No. 9. Zaterdag 4- Mei 1912 28e Jaarsj. Goede Waar v< weinig geld— - Cacao Rvan houten s Nieuws- en Advertentieblad SL—voor Zeeuwseh- Vlaanderen^ F. DIELEMAN, Buitenland. Binnenland. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Tnrksche Oorlog. Volgens een bericht uit St. Petersburg zijn de drijvende mijnen uit de Darda- nellen door den stroom meegesleurd en dobberen ze in de Aegaöische Zee rond. Ze moeten o. a. bij Dedeasatsj zijn gezien. By Bengazi heeft een schermutseling plaats gevonden tusschen inlandsche Italiaansche hulptroepen en Bedoeïenen. De laatsten hadden 2 dooden en eenige gewonden. Men verzekert dat de Russische gezant in een onderhoud met Assim bei, op nieuw nadrukkelijk de noodzakelijkheid van het heropenen van de Dardanellen heeft betoogd. Een vergadering van vertegenwoor digers van het beurscomité van expor teurs en importeurs van graan, teO lessa. heeft besloten om onverwijld den eersten minister en de ministers van buiten- landsche zaken, van binnenlandsche zaken en van handel in kennis te stellen, dat de handel en de nijverheid in een moeilijke positie zijn gekomen, doordat de Dardanellen bij voortduring gesloten blijven. Onder de bootwerkers en de andere arbeiders bij het scheepsbedrijf heerscht werkeloosheid. Vele fabrieken en stoomvaartmaatschappijen dreigt het gevaar, dat zij hun bedrijf moeten stop zetten. De graanexporteurs hebben besloten om de voor April gesloten contracten wegens gebrek aan vracht ongeldig te verklaren. De scheepsramp van de Titanic. Volgens de Wa3hingtonsche corres pondent van de Daily Telegraph heeft Ismay, de directeur van de White Star lijn, die gisteren weer voor de Senaats commissie is gehoord, door zijn rond borstige verklaringen, waarbij hij de verdachtmaking van zijn rol op de Titanic volkomen ophief, een zeer guu- stigen indruk gemaakt en een algeheelen ommekeer bij het Amerikaansche volk te zijnen bate beweikt. Ismay sprak uitdrukkelijk tegen, dat hij en kapitein Smith den avond van de ramp met een goed diner had door gebracht. Hij heeft alleen met den scheepsdokter gegeten. Ismay loochende andermaal, dat hij gedurende de reis eenigerlei invloed op den kapitein heeft uitgeoefendevenzoo dat het kantoor van de White Star te New-York het bericht van het vergaan van de Titanic heeft achtergehouden teneinde herver zekering van het schip goedkooper te maken. Met verontwaardiging verwierp hij de gedachte, dat eenig bestuurder van de White Star daartoe in staat was. Het kabelschip Mackay Bennett is Dinsdagmorgen met 190 lijken van de Titanic te Halifax binnengeloopen, o.a. van Strauss en Astor, maar niet van Widener, noch van diens huisknecht. 116 lijken, meest van leden van de bemanning zijn als onherkenbaar (of te zeer tot ontbindiug overgegaan) weer in zee begraven. >4 Kilo bus n y* Ho f 1.50 0.80 0A27a 0.18 Probeert U eens een büsje engij zult versteld zijn over de uitstekende; kwaliteit in verhouding tot den prijs. M. zwarte wagens, die de lijken van de Morgue wegrijden, vermoedden niet, wie daar ten grave gereden werden. De doodgravers op het kerkhof, die de wit-houten kisten in het algemeene graf neerlieten en de kuilen dicht wier pen, hebben niet geweten, wie ze begroeven. En niets zal de plaats kunnen doen herkennen waar de beenderen van den „beroemden man" liggen. Men zegt maar dit verdient nog bevestiging dat zelfs geen kinema de begrafenis van Bonnot „genomen" heeft. De verwanten van slachtoffers, te lalifax gekomen, zijn daarover zeer ontevreden. De Mackay Bennett, zeggen zij, had alle lijken, die er zijn opgevischt 319 in het geheel behooren mee te nemen. Dertien van die lijken zijn nog op het kabelschip Minia. De correspondent van de Daily Tele graph te Halifax seint, dat vele lijken gruwelijk verminkt zijn, hetgeen het vermoeden schijnt te staven, dat de stoomketels van de Titanic sprongen, toen het ijskoude water binnendrong. De correspondent meldt verder, dat de Mackay Bennett een geweldigen ijsberg heeft gezien, dien zij voor den zelfden hield, waarop de Titanic schip breuk heeft geleden, aangezien de berg verscheiden scheuren en een geweldigen deuk vertoonde. Alle fotografen werden te Halifax geweerd, toen de Mackay Bennett binnenliep. Volgens den correspondent van de Prankf. Ztg. te Berlijn, hebben reeds alle staten met instemming geantwoord op het voorstel van de Duitsche Reg., om een internationale scheepvaartcon ferentie te houden. De staatssecretaris Delbrück heeft te Hamburg de veiligheidsinrichtingen op verschillende stoomers de Amerika, de Pennsylvania, de Rio Grande en de Kap Ortegal in oogenschouw genomen Tegen 17 Mei zijn de staatssecretaris en eenige deskundigen naar Wiesbaden ontboden, om den Keizer verslag te doen van veiligheidsinrichtingen aan boord van Duitsche passagiersschepen met name het nieuwe reusachtige stoom schip Imperator ENGELAND. Indien een rijk jongeling zijn geld aan de armen wil geven, moet hij dat in deze geordende maatschappij op ge paste wijze doen. Niet als het jonge mensch, dat Dinsdagmiddag te Londen in de City, voor het bureau van de Standard, handen vol goud- en zilver geld rondstrooide. In ongelooflijk korten tijd graaide een groote menigte onstui mig naar de goudstukken en zilverlin gen. Zoo na zaten de menschen den goeden man dra op het lijf, dat hij zich niet meer roeren en de hand niet eens in den gevulden zak steken kon. Met moeite baanden politieagenten een weg door de grage menigte en nam den milden gever in verzekerde bewa ring en mee naar een ander bureau. Op den weg daarheen trachtte hij nog telkens van zyn schatten af te komen, maar zijn geleiders beletten het hem. Nog lang moest de politie op den weg, dien hij gegaan was, ruim baan maken door de menschen die bleven zoeken of er hier en daar niet nog geldstukken lagen. FRANKRIJK. Bonnot is ontkomen aan het sombere lot om in grauwe morgenschemering de handen en voeten gebonden, het hoofd kaal geschoren en het hemd wyd open aan den hals, door Deibier en zijn rakkers op de noodlottige plank geworpen te worden. Hij is met twee revolvers in de hand, met een wilden vloek, in vollen opstand tegen de maatschappij, omgekomen. Zijn hoofd is niet door het mes der guillotine afgesneden en is niet, met den romp, in de lugubere mand worpen en ook niet in het verlaten sinister plekje gronds van Ivry, waar de resten der terdoodveroordeeldenheen gebracht worden, in den grond gestopt. Hij is Dinsdag om half een, met Dubois, in de grootste stilte, in het strikst geheim in de „tosse commune" van het kerk hof van Bagneux begraven. Zoozeer vreesde men het uitlekken van deze begrafenis en de manifestaties der me nigte, die er het gevolg van hadden kunnen zijn, dat de voerlieden van de twee lijkwagens, die om twaalf uur aan de Morgue voor kwamen, niet eens wisten, welke beruchte dooden ze naar Bagneux voerden. Het was voor hen den gewonen dienst aau de Morgue, en de menschen uit de buurt, ook gewénd aan het schouwspel der primitieve Met den trein van l u. 40 min. is H. M. de Koningin Moeder, vergezeld van hetzelfde gevolg als bij haar aan komst, t. w. jkvr. van de Poll, barones van Ittersum en jhr. mr. Schimmel- penninck, kamerheer-thesaurier, Woens dagmiddag van Het Loo naar Apeldoorn vertrokken. De Koningin Moeder werd tot den trein by het paleis-perron uitgeleide gedaan door H. M. de Koningin, Z. K. H. den Prins en hun gevolg, bestaande uit freule Six, hofdame, en jhr. von Mühlen, adjudant van H. M., benevens jhr. van Suchtelen van de Haare, 's Prinsen adjudant. De burgemeester van Apeldoorn, mr. Roosmale Nepveu was op het perron aanwezig. De Koningin-Moeder wisselde met hem een handdruk. Een talrijk publiek juichte de vorstelijke personen hartelijk toe. H. M. de Koningin Moeder is Woens- gavond van het Loo in de residentie teruggekeerd. Donderdag 9 dezer 's nam. zal H. M. de Koningin-Moeder uit Amsterdam naar Heidelberg vertrekken, vergezeld van baronesse van Ittersum, hofdame, en jhr. Van Tets, kamerheer. Uit Duitschland keert H. M. recht streeks naar het zomerverblijf Soestdijk terug. Een moord op Poeloe Laoet. Aangaande den moord op den heer J. Lonsdorfer wordt het volgende mede gedeeld De heer Lonsdorfer was hoofdadmini strateur van de Steenkolen-Mpij. Poeloe Laoet te Amsterdam op haar onder neming op Poeloe Laoet, het groote eiland bij de Zuidoostelijke punt van Borneo. Zondagmorgen nu is hij door een Maleischen postlooper uit de vrije kampong, die niet in vasten dienst der maatschappij was, met een kris zwaar gewond en kort daarop gestorven. De Maleier had tevoren een mandoer (in- landschen opzichter) van den spoorweg zwaar gewond en werd deswege voor den heer Lonsdorfer gebracht, die tevens hulpofficier van justitie was. Toen heeft de Maleier, die niet of niet goed gebonden schijnt geweest te zijn, met zijn kris, als die hem al niet ontnomen was, of met een andere kris, die hij kon grijpen, al spoedig den moord ge pleegd. De moordenaar werd gepakt AXELSCHE fff COURANT. OINA

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1