Mr." P. DIELSMANL Voor den Schoonmaak! GEKIMDE Meubelmagazijn B. H. POT, Nieuwe Zoutevisch. Afbraak van een Walenschip, Gemeenteraad. Boog- en platte Kasten. Patrimoniiiffl's Chr. Volksbibliotheek VAN HEEL C°. Landbouw. Marktberichten. Ad verte 11 tien. Openbare Verkooping. Bekendmaki ngen. Burgerlijke Stand. HERBERGGERIEF, TAFELZEILTJES, Vloerzeilen, enz. enz. in Mahonie en Noten kleur. Firma P. H. Veenhuizen, Axel. Openbare Verkooping Op Zaterdag 20 April 1912, In het vierde leerjaar werden be kroond R. de Kraker en J. P. van den Broeke. Voor Nederl. taal en schrijven be haalden de le prijs G. Vlaander en de 2e prijs C. van den Berge. Voor meet- en rekenkunde le prijs R. de Kraker, 2e prijs W. van Doese laar, terwijl G. Vlaander een eervolle vermelding ontving. Deze eerste tentoonstelling van Am- bachtsbelang gat reeds te zien het zeer groote nut dat een dergelijke vereeni- ging afwerpt. Vooral Maandag werd zij druk bezocht. Hedenmiddag werd alhier in het hotel „Het GuldeD Vlies" ten 'verzoeke van de wed. en erven van P. Deij te Axel door notaris Dregmans de ver- kooping gehouden van een woonhuis, werkplaats, aanhoorigheden en erf, in de Kerkdreef alhier, groot 1 a. 70 c.a. Koopster werd de wed. P. Deij voor de som van 3200. Een zitplaats in de Ned. Herv. Kerk alhier werd aangekocht door het bestuur dier kerk voor 49. Zaterdag werd alhier een proef genomen met de melkmachine „Delta' De heer Ph. J. van Dixhoorn, voor zitter van de afd. Axel der Z. L. M. had daartoe welwillend de noodige koeien beschikbaar gesteld. De machine werkte uitstekend en er was veel be langstelling. Ook deze verbetering van een deel van het landbouwbedrijf zal ongetwijfeld zijn weg wel vinden. Agent is de heer J. van den Bon alhier. Gisteren werden wij in de gelegen heid gesteld de z.g. lichtwagen, die deze gemeente met eeu bezoek vereert, eens nader te beschouwen. De heer Taselaar, werktuigkundige der N. V. Machinefabriek en Reparatie werkplaats te Rotterdam stond ons te woord en d.eelde ons het een en ander omtrent dezen merkwaardigen reclame wagen of liever rijdende tentoonstelling mede. De wagen zelve is van zeer solide constructie en ingericht voor paarden- bespanning. Hij is bedekt door een plaatijzeren kap, waarvan de zij wanden gemakkelijk kunnen worden wegge nomen en weder op ingenieuse wijze gesloten. Deze kap bedekt een staauden Gard ner-petroleummotor van bijzondere con structie. De motor drijit een dynamomachine door middel van een riem, welke dy namo stroom levert voor een 12-tal gloeilampen en een groot zoeklicht, dat des avonds de omgeving op fantastische wijze verlicht. Behalve deze electrische installatie kan de motor ook drijven een op den wagen opgestelde wagen ot ventilateur, teneinde overdag te bewijzen, dat de machine een flinke kracht kan uit oefenen. De ventilateur namelijk maakt 3000 omwentelingen per minuut en neemt dan 3 paardekracht. Het plan om op den wagen verschil lende landbouwmachines te stellen, als stroosnijders, koekbrekers enz. en die door den motor te doen drijven, stuitte af op het bezwaar, dat het moeielijk is dergelijke machines steeds te doen werken, bij gebrek aan voldoende grondstoffen, als stroo, koeken of anderszins. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 14 April 1912. Ned. Herv. Kerk. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Kerk B Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. In de gisteren te Middelburg gehou den vergadering van het hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij bracht de voorz., de heer Dominicus nog in herinnering de nagedachtenis van wijlen den heer P. C. J. Henne- quin, in leven voorz. der Maatschappij. In behandeling kwam o. m. het voor stel van het Dagelijksch Bestuur om terug te keeren tot den ouden toestand wat betrett het benoemen van leden voor de keuringscommissie, welke be doeld wordt in het Reglement op het verleenen van aauhoudingsbijdragen voor merriën met subsidie uit de Pro vinciale fondsen. Volgens den tegen woordigen toestand zou omdat de aftredende leden, door de Regelingscommissie benoemd, wel dadelijk herkiesbaar, die door het hoofd bestuur te benoemen niet dadelijk her kiesbaar zijn, het zich kunnen voor doen, dat beide commissiën voor een groot deel of geheel uit verschillende personen zouden kunnen bestaan ter wijl het niet herkiesbaar stellen van personen aanleiding zou kunnen geven, dat de meest bekwame keurmeesters werden uitgesloten. Zooals bekend werd tegen dit voorstel sterk geageerd door de alhier gevestigde Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers. De afgevaardigde van de afdeeling Axel, de heer Ph. J. van Dixhoorn drukte er dan ook volgens de Midd. Crt. zijn spijt over uit nog eens voor dit onderwerp het woord te moeten vragen. Zij beschouwen dit voorstel als een brevet van onbekwaamheid aan de Zeeuwsche fokkers. Het speet hem dat dit voorstel op de agenda is gekomen, hoewel de nieuwe regeling slechts een jaar gewerkt heeft. Met moeite en kosten hebben de fokkers de paardenfokkerij vooruitge holpen. Om nu die minachting te moeten ondervinden speet spr. Dit voorstel zou spr. willen verwerpen. De strijd gaat niet tegen de veeartsen, maar met nadruk wil spr. er op wijzen dat de finantiën de fokkers zelf treffen. In ruil daarvoor mogen de fokkers wel een paar plaatsen in de commissie. Het standpunt der regeering was inder tijd juist, maar het tij is verloopen. De heer Hombach gelooft dat door de wijziging der wet op de paarden fokkerij ook verandering zal komen in de samenstelling der commissies. Hij acht 't echter verkeerd dat een com missielid slechts een jaar zitting heeft. Vlugger komt men z. i. tot een beter resultaat door de commissie te doen benoemen door de provinciale regelings commissie. De heer Lucieer zeide dat Oostburg geen tweeden veearts wil doch wel herbenoeming. De voorzitter wees er op dat bij het bestuur de hoofdzaak is geweest het hebben van dezelfde commissies. Hij merkte op dat nergens is voorgeschreven dat die 2 veeartsen en 5 ledem moeten tellen. Als er premies worden gegeven heelt men 't recht daaraan voorwaarden te verbinden. Dat is geen zaak der fokkers, al geeft spr. toe dat de fokkers mee mogen spreken. Het idee van het dagelijksch bestuur is dat de regelings commissie de commissie benoemt. Het idee van het dagelijksch bestuur is ééD veearts en vier leden. De heer Van Dixhoorn voerde echter aan dat het oude reglement wel van twee veeartsen spreekt. Na de toe lichting van den voorzitter kon spr. er zich bij neerleggen. Het voorstel luidde: De keurings commissie is dezelfde als die benoemd wordt door de provinciale regelings- commissie. 2. 3. 4. De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van den heer CAM. VAN LAERE, aan zijn woonhuis te Axel (Verlorenhoek), op Dinsdag den 30 April I9i2, des namiddags l1/, ure, verkoopen De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat openbare ver gadering van den Gemeenteraad is be legd, tegen DINSDAG den 16 APRIL a. s., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize ter behandeling van het volgende 1. Mededeeling ingekomen stukken. Aanbieding beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1911. Aanbieding rekeniüg algemeen burgerlijk armbestuur over 1911. Primitief kohier hoofdei, omslag. Axel, den 12 April 1912. als: 2 Pluimenbedden met toebehooren, 3 Ledi kanten (w. o. 1 ijzeren). Kleerkast, 6 Tafels (w. o. één Uittrektafel), Stoelen, Banken, Ketels, Spiegels, Lampen, Kachels,Klokken, Wekker, Schilderijen, Koffiemolen, Zeeften, Messen, Vorken, Lepels, Flesschen en Doozen. als: Kermistafels, Toonbank, Buf fet, 2 Pierspellen, Karaffen, Glas-, Geleierd- en Aardewerk, bestaande uitSoepterrine, Borden, Vleesch- schalen, Vischschaal, Sauskommen, Fruitschalen, Kopjes en Schotels. VOORTS 2 Gooten belegd met zink (6 en 7 M. lang), arduinen Regen baksteen, Vlasreep met Bank, Handvlasbrakel en eenig Afbraak, enz., enz. Wij belasten ons gaarne met de administratie, zoomede het finantieele beheer van combinaties, vereeniginget en particuliere personen. Advocaat Procureur te Middelburg. Zitdag te TER NEUZEN den eersten en derden WOENSDAG der maand in het hotel DES PAYS BAS, Nieuwstraat, WEDER ONTVANGEN afgepast en aan 't stuk. AXEL. B H. POT Benevens een groote sorteering AANBEVELEND. is geopend: eiken Zaterdagavond van 5—6 uur, in de Vergaderzaal, Nieuw straat, alhier. VAN Deurwaarder AUG. C. M POPPE te HULST, zal ten verzoeke van F. CAMERMANS schipper te Doel (België), te Axel,> (SassiDg) nabij de Kaai aldaar, in het openbaar verkoopen des namiddags tc 2 ure 200 koopen eiken Planken, van 10 tot 14 M. lengte, 100 koopen eiken Planken van 8 tot 10 M lengte, 50 koopen dito van ver schillende lengten, 75 koopen olmen Pianken, van 10 tot 12 M. lengte, 50 koopen grenen Planken van C tot 8 M. lengte, 70 koopen dito vat 10 tot 15 M. lengte, 50 koopen eiken Stijlen van 5 M. lengte, 75 koopen eiken Weidepalen, 30 Luiken en Goten, en 50 koopen Brandhout Benevens Deuren, Kasten. Trap- peD, Kettingen, Touwwerk, 4 koo-j pen Zeileu en hetgeen verder ten| verkoop zal worden aangeboden. N.B. Te vergaderen ter plaatse vat, verkoop. Koopen tot en met f3,contant-f Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Leeskerk. 23 j., jd. 22. Seraphinus Verstrepen, 40 j.,jm. en Leonie Marie van Rumste, 35 j., jd. Aloi- sius Ch. L. de Jaeger, 26 j., jm. en Romanie Ros. Michielsens, 27 jjd. 27. Joseph de Smet, 2 j., jm. en Elodia Maria Verstraeten, 24 jjd. 29. Augustus Hip. Matthijs, 23 j.,jm. en Marie Stephanie de Brouwer, 21 j., jd. Geboorten. 1. Emeiie Marie, d. van Fran- ciscus van de Vijver en Milanie de Vos. 4. Maria Carolina, d. van Aloijsius van Pottel- berghe en Cecilia Maria van Brussel. 21. Bertha Maria, d. van Jozef Braem en Maria Ap. Buysse. Petrus Hipolytus Joseph Marie, van Jozephus Verbruggen en Marguerita Suy. 26. Cornelius Josephus, z. van Augus- tinus van Geersaem en Josephina M. van Gremberghe. Overlijden. 15. Julia Maria de Bouvré, 5 m., d. van Bertha de Bouvré. 16. Leonard Eduard Sturtewagen, 32 j., echtg, van Alberta Clementina van Hove. vl. Dominicus Raes, 81 j., weduwn. -van Maria Th. Strobbe. Overslag. Overlijden 17. August Emiel Baecke, 2 m., z. van Cijrille en Emerentia Maria van Laere. AXEL, 6 April. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt Tarwe f9,90 a f 10,20, rogge f8,50 a f9,0, wintergerst f 10, h f 10,50, zomergerst f0, k f0,haver f9,k f9,50, erwten f 12, k fló,50, paardenboonen f0,k fO,—dui- venboonen f f witteboonen f - -, k fbruineboonen f—k f—boek weit fh f—lijnzaad f,kf Aardappels fO,a fO,—koolzaad per zak van 100 L. ff Op de Zaterdag alhier gehouden eierveiling waren aangevoerd 5300 kippeneieren en 1100 eendeneieren. De prijs bedroeg f3,925 per 104. HULST, 9 April. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe 1 9,60, rogge f 8,75, wintergerst f 10,30 zomergerst f 10,0, haver f9,erwten f 14,- witteboonen f 19,bruineboonen f 15,dui- venboonen f '1,50, paardenboonen f 1",50, boek weit f 0, lijnzaad f 17,—koolzaad per 100 L. faardappels f3,40. Boter per kilo f 1,30, eieren per 26 stuks f 0,85. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 1 stuks rundvee, 23 varkens en 0 paarden, waarvan verkocht 0 stuks rundvee, 23 varkens en 0 paarden. De Burgemeester, L. LAMAITRE, L. B. Van 16 tot 31 Maart 1912. Koewacht. Huwelijks-aang. 8. Camülus Braem, 23 j., jm. en Josephina Maria Steenaert,

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2