No. 4. Woensdag 17 April 1912. 28e Jaar»;. nMêê Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAft. Buitenland. Binnenland. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 Maanden. 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Ont DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksclie Oorlog. Gisteren cm 11.20, aldus luidt het in S. een uitvoerig telegram van 12 April van generaal Caneva, heesch men op het fort Boekames, nabij de grens van Tunis, de Italiaansche vlag. Terwijl de vloot voor Zoeara, waar zij ook gisteren nog met landingstroepen aan boord vertoefde, een groote betooging hield, had men den lOdeu April in de vroegte de moeilijk heden van scheepvaartkundigen en tech- nischen aard zoo groot als ze onge twijfeld nog niemand bij een dergelijke onderneming met een zoo groote troepen macht te overwinnen heeft gehad door vermetelheid, gepaard met werkkracht, overwonnen, en het eerste gedeelte van onze troepen ging op Makabes, het kleine schiereiland, dat een vertrouwbaar steun punt voor ons ondernemen vormde, aan land. 's Middags was de hoofdmacht van onze troepen aan wal en men begon het oorlogsmaterieel te ontschepen. Daarmee was de bezetting, wat er ook verder mocht gebeuren, gewaarborgd. In alle geval was hierdoor reeds het eerste en voornaamste doel van de onderneming, het smokkelen van wapenen over zee onmogelijk te maken, bereikt. Nog in denzelfden nacht wilde de commandant van de expeditie de Golf van Makabes doorkruisen en over land tot het fort Boekames voorwaarts dringen, maar de storm liet dat niet toe. Den llden April, 's morgens om 11 uur, gelukte het een compagnie Askari's uit Erythrea en eeuige afdeelingen matrozen, om over den kleinen inham te komen, tusschen Makabes en de kust. Zij bezetten het fort Boekames zonder tegenstand te ontmoeten en heschen daar de Italiaansche vlag. Terwijl men maat regelen nam om het schiereiland met de kust te verbinden, om met grootere troepenmacht over den inham te kuuuen komen, werd de vijand bezig gehouden door de vlootbetooging voor Zoeara. Bij een stevigen wind heeft men gisteren het ontschepen van materiaal bij Makabes voortgezet. Een troep vijanden deed een mislukten aanval op het fort Boekames. De dag daarop had een rustig verloop. Gelijk men kon verwachten, is de Italiaansche pers zeer ingenomen met het optreden van Caneva. DUITSCHLAND. Van alle kanten komen nog jobs tijdingen over sneeuw en vorst, die het eerste gewas en de bloesems der vrucht- boomen vernietigd hebben. Telkens dwar relen de sneeuwvlokken weer door de lucht. De Duitsche landbouwers, die wegens de schaarschte aan veevoeder tengevolge van de groote droogte van deD vorigen zomer, op een vroegen voe- deroogst gehoopt hadden, zijn bitter teleurgesteld. In de bosschen heeft de storm hier en daar erg huis gehouden. In het Sauerland is zooveel sneeuw gevallen, dat de ski club Winterberg een wedstrijd op sneeuwschaatsen heeft uit geschreven. In het Reuzeogebergte hadden Vrijdag sedert een etmaal hevige sneeuwstormen gewoed. De sneeuw lag er een halven meter dik en het vroor er tien graden. De sledebanen loopen er tot in de dalen. FRANKRIJK. De minister van landbouw, Pains, be vond zich Vrijdag in den trein van Per- pignan naar Port-Bou. Tusschen de stations Palaudel Vidre en Argelès-sur- Mer is een zeer gevaarlijke poging tot ontsporing van den trein gelukkig ver ijdeld. Op de rails waren op klaarlichten dag, over een afstand van ongeveer vijf meter, steenen en stukken ijzer gelegd. Het mag een wonder heeteu, dat de trein, die op dat gedeelte van het traject met een vaart van 80 K.M. per uur reed, niet ontspoord is. Men meent zekerheid te hebben, dat men hier te doen heeft met een op minister Parns gerichten aanslag, met een wraakneming uit politieke redenen. Nu is Vrijdag weer te Elbeuf een ge heimzinnige grijze auto gezien, waarin drie mannen zaten. De linnen kap boven den wagen had men zoo laag mogelijk laten zakken. Drie vrouwen zagen even buiten Elbeuf de auto voorbijschieten in de richting van Rouaan. Toen de vrou wen eikaars aandacht op de tuf vestig den, richtte een der drie mannen, die achter in den wagen zat, een revolver op haar. De polite van Elbeuf heeft dadelijk de politie van Rouaan, Dieppe en Havre op de hoogte gebracht, maar te Rouaan gedane nasporingen hebben niets opgeleverd. ENGELAND. De orde is reeds in Zuid Lancashire hersteld. Ook daar wordt het werk in alle kolenmijnen hervat. CHINA. Er komt de laatste dagen weer veel onrustbarend uieuw3 uit China. Zoo behelst een bericht uit Tientsin, dat de troepen in Noord-China zich steeds meer ontevreden betonnen met de republiek. En zelts wordt het geenszins onmogelijk geacht, dat die soldaten, indien slechts een krachtige persoonlijkheid opstaat, die als hun leider optreedt, met kracht van wapenen de republiek zullen her stellen. Wellicht nog meer heeft de dynastie te hopen van de Japanners. Er zijn nl. berichten, dat de Japanners op krachtige wijze een plan tot herstel van de dynastie steunen. De onrust onder de Chineesche soldaten neemt ontegenzeggelijk toe. Toengsjou, een stadje in de onmiddellijke nabijheid van Peking, is door de troepen, die er ingekwartieid waren, uitgeplunderd. Nog veel ernstiger luidt een bericht (dat wij overigens nog niet bevestigd vonden). Duitsche bladen hebben nl. een telegram uit Sjanghai van de D. Kabelges., naar luid waarvan Nanking zou ziju geplun derd. Het telegram meldt, dat de stad op vdle plaatsen in brand staat en het schieten er nog voortduurt. De Times verneemt uit Nauking dat daar 1500 soldaten plotseling aan het muiten zijn geslagen. De muiters sloegen aan het plunderen en brandstichten in de voorsteden Echter werden zij door 10.000 man troepen omsingeld en terug gedreven, waarbij vele muiters werden neergeschoten, terwijl 1000 hunner wer den ontwapend. Generaal Hoeangsing had een procla matie uitgevaardigd, waarin hij beloofde, die muiters de straf te zullen kwijt schelden, die op staanden voet de wapens zouden neerleggen. Niettemin ontstond naderhand een verwoed gevecht tusschen de troepen en de muiters, waarbij 20 personen sneuvelden. Hoeangsing heeft geseind, dat de muiterij bedwongen is. Echter is het waarschijnlijk, dat later gevechten op nog grooter schaal zullen plaats vinden. Koninklijk bezoek aan Rotterdam. Zaterdag brachten H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik een niet officieel bezoek aan Rotterdam. De Koninklijke trein arriveerde des mid dags te half 2 aan het station D. P. waar de vorstelijke bezoekers werden ontvangen door den Burgemeester en mevrouw Zimmerman, terwijl hun doch tertje een bouquet aanbood. Onmiddellijk werd daarop plaats ge nomen in de gereedstaande rijtuigen en gold het eerste bezoek de Groote of St. Laurenskerk, met het hoofddoel het Julianaraam in oogenschouw te nemenhet gedenkraam dat geslicht werd ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Juliana, op initiatief der Vereeniging tot verfraaiing van Rotter dam en tot bevordering van het vreem delingenverkeer. Na een rjjtoer door het noordelijk deel der stad bereikte de stoet omstreeks 2 uur het Grootekerkplein, waar de vorstelijke bezoekers aan de deur onder den toren werden opgewacht door het college van gecommitteerden der Ned. Herv. Gemeente. Terwijl een koor het Oud Wilhelmus ten gehoore bracht, begaven de Konin gin en de Prins, begeleid door den voorzitter en ondervoorzitter van het kerkbestuur zich door het schip der kerk naar de plaats waar het gedenk raam zich bevindt. Na bezichtiging van het Julianaraam werd verder een wandeling door het kerkgebouw gemaakt ter bezichtiging ook van het dezer dagen geplaatste raam en de graftomben, terwijl het koor inmiddels het Danklied van Vale rius ten gehoore bracht. Het verblijf in de kerk duurde onge veer 20 miuuten. Bij het vertrek zong het koor Gezang 96. Nadat weder in de rijtuigen was plaats genomen werd een rijtoer ge maakt door het hart van de stad in de richting van het paviljoen van de Koninklijke Roei- en Zeil vereeniging De Maas. waar de stoet te 2.40 arriveerde. Daar lag de gemeentelijke stoomboot de „Stad Rotterdam" gereed, waarmede de Koningin en de Prins een vaartocht op de rivier en door een deel der havens zouden maken. Aau boord bevonden zich de burge meester, de wethouders, de voorzitter der Kamer van Koophandel, de secra taris der gemeente en verdere hoofd ambtenaren, ook de heer F. H. Fentener van Vlissingen, directeur der Steenko- lenhandelsvereeniging te Utrecht en de directeur der Rotterdamsche filiaal, de heer D. G. van Beuningen. Op dezen tocht zouden allereerst eenige mecha nische bunkerinrichtingen van ge noemde vereeniging in werking worden gezien. De directie had haar materiaal voor zoover beschikbaar feestelijk gepavoi- seerd samengetrokken aan den mond der Maashaven, waar zij mede haar groote opslagterreinen heeft. De direc teuren gaven de gewenschte inlichtin gen omtrent de werking der aanwezige werktuigen. Zoo lag daar langs zijde van een stoomschip de kolentransbor- deur „Holland", die niet minder dan 420 ton per uur levert. Een andere transbordeur lag langs zijde van de toevallige hier binnengeloopen P. en O. liner „Ballaarst", ten einde dit schip van 1700 ton bunkerkolen te voorzien. De tocht werd nu voortgezet door de Maashaven, waar op dat oogenblik een 70-tal stoomschepen geankerd lagen met hun aanhang van Rijnschepen, elevators enz. Een zelfden aanblik leverde de Waalhaven op, welke daar na bezocht werd. Afgestapt werd aan het terrein van de Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot Exploitatie van Petroleum- bronnen in Ned. Indië, een van de grootste benzine opslagplaatsen en raf finaderijen ter wereld. H. M. werd daar aau den speciaal voor deze gelegenheid vervaardigden steiger ontvangen door jhr. Loudon uit 's Gravenhage een der directeuren van de „Koninklijke" en de directie van het Rotterdamsch etablissement. Mede was aanwezig de heer W. Struyk, di recteur der bouwpolitie, door welken hoofdambtenaar voor den aanleg dezer installatie zoodanige voorschriften zijn ontworpen, dat menschelijker wijze gesproken, alle gevaar bij de verwer king van deze zoo gevaarlijke stof is uitgesloten. Vooral op dat punt werden uitvoerige inlichtingen gegeven. Nadat van de directie der Koninklijke afscheid genomen was, bracht de „Stad Rotterdam" de vorstelijke bezoekers naar de „Kawi" van de Rotterdamsche Lloyd, waar de afternoon tea werd gebruikt. De Koningin werd ontvangen door den directeur, den heer B. E. Buijs, die H. M. naar boord geleidde, waar zij in de salon ontvangen werd door het college van commissarissen. Ongeveer 20 minuten werd aan boord van de „Kawi" vertoetd en vond de directie gelegenheid H. M. mede te deelen dat thans-nog een mailstoomschip in aanbouw is van meer dan de dubbele grootte van de „Kawi", het grootste schip dat ooit op een Nederlandsche werf gebouwd werd. Te vijf uur stonden de rijtuigen weder voor en werd de terugtocht naar het station aanvaard. Op dezen derden rijtoer kreeg net uieuwe stadsgedeelte langs den Nieuwen Binnenweg een beurt. Het vertrek vau het station D. P. was op 5.20 vastgesteld. AXELSCHEMGOUIANT.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1