No. 12. 28e 4aur£ Woensdag 15 1912, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. Binnenland. Landbouw. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrjJdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksche Oorlog. Over de gebeurtenissen op Rhodos bereikeD ons berichten uit Konstantinopel en uit Rome. In de Turksche hoofdstad weet men te vertellen, dat 2300 linietroepen en 2000 man van de reserve, landweer en landstorm, alsmede een aantal vrijwil ligers, na een paar niet ongunstige ge vechten met de Italianen de guerilla be gonnen zijn, waarvan veel goeds voor de Turken verwacht wordt. Onder de Turksche soldaten op Rhodos bevinden zich meer dan 100 Christenen, meest Armeniërs en Bulgaren. Het agentschap Stefani seinde naar Rome, dat aan boord van een Italiaanschen kruiser, die naar Tarente stevent, de wali van Rhodos met zijn 2 secretarissen zich bevinden. Ook de moedir van Astropolia, 2 Turksche ambtenaren, 5 officieren, 107 soldaten en 9 gendarmen worden als krijgsgevangen per zelfde scheepsgelegenheid weggevoerd. Rhodos wordt geblokkeerd sinds den 4den dezer, doch de belangen van de onderdanen van onzijdige staten worden zooveel mogelijk geëerbiedigd door een regeling, welke generaal Ameglio en admiraal Viale getroffen hebben te hunnen behoeve. Aan onzijdige schepen kan worden toegestaan, hun lading onder toezicht van de bezettingstroepen te lossen in de haven van Rhodos. Terwijl hun troepen te velde door vechten met Turken en Arabieren, gaan de Italianen in de stad Ttipoli voort met de voorbereiding van werken des vredes. Ten einde de economische waarde van het bezette gebied zoo spoedig mogelijk tot recht te doen komen en de bevolking onverwijld en zonder onderscheid van ras en nationaliteit in de gelegenheid te stellen, mede te werken aan de bevor dering van den voorspoed des lands, is te Tripoli een Kamer van koophandel en fabrieken opgericht, welke voor de helft uit Arabieren en Turken zal bestaan. De Kamer zal 20 leden tellen, waar onder de directeuren der Ottomanische Bank, der Banco di Roma en der Bank van Sicilië. Onder voorzitterschap van generaal Salsa had den 6den dezer maand hare eerste vergadering plaats. Besproken werd daar o. a. de uitbrei ding van de haven van Tripoli, welke in haar huidigen staat veel te wenschen overlaat. De ingenieur Luiggi heeft een plan ontworpen, waarvan de uitvoering 30 millioen lire vraagt. Maar dan komt er ook een haven, beter dan die van Genua en ook grooter nogHet meest dringende gedeelte van het ontwerp het bouwen van een station voor den haven spoorweg, een landingssteiger en een golfbreker, is reeds aangenomen door een Italiaansche bouwmaatschappij, welke deze werken den 30steu Juni 1913 zal moeten opleveren. Het werk kan echter slechts heel langzaam worden uitgevoerd, daar er gebrek schijnt te zijn aan arbeids krachten. FRANKRIJK. Vrijdag is voor het hof van assisen te Lyon een zaak begonnen, waarin Bonnot, zoo de bandiet te Choisy niet neerge schoten was, de hoofdbeklaagde geweest zou zijn. Met hem moesten terechtstaan de minnares van den bandiet, juffrouw Thollon, haar man en Petitdemange, die te Lyon met Bonnot in rijwielen en auto's scharrelde. Bonnot zou in deze zaak terecht gestaan hebben wegens diefstal de drie andere beklaagden zijn zijn medeplichtigen. Petitdemange verklaarde niet geweten te hebben, dat de dingen, die er in zijn werkplaats in beslag genomen zijn, en die bijna allemaal aan Bonnot behoorden, van diefstal afkomstig waren. Vrouw Thollon, -een zeer pientere juffrouw, veinsde, evenals Petitdemange, van niets te weten. Ook ontkende zij Bonnot's minnares geweest te zijn, dien zij overigens hartstochtelijk in bescherming nam. Thol Ion speelde hetzelfde spelletje en zeide nooit iets verdachts ontdekt te hebben aan de handelingen van zijn vrouw, noch aan die van de menschen, die met Bonnot bevriend waren. DUITSCHLAND. Het besluit van den bond van transport arbeiders, volgens hetwelk Maandag op den heelen Rijn de staking van de schippers zou uitbreken, is genomen in een geheime vergadering. Van goed- ingeliehte zijde wordt bevestigd, dat men er bepaald op rekenen kan, dat Maandag de algemeene staking zal uitbreken en wel voor den heelen Rijn, ook voor het Nederlandsch gedeelte. De overheid neemt zeer uitgebreide maatregelen om onge regeldheden te voorkomen. Bij de alge meene staking komen 18000 ledeu van den bond van transportarbeiders en onge veer 3000 schippers van de Nederlandsche Hij zag iets drijven, dat hij voor wrak hout hield, en zwom er heen. Het bleek een omgeslagen opvouwbare boot te zijn, waaiop de officier Lightoller met 25 andere mannen stonden, elkaar by de schouders houdende om niet het evenwicht te verliezen. Getuige erkent, dat er geen plaats meer voor hem was, maar toch trachtte hij er op te komen, maar hij werd afgestooten. Hij bleef echter in de buurt en een van de mannen op de boot reikte hem de hand en hielp hem. Ver volgens zag hij een reddingboot, zwom er heen en werd daarin opgenomen. Op het schip had getuige nog een groot aantal dekstoelen over boord ge worpen, voor menschen die er aau wilden hangen. ITALIË. De werkloosheid in Italië neemt ten gevolge van de langdurige economische crisis op zorgwekkende wijze toe. Terwijl in de zuidelijke provincies, vooral Apulië, reeds sinds eenigen tijd op bevel der regeering werken worden uitgevoerd om den nood te lenigen, hebben Lombardije en andere streken onder het gebrek zoo te lijden, dat te Milaan alleen 30.000 arbeiders zonder werk loopen. Een ar beidersdeputatie begaf zich Donderdag onder leiding van het socialistische Kamer lid Samoggia naar den prefect, die hulp beloofde. Naar verluidt zal minister Colijn optreden als voorzitter der eerlang in te stellen staatscommissie voor het vraagstuk der verdediging ter zee van Nederland en Indië. Vice admiraal Wentholt, die gisteren als aftredend minister van marine afscheid nam van de chefs aan het departement, zal ook ontslag uit den zeedienst vragen. TWEEDE KAMER. Bij de Vrijdag voortgezette behande ling van de Bakkerswet werd artikel 3, betreffende den Zaterdagsarbeid goed gekeurd, na verwerping met 33 tegen 24 stemmen van een amendement van den heer De Geer, bedoeleude aan be drijven met minstens 10 gezellen toe te staan dat een vijfde der gezellen iederen dag één uur vroeger begint dan in andere bedrijven. De heeren Elhorst, Schaper en Aal- berse hadden dit amendement bestreden als een ongemotiveerde voorsprong voor het grootbedrijf. Gisteren (Maandag) werd de behan deling hervat. Na eenig debat werd met 49 tegen 8 stemmen aangenomen een door den minister gunstigbeoordeeldamendemeut van den heer De Geer, strekkende om voor gemengde bedrijven de mogelijk heid te openen, 's nachts koek, beschuit en banket te bakken. vereenigingeu in aanmerking. ENGELAND. De scheepsramp van de Titanic. Aangaande het onderzoek van de schip breuk der Titanic zij nogditaangeteekend De reddingboot van den hoofdstoker Hendrickson, die nader ondervraagd zal worden, had volgens zijn bewering, slechts 12 menschen aan boord. Desniettemin is zij niet teruggekeerd om drenkelingen uit het water te redden, aangezien de vijf passagiers het niet wilden. Sir C Duff Gordon, een hunner, gaf op de Carpathia 5 dollar aan elk van de zeven leden van de bemanning der boot. Joughiu, hoofdbakker van de Titanic, deed een treffend verhi-al van zijn redding. Toen het schip zonk bevond hij zich met vele anderen op de campagne, achter. Hij klom over de verschansing en hield zich daaraan vast, tot hij in het water kwam. Hij werd niet omlaag gezogen. Hij gelooft niet met zijn hoofd onder water te zijn geweest. Een paar uren bleef hij, met zijn reddingsgordel om, water trappen zoo moet je blijven doen, zei hij tot het daglicht werd. Er waren geen ijsbergen te ziende zee was glad als een vijver. RUSLAND. Twintig matrozen van het Russische slagschip Tsezarewitsch, den gepantserden kruiser Roerik en verschillende torpedo- booten zijn te Helsingfors gearresteerd en naar Petersburg gebracht. Het staat in verband meteen vermoedelijke politieke samenzwering. MEXICO. Reuter seint dd. Donderdag uit Was hington dat daar aan het departement van Staat bericht is ontvangen uit Mexico, dat de rebellengeneraal Gomez door de regeeringstroepen is gevangen genomen, en te Ciudal Jaurez, een grensplaats, in het Mexicaansche douanekantoorgevangen gehouden worden. Het gebouw wordt scherp bewaakt. Verder vernam het Amerikaansche departement van staat dat generaal Orozco het voorgenomen optreden van Gomez als voorloopig president waarschijnlijk niet zou hebben gesteund. Minister Wentholt heeft zijn ontslag aanvrage als minister van Marine aan de Koningin ingezonden. - Bij Kon. besluit van 11 dezer is, met ingang van 14 dezer 1°. op zijn verzoek, een eervol ont slag verleend aan den vice-admiraal J. Wentholt, als minister van marine, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan de Koningin en aan den lande bewezen 2l'. tijdens de ontstentenis van een minister van marine, het beheer van het departement van marine, ad interim, opgedragen aan den minister van oorlog, den heer H. Colijn. Voor de suikerbieten. De hooge prijzen, welke dit voorjaar geboden werden aan hen, die suiker bieten wilden verbouwen op contract, zijn een der oorzaken, dat in 1912 de teelt van suikerbieten zeer aanzienlijk zal zijn. Zoowel uit een landbouw kundig als uit een economisch oogpunt is dit toe te juichen, want de verbouw van suikerbieten verschaft aan duizen den een winstgeveuden arbeid. Voor den landbouwer is in de laatste jaren de teelt van suikerbieten goed loonend geweest. De veredeling der suiker bieten en het meer en meer ingang vinden van eene rationeele bemesting I hebben den bietenbouw een goeden stap verder gebracht. Sedert het ge bleken is, dat de bezwaren, welke men vroeger tegen het Chilisalpeter had, niets dan hersenschimmen waren, is het Chiligebruik enorm toegenomen en niet het minst de bietenbouw wordt daarmede gebaat. Voor de bieten toch is het Chilisalpeter een uitstekend ge schikte stikstofmest, die vrij is van de gebreken, welke andere siikstofmesten, hoe geschikt overigens ook, aankleven. Door het Chilisalpeter wordt de op brengst der bieten aanmerkelijk ver hoogd, terwijl het gehalte er ook door verbeterd wordt, als men tevens zorg draagt, dat de bodem voldoende voor zien is vau kalk, foslorzuur en kali, in opneembaren vorm. Er zullen dan ook maar bitter weinig bietentelers zijn, die geen Chili gebruiken. Sommigen strooien het Chili in twee keerende helft bij het opeenzetten en de rest eenigen tijd later. Andereu geven reeds. AXELSCHE si COURANT.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1