ZIJDE. Axel. JOZ. DE FEIJTER h Sara Petronella de Brnyn, Patrimonium's Chr. Volksbibliotheek Zwarte en gekleurde Nieuws Dessins. VAN HEEL C°. Binnenland. Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. Telegrafisch Weerbericht Advertentiën. TWEEDE KAMER. Dinsdag waren alle ministers aanwe zig. De tribunes en loges waren dicht bezet. Voortgezet werd de behandeling yan den aanbouw van het pantserschip voor Indië en de motie-Lohman. Minister Heemskerk bestreed de motie wegens de samenkoppeling van het onderzoek naar het Indisch defensie vraagstuk aan de beslissing over het aangevraagd pantserschip. Afstemming van dit schip acht de regeering onraadzaam. Er zouden ook zakelijke ongelegenheden uit kunnen voortvloeien, welke de Kamer spoedig zou betreuren. De heer Lohmau trok zijn motie in. Hij wilde wel geld toestaan voor een schip voor Nederland, doch niet voor het aangevraagde schip voor Indië, zoolang niet vaststaat dat het past in een Indisch eskader. Spreker erkende dat afstemming van het schip politieke gevolgen kan hebben. Daarom was hij ook destijds voor uitstel van de beslissing geweest. Spreker kwam op tegen de veranderde houding van dr. Kuyper aangezien deze in December beslist tegen het aangevraagde schip was. En nu dringt hij in „De Standaard" op aanneming aan, omdat er anders gevaar voor een Kabinetscrisis dreigt. Spreker verheugde zich dat minister Heemskerk zich niet op dat standpunt had geplaatst. Het wetsontwerp voor den aanbouw van het pantserschip is verworpen met 63 tegen 26 stemmen. De minister van marine verzocht naar aanleiding van deze beslissing schorsing der verdere beraadslagingen. Na uitvoerige discussie is besloten 21 Mei te beginnen met de behandeling van de ziektewet, zonder gelijktijdige behandeling van de motie-Troelstra. In parlementaire kringen neemt men aan, dat het votum der Tweede Kamer waarschijnlijk geen ander gevolg zal hebben dan het aftreden van den minister van Marine. Midd. Crt. Blijkens mededeeling van den consul te Duisburg—Ruhrort is een zekere Markus de Vries, werkzaam aan de mijn „Westeinde" te Duisburg, naar Nederland vertrokken ten einde hier te lande werklieden aan te nemen voor het sleeperswerk in bedoelde mijn. Belanghebbenden wordt dringend aan geraden zich, alvorens op de aanbie dingen van bedoelden De Vries in te gaan, om inlichtingen het Ministerie van te Buitenl. wenden Zaken. Arrend. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 10 Mei 1912 A. A., 19 j., landbouwersknecht te Koewacht, is wegens mishandeling ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf (eisch 3 maanden). A. V., 30 j., werkman te Axel, is wegens diefstal veroord. tot 14 dagen gevang, (eisch 1 maand). M. G., 30 j., stoelenmatter te Axel, is wegens als voren veroord. tot 14 dagen gevang, (eisch 1 maand). De premiekeuring van 38-jarige merries van wege de Z. L. M. zal in de tweede helft van Juni gehouden worden op nader mee te deelen plaats, dag en uur. Inschrijvingen voor 21 Mei. De keuring te Terneuzen voor het stamboek van het Zeeuwsch Belgisch trekpaard zal Maandag 13 Mei te 9 u. v.m. gehouden worden. M. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 12 Mei 1912. Ned. Herv. Kerk. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Kerk B Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Men meldt uit Bergen op Zoom Twee wielrijders kwamen des uacht3 door deze gemeente gereden, waarvan de een zonder licht. Hij werd aange houden door een der agenten en bleek te zijn J. W. B., oud 32 jaar, geboren te Müllheim, volgens zijne verklaring thans wonende te Londen. Op hem werd bevonden 7 K.G. gesmolten zilver. Dit gaf onmiddellijk den commissaris van politie aanleiding hem nader te ondervragen. Bij dit verhoor bleek dat het rijwiel, waarop hij gereden had, was gehuurd bij een rijwielhandelaar in Den Haag. Volgens zijne verklaring was er door zijn vriend 100 voor betaald. Dit bleek echter later niet waar te zyn, daar een valsch effect in beleening was achtergelaten. Waar hij het zilver vandaan had gehaald, wist hij niet te zeggenhij gaf voor, het van een vriend te hebben gekocht. De Haagsche politie werd met het geval in kennis gesteld, die uit het verstrekte signalement den persoon herkende, welke verdacht werd van den Rijswijk- schen zilverdiefstal. Avp. Woensdagavond omstreeks half zeven uur liep de varensgezel M. v. O., een jongen van 19 jaar, door de Maurits straat te Rotterdam, waar hij den lossen werkman W. V. ontmoette. Dien vroeg hij om een sigaretje, en toen een wei gerend antwoord volgde, schoot v. O. a bout portant met een revolver een losse patroon op hem af. De losse werkman werd aan de rechterzijde van het gelaat verwond en is in het ziekenhuis verbonden. De varensgezel, die de vlucht nam, is op het Westplein door een politieagent, met behulp van burgers gegrepen. Hij is op het politie bureau in de Witte de Withstraat op gesloten. N. R. Ct. Een meevaller. Maandag kwamen 2 vrouwen uit Hatert ter veemarkt te Nijmegen, om haar eenige koe uit ar moede te verkoopen. Het beest trok de aandacht der marktcom missie, die het voor 85 aankocht, om het daarna evenwel te verloten, waarbij de beide boerinnen een gratis lot kregen. En het geluk was haar dienstig; de prijs viel op haar nummer, zoodat ze weer naar huis trokken met ƒ85 plus haar koeAvp. Weei 'n valsche aangifte. - - Juffrouw A. deed bij de politie te Haarlem aan gifte dat zij, in den nacht van Zaterdag op Zondag in haar woning aan de Vel- serstraat wakker wordende, een man in de kamer zag. Op haar geroep Wat moet jij daargooide de man haar een bos sleutels naar het hoofd en verdween door een raam. Zij ontdekte bij haar opstaan, dat uit een geldkistje, dat op tafel stond, ongeveer 20 was ontvreemd. De recherche ging dadelijk op onder zoek uit, en kwam tot de ontdekking, dat door het raam, waardoor de man zou zijn verdwenen, nog geen groote poes zou kunnen verdwijnen en dat op het kistje, waaruit het geld zou zijn ontvreemd, het stof wel een duim dik lag. Na een scherp verhoor bekende de juffrouw het heele verhaal te hebben bedacht, om geen last te hebben van baar schuldeischers. Procesverbaal wegens valsche aangif te is tegen haar opgemaakt. Avp. „An of uit". Men schrijft aan de E. R. Ct. Geruimen tijd heeft er niets in de bjaden gestaan over kwartjesvinders, die in den trein hun practijk uitoefe nen intusschen blijken deze heeren volstrekt niet hun bedrijf er aan te hebben gegeven. Naast het een-twee- drie-klaver-aas hebben zij thans een geheel nieuw spelletje: au of uit. Ik ben gisteravond, reizende met den trein, die te 7.25 uit Den Haag vertrok, in de gelegenheid geweest, dit behendig heidsspel bij te wonen. Wé zaten roet ons zevenen in een 3de klasse coupé. Een der heeren stak, toen de trein het Haagsche station was uitgestoomd, een sigaret op met een automatischen aan steker, en tikte vervolgens een tegen over hem zittenden, net gekleeden man, die, naar 't scheen, een slaapje wou doen, op de knieën. „Meneer, heeft u dat al eens gezien En nog voordat meneer den tijd heeft, om den slaap uit de oogen te wrijven, drukt de ander op het knopje van zijn aansteker en zegt„nou is die an, nou is die an nou is die uit" 't Vlammetje was inderdaad tweemaal aan en eens uit. „Meneer, raadt u nou eens, an of uit Meneer antwoordt „an". Een druk op 't knopje, de aan steker springt open en 't vlammetje is „an". Nog eens dezelfde vraag, hetzelfde antwoord, een zelfde vingerdruk op 'tknopje; meneer heeft het weergeraden. Dit herhaalt zich eenige malen, naar gelang meneer zegt an of uit, brandt het vlammetje of brandt het niet. „Meneer", zegt hij die het spelletje had geïntroduceerd, „meneer, u is gelukkig, u ken geld verdienen. Dèr, om een dubbeltje, an of uit". Meneer zegt an en wint. Zoo gaat 't twee minuten, telkens raadt meneer 't en wint in dien tijd 1.20. Ik doorzag dat het niet pluis was en hield mij slapende, maar een op zijn Zondags gekleed boertje kreeg er, zooals hij zeide, genieïgheid in, om mee te raden. Hij ried niet onge lukkig twee, drie, ja viermaal won hij een dubbeltje, de5e maal een kwartje. „Ik schei d'r met jou uit", zegt de verliezer „enfin, weet je wat, nog één keer, en dan om 'n riks", 't Boertje krijgt van 'n heer, die tot dusverre zijn gezicht achter een krant verborgen had, een aansporend lonkje. „Anroept hij uit, zonder dat er an of uit gevraagd was. Het toestelletje springt toch open, maar het vlammetje brandde niet. „Dat komt door de tocht", zegt de meneer met de krant, „ik zal het raampje even dicht doen". „Nou, dan nog eens", zegt 't boertje, „alles of niks". Hij raadt weer an en verliest zijn tweede riks, want het vlammetje bleet weg„Nou nog eens", zegt de winner, „d'r op of d'r onder, ik zet 5 gulden". En ha st zou het boertje deze ook nog verloren hebben, maar een der reizigers voorkwam hem en verzette zich tegen dit spelen. Bij 't boertje ging thans ook een licht op. Hij raasde een oogenblik en schold binnensmonds, maar legde zich tenslotte bij 't feit neer. Te Leiden de trein ging niet verder stapten allen uit. Later op den avond heb ik in een groot koffie huis aldaar 3 heeren in eikaars gezel schap gezien den heer met den sigaren aansteker den man, die geen tijd had om den slaap uit de oogen te wrijven, en den ander, die zijn gezicht achter de krant verscholen had. Kranig. Een knaapje van om streeks zeven jaar viel Zondagmorgei in de Wilhelminasluis te Zaandam. Eet jongmensch uit Amsterdam, die het zag sprong er dadelijk geheel gekleed bi; en redde het kind. De redder onttrok zich aan elke huldiging, zoodat zelf zijn naam onbekend bleet. K. R. Crt. van het Kon. Ned. Meteorol. Instituu te De Bilt (bij Utrecht). V erwachting tot den avond vai Zaterdag 11 Mei: Veranderlijke, later zwakke tot matigt Zuidoostelijke tot Zuidwestelijke wind Afwisselende bewolking. Waarschijnlijk regen- of onweersbuien. Aanvankelj, warmer. den Hiermede vervullen wy treurigen plicht U kennis te geven van het plotseling overlijden van onze geliefde Zuster in den ouderdom van ruim 76 jaar. M. D. de BRUYN, Hulst. Mevr. Wed. P. DE RIDDER DE Bruyn, Woubrugge. Hulst, 7 Mei, 1912. Eenige en algemeene kennis geving. Het Bestuur van den polder BEOOSTENBLIJ BENOOR DEN, maakt bekend 1. dat de gewone jaarlijksche ver gadering van ingelanden zal worden gehouden op Dinsdag 21 Mei 1912, voormiddags 10V3 uur, ten huize des van Mejuffrouw Rolff te Axel; 2. dat de rekening en verantwoor ding over het dienstjaar 1911/12 en de begrooting met de memorie van toe lichting voor 1912/13 van af heden, gedurende acht dagen ten kantore van den Ontvanger-Griffier ter inzage zullen liggen 3. dat de begrooting, nade vaststelling door de vergadering van Ingelanden, benevens de memorie van toelichting, mede gedurende acht dagen, te rekenen van den dag na de vaststelling, ten voormelden kantore ter inzage zal liggenen dat van bovengenoemde stukken afschriften te bekomen zyn tegen betaling der kosten. Axel, 10 Mei 1912. Het Bestuur voornoemd, P. KOSTER, Dijkgraaf. A. E. C. KRUYSSE, Ontv.-Griffier, is geopend: eiken Zaterdagavond van 5—6 uur, in de Vergaderzaal, Nieuw- straat, alhier. Gasventikking. In een gebouw „Lux" in de Reguliersdwarsstraat, te Amsterdam, waarin te tegelhandel is gevestigd van de firma Heystee, Smit Co., is gisternacht een treurig ongeluk gebeurd. De huisbewaarder Van der Ploeg en zijn echtgenoote, twee bejaarde menschen, hebben bij het naar bed gaan blijkbaar vergeten de gaskraan af te sluiten, met het gevolg, dat beiden gistermorgen 7 uur, toen het personeel van de firma aan den arbeid ging, levenloos op hun bed zijn gevonden. Wij belasten ons gaarne met de administratie, zoomede het finantieele beheer van combinaties, vereenigingen en particuHere personen. 12 Vs des tot Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Leeskerk.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2