Gemengd Nieuws. een deel van het Chili voor het zaaien en daarna de rest in 2 keeren. Wij gelooven, dat het uitstrooien van een deel Chili vóór het zaaien wel aan te bevelen is, met het oog op een goede opkomst van het zaad. Wij werden onlangs nog in deze meening versterkt door de mededeeling van een bekwaam landbouwer, die zeide, altijd zoo te handelen met goed gevolg. Hoewel het gebruik van het Chilisalpeter bij den bietenbouw zeer algemeen is, moet er toch op gewezen worden, dat het ge bruik vaak te gering is, wat de hoe veelheid betreft, die men aanwendt. Het droge jaar 1911 met zijn gebrek aan veevoeder, heeft meer dan anders de aandacht gevestigd op de waarde die de koppen en de bladeren der bieten hebben voor veevoeder. Deze kwestie heeft sedert 1911 heel wat pennen in beweging gebracht en daar door is ook de waarde van het Chili salpeter voor eene weelderige bladout- wikkeling der suikerbieten meer op den voorgrond gekomen. Om het ren dabele van groote giften Chili (500 h 600 K.G. per H.A.), in vergelijking met gemiddelde giften (300 a 400 K.G. per H.A.) aan te wijzen, moet men dan ook terdege denken aan de voeder waarde der koppen en bladeren. De tentoonstelling en geitenmarkt te houden door de vereenigde geiten fokkers of fokvereenigingen uit geheel Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen, zal plaats hebben te Stoppeldijk op 6 Juni a.s. Verwacht wordt dat er 200 van 300 stuks op het tentoonstellingsterrein aanwezig zullen zijn. De tentoonstelling begint om 12 uur 's middags, en de markt om 1 uur stipt. Op bet terrein zal tentoongesteld zijn ook boter en kaas uit geitenmelk bereidverder merk werktuigen, foto's en wat verder tot de geitenhouderij behoort. Aan alle deelnemende vereenigingen wordt gratis een herinneringsdiploma verstrekt, vijf prijzen worden uitgeloofd voor de ver eenigingen die den grootsteu aanvoer hebben (mits 15 stuks aanvoer)alle andere vereenigingen die toch 10 stuks zullen hebben aangevoerd, zullen een premie ontvangen groot 2.50. De verkoopers moeten een kaart vertoonen, waarop afstamming der geit voorkomt, en dan onderteekend is dooreen bestuurs lid zijner vereeniging. Vanwege het hoofdbestuur zal een keuring worden gehouden voor het keurstamboek. M. Crt Tentoonstelling te Bergen op Zoom. In de vergadering van het Hootd- comité der op 24 Augustus tot 8 Sep tember a.s. te houden Tentoonstelling van Landbouw, Tuinbouw en Nijverheid is het uavolgende programma voorloo pig vastgesteld. Zaterdag 24 Augustus opening der Tentoonstelling benevens tentoonstelling van Pluimvee, welke tot 27 Augustus duurt. 28 Augustus Paardententoonstel- liDg voor koudbloed Paarden, in de Prov. Noord-Brabant en Zeeland gestatiou- neerd. 29 Augustus Tentoonstelling van bekroonde Paarden. 30 Augustus groot militair Sportfeest. 31 Aug. Concours Hippique en Bloemencorso van Automo bielen en Rijtuigen. 1 September groot internationaal Festival voor Harmonie- en Fanfarekorpsen benevens Zangver- eenigingen. 31 Aug. tot en met 2 Sep tember Nationale Groenten- en Fruitten- toonstelling. 4 en 5 Sept. Veetentoon stelling. 6—8 Sept. Hondententoonstel ling en Politiehondenwedstrijd. 8 Sept. Internationale Voetbalmatch en sluiting. De Tentoonstelling wordt gehouden op het bekende excercitieterrein „Plein 13" groot ruim 80,000 M2, hetwelk in een prachtigen tuin wordt herschapen. Het bestuur bestaat uit de Heeren E. Laane, Voorzitter, G. Kok, Ondervoor zitter, Dr. Leo de Leeuw Penningmees ter, J. Asselbergs Pz., W. Asselbergs Chz., S. R. v. Frauck, Joh. Goossens, Alex. Nerincx, J. A. Snijder, Halsteren. A. Stam, J. Swagemakers, Tilburg, L, Testers Halsteren en H. P. M. Veriinden Algemeen Secretaris. De Tentoonstelling zal worden opge luisterd door tal van vermakelijkheden o.a. een Kermesse d'été, concerten enz zoodat de dagen van 24 Augustus tot en met 8 September voor deze gemeente ongekend druk beloven te worden. De programma's van Landbouw, Tuin bouw en Nijverheid tot deelname aan deze Tentoonstelling, waaraan voor ruim 5000 gulden aan premies zijn uitgeloofd zijn te bekomen bij den Algemeenen Secretaris. AXEL, 14 Mei 1912 Zaterdag werd alhier onder voorzitter schap van den heer Ph. J. van Dix hoorn eene vergadering gehouden van de „Vereeniging van ZeeuwscheFokkers van het zware Trekpaard". Na de gewone plichtplegingen were mededeeling gedaan van ingekomen stukken, w. o. opgave van verschillende adressen van buitenlandsche importeurs van het zware trekpaard. Met algemeeue stemmen werd be sloten om eeu gebouw, bestaande in restauratiezaal met buffet en kantoor, te doen plaatsen, zooals daarvan in de vergadering teekening werd getoond en begrooting was gemaakt ten bedrage van 1900. Het bestuur werd ge machtigd die zaak dermate te bespoe digen, dat het gebouw bij de eerstvol gende tentoonstelling, enz. in gebruik kan worden genomen. Hierna werden verschillende regelin gen getroffen inbetrekking tot de aan staande tentoonstelling en concoursen, terwijl ook een wijziging werd gebracht in de prijzen voor de harddraverijen Op de Zaterdag alhier gehouden markt van Zeeuwsch-Belgische paarden waren 36 stuks aangebracht. Acht prijzen ieder groot 5,wer den toegekend aanD. Temmerman, te AxelA. Aerts, te Sint Jansteen Fr. van Hoeve te AxelC. Spiessens te Westdorpe J. Heijusdijk, te Hulst; J. J. Mechielsen, te AxelFr. van Hoeve voornoemd en H. Bonte, te Koewacht. De handel was gering. - Op de aanbeveling voor de be noeming van een Directeur der Gas fabriek alhier, zijn door Burgemeester en Wethouders geplaatst de heeren C. C. de Rooij, te Rotterdam K. A. Wiechmann, te Vianen a/d Lek R. W. Kielstra, te OegstgeestW. A. P. F. L. Blaeser, te Den Helder en L. van der Schaaf, te Winterswijk. Bij den dienst der directe belas tingen enz. zijn verplaatst: met ingang van 1 Juni a. s. de kommiezen P. Pad mos van Sas van Gent naar lerseke, J. van Male van Philippine naar Sas van Gent, K. Vos van Nieuw Namen naar Philippine, J. Goeree Az. van Sas van Gent naar Hansweert, I. M. de Ridder van Roosendaal naar Nieuw Namen, M. H. de Roo van Roosendaal naar Axel. Met ingang van 1 Juli de kommiezen Th. L. Coone van Hardenberg naar Hulst en A. F. Kamp van Aardenburg (tijd.) naar Aardenburg. Met ingang van 16 Mei is benoemd tot conducteur der brievenmalen bij het spoorweg postkantoor no. 2 ter standplaats Vlissingen de leerling con ducteur J. A. Slijpen, vroeger brieven besteller te Axel. De Minister van Waterstaat heeft bepaald dat voor den duur van de zo merdienstregeling 1912 der spoorweg onderneming Gent Terneuzen, de onafgebroken rusttijd, bedoeld in het eerste lid van art. 126 van hetreglement, voor het locomotietpersoneel, dat te Selzaete gestationneerd is en te Terneu- j zou rangeerdienst verricht, tot acht t uren vijf en vijftig minuten zal kunnen j worden beperkt. Men meldt uit Neuzen Het voornemen schijnt te bestaan de vacature van kantonrechter te Terneu zen niet te vervullen, maar met dat van Hulst door één functionaris te doen waarnemen. Door den Commissaris der Konin gin is eervol ontslag verleend aan den heer mr G. W. F. Wentholt te Neuzen als lid der gezondheids-commissie, zetel Neuzen. Naar het huis van bewaring te Middelburg is overgebracht J. G., 56 j. bootwerker, geboren te Brouwershaven wonende te Ter Neuzen, tegen wien door de rechtbank te Middelburg rechts- ingang was verleend met last tot ge vangenneming en instructie, als be klaagd van ontuchtige handelingen met een meisje beneden den leeftijd van- 16 jaren. Ter gelegenheid van de onthulling van het vaandel van de fanfare „De Verbroedering" had Zondag te Sas van Gent een internationaal festival van muziek- en zanggezelschappen plaats. 12 gezelschappen op een tweetal na uit België, waren opgekomen om belang stelling te betuigen in dit feest. In het laatst van den namiddag waren talrijke vreemdelingen in de plaats aan wezig. Nadat door de gezelschappen een optocht was gehouden werden de be sturen der vreemde gezelschappen door de feestvierende vereeniging in de raad zaal ontvangen, waarbij de voorzitter hen verwelkomde en den eerewijn aan bood. De geestelijke leider van de Kath. harmonie van Meulestede com plimenteerde namens de vreemdelingen de feestvierende vereeniging en dankte voor de genoten ontvangst. Op vier estrade's ving daarna de uit voering der stukken aan. Er werden onder de deelnemende vereenigingen, die alle eene herinne ringsmedaille ontvingen, bouquetten verloot. In verband met het nummer dat deze droegen ontvingen 10 ver eenigingen van den voorzitter een be drag, varieerende van 75 tot 10 francs, cadeau. Midd. Crt. Philippine Mauritsfort. Deze twee namen zijn nauw aan elkander verbonden. Philippine, gesticht door Philips IT, koning van Spanje, en Mau ritsfort, dat zijn naam ontleent aan den Hollandschen bevelhebber PrinsMaurits, zijn altijd van elkaar gescheiden geweest door een gedeelte van den Brakman, het Axelsche Gat geheeten, over een breedte van een half uur gaans. De komst van Prins Maurits deed de Span jaarden verjagen en de strijd tusschen beide plaatsen nam daardoor een einde. Alleen het water, eb en vloed, deed zijn invloed steeds gelden en bracht beide plaatsen door aanhoudende aan slibbing 'dichter bij elkaar. Door de bedijking van den Vergaartpolder in 1884 werd de afstand al minder, terwijl door de bedijking van den Kanaalpolder in 1900 de afstand slechts 10 minuten gaans bedroeg. En heden is men bezig de laatste hand te leggen aan een dijk, die Phi lippine met Mauritsfort zal verbinden. Vroeger elkander vijandig gezind, thans elkaar de broederlijke hand reikende, denken beiden er aan nog dit jaar een historisch feest te organiseeren en wel in het najaar om alsdan de stads- of vestingswerken tot dat doel in gebruik te nemen, daar in dien tijd de vruchten reeds zijn geoogst. Philippinne en Hoek, waaronder Mau ritsfort behoort, zullen in de naaste toekomst de handen in elkaar moeten slaan om langs kunstmatigen weg, zijnde een kanaaltje van Hoek naar het kanaal van Philippine, gezamenlijk een weg naar zee te vinden. Als het tij verloopt, verzet men de bakens dat blijkt ook hier weer. Midd. Crt. Zondagavond om half tien werden de inwoners van Sluis door de brand klok opgeroepen, daar een brand te St. Anna ter Muiden was uitgebroken. Spoedig was een der brandspuiten ter plaatse en daar gelukkig in de oude stadsput water aanwezig was, werd men de vlammen meester. De helft van het huis van den kunstschilder Verheijden is afgebrand. Juist dien dag had de familie V. haar zomerverblijf wederom betrokken. Tot heden is de oorzaak van het onheil onbekend. M. Cn. Vrijdagmorgen is de R. K. kerk te Eede, vermoedelijk doordat zij door den bliksem getroffen werd, totaal uitge brand. Alleen de muren staan nog. M. Cn. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Donderdag 16 Mei 1912. (HEMELVAARTSDAG). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. V oorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Het 2-jarig jongetje van Van den Berg, in de Oostenburger Voorstraat te Amsterdam wonende, en dat van door een ouder broertje meegebrachte z.g. wonder-olieboontjes had gegeten, ver toonde kort daarop vergiftigingsver schijnselen: braken en diarrhee. Dok toren, die de meegebrachte boontjes on derzochten, betwijfelden ot daardoor vergiftiging was ontstaan. Het jongetje knapte spoedig op. Anders ging het met het 8-jarig dochtertje van Albers, uit de Oosten burgervoorstraat. Zij had, naar werd meegedeeld, met haar 10-jarig zusje eveneens van de boontjes gegeten. De twee meisjes vertoonden dra eveneens de bekende vergiftigingsverschijnselen. Terwijl het 10-jarig meisje door den geneeskundigen dienst naar huis kon worden gestuurd, moest het 8-jarig kind je in het Kinderziekenhuis worden opgenomen. Het was vrij ziek, ofschoon men niet gelooft, dat het ernstig zal afloopen. Atp. De politie te Scheveningen heeft aangehouden een 15 jarigen jongen uit Rotterdam, die ten nadeele van zijn vader een vrij aanzienlijk bedrag aan geld had ontvreemd. In een warenhuis in Den Haag had hij allerlei speelgoed, feestartikelen, nikkelen horloges, mirle- tons, papieren mutsen, muziekinstru- mentjes, enz. gekocht. Bovenaan in het pak, dat hij onder den arm droeg, toen de politie hem aanhield, lagen niet minder dan veertien boekjes van Nick Carter en Lord Lister. Op de vraag, wat hij met al die in- koopen wou doen, antwoordde dejongen, te Scheveningen een kunstemakerstent te willen opslaan, waarin hij goochel en andere voorstellingen wilde geven Tengevolge van het drinken van kokende koffie is het kind H. J., te Valkenswaard, gistermorgen overleden. Een trust f Het Zaansche blad de Voorpost weet mede te deelen, dat de bekende blikfabriek der firma Verver te Krommenie met die van de firma Woud en Schaap aldaar zal worden vereenigd en dat ook de fabriek van Bekkers te Dordrecht daarbij zal worden aangesloten, waardoor deze drie firma's het geheele bedrijf voor ons land zoowat in handen hebben. Bij de firma Verver zou het geheele per soneel ontslag moeten nemen, om zich dan opnieuw aan te melden bij de nieuwe vennootschap". Avp. Een antiquiteit. Te Beesd (Geld.) bestaat nog de gemeeutelyke betrekking van schaapherder. De tegenwoordige, die dit baantje 40 jaren bekleedt, heeft bedankt, en B. en W. doen thans een oproeping van sollicitanten. Avp. Te hert leve

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2