Binnenland. Landbouw. LJeiuengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Carnegie heeft den burgemeester van New-York 5000 dollar voor het Titanic- fonds gezonden, en daarbij deze vraag „Wat deed de Titanic tusschen het ijs, terwijl zij den heelen Atlantischen Oceaan open en vrij had Dat is de kern van de zaak." De burgemeester antwoordde Zooals gewoonlijk, slaat u den spijker op den kop. Zij hadden daar niets te maken tusschen de ijsbergen en eenmaal daar zijnde, hadden zij moeten stoppen." Wonderlijke overeenstemming. Hoe de fantasie geschiedkundige gebeurte nissen kan voorspellen, wordt op merk waardige wijze aangetoond bij het on geluk van de Titanic. In talrijke bijzonderheden is dit on geluk beschreven in een klein verhaal van Morgan Robertson, waarvan de titel luidtFutility, en dat in de Vereenigde Staten ongeveer veertig jaar geleden werd uitgegeven. In deze novelle wordt een reuzen- stoomschip, Titan genaamd, geschetst als het allergrootste schip, dat in de vaart is, als het grootste meesterwerk der menschheid. Aan diens bouw en uitrusting heeft de wetenschap en de kunst der geheele beschaafde wereld medegewerkt. De kolos, meende men, kon niet zinken, kon niet worden vernield, 2000 passagiers kon het schip bergen en het ving zijne eerste reis aan over den Atlantischen Oceaan in de maand April. De Titan voer met volle snelheid, toen het plotseling aan den boeg door een reusachtigen ijsberg werd getroffen. Aan beide zijden van het schip zag men plotseling uitgestrekte ijsvelden. De ijsberg boorde een reus achtig gat in den romp van de Titan en het schip verging met man en muis Kamerverkiezing Hoorn. De uitslag van de gisteren gehouden stemming was als volgtUitgebracht 6520 geldige stemnen, waarvan ver kregen de heeren mr. D. Fock (v.l.) 12, Hoejenbos (s.d.a.p.) 1198, W. de Jong (v. 1.) 2756. Fr. Netscher (v.d.) 38. D. Theunissen (agr.) 372 en H. Vegtel (a.r.) 2224 st., zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren De Jong en Vegtel. AXEL, 23 April 1912 Op de vergadering van de Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderensche Concours- Hippique Vereeniging, gehouden Zater dag 11. ten huize van den heer M. Koole te Axel, werd besloten de vereeniging samen te smelten met de Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers van het zware trekpaard. Deze samensmelting was op voor gaande vergaderingen reeds voorbereid en heeft nu haar beslag gekregen. Aan de leden zal eene circulaire ver zonden worden, hen inlichtende omtrent de voorwaarden waarop ze lid kunnen blijven van de Vereeniging van Zeeuw sche Fokkers. Deze voorwaarden zijn vastgelegd in de statuten, en komen in het kort hierop neerDe contri butie blijft 1.50 per jaar. De voor deden zijn dezemedezeggingsschap over concourszaken en met eene dame vrij entree op het terrein, gedurende een dag van het Concours-Hippique. Alle eigendommen zijn aan de nieuwe vereeniging overgegaan, ook het goed slot der rekening over 1911, dat bleek te zijn 7,41. Wij ontvingen de jaarverslagen der vereeniging Ambachtsschool en der Avond-vakteekenschool, beide voor Hulst en omstreken over 1911. Aan den cursus der Ambachtsschool werd deelgenomen door 58 leerlingen, waarvan 12 uit Axel. Het aantal leer lingen bedroeg op 31 December 1910, 53, waarvan 13 het einddiploma be haalden. Hierbij waren 4 leerlingen uit Axel, nl. de timmerlieden M. de Kraker en R. de Kraker, de smid- en bankwerker J. C. Jonkmau en de schil der A. Th. 't Gilde. Op het einde van den cursus der Avond-vakteekenschool in Maart 1911 waren aanwezig 74 leerlingen. Van de vierde klasse behaalden 18 het di ploma, waaronder A. Th. 't Gilde, M de Kraker en R. de Kraker uit Axel. De nieuwe cursus in October ving aan met 84 leerlingen, waaronder 12 uitAxel. Van de gemeente Axel ontving de Ambachtsschool 100 subsidie, afhan kelijk van het aantal leerlingen uit deze gemeente. In plaats van den heer Burgers werd tot directeur benoemd de heer W. C. J. van Beusekom en de heer Spieren burg die naar Maastricht vertrok, werd als smid-leeraer vervangen door den heer Hub. S. Jansen. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrechter te Rotterdam de heer Mr. G. W. F. Wentholt, kantonrechter te Ter Neuzen. Verleden week is in de Wester- Schelde een tweede vijfdraadstelegraaf- en telefoonkabel gelegd, loopende van Waarde tot Walsoorden, ter hoogte van de Magere Mary. Van Kloosterzande wordt over Hengst dijk rechtstreeks naar Ter Neuzen een nieuwe lijn aangelegd. Het niet zelden voorkomen van sto ringen op de eerste lijn, heeft tot dezen practischen maatregel doen overgaan M. Crt. Voorjaarsgroente. Menig huismoeder zal in het aan staande voorjaar met groot verlangen uitzien naar de groenten, die in dat tijdperk gewoonlijk op den disch prijken. De droogte in 1911 is de oorzaak ge weest, dat er schaarschte was van wintergroenten en dat de prijzen zoo hoog opliepen, dat er voor menig gezin geen sprake van was om deze, wij zouden haast zeggen onontbeerlijke, levensbehoeften aan te schaften. Onze groentenkweekers zullen ook wel zoo wijs zyn, om met deze omstandigheid te rekenen en al hunne krachten in te spannen, om zoo spoedig mogelijk de markt van voorjaarsgroenten te voor zien. In hoofdzaak is het bij deze groenten om de bladeren te doen en dit wijst er reeds op, wat er gedaan kan worden, om een weelderigen groei der voorjaarsgroenten te bevorderen. Alle gewassen toch, die een rijken bladgroei bezitten, zijn zeer dankbaar voor eene stikstofbemesting en inzonder heid voor eene bemesting met Chilisal- peter. Het Chilisalpeter is eene snel werkende meststof en daarom bij uit nemendheid geschikt, om de groenten spoedig klaar te maken voor de markt. Dit is vooral van groote waarde voor vroege groenten, waarvan de marktprijs grootendeels afhangt van een vroeg aan de markt zijn. Zoo vermeldt het Verslag van de Rijksproefvelden over 1904/06 een uitstekend geslaagde proef met Chilisalpeter op spinazie. De spi nazie, bemest met Chilisalpeter, kwam aanmerkelijk vroeger aan de markt dan de onbemeste en bracht dientengevolge veel meer op. Volgens dhr. Stienstra, Leeraar aan de Van Swieten Tuinbouw school te Frederiksoord, is dan ook niets beter dan eene overbemesting met Chili salpeter. Ditzelfde geldt voor alle blad groenten, alsmede voor de Rhabarber, waarvan de stelen gebruikt worden. Vóór het zaaien kan men voor de voor jaarsgroenten 2 K.G. Chili per Are geven terwijl men later nog een paar keer dezelfde hoeveelheid als overbemesting kan geven. Bij de voorjaarsgroeuten, die reeds vroeger gezaaid of geplant zijn, zooals weeuwen, rhabarber en (veldsla) kan men het Chilisalpeter om de planten strooien. Staat de veldsla niet op rijen, maar verspreid, dan zal dit moeilijk gaan en kan men gemak kelijker het Chili er over strooien. Met dit strooien moet men voorzichtig zijn. daar de bladeren de aanraking met het Chili niet kunnen verdragen. Misschien is het wenschelijker, om het Chili op te lossen, 20 Gram en 10 L. water, en met deze oplossing de planten te be gieten en daarna met zuiver water at te spoelen. Maandagochtend omstreeks half acht zag te Goes een overwonende rook op stijgen uit het dakraam van het pand aan de Lange Kerkstraat, waarin mej. Reijgers een schoenhandel heeft. De bewoonster werd dra gewaarschuwd en nu bleek, dat boven een stroomatras in brand was geraakt. Men trachtte met emmers water het vuur te blusschen en meende dan ook hierin geslaagd te zyn tot dat een half uur later de vlammen uit het dak sloegende klok alarmeerde dra de brandweer, die met de motorspuit spoe dig aanwezig was en overvloedig water op de vlammen spoot. Na een half uur was de brand gedoofd het dak is voor 't grootste gedeelte af- en de bovenwoning uitgebrand. In het beneden- en winkelhuis bepaalt zich de schade tot waterschade. Het huis en den inboedel waren ver zekerd. M. Crt. Treurig. In Den Bosch heeft een 66-jarige arme man zich dooi verdrinking van het leven beroofd. De stumperd had bij verschillende personen aange klopt om hulp of onderdak, maar ner gens hulp gevonden. Toen pleegde hij in wanhoop zelfmoord. Of een Staatspensioentje voor zulke armen ook noodig is Te Rotterdam is naar het Zieken huis gebracht en daar ter verpleging opgenomen een 3jarig knaapje dat een blik met warm waschwater van een tafel had getrokken, tengevolge waarvan hij ernstige, uitgebreide brandwonden aan buik en onderlijf had opgeloopen. De moord te Beek. H. Hartjes, te Beek, is, nu zijn onschuld is gebleken in zake den moord op zijn 7-jarig doch tertje, weder in de ouderlijke macht hersteld en zijn kinderen zijn hem teruggegeven. De verdachte Herman Bosch, bevindt zich nog steeds in voorarrest en zal Dinsdag 30 April voor de Arnhemsche rechtbank terecht staan. Te Zesgehuchten (N.Br.) is de boerderij van de erven Van Grootel afgebrand. De geheele inboedel en de inhoud van schuren en bijgebouwen gingen in de vlammen op. Slechts een gedeelte van het vee kon worden gered. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. Drie kinderen verbrand. Gisternamiddag half vier is te Gaste ren, een gehucht ongeveer 8 K.M. ten N.-O. van Assen gelegen, door onbe kende oorzaak de herberg van Van Rijn, die juist 's morgens zijn woning verlaten had om zijn landweerplichten te Assen na te komen, afgebrand. De stevige N.-Oosten wind deed de vlam men ook overslaan op twee naburige arbeiderswoningen van H. Pophen en bewoond door de gezinnen van Albert Kroese en Hendrik Smit. In minder dan geen tijd waren deze woningen eveneens één vlammenzee, zoodat er aan redden van have en goed niet te denken viel. Na de eerste algemeene verwarring bleek het, dat men een tweetal jeugdige kindertjes miste, één van Kroese en één van Smit en weldra kwam men ook tot de treurige slotsom, dat dit tweetal verbrand was. De lijkjes werden niet gevonden. Totaal alles van de drie woningen is verbrand. Een paard, twee koeien en een tweetal varkens, toebehoorend aan Van Rijn, kwamen nog in de vlammen om. N. R. Crt. Te Baarn zou de timmerman Dop, ter gelegenheid van 's Prinsen verjaar dag, de vlag uitsteken op de Gerefor meerde kerk. De vlag verscheen echter niet, en toen men ging kijken, werd de ruim 60-jarige man, waarschijnlijk door een beroerte getroffen, dood in den toren gevonden. Tengevolge van het met onbe schermde oogen kijken naar de zons verduistering heeft een twaalfjarige jongen te Chaam een engemak aan zijt oogen gekregen, zoodat hij nog slecht op korten afstand kan zien, terwijl hel lezen hem geheel onmogelijk geworden is. Dblv. A?. Br.) In de Weteringstraat te Utrecht wist een 5 jarig kind een fleschje met vergif te bemachtigen de kleine dronf er een hoeveelheid van op. Toen men het geval bemerkte, is men met het kind naar de politie gehold, die het ten spoedigste naar de klinieken bracht. Door den pastoor te Beek is een collecte geopend ten behoeve van den vader van het vermoorde meisje om hem tegemoet te komen in de schade, die hij heeft geleden, doordat hij een maand in preventieve hechtenis heeft doorgebracht. Terwijl men in een zaaltje van het café de „Vereeniging". gelegen aan de Slotboomstraat te Rotterdam bezig was een bioscoop te vertoonen, geraak te daarbij een der films in brand, waar door het geheele vertrek waarin die voorstelling gegeven werd, geheel uit brandde. Toen een halfbeschonken Zweed- sche matroos, die te laat kwam om op tijd aan boord van het in de Maashaven tc Rotterdam liggend stoomschip „Sir Ernst Cassel" zijn wacht te betrekken, hierover onderhouden werd door den derden stuurman, van dat stoomschip, trok de matroos zijn mes, ging zijn chef te lijf en bracht hem twee steken in de borst toe. Ernstig gewond is de stuurman naar het ziekenhuis gebracht. De dader is aan boord gevangen gezet. Uit de Scheepmakershaven te Rotterdam is opgehaald het lijkje van een 4jarig jongetje, dat ongemerkt aan de Reederijkade, waar zijn ouders wonen, te water geraakt en verdronken was. Op de hofstede „Schoonhorst" te Barneveld, heefteen boschbrand gewoed, die vermoedelijk door schooljongens is aangestoken. Zoo snel grepen de vlam men in de lange heide en het hout om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel. Donderdagavond is bij Eernewoude (Fr.) een visscherbootje door een stoom boot aangevaren, tengevolge waarvan de 70-jarige visscher De Jong te water geraakt is en verdronken. Sedert enkele weken wordt te Haarlem, naar het „H. Dgbl." meedeelt, de heer B., fabrikant van Haarl. olie, vermist. Zyn familie heeft sindsdien niets meer van hem gehoord. De Paus. Uit Rome wordt aan de Vossische Zeitung geschreven, dat de krachten van Paus Pi us X gaandeweg achteruit gaan. De teekenen van lichamelijk verval vermeerderen zoo sterk, dat men vreest, dat de Paus den zomer niet meer overleven zal. De Paus zelf verzet zich met groote wilskracht tegen de ziekte en is niet geneigd zich te ontzien. Hij lijdt aan jicht en aan een groote zenuwzwakte, die zich uit in hevige prikkelbaarheid en in een slecht functioneeren van het geheugen, in flauwten en van tijd tot tijd in het weigeren van het hart. 2V. R. Crt. Cenlr Van 1 Maart tot en met 15 April Overslag. Huwelijks-aangiften. 10 April. Gustaaf Winne, 32 j., jm. en Marie Louise de Block, 23 j., jd.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2