Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. Prins Hendrik naar Londen. De reis van Prins Hendrik naar Londen waarvan het hooiddoel is een bezoek aan de Nederlandsche af deeling van de tentoonstelling betreflende s' eden- en plattelandswoningen is als volgt geregeld De Prins zal Woensdag 24 April met een der nachtbooten van de Maatschap pij .Zeeland" naar Londen vertrekken en aldaar, vergezeld van zijn adjudant majoor jhr. Van Suchtelen van de Haare, een paar dagen vertoeven. Z. K. H. zal logeeren in het „Clarid ge's Hotel", in de Prownstreet, Donder dag 25 April 's namiddags de tentoon stelling bezoeken en met de nachtboot van Zaterdag 27 April naar Nederland terugkeeren, teneinde Zondag 28 April 's morgens weer op ,Het Loo" aan te komen. De Nederlandsche atdeeling voorstel lende een Hollandsch dorp met de „Ju- lianahoeve", dat als de .clou" der ten toonstelling beschouwd wordt, is onder leiding van de Kon. Ned. Landbouw vereeniging, waarvan de Prins voorzit ter is, in orde gemaakt. AXEL, 16 April 1912 De aanvoer op de jl. Zaterdag alhier gehouden veemarkt was niet groot Er stonden slechts 7 stuks hoornvee aan de lijn, wat ook wel gebeurt op Zaterdagen, waarop geen veemarkt is uitgeschreven. Vrijdagavond had ten overstaan van den heer C. van den Broeke, bouw kundige alhier, de aanbesteding plaats van het bouwen van een vlasschuur en meer bijkomende werken te Axel Sassing, met bijlevering der bouwstoffen De uitslag hiervan was, dat inschre ven voor het metselwerk H. P. Lensen te Zaamslag voor 2523, Jacob Houg te Axel voor 2320, J. Houg en L. de Visser te Zaamslag voor 2290 en P Caes te Sas van Gent voor 2091 voor het timmerwerkKr. Dieleman te Zaamslag voor f 1625, J. C. Kaijser te Zaamslag voor 1619 en A. P Butler te Axel voor 1510,85. In massa schreef in de heer A. van 't Boff te Axel voor 3835. Aan de laagste inschrijvers, zijnde Caes en Butler, is het werk gegund. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 16 April 1912. E. d. V., 49 j., polderwerker te Sint Jansteen, is wegens mishandeling ver oordeeld tot 15 of 15 dagen hecht A. O., 27 j., arbeider te St. Jansteen is wegens als voren veroordeeld tot 3 maanden gevang. A. C. S. C., 26 j kleermaker te Honte nisse, is wegens als voren veroordeelt: tot 3 maanden gevang. De «leermuit. Tot de dieren, welke in onze gewesten een winterslaap houden, behoort o. a de vleermuis. Wanneer met de warme dagen de insecten weer verschijnen beginnen de vleermuizen weder hare werkzaamheid. Spookachtig fladderen zy in het donker van den avond door de lucht. Het onsierlijke van haar lichaam, gevoegd bij het spookachtig heen en weer fladderen zijn waarschijn lyk de oorzaken van de afschuw, die de meesten voor het dier gevoelen Deze afschuw dagteekent reeds van oude tijden en het moet dan ook dadelijk toegestemd worden, dat het geen aan minnig dier is. Doch dit vergoelijkt in geen enke geval de mishandelingen, welke som ruigen zich jegens het dier veroorloven Wij hebben het in onze jeugd zelf bij gewoond, dat een man van leeftijd een vleermuis op een plankje spijkerde en zoo ellendig liet sterven. En dan leven wij in een tijdperk van beschaving 3et is eenvoudig weg schande, om een onschuldig dier zoo te martelen. En bovendien is het een groote dwaasheid, want de vleermuis is een zeer nuttig dier. Dat de vleermuis zou snoepen van het spek, dat in den schoorsteen hangt, is een praatje van Moeder de Gans. De vleermuis voedt zich met avond- en nachtvlinders, waarvan milli- oenen harige rupsen de nakomelingen zijn. Deze vlinders hebben van de vogels weinig te duchten en de vleer muis is vrijwel het eenige dier, dat de schadelijke avond- en nachtvlinders krachtdadig bestrijdt. Daarbij is de vleermuis een geducht vijand van de meikevers. Mogen wij nu zoo vrij wezen, om uwe bescherming in te roe pen voor dit zoo verachte, doch nuttig dier? Voor kruipen of loopen zijn de vleermuizen niet geschapende lucht is haar element, in het fladderen zijn zij meesters. De reuk en het gehoor van de vleermuizen is buitengewoon scherp. Gevoel bezitten de vleermuizen in hooge mate. Van oudsher heeft men met verwondering waargenomen, dat zij zelfs in de snelste vlucht en in de dichtste duisternis nooit tegen hinder nissen aanvliegen, maar door middel van korte zwaaien en wendingen door nauwe openingen weten te sluipen. Zij weten zelfs de touwtjes te vermijden die men in het vertrek, waarin zij vliegen, met opzet in alle richtingen heeft uitgespannen. De familie der vleermuizen is zeer rijk in soorten, en, met uitzondering van de koudste land streken over de geheele aarde verspreid, maar vooral is zij talrijk in de warme klimaten. Donderdag werden uit den qua rantainestal van Wateryliet (België) 2 koeien teruggezonden op vermoeden van lijdende te zijn aan tuberculose. By onderzoek door den plaatsver- vangenden districts veearts te IJzendijke bleek nog, dat een der dieren ook aan getast was door mond- en klauwzeer. Beide dieren zijn onder toezicht over gebracht naar de quarantaine van IJzendijke. Nu vervalt ook weer het afgeven van gezondheidsbewijzen uit IJzendijke, zoo dat de uitvoer vandaar naar België verboden is. Crt. De Groninger rijwielenfabriek komt telkenjare met een nieuwe reclame. Nu weer werd ons toegezonden een reclameplaat van een fietsenden pad vinder. Onnoodig te zeggen dat deze padvinder een Fongersfiets -berijdt. Het is een goede, opvallende plaat, die haar werk, voor zoover noodig, wel zal doen. Zonsverduistering Blindheid. De -Gezondheidscommissie verzoekt de aandacht te vestigen op het groote gevaar, bij de aanstaande zonsverduis tering met onbeschermde oogen naar de zon te zien. Herhaaldelijk is daardoor sterke ongeneeslijke vermin dering van gezichtsscherpte, zelfs blind heid ontstaan. Men zij dus gewaar schuwd en zie alleen met beschutte oogen, d. w. z. door een glas, dat zoo weinig mogelijk licht doorlaat. Een gegeven paard, enz. Dezer dagen werd, zoo lezen we in de Res. bode, een predikant in een Zuid Hol- landsche gemeente door een zijner ge meenteleden een pot- met boter ver eerd. De dominee proefde de boter en vond ze niet lekker. Hij verzocht een boertje die boter op de markt voor hem te verkoopen. De boer neemt met dominee's pot boter, gemerkt met „natuurboter" plaats in de rij. De boter wordt aan een keuring onder worpen en bevonden te zijn kunstboter. Proces-verbaal wordt opgemaakt en' de boer zegt in dienst te zijn van den dominee. De rechter zal nu uit te maken hebben, wie hier strafbaar is, de „edele gever" of de dominee. Schandelijk. - - Een boerenknecht vond bij de nieuwe R.K. begraafplaats aan den Eikbosscherweg te Hilversum een lijkkistje staan. Hij waarschuwde de politie. Bij opening bleek het kistje een kinderlijkje te bevatten, gewikkeld in een lijkkleedje en een kroontje op het hoofd. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de vader, wonende in de Reestraat, na behoorlijk alle formalitei ten te hebben vervuld, op weg was geweest 't kindje te begraven. Hij had daartoe 1.50 meegenomen, noodig voor de begrafenisrechten. Onderweg had hij echter een vriend ontmoet en vond hij toen blijkbaar beter dien daalder aan drank te besteden. Het kistje hadden ze daarom maar op straat ge deponeerd. Tegen den man is proces verbaal opgemaakt. Mooie gift. Naar aan de N. R. Ct wordt gemeld, zal een zeer gezien echtpaar te Olst, ter gelegenheid van zijn gouden huwelijksfeest, de gemeente een ziekenhuis ten geschenkeaanbieden, dat volledig naar de nieuwste eischen zal worden ingericht. Een woesteling. Dinsdag waren eenige jongens aan het eierzoeken in den omtrek van Scharsterburg bij Jou- re. Een daar wonende landbouwer de B., was hierover zoo vertoornd, dat hij 'n geweer haalde en daarmee een schot in de richting van de jongens loste. Een der knapen de 13-iarige A. v. d. Meer, werd getroffen in het dijbeen, dat geheel doorboord werd. De broek van een der andere jongens was ge schroeid. Het mes. Zekere J. K., te Giet hoorn, is in hechtenis genomen, verdacht Paaschmaandagavond een meisje aldaar zeer gevaarlijk met een mes te hebben verwond. Hij heeft een volledige be kentenis afgelegd. -- Woningnood. In Eindhoven en aangrenzende gemeenten is zulk een woningnood, dat de donkere oude toren te Woensel door een huisgezin betrok ken is, terwijl een metselaarsgezin aldaar van de gemeente een plekje grond tot opslag van eene tent heeft gevraagd, daar het met 1 Mei a. s. zonder woning zal zijn. Op de Hoogstraat te Rotterdam is een juffrouw een portemonnaie met f70 en een dame uit Rosendaal een taschje met f 30 ontrold. Verdacht van diefstal van een groote partij hout afkomstig van de ladingen van twee stoomschepen, wor den de controleur, die voor een trans portfirma met de controle van dit hout belast was, en een sleeper. De eontro leur werd verdacht ten eigen bate van deze lading te hebben achtergehouden ongeveer vier honderd planken, die hij op twee sleeperswagens vervoeren liet naar een bij het Delftschepoortplein liggehd vaartuig waarmede ze naar Amsterdam zijn vervoerd. Daar was het hout verkocht aan een bediende in betrekking bij een houtkoopman. Er is beslag op gelegd. De sleeper die een gedeelte van dit hout vervoerde, nam bij het opladen er nog 25 planken voor zichzelf bij, die door bemiddeling van een tapper weer werden verkocht aan een timmerman. M. Ct. In het zeemanshuis te Rotterdam is een Zweedsche matroos, tengevolge van overmatig gebruik van sterken drank, dood in zijn bed gevonden. Alweer een slachtoffer Onbekende daders hebben inge broken bij den herbergier P., achter het slachthuis te Venlo. Een ijzeren kistje werd opengebroken en een flink bedrag aan geld ontvreemd. Te Hillegom wordt sinds Paschen een barbiersbediende vermist. Er wordt gevreesd, dat hem op zijn reis van Amsterdam naar Hillegom, die hij per fiets wilde afleggen, een ongeluk is overkomen.. Een raadselachtige aardverzakking by den heer H. Walkers, te Hillegom houdt daar reeds lang de gemoederen in den omtrek bezig. Men heeft getracht het vrij diepe gat te dempen, doch dat gelukte niet. Men weet ook niet waar door het is ontstaan. Nu heeft Vrydag professor Lorié uit Utrecht een des kundig onderzoek ingesteld. Daarbij is gebleken, dat de temperatuur op den bodem van het gat 49 gr. Fahr. bedroeg en aan de oppervlakte 42 gr. Verder is vastgesteld, dat het gat niet is, gelijk eerst werd vermoed, een oude veen- put; dat evenmin het water in dit gat in verband staat met dat in de Haar lemmermeer. Ook werden een paar welleu in de Haarlemmermeer bezocht. Wel kon de hoogleeraar constateeren, dat ae kleilaag, welke hier overigens onder het laagveen ligt, ter plaatse van het gat ontbreekt. De hoogleeraar heeft met den heer Walkers afgesproken, een en ander in studie te nemen en dan nogmaals in Hillegom te zullen terugkeeren. In den nacht van Vrijdag op Za terdag is ingebroken in de R. K. kerk, de pastorie, het klooster en de school te Ginneken. De offerblokken werden geledigd, maar hoe groot het, waar schijnlijk aanzienlijke, bedrag is, dat werd medegenomen, valt niet na te gaan. In de sacristie hebben de in brekers een daar aanwezige flesch wyn geledigd. Gisternacht is te Rijswijk inge broken op de villa Welgelegen, aan de Julialaantjes, bewoond door mevrouw de wed. K. Ontvreemd zijn een zilver theeservies en veel tafelzilver. De beide veldwachters te Halfweg hebben de laatste dagen, in hoofdzaak de beide Paaschdagen, niet minder daD 60 processen verbaal opgemaakt wegens te snei rijden door de kom van het dorp, waar de maximum snelheid 12KM. per uur bedraagt. Omnibus te water. Woensdag morgen geraakte de omnibus van den dienst Eukhuizen—Andijk—Hoogkar- spel door het schrikken van een der paarden te water. Omnibus zoowel als paarden verdwenen geheel onder water. Alle 11 passagiers werden een voor een door den conducteur Schijnman op het drooge gehaald. De meesten waren min of meer gewond. De omnibus werd totaal vernield. Vermoedelijk bleven de paarden ongedeerd. Een ontploffing. Te Utrecht, in het zg. vullingshuisje der pyrotechni- sche fabriek van de firma Ruysch waar men sassen giet, d.. w. z. kartonnen hulzen vult met ontplofbare stoffen, is een huls door onbekende oorzaak ont ploft. Het huisje is uiteen gesprongen, en verder verbrand. Twee werklieden respectievelijk plusminus 40 en 20 jaar oud, die in genoemd huisje aan het werk waren, werden ernstig gewond en naar de rijksklinieken vervoerd. De brandweer wist de andere gebouwtjes op het fabrieksterrein, die allen van hout zijn, tegen het vuur te beveiligen. Bij een huiselijke twist heeft de schilder F. v. D. te Waalwyk zijn vrouw zoodanig mishandeld, dat de geroepen geneesheer overbrenging naar het gast huis noodig achtte. De vrouw had verschillende hoofdwonden en boven dien een arm gebroken. De liefhebbende echtgenoot is in arrest gesteld. Een diamanthandelaar te Amster dam verwachtte dezer dagen eenpakket, waarin, volgens de Telvoor ongeveer 5000 franc aan diamanten zou zitten en dat moest komen uit Antwerpen. Er kwam een brief met de mededeeling, dat de diamanten reeds afgestuurd waren, maar er kwamen geen diaman ten. Toen de belanghebbende zich tot de administratie van het postkantoor wendde, werd hem de geteekeude ken nisgeving overgelegd, want een ander had het stuk blijkbaar ontvangen en

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2