No. 11. Zaterdag 11 Mei 1912. 28e Jaarjr. Cacao DE VOLKSDRANK De beste voor den prijs Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, VAN HOUTEN'S Buitenland. bij uitnemendheid. D<t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent, DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentién worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Try dagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksche Oorlog. Het ministerie van oorlog maakt tele grammen openbaar, volgens welke de Italianen, die in den nacht van den 3en Mei de Turksche verdedigingslinie bij Lebda hebben aangevallen, groote ver liezen hebben geleden en hun materiaal in den steek hebben gelaten. De Turken hadden 3 dooden en 12 gewonden. Den 4en Mei moesten de Italianen in een gevecht bij Homs zich terugtrekken met verlies van 19 dooden en 6 gewonden. Op denzelfden dag ontstond een gevecht ten Zuiden van Krona aan de oostkust van Tripoli, waarbij de Italianen aan- merkelijke verliezen leden. De Turken hadden 21 dooden en 2 gewonden. Naar de Kölnische correspondent aan de Köln. Ztg. seint, heeft de Turksche bevelhebber op Rhodes zich door terug te trekken naar het binnenland, aan de overmacht der vijanden weten te ont trekken en daardoor een aanzienlijk lan- geren duur van den strijd en daarmee gepaard verblijf van Italiaansche troepen op Rhodes noodzakelijk gemaakt. De vrees blijft bestaan dat Rusland voordeel uit den toestand zal weten te trekken. Assim bei verklaarde zelfs dat hij de eischen van Italië zou weerstaan, al for ceerden ze de Dardanellen en schoten Koustantinopel plat. Het verwijderen van de zeemijnen uit de Dardanellen gaat slechts zeer lang zaam, doordat men baug is voor out ploffingen. De minister van oorlog heeft de strengste bevelen gegeven ter ouder drukking van de revolutionaire benden in Macedonië. Een Italiaansche torpedojager heeft den wali van Rhodes en twee secretarissen gevangen gemaakt. Er hebben zich 28 Turksche soldaten met 4 officieren over gegeven. FRANKRIJK. Met groote praal zijn te Orleans de feesten begonnen ter viering van den 483steu verjaardag van de bevrijding van Orleans en den 500sten verjaardag van de geboorte van Jeanne d'Arc. Orleans is geheel versierd met vlaggen en vaandels in de nationale kleuren, de kleuren van de Maagd uit Lotharingen en de stads kleuren. Een stroom van vreemdelingen woont de feestelijkheden bij. Gister ochtend is er in de kathedraal een pon tificale mis opgedragen door kardinaal Amette, aartsbisschop van Parijs, om wien zich vereenigd had een schitterende groep van hooge geestelijkhedenkardi naal Lupon, aartsbisschop van Reims, de aartsbisschoppen van Bourges en Rouaan, de bisschoppen van Orleans, Blois, Beauvais, Amiens, St. Dié, Verdun, Quimper, Meaux, Nevers en Moulin. De prachtige kerk, waarin de plechtigheid plaats had, droeg de versieringen, die indertijd te Rome bij de beatificatie van de Maagd van Orleans zijn gebruikt. Na de mis heeft de stedelijke overheid een nabootsing van het oude Orleans uit de 16de eeuw ingeleid. De klokken klepten en van den hoogen klokketoren is bestemd om te worden: GOED en GOEDKOOP VERTEERBAAR. y4Kg". 0.42! Vio - 0.18 1 Kg. 1.50 V2 ...- 0.80 in de asch gelegd. In de laatste twintig jaar zijn meer dan 3000 hectaren schoone boomen een prooi der vlammen gewor den bijna één vijfde gedeelte van het bosch. Op deze manier voortgaande, zou er dus in vijftig jaar niets meer over zijn van wat nu de trots van Fontaine- bleau uitmaakt. Gelukkig, voegde Fossier nog aan zyn mededeelingen aan de Matin toe, dat de natuur, die milddadiger is dan de men schen, haar eigen wonden zoo goed mogelijk verzorgt. Na aankomst van de versterkingen zal generaal Moinier in Marokko over 32.000 man troepen beschikken. Aan de kust en de Algerijnsch-Marokkaansche grens zullen de troepen 11.000 man tellen. ENGELAND. De koning is naar Weymouth ver trokken om zijn oorlogsvloot te zien. Zij wachtte hem op in de baai en zal allerlei oefeningen vertoonen. Iets nieuws daarbij zijn de vliegoefeningen. Er zijn nu reeds een kleine twintig zeeofficieren, die hun vliegbrevet hebben, en vier zouden voor den koning hun kunsten laten zien. Een hunner bestuurt een watervliegtuig. Op een van de pantser schepen was voor een stelling aangebracht, vanwaar een vliegtuig kan opstijgen. staken de blazers van de artillerie de klaroenen. In de kathedraal is 's middags een gedenkteeken voor Jeanne d'Arc onthuld en gewijd en later trok een historische optocht, betrekking hebbende op het beleg van Orleans, door de stad. Het prachtige bosch van Fontainebleau heeft telkens van bosch branden te lijden en meestal zijn die branden te wijten aan het achteloos wegwerpen van lucifers of nog brandende eindjes sigaret en sigaar. De laatste veertien dagen, nu de wonderschoone voorjaarstooi vele bezoe kers naar het beroemde woud lokt, zijn er weer taL van mooie brokken bosch verwoest. Fossier, inspecteur bij het water- en boschwezen, heeft nu de vol gende welsprekende cijfers aan de Matin versterkt Sedert 31 Maart van dit jaar is er dertienmaal brand geweest in het bosch van Fontainebleau, waardoor 110 hectaren verwoest zijn, die een waarde hadden van ongeveer 50.000 frank. Bijna altijd, zeide Fossier, is de oorzaak van den brand »onbekendï, wat zeggen wil dat zij ge zocht moet worden in de nalatigheid der bezoekers. De schade, die er aan het bosch van Fontainebleau toegebracht wordt, neemt boveudieü van jaar tot jaar toe. In 1892 zijn er in negentien bran den 188 hectaren verbraud. In 1911 hebben vier en veertig branden 657 heet. De scheepsramp van de Titanic. De heer P. Maréchal, zoon van een Fransch admiraal, heeft de schipbreuk van de »Titanic" beleefd en heeft daar, te Parijs teruggekomen, omstandig verslag van gedaan. Uitteraard is, wat hij ver telde, voor het meerendeel onzen lezers bekend. Enkele, treffende bijzonderheden zullen we uit het relaas lichten. Volgens het horloge van Maréchal was het drie minuten over half twaalf, toen de schok gevoeld werd De Franschman speelde met eenige vrienden een partij bridge, om de verveling van den Engel- schen Zondag te bieken. Aanvankelijk, (ook deze passagier ver klaart het), dacht niemand aan gevaar, zooals ook de officieren al hun best deden, de menschen, die, verscheiden in nacht gewaad, uit hun hutten kwamen geloopen, gerust te stellen. Menigeen ging daarop weer slapen. Wel helde het schip aanzienlijk naar stuurboord. Pas een poos later werd bemerkt, hoe veel water het voorschip maakte. Toen werden de reizigers ge wekt. Niemand vermoedde toen nog, wat een ramp hun boven het hoofd hing. Op dat oogenblik bleek, dat de meest eenvoudige voorzorgsmaatregelen ver waarloosd waren. Maréchal had zich nog nooit een reddingsgordel aangebonden en deed dit zoo onhandig, dat, had hij zich daarmee in het water gestort, hij onge twijfeld zou verdronken zijn. Een officier hielp hem dit gebrek herstellen. Toen een moeder met een jongen van zes jaar in een reddingsboot wilde af dalen, werd dit haar zoontje verboden, omdat hij een »man" wasMen kan zich voorstellen welke hartbrekende too- neelen van een dergelijke, onnoodige wreedheid het gevolg waren. Kort voor Maréchal het schip verliet, nam hij afscheid van den bekenden, Amerikaanschen millionair Guggenheim. Deze ging den dood kalm tegemoet. Zonder zich nauwkeurig rekenschap te geven, wat hij deed, sprong Maréchal in een sloep en had het geluk, cp een leege plaats neer te komen. Naast hem zat een dame in avondtoilet. De Paryzenaar had nog een winterjas kunnen aantrekken zijn oudste De »Titanic" helde toen met een hoek van 45° op het water. Daarna werden de namen afgeroepen, om te zien, hoe veel personen de boot bevatte. Er waren er 28, terwijl deze voor 60 bestemd was. Een andere sloep was zelfs slechts door 15 personen bezet. Een matroos voerde het, bevel. Slechts twee man roeiden, wat zeer moeilijk ging met die groote boot. De zee bleef gelukkig verwon derlijk kalm. Achter hen zakte allengs de »Titanic" weg. De lichten bleven branden. De sloep had niets aan boord, geen water, geen levensmiddelen, geen vuur. Later werden nog 20 reizigers overgenomen van een met 70 personen overgevulde sloep, die dreigde te zinken. Een kind bleek spoedig gestorven. Het lijkje werd zonder iets te zeggen in zee geschoven. Een man werd krank zinnig, zich verbeeldend, dat hij te Lon den bij zijn familie was. Hij overleed ook weldra en vond eveneens een graf in de golven. Doch meer menschen ver loren het vetstaud in die ijselijke om standigheden. Een Duitsche baron schoot als een zinnelooze met een revolver, zgn. om de aandacht te trekken. Men ont wapende hem. Andere slachtoffers leden aan zinsbegoochelingen en zagen vallende sterren voor scheepslichten aan. Ieder bereidde zich in de boot op den dood voor. Men wist, dat deze 50 mijlen noordelijk van den gewoneu koers rond dobberde. Ook kreeg ze water binnen. Tot eindelijk, eindelijk de lichten der »Carpathia" zichtbaar werden. De passagiers waren bovendien in de onderstelling geweest, dat de marconi- telegraaf niet gewerkt had, waardoor alle op redding was uitgebluscht. RUSLAND. Van 1901 tot 1910 hebben niet minder dan 158.832 landverhuizers Finland ver laten. In verhouding tot de bevolking (2.744.952 inwoners op 331.944 K.M.2) is dit getal groot. Zoolang echter de treurige politieke toestanden niet ver beteren, is aan een stilstand van de tegen woordige ontvolking niet te denken. AMERIKA. De berichten over de overstrooming in de Mississippi-vallei blijven alarmeerend luiden. Vooral uit Torras komt nieuws over vreeselijk lijden van de menschen, die voor het wassende water waren gevlucht. Volgens een niet-ambtelijke schatting zal alleen reeds in Louisiana de schade, door de overstrooming aan den landbouw toegebracht, 81/2 millioen dollar beloopen. Thans staan" 875 vierk. Eng. mijl onder water. MIIISWT. VOEDEND en GEMAKKELIJK

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1