No. 10. "if oensdag 8 Mei 1912. 28e Jaar». Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. im.l.l.M W, Buitenland. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksclie Oorlog. Men meldt dat generaal Garioni een colonne heeft uitgezonden om de karavaan wegen ten Zuiden van Boekames te be zetten. De colonne ontmoette 200 TurkeD en Arabieren, die zich met groote ver liezen moesten terugtrekken. Van de colonne, uitgezonden door generaal Garioni, werden 5 Askari's ge dood en 40 gewond. De Tribuna schrijft een lang artikel naar aanleiding van het heropenen van de Dardanelles Turkije, zegt het blad, heeft evenzeer aan Italië als aan Rusland toegegeven, want Italië nam hetzelfde standpunt in als Rusland. Het was Turkije er maar om te doen, den wereld handel schade toe te brengen. Het politieke doel van de vlootbetooging is volkomen bereikt. De pogingen van Turkije, de mogendheden over te halen, naar aanleiding van het sluiten der Dardanellen een druk op Italië uit te oefenen om zijn krijgsbedrijven binnen een bepaald gebied te beperken, zijn ten eenenmale mislukt. Engeland heelt in een wisseling van nota's met Italië, die onlangs heeft plaats gehad, met geen woord gesproken over een wapenstilstand. Alleen had Engeland gevraagd, of Italië een verklaring wilde openbaar maken, dat het voorloopig de Dardanellen niet zou aanvallen. Italië was daaitoe niet genegen, omdat het evenals Rusland vaD oordeel was dat Turkije zonder zoodanige toezegging toch niet het recht had de Dardanellen gesloten te houden. Dit mocht het alleen bjj het naderen van de vijandelijke vloot, want een half uur is voor het sluiten van de zeestraat voldoende tijd. De Turksche pers ziet in het heropenen van de Dardanellen een teeken van de moreele kracht van Turkije. In diplo matieke kringen te Konstantinopel ver zekert men, dat het besluit van den ministerraad in de eerste plaats is ge nomen onder invloed van de vriend- schappelijke houding die Engeland tegen over Turkije heeft aangenomen. Turkije ziet in deze houding een waar borg voor de onaantastbaarheid der zee straat. Men denkt, dat de vier stoombooten, die in de Dardanellen bezig zijn de mynen te verwijderen daar voor de 6de of 7de Mei niet gereed zullen zijn. FRANKRIJK. Gamier en Valet blijven zoek. Zelfs na de wonderlijke onthullingen der Petit Parisien zijn ze niet gepakt. Men her innert zich, dat het blad naief-weg kwam vertellen, dat Valet en Garnier in gezel schap van nog eenige boeven de wijk genomen hadden in een klein villaatje in een dorp aan de spoorlijn Parijs— Lagny. Het gezelschap had zich in dat villaatje verschanst en beschikte, brr over een massa bommen. Maar de politie, zoo lichtte het Parijsche blad verder in, was op de hoogte en nam langzaam maar zeker de maatregelen, die tot inrekening der bende zouden leiden. Zij omsingelde het villaatje en de menschen, die huizen iu de buurt bewoonden, wien bovendien geheimhouding was opgelegd, hadden reeds aanzegging gekregen zich achteraf te houden. Valet en Garnier blijven echter onvindbaar en nu merkt de Petit Parisien lakoniek op: »Het schijnt, dat de bewaking van het villaatje niet het minste resultaat heeft opgeleverd. Valet Garnier moesten zich daar bevinden en een groot aantal politie-mannen maakte zidi gereed om afdoende tegenover de bandieten op te treden. Er is echter niet alleen geen enkel nieuw feit voor gevallen, maar de villa blijkt volkomen verlaten. Alle vensters zijn gesloten, geen geluid geeft er blijk van de aan wezigheid van menschen, men kan zonder gevaar de woning naderen. Het is hoogst waarschijnlijk, dat Bonnot's vrienden, zoo ze zich daar verborgen hadden, een middel gevonden hebben om tusschen de vingers der politie door te glijden. We zijn dus nog even ver als te voren.» Inderdaad gaat het weer het oude gangetje evenals in de dagen toen vooral Bonnot gezocht werd. Overal meent men Garnier gezien te hebben te Nice, maar ook in den omtrek van Parijs. Gisteren meende de politie te Parijs goede gronden te hebben te verwachten, dat Garnier het station van Sceaux te Parijs zou aan een aankomen. Ook zou Garnier in bouwvallige woning te Juvisy gezien zijn Vannacht om twaalf uur meldde zich een politieagent bij Guicnard, het hoofd van den P irijscnen veiligheidsdienst. Ik geloot', dat ik weet waar Garnier zit», zeide de man. Na enkele oogen blikken is de agent met tal van inspecteurs er op uitgegaan, het nieuwe spoor volgend. De anarchist Monnier, die bij de zaak der auto-bandieten betrokken is en onder den valschen naam Simentof leefde, is door den rechter van instructie Gilbert a&n een lang verhoor onderworpen. Op de vraag, waarom hij een Russischen naam had aangenomen, antwoordde Mon nier, dat hij op straat, in het stadhuis kwartier, waar veel Russische Joden wonen, een paspoort had gevondeu op den naam Simentof, en omdat hij deser teur was, had hij van dit papier gebruik gemaakt, om zich aan de naspeuringen van de politie te onttrekken. Vervolgens werd Monnier geconfron teerd met een vrouw, die beweert oog getuige geweest te zijn van den moord aanslag, dien de auto bandieten bij Mont géron op een chauffeur hebben gepleegd. De vrouw verklaarde, dat ze in Monnier een van de misdadigers herkende. Mon nier riep opgewonden uit, dat de vrouw nazei, wat men haar had ingeblazen Het was een complot van de politie om de anarchisten te onderdrukken ENGELAND. Buxton, de minister van handel, heeft het in een tafelrede, uitgesproken aan een feestmaaltijd van de handelskamer te Sheffield, over de ramp der Titanic gehad. Hij wees op de algemeene be wondering, die de houding van de pas sagiers, de bemanning en den kapitein der Titanic opgewekt hebben. Spreker wilde er intusschen op wijzen, dat er gedurende de laatste 10 jaar op Engelsche stoomschepen naar Amerika slechts negen menschenlevens te loor zijn gegaan. Dit kan, met de maatregelen van de voor naamste stoomvaartlijnen om de reddings middelen onverwijld te versterken, het publiek geruststellen. Buxton erkende niettemin, dat de omstandigheden, waar onder de ramp der Titanic heeft plaats gehad een herziening van de verschillende reddingsmiddelen, van den scheepsbouw, de dradelooze telegrafie, enz. wettigen. Gelukkig, zeide Buxton nog, heeft het publiek zijn kalmte behouden en het parlement zal wel een noodwet aan nemen, maar niet dan na behoorlijk overleg en rijp beraad en geenszins onder den indruk eener paniek. AMERIKA. De New York Evening Post publiceert een interview met Roosevelt, waarin deze geweldig lostrekt tegen presidentTaft. »De heer Taft aldus Roosevelt werd in 1908 gecandideerd om zijn openlijke goedkeuring van een vooruit strevende politiek. Tegeu die politiek waren gekant de reactionairen Aldrich, Cannon, Penrose, Guggenheim e.a. Deze lieden zijn thans zonder eenige uitzonde ring voor Taft; zij steunen hem openlijk en met alle politieke knepen waarover zij beschikken Zij zijn het geheel eens met hetgeen Taft als president heeft tot stand gebracht. Weliswaar noemt Taft zich vooruitstrevend, maar zegt Roose velt het is voor iedereen, die een op vooruitgang gerichte beweging wil leiden, noodzakelijk dat hij beschikke over ver beeldingskracht en een krachtige over tuiging. Slappe goede voornemens kunnen die eigenschappen niet vervangen. Taft was een voortreffelijk helper; maar als President is hij ongelukkigerwijs onder den invloed geraakt van de heeren, die ik genoemd heb. Voor het overige beschuldigt Roosevelt Taft er van, ontrouw te zijn geweest aan de vooruitstrevenden, die hem vier jaar geleden op het kussen hadden gebracht. »Vier jaar geleden» aldus besloot Roosevelt zijn beschuldiging meende ik op grond van Taft's verleden, dat hij tegen de reactionairen gekant was, die hem bestreden. Nu bestrijd ik hem, omdat de reactionairen hem steunen1 gevonden, waarvan de waarde op 1 a U/a millioen mark geschat wordt. De steenen waren zorgvuldig in medicijn doosjes geordend. In deze doosjes vond men 230 saffieren, 318 diamanten, 164 turkoisen, ongeveer 50 opalen, eenige robijnen en een gioote menigte parels. Het kostbaarste stuk bleek een avond maalsbeker, die hij 9 jaar geleden naar eigen ontwerp te Parijs had laten ver vaardigen. De beker is met 438 groote steenen bezet, diamanten, amethisten, smarag den en robijnen. De waarde er van wordt op meer dan 300.000 mark ge schat. By het onderzoek kwam aan het licht, dat de geldzaken van Liebe zich in de beste orde bevonden. De geheime politie is haar onderzoek weer van voren af aan begonnen. Over Liebe meldt de „Lokal Anzei- ger" nog het volgendeLiebe stamt van een Protestantsche familie. Hij is een zoon van een Pruisisch generaal. Hij studeerde in Straatsburg en ging daar tot het katholieke geloof over. 24 Juni 1887 ontving hij de priester wijding. Sinds 1908 leefde hij als amb teloos burger te Charlottenburg. Geheel vrijwillig heeft Liebe geen afstand ge daan van zijn ambt als geestelijke. De bisschop van Müuster vond hem al te levenslustig, terwijl de dames zich over hem beklaagden. Ten opzichte van de herkomst der prachtige diamanten en andere edelgesteenten verkeert men nog steeds in het duister. Zijn inkomsten bedroegen niet meer dan 3000 Mark per jaar. Men gelooft, dat Liebe plan had weer Protestant te worden, omdat hij wilde huwen. van slagers te Verschillende Berichten. De vorige week stierf te Berlijn, de emeritus geestelijke Liebe door vergifti ging. De politie vond het raadselachtig, hoe de atropine in het flescbje en dit in de drankkast van den pastoor kwam. Men dacht aan zelfmoord wegens zware geldelijke verliezen. Later kwam ech ter weer twijfel op. Liebe had in geen enkelen vorm een testament gemaakt, en hij was een levenslustig man. Nu is daar nog een ontdekking bijgekomen. Zijn familie had den curator van de nalatenschap er op opmerkzaam ge maakt, dat Liebe, die vroeger minera loog geweest is en een liefhebber van edelgesteenten was, vele kostbaarheden verzameld had. Men heeft nu zyn woning nauwkeurig doorzocht en in een kast een verzameling edelgesteenten - De Berlijn heeft besloten, voortaan in de door haar gestichte arbeidsbeurs geen slagersknechts toe te laten, die lid eener socialistische vereeniging zijn. Het schijnt het seiu te zullen worden tot een hardnekkigen-strijd. Dinsdagavond gebeurde er een bandietenstreek te Antwerpen. Toen een man daar op zijn kamer kwam, vond hij al de kasten en de laden open gebroken. Zyne vrouw, 20 jaar oud, was niet te vinden. De huisbewoners, nopens de aanwezigheid van de vrouw ondervraagd, konden geen inlichtingen geven. De man keerde naar zijn kamer terug, toen er licht gekerm opsteeg uit de kleerenkast, welke gesloten was en waarvan de sleutel, tegen de gewoonte op de tafel lag. Men opende de kleerkast en daar lag de vrouw in zwijm. Tot bewustzijn teruggekomen, vertelde de ongelukkige, dat een onbekende persoon op de kamer was gedrongen, haar had mishandeld en zij buiten kennis was geraakt. De schurk moet de vrouw vervolgens in de kleerkast opgesloten hebben, waarna hij alle meubelen openbrak. Er werd echter weinig pestoleu. De vrouw heeft het signalement van den schurk aan de politie kunnen op geven. De schuldige sprak Vlaamsch en gebrekkig Fransch. AXEL COURANT.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1