No. 13. 28e «lan nr. Ji/an Houtens CACAO er\ vergelijk deze Zui ver Goed enGoedkoop Overal verkrijgbaar. Zaterdag 18 Mei 1912. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Vraacj bij Uw winkelier een bus met andere soorten van olenzelfden prijs Het is zeker dat 6e ze dan blijftdrinken- F. Dl EL EM AN. Buitenland. X K° bus /1,50|XK? bus/0,425' -0,80||Xo.. 0.18 Binnenland. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksche Oorlog. Van het sneuvelen van den corres- I pondent van de Daily Chronicle in Tripoli geeft de RomeiDsehe correspon dent van het blad het volgende relaas Een patrouille Alpenjagers, die onder luitenant Vetalini op verkenning uit was, werd onder vuur genomen door een troep Arabieren, die in een hol verborgen lagen. Bij het gevecht dat daarop ontstond, werd aan Turksche zijde een man van aanzienlijk uiterlijk, j die men eerst voor een Turksch officier hield, doodelyk gewond. Volgens pa- j pieren, die men bij hem vond, verstrekt j door het Engelsche consulaat te Kairo in October 1.1., was het John Warren I Stuart Smallwood, Engelsch onderdaan, oud 29 jaar, van beroep journalist, I reizende in het Ottomaansche rijk. Hij had een kogel door de maag en de rechterarm en stierf toen men hem in het hospitaal op de operatietafel wilde leggen. Op zijn borst was kunstig een geslachtswapen met Latijnsche zin spreuk getatoeëerd. Stuart Smallwood heeft verscheiden maanden als correspondent van de Daily Chronicle onder een Arabischen naam de Turken vergezeld by Derna, Ben- gazi, Tobroek en elders. Op Rhodos is nu het materiaal, noodig voor het vormen van een operatiebasis, ontscheept. Het stoomschip Re Umberto is met gevangenen aan boord vertrokken. DENEMARKEN. De koning van Denemarken, die op zijn doorreis te Hamburg vertoefde, is plotseling aan hartverlamming gestorven. Dinsdag had de koning zich nog zeer wel gevoeld en zijn blijdschap er over uitgesproken, dat hy frisch en gezond naar Kopenhagen zou terugkeeren. Dinsdagavond tegen 10 uur ging hij, zooals eiken avond, zonder geleide een korte wandeling doen. Niet ver van het hotel Hamburger Hof, waar hij met de koningin zijn intrek had genomen, werd hy onwel en bewusteloos in een automobiel gedragen, die hem, daar men den koning niet herkende, naar het ziekenhuis bracht. Toen de koning niet in het hotel terugkeerde namen dadelyk zyn gevolg en de hotelhouder alle noodige stappen. Nog in den loop van den nacht werd het lijk van den koning naar het hotel vervoerd, FRANKRIJK. Gamier en Yalet gedood. Van 14 op 15 Mei stond het huis, waarin Gamier en Valet zijn, nog overeind. De brandweer is aangekomen. Als nieuwe pogingen om het huis binnen te dringen niet slagen, zal men waar schijnlijk het aanbreken van den dag afwachten. Honderden auto's komen uit Parys aansnorren er is een enorme menschen-menigte te Nogent bijeen en er heerscht groote opwinding. Om vijf minuten over tweeën heeft men met behulp van een kilogram meliniet het huis gedeeltelijk verwoest. Twee agenten zijn doorgeweerschoten gewond. Om half drie wordt er een aanval op het huis gedaan. De ban dieten worden gevonden en in een auto gebracht. De menigte, niet meer te houden, wil zich op hen werpen. Er wordt gezegd, dat Garnier dood is en ook van Valet wordt beweerd, dat hy gedood is. Anderen zeggen, dat hij nog leeft, maar zwaar gewond is. De menigte brengt aau Lépine, den prefect van politie, een geestdriftige ovatie. Toen de politie het huis binnendrong werd zij met een regen van revolver schoten ontvangen. De inspecteurs schoten terug en maakten zich van de bandieten meester. Garnier was dood. Zijn lijk is naar de morgue gebracht. Valet is zwaar gewond naar een der Parijsche ziekenhuizen vervoerd en onderweg gestorven. Het moderne, barbaarsche sensatie stuk, de auto-bandieten, loopt ten einde. Garnier en Valet zijn dood. Maar welk een nacht, welk een somber-fantastische slot-episodein wilden gloed en kleur het voorlaatste bedrijf te Ohoisy-le-roi verre overtreffend. Stel u voor, om twee uur 's nachts onder de hooge, duistere bogen van een viaduct, vlak aan de Marne-boorden, een wilde, ang- stig-gespannen, opgewonden menschen- menigte, spookachtig grillig beschenen door walmende toortsen en in die me nigte van autoriteiten, agenten, jour nalisten, de zouaven met hun donker- roode wijde broeken, roode mutsen, bruine gezichten, als ware duivels. Telkens uit de duisternis opkomend wanneer de fakkels hen beschijnen. Op verren afstand, door agenten in bedwang gehouden, gromt een groote menigte nieuwsgierigen. De gloeiende oogen der auto-lantaarns bliuken in de verte. Van tijd tot tijd gaat dreunend een goederentrein over de viaduct. Dan ineens, een donderende, geweldige slag, die de atmosfeer doet trillenenschokken, de menschen schudt, de ruiten van nabije politie auto's met luid geweld doet barsten en rook en vuur doet opgaan. Een oogenblik van sombere stilte. Dan barst een vervaarlijk knetterend salvo geweervuur los, somber angstwekkend, alsof er een groote, verwoede strijd ge voerd wordt. Daar doorheen klinkt hondengeblaf en verward menschenge huil. Er schijnt geen eind aan het schrikkelijke geweervuur te komen Een agent valt neer bij een boog van de viaduct en wordt weggedragen. Dan eindelijk komen uit het met fak kels hel beschenen boschje, waarin het villaatje van Carnier zich bevindt, agenten en zouaven te voorschijn. Ze sleuren iets voorter schuimbekt een gebrul, een gehuil van a mort, a mort Een menigte menschen dringt op, stormt toe en in het spookachtig trillend, vlam mend fakkelgeloei trekt een brullende, uichende menschenklomp op met de agenten, die de eindelijk overwonnen bandieten of hun verminkte lijken weg voeren. Dan wordt het zwaar gehaven de, maar nog geheel overeind staande huisje door een menigte agenten met fakkels doorzocht. Agenten, zouaven, journalisten zoeken, snuffelen en spre ken gejaagd en opgewonden, elkander details vragend en mededeelend. Dan wordt het terrein rondom het huisje ontruimd en afgezet. De hemel wordt reeds bleekhet is drie uur 's nachts. Het drama is uit de komedie begint. De ver gehouden menigte is nabijgekomen, een zonder ling mengelmoes van nachtverschijnin gen, waaronder gerokte heeren met de- mi-mondaines en apachen met hun vrouwen, die allen in het gras onder de bogen van de viaduct naar kogels zoeken. Het zal weldra dag zijn, dag, waarop Nogent aan de Marne wereld beroemd zal worden. TURKIJE Naar de Times uit Saloniki verneemt, neemt de opstand in Albanië onrust barend toe. Tweeduizend opstandelin gen, Muzelmannen zoowel als Christe nen bedreigen Dzjakowa en trachten een wapendépöt te vermeesteren, aan gezien zij slecht van geweren zijn voorzien. De opstandelingen hebben een afvaar diging van oelema's afgewezen. Deze trachtte hen over te halen, naar huis te gaan. De opstandelingen hebben gezegd, dat zij de toezeggingen van de Turksche regeering niet kunnen aan vaarden, waaop deze boodschapte, dat zij alle rebellen zou laten neerschieten, als zij niet vreedzaam uiteengingen. Maar de beschikbare Turksche macht is volkomen onvoldoende en zal moei lijk versterkt kunnen worden. Men zegt, dat de Bulgaarsche regee ring aan den Turkschen gezant, die vroeg of het waar was dat de vertegen woordigers van de revolutionaire orga nisatie te Sofia gemeene zaak wilden maken met de Albaansche opstandelin gen, geantwoord heeft, dat zij er on kundig van was, dat de revolutionairen dergelijke voornemens koesterden. TWEEDE KAMER. Voortzetting Ontwerp- Bakkerswet. Na verwerping van de amendementen van den heer Schaper om den arbeids dag voor bakkersgezellen te bepalen op hoogstens 12 uur op de eerste 5 werkdagen en op hoogstens 15 uur des Zaterdags met 2 uren rusttijd op iederen dag, werd Dinsdag goedgekeurd het regeeringsartikel, dat toelaat 11 uren te arbeiden op de eerste dagen der week en 16 uren des Zaterdags. Voorts werd bepaald dat ook de ver vanger van den patroon gedurende den termiju van de vervanging niet gebonden is aan den bepaalden arbeidsduur. XXELSOIBMCIUIANT. Rona

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1