerd, dat hij niet bij het lijk van zijn zoon werd toegelaten. Hij vraagt ont graving Valet is intusschen begraven omdat hij uit de fotografieën zijn kind niet herkend heeft. Oj.v ,vn hij het bewijs vau diens medeplichtigheid aan de schurkenstreken. AXEL COURANT.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1