Rechtszaken. Gemeenteraad van Axel. Voor hagelschade moest worden uitgekeerd f3174,38 tegen f9840,24 in het voorafgaande jaar, zoodat het jaar 1911 voor de maatschappij niet ongunstig kan genoemd worden. De schade werd geleden in de gemeenten Clinge, Graauw en Hontenisse en strekte zich uit over ongeveer 14 gemeten koolzaad, 40 gemeten vlas, 33 gemeten haver, 24 gemeten erwten, 71/» gemet boonen en 71/, gemet bieten, te zamen 161 gemeten. Bij de schade waren betrokken 25 deelge- nooten en bij de schatting varieerde de schade van 10 tot 50 pet. Weder traden 7 nieuwe deelgenooten tot de maatschappij toe. De vereeniging telt thans 476 deelgenooten, die 18867 gemeten (8407 H.A.) hebben ver zekerd. Van deze 18867 gemeten zijn er 13486 ver zekerd door 354 deelgenooten, mede deelge- rechtigd in het afzonderlijk beheerd kapitaal (art. 22b rgt.) bestaande uit f24000,3 °/0 obligatiën Amsterdam 1895 in bewaring bij de Nederlandsche Bank, benevens f 1881,685, inge legd bij de Rijkspostspaarbank, zoodat het aandeel dier deelgenooten in dat geheel afzon derlijk beheerd kapitaal op 31 December be droeg f 1,64 per gemet. Gezamenlijk bezitten alle deelgenooten (art. 25 rgt.) f18000,4 obligatiën Rotterdam 1900, 1901, 1907 en 1908 in bewaring bij de Nederlandsche Bank, zoomede f912,34 ingelegd bij de Rijkspostspaarbank, zoodat het aandeel in dat gemeenschappelijk bezit op 31 December bedroeg f 1,01 per gemet. In de algemeene vergadering gehouden te Ter Neuzen op 29 Maart 191werden de heeren C. van Esbroek te Hengstdijk en J. F. Buys- rogge te Clinge, aan de beurt van aftreding, als bestuursleden herkozen. De benoemden lieten zich hunne verkiezing welgevallen. Deze vereeniging, die uitsluitend onderling werkt, begonnen zonder kapitaal heeft aan hare leden-verzekerden reeds ruim 56 duizend gulden aan schadevergoeding uitgekeerd van 1891 tot en met 1910 f52967,97 in 1911 3174,38 Totaal f; 6142,35 en bezit thans nog f41000, De maatschappij verzekert alle gewassen in de provincie Zeeland, het zoogenaamde IVe district uitgezonderd, tegen zeer matige premiën. Zij bedragen voor a. Ajuin, boekweit, karwij, koolzaad, maïs en vlas 0, 5 #/0 b. Kanariezaad, granen en peulvruchten 0,35% c. Aardappelen en wortelgewassen 0,21) °/o per flOO,— der aangegeven waarde. De bepaling in art. 21 van het reglement dat de geleden hagelschade wordt opgenomen door twee schatters van wege de vereeniging en een door den deelgenoot, die schade geleden heeft te benoemen derden sehatter, was zeker van grooten invloed, dat de geleden hagel schade steeds naar volkomen genoegen der verhagelden is geregeld geworden. Het Bestuur, K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY, Voorz. FRANCOIS VAN WAESBERGHE,Sec.-Penn AXEL, 19 April 1912 By gelegenheid van den 36en ver jaardag van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden wapperde alhier van het stadhuis en eenige particuliere gebouwen de driekleur. Hedenavond geven de zangvereeniging Orelio en het muziekgezelschap Concordia op de mu ziektent concert. Hosannah had het voornemen dezen avond gezamenlijk en bij afwisseling met Concordia op de tribune zich te doen hooren. Doordat eenige muzi kanten wegens ernstige ziekte van huisgenooten verhinderd zijn, moest ook uit piëteit voor die leden van dat voornemen afgezien worden. Het weer heeft de waarneming van de gedeeltelijke verduistering hier te lande op buitengewone wijzebegunstigd. Niet enkel de tallooze belangstellende leeken, die overal in ons land het ver schijnsel hebben gadegeslagen, hebben daarvan geprofiteerd, maar ook in het eclipskamp bij Maastricht, waar tal van Nederlandsche en enkele Belgische ge leerden bijeen waren om met de voor treffelijke hulpmiddelen der moderne astronomie de eclips te observeeren, heeft men het uitstekend getroffen. Woensdagnamiddag kwam over onze gemeente een luchtballon gedreven, waarvan de inzittenden blijkbaar een geschikt landingspunt zochten. De bal lon toch zweefde zeer laag en nu en dan werd ballast uitgeworpen om nog wat verder te komen. Nadat de mand reeds met de takken van enkele boomen had kennis gemaakt, gelukte het om op een stuk land achter Schapenbout ongedeerd den grond te bereiken. On- noodig te zeggen, dat dadelijk een massa volk op de landingsplaats tegenwoordig was, waarvan eenigen de luchtreizigers hulp verleenden. De ballon werd in gepakt, op een kar geladen en naar het station alhier gebracht, vanwaar met den eerstvolgenden trein de thuis reis werd aanvaard. De reizigers waren twee professoren der universiteit en twee ingenieurs uit Aken, nl. de heeren prof. Rötscher, geheimraad prof. Haussmann, fabrikant M. Mehler en directeur Zimmermanns, allen uit Aken. Zij waren te 11.35 m. aldaar opgestegen en de landing had plaats om 2.45 m., dus had de ballon iets meer dan 3 uur noodig gehad om den afstand van ongeveer 30 uur gaans af te leggen. De reis was gegaan over Maastricht en Hoboken bij Antwerpen en ondernomen vanwege de aeroclub te Aken met het doel wetenschappelijke proeven te nemen met instrumenten van de aldaar gevestigde universiteit. De grootste hoogte die bereikt werd, was 2600 meter. Voor hun vertrek namen de heeren nog een kiekje van een boerenmeisje in Axelsch costuum. Woensdagavond gat de zangver eeniging „Orelio" alhier weder eene uitvoering. De verschillende nummers van het programma vielen wel in den smaak van het niet talrijk opgekomen publiek. Opmerkelijk was bij deze uit voering weder het groot aantal solo's en de eigenaardige opvatting van ver schillende tempo's. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 21 April 1912. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Kerk B Ds. Chr. Bruins. Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Door A. C. S. C., 26 jaren, werkman, wonende te Hontenisse, is hooger beroep aangeteekeud tegen het vonnis der Arroudissements Rechtbank te Middel burg van den 16 April jl. waarbij hij wegens mishandeling is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Zitting van 16 April 1912. Behalve dhr. Dregtnans zijn alle leden tegenwoordig. Voorz. dhr. Lamaitre, waarnd. burgemeester, secretaris dhr. J. A. van Vessein. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. I. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Brief van den Commissaris der Koningin dat H. M. de Koningin bij besluit van 30 Maart 1912 tot burge meester der gemeente Terneuzeu heeft benoemd dhr. J. Huizinga, burgemeester van Axel. Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. RamiDg van ontvangsten en uit gaven der gezondheidscommissie voor het kalenderjaar 1913, waaruit blijkt dat Axel moet bijdragen f 201.08. Aangenomen voor kennisgeving. c. Dankbetuiging van den gemeente ontvanger voor Hp verleende gratificatie Aangenomen voor kennisgeving. d. Idem van. Francis de Coster te Sluiskil voor zijne benoeming tot arbiter in zake de exploitatie der gasfabriek te Axel. Idem voor kennisgeving. e. Schrijven van Jacob van Hoeve te Axel van den volgenden inhoud Aan den Raad der gemeente Axel. Edelachtb. Heeren Naar aanleiding van de ontvangen kennisgeving, wat betreft het besluit, genomen in Uwe vergadering op 2 April jl. dat aan de ondergeteekende, beheerder der bewaarschool, een jaarlijksche sub sidie wordt verleend van 2/3 van het tekort op de exploitatie der school, onder de daarbij gevoegde voorwaarden. Alhoewel hij gaarne had gezien, dat het toelaten aan verminderde prijs, of wel kosteloos, door Uwe Raad aan de goedkeuring onderworpen was, hetgeen voorzeker een krachtige medewerking zou zijn tot. een geschikte toekenning van vermindering van het schoolgeld. Toch betuigd hij langs dezen zijn wel geineenden dank aan de commissie die zich in de overtuiging heeft weten te brengen, dat het hem niet te doen is geweest voor eigen belang te werken, maar dat de inrichting daargesteld is, tot het nuttige doel, voor de ontwikkeling der kinderen, te bevorderen, en verder voor hunne gedane werkzaamheden, en daarbij een zeer uitgebreid raport heeft weten in te dienen, en een doeltreffend voorstel aan de Raad heeft gedaan. Verder mijn welgemeenden dank aan Uwe Raad voor de algemeene mede werking, en het verleenen van een jaar lijksche subsidie als boven vermeld. Dat hij de subsidie met daaraan verbonden voorwaarden met dank aanvaard. Hij hoopt dat Uwe Raad door Uw besluit de voldoening zal mogen ondervinden, dat door velen uit onze gemeente de waardeering van deze tegemoetkoming zal in acht genomen worden. Met alle Hoogachting, J. A. VAN HOEVE. Axel, 15 April 1912. Wordt voor kennisgeving aangenomen. f. Idem van dhr. M. Wolfert, raadslid, van den volgenden inhoud Aan den Raad der gemeente Axel. Mijnheer de Voorzitter! Daar ik in de vorige vergadering niet geweest ben en uit het verslag heb na gegaan de bespreking over de toelage voor de bewaarschool, zoo heb ik opge merkt dat in die vergadering de zaak zóó besproken is, dat een ieder daaruit moet afleiden dat de Heer J. A. van Hoeve zelf een toelage of subsidie ge vraagd heeft. Daar ik als lid van de commissie, uit de bespreking met den Heer van Hoeve de overtuigiog heb opgedaan, dat er geen enkele reden bestaat, als zou den Heer van Hoeve dit plan hebben uitgedacht, om voor zich zelf het tekort op de in komsten der bewaarschool gedekt te krijgen. Zoo stel ik prijs op de handel wijze van den Heer van Hoeve, die hier in alles het nut voor de kinderen op 't oog heeft. Uit het niet bezoeken derschool, dooi de kinderen, wier ouders volgens het door hun gedaan verzoek, de toezegging deden, eeu of twee kinderen te zullen sturen, wanneer dit voor de prijs van 10 cent per week kau geschieden. Zoo blijkt dat zonder iets te doen de kinderen niet van de goede inrichting zouden kunnen genieten. Dat de Heer van Hoeve die raadgeving aan die personen heeft voorgesteld, is wel een bewijs dat de Heer van Hoeve, veel voor de belanghebbende gevoelt om hunne kinders zoo doende naar de be waarschool te kunnen zenden. Ook buiten de commissie vergadeiing heb ik met den heer van Hoeve nog gesproken, en het bleek mij uit alles, dat hij niet uit eigen belang heeft ge- werkt, en daarom in dezen de Raad niet in de richting had moeten bespreken als zou de Heer van Hoeve om subside ge vraagd hebben, maar wel de 34 pt" «6" mi. De Heer van Hoeve heeft en voorstel gedaan, dat diende een h i raad aan te geven in welke geest er kou ge werkt worden. Daar het voorstel van den Heer van Hoeve de commissie niet wenschelijk voorkwam om aan te nemen, daarom heeft zij besloten een voorstel te doen om flOO aan de Bewaarschool toe te staan voor één jaar en dat dit bedrag ten bate komt aan ouders, voor wie het bedrag nog te bezwarend is. En om dan te zien of er meer kinderen naar de bewaarschool zullen gestuurd worden. En onder goedkeuring van B. W. welke ouders daarvoor in aanmerking zou kunneu komen. Dat nu evenwel de Raad heeft besloten 2/s 7an het tekort als subsidie aan den Heer van Hoeve toe te kennen, onder bepaalde voorwaar den, is voor inij niets bezwarends. Maar daar volgens het besluit, de regeling der verminderde prijs geheel aan den Heer van Hoeve overgelaten wordt, ben ik voor mij niet eens. Ik zou liever zien dat dhr. van Hoeve zich aan de goedkeuring van den Raad of daaruit een commissie mocht onder werpen. En geef daarom de heeren in overweging wat zij hiervan denkt, alvo rens een voorstel te doen tot het benoemen van een commissie. M. WOLFERT. De Voorz. zegt dat van Hoeve content is met de toekenning van de subsidie, en stelt daarom voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Dhr. OggelJa, als de voorsteller daarin berust, maar die kan misschien wel een andere regeling willen. Het verwondert spr. dat hij beide adressen niet bij de ingekomen stukken heeft aangetroffen. De Secretaris zegt dat het eene gister middag en het andere pas hedenmiddag is ingekomen. Dhr. Wolfert trekt zijn adres in, nu hij overtuigd is dat van Hoeve met de regeling tevreden is. II. Aanbieding beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1911. De Voorz. vraagt of iemand er op gesteld is om het bij de leden rond te zenden. Dhr. Dieleman vraagt of er niets van de haven te Axelsche Sassing in wordt vermeld, omdat het daar somtijds nog al eens belangrijk druk kan zijn. Dhrn. Kruijsse en Oggel meenen dat het meer eeu losplaats is en er eigenlijk van een haven niet kan gesproken worden. Het is maar een kanaal. Dhr. de Feijter: Het is toch een eindpunt. Dhr. Smies stelt voor om het verslag ter inzage voor de leden te leggen, waar toe z. h. s. Wordt besloten. III. Aanbieding rekening Alg. Burgerl. Armbestuur over 1911. Wordt tot onderzoek in handen gesteld van eene commissie bestaande uitdehh. Smies, Dieleman en Van Driel. IV. Primitief Kohier hoofd, omslag. Wordt besloten te behandelen in ge heime zitting. Omvraag. Dhr. Oggel zegt dat hij Corn. Wieland uit de Nieuwstraat bij zich heeft gehad, die klaagde over de zinkput nabij zijn woning, dat die niet in orde was, die was niet doelmatig, te klein gemetseld of de schepper is te groot. De Voorz. zegt dat die put vroeger groot genoeg is geweest, maar het bestuur van de bizondere school is daar wel een beetje de schuld van, die hebben daar aan dat plein iets laten vermaken en dan is de put kleiner geworden, en later hebben ze dat niet meer veranderd, of schoon ze het beloofd hadden. Dhr. Oggel vraagt of hen op die ver plichting al eens is gewezen, er bestaat misschien wel schrift van, en kunnen ze gedwongen worden, de put weer te maken zooals die geweest is Dp Voorz. zegt dat er hun reeds meer malen op is gewezen, maar tot nog toe is het in den steek gebleven. Hij belooft er werk van te zullen maken. Niemand meer het woord verlangende,^ sluit de Voorz. de vergadering.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2