IVo. 3. Zaterdag 13 April 1912. 28e Jaai'g. ID Van Houten s Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. niKI.F.M.W, ip O, axel Buitenland. s., Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. arken anen, en 4 10k en arren, jzeren 3 ijze- 3tting- epers, •e Rol len, 2 eften), t, Boo- imaat, .adzeil et ge- o. 1 i, Kie- Balen, ïeisen, Paar- amers,' dkton- anz. ichter- iet als n. ant. onder degen- is er Mijs S., ■g, bij J. H. itburg, iddags, H.E.G. AN te Ider te 90 c.A. 3 maat. en in oening ;lke tot b. van tODTS 1 Juni iljetten ijn ten De Italiaanseli-Turksclie Oorlog. In den nacht van 6 op 7 April werden ongeveer 100 vijanden, die een nieuw fort aanvielen, door geweervuur en met behulp van machinegeweren terugge slagen. Tegen halfdrie des middags zag men van uit een fort, op een afstand van ongeveer 6 K.M., vijandelijke troe pen een beweging van het Zuid-Oosten naar het Noorden maken. Tegen den avond hoorde men uit deze richting een paar geweerschoten. Om half elf 's avonds opende de vijand een hevig geweervuur. De Italianen antwoordden met veldgeschut. Spoedig trok de vijand met aanzienlijke verliezen terug. Aan Italiaansche zijde waren geen gewonden. De Konstantinopelsche correspondent van de Daily Chronicle heeft een lang durig onderhoud gehad met Assim bei, den Turkschen minister van buiten- laudsche zaken. Assim bei verzocht den correspondent het definitieve besluit van Turkije aan gaande Tripoli aan Europa mee te deelenTurkije weigert over de Itali aansche vredesvoorwaarden te spreken of ze in overweging te nemen, zoolang Italië zijn inlijvingsbesluit handhaaft. Als Italië inderdaad vrede wil moet het allereerst het inlijvingsbesluit te niet doen. Turkije is der groote mo gendheden dankbaar voor hun bemid delingspogingen, maar, zoolang Italië voorwaarden handhaaft die geen groote mogendheid zou kunnen aanvaarden, moeten deze mislukken. Assim hekelde het zoogenaamde be schavingswerk van Italië in Tripoli. Turkije had dat niet noodig. „Laat Italië beginnen met Calabrië en Sicilië te beschaven voor het beschaving aan de Turken wil brengen. Turkije heett wel geen vloot, maar het heeft betere soldaten dan Italië. Laat de Italianen maar een landing in den Balkan be proeven, ik ben ervan overtuigd dat dan geen enkele Italiaansche soldaat ooit naar zijn vaderland terug zoukeeren tenzij de Turken het gedoogden." Volgens een telegram uit Rome aan de Gaulois heeft de Italiaansche regee ring in overleg met admiraal Viale in beginsel tot het forceeren van de Dar- danelleu besloten. De operatie zal echter niet plaats hebben zoolang de Duitsche Keizer nog op Korfoe verblijf houdt. DUITSCHLAND. Bij het stadje Spalt in Beieren is een Pransche luchtbol neergekomen, waarin twee mannen zaten, die zich voor eeu kleermaker en een bankier, beiden leden van de Parijsche luchtvaartver- eeniging, uitgaven. Zij hadden veel geld en fotografie-stellen bij zich. De gendarmen hebben hen opgepakt en naar Schwabach gebracht. ENGELAND. De hervatting van het werk in de kolenmijnen heeft reeds een aantal ongelukken veroorzaakt, door aardstor ting enz., waarbij al menig mijnwerker KOOP VANDAAG BIJ [üW WINKELIER EEN BUS I 1 Kg. 1.50 1/4 Kg. - 0.42i| k - 0.80 |/f0 -0.18 het leven heeft verloren. Gisteren zijn weer in een mijn te St. Helens zes man onder een aardstorting bedolven. Drie werden er dood onderuit gehaald en de drie anderen zwaar gewond. Door de langdurige staking was de mijn in slechten toestand en van Maandagoch tend was men al bezig om neergevallen blokken op te ruimen. EGYPTE. De slachtoffers van het ongeluk op den Nijl zijn allen Egyptenaren. Er was geen enkele vreemde toerist bij. Het getal, aanvankelijk als dat der omgekomenen opgegeven, schijnt groo- telijks overdreven. Het is nog moei lijk juist op te geven, hoeveel er ver dronken zijn. Er waren bijna 400 men- schen aan boord van de gezonken boot en de geredden verwijderden zich aanstonds. MEXICO. De minister van binnenlandsche zaken publiceert een telegram, behel zende, dat Dinsdag de opstandelingen bij Jojoetla op de vlucht zijn gedreven, met achterlating van 500 dooden. De regeeringstroepen hadden, volgens dit bericht, 3 officieren en 40 minderen verloren aan dooden en gekwetsten AMERIKA. De overstrooming van de Mississippi houdt aan. Berichten, die zij n gekomen uit Memphis, in den staat Tennessee, behelzeu, dat, naar luid van de rappor ten der ingenieurs van de regeering ongeveer 30,000 menschen door het water uit hun woningen zijn verdreven. Meer dan 2000 vierk- Eng. mijl staan onder water. De tot dusver reeds aan gerichte schade bedraagt al over de 10,000. Het water was gisteren nog wassende. Waarschijnlijk zal het noenmaal ten gemeentehuize gebruikt worden. Aan de vereeniging Oranjedag zal worden gevraagd, de leiding van de versiering aan den weg, waarlangs de stoet zal gaan, op zich te nemen. Op 23 dezer zullen H. M. de Konin gin en Z. K. H. Prins Hendrik een officieel bezoek aan Arnhem brengen en er vermoedelijk van halt-elf tot half- vijf vertoeven. AXEL, 12 April 1912 Weten onze lezers wel, of liever, denken zij er wel aan, dat op 17 dezer een prachtige zonsverduistering zal plaats hebben en wel een ringvormige. De waarschijnlijkste ligging der centrale lijn is, dat zij ten westen van Maas tricht in ons land komt, vrijwel over Bunde, Beek en Geleen loopt en Neder land ten oosten van Sittard verlaat Er is zeker wel I a 2 K.M. onzekerheid in deze lijn, zoodat men er zich niet al te nauwkeurig aan behoeft te houden. Wat ziet nu een waarnemer op of vlak bij deze lijn geposteerd? Te 11 u. 16 m. zal de zon rechts een deuk in den rand gaan vertoonen die grooter en grooter wordtde maan gaat zich op de zon projecteeren. De naar links voortschuivende maanrand bereikt even vóór 12 uur het midden der zonneschijf. Wie den voortgang der verduistering wil waarnemen, moet het oog door een zeer donker gekleurd of door een beroet glas waarnemen. Te 12 u. 37 m. be reikt de verduistering haar maximum. Zeer korten tijd, niet langer dan een paar seconden, is de heele maan als een zwarte schijf op de zon te zien, waarvan rondom een draadfijn randje overblijft. Dat is de ringvormige zon eclips, een oogenblik van indrukwek kende schemering gevende midden op den dag. Na 12 u. 37 m. wordt de zonnesikkel, nu naar rechts gekromd, steeds breeder, en te 1 u. 57 m. zal de laatste deuk in den linkerzonraud verdwijnen: het verschijnsel is atgeloopen. Hoe verder men van de centrale lijn af is, des te grooter, deel van de zonne schijf blijft zichtbaar. Voor heel Neder land zal omstreeks 12 u. 37 m. merk bare duisternis intreden, die natuurlijk ook bij bewolkte lucht zeer goed valt waar te nemen. Daar de maanschaduw met een snelheid van 48 K.M. per minuut van zuidwest naar noordoost voortvliegt, moet dit tijdstip voor Zee land 1 minuut vroeger genomen worden. Het is zoo goed als zeker dat een kort oogenblik de duisternis zóó groot wordt, dat de helderste sterren zichtbaar worden. Wanneer men alle gevallen bijeen neemt waarin de centrale lijn over ons kleine land of vlak daarlangs loopt, dan komt men tot het resultaat, dat in de behandelde 3370 jaar Nederland slechts 42 keer een centrale of nage noeg ceutrale eclips heeft gezien. Het komt dus gemiddeld slechts éénmaal in een menschenleeftijd voor dat er een „mooie" verduistering te zien is en de kans op een zuivere ringvormige eclips is natuurlijk nog veel geringer. Wij zouden moeten wachten tot 1999 om wederom de centrale lijn over ons land te zien gaan. Wij zullen dit niet meer beleven, en er is dus alle reden om ons voor de eclips van 17 April in alle opzichten te interesseeren. Men denke nietdat is een verschijnsel voor de geleerdenmaar beschouwe het als leerzaam en belangrijk voor iedereen. Omstreeks 8 uur Maandagavond botste de passagierstrein die het station Kijkuit naderde, op een ledigen goede renwagen, die waarschijnlijk door den hevigen wind in beweging was geraakt. Door den schok keerde de locomotief het onderste boven en werd nog eenige materieele schade aangericht. De ma chinist werd dood van onder de kolen gehaald. De stoker, die licht gewond werd, kon spoedig huiswaarts keeren. Van de passagiers bekwamen enkelen lichte kneuzingen. De baan was Woens dag weder veilig, zoodat het verkeer weder geregeld kan plaats hebben. Bij den Dinsdag alhier door de schietvereeniging „Prins Maurits" ge houden huishoudelijken schietwedstrijd hebben de navolgende heeren de prijzen behaald met het achter hun naam ver melde aantal punten. Personeele baan 1 C. Woltert 45, 2 C. de Feijter 44, 3 R. Blankert 43, 4 D. F. van Cadsand 40, 5 M. C. Lansen 39, 6 P. A. Jens 38, 7 A. de Feijter 37, 8 J. P. Brakman 35, 9 F. van Cad sand 31, 10 J. Visser 30, 11 A. van 't Hoff 30. Poedelprijs J. Verstraten Jacz. Vrije baan (Marga) 1 P. A. Jens 57, 2 M. C. Lansen 57, 3 J. Visser 57, 4 A. van 't Hoff 56, 5 F. de Feijter 55, 6 D. F. van Cadsand 55, 7 A. de Feijter 54, 8 C. Wolfert 50. Vrije baan (Flobert) 1 J. Visser 55, 2 Adr. van Hoeve 54, 3 P. A. Jens 53, 4 F. van Cadsand 52. Op voetbalgebied viel hier in de Paaschweek niet veel voor dat meldens- waard is. Een match op Maandag kon niet plaats hebben wegens misverstand en Dinsdag was men druk bezig, toen oneenigheid plotseling den strijd deed eindigen. Het weer was ook verre van gunstig. - Maandag en Dinsdag werd in de openbare school alhier eene tentoon stelling gehouden van de teekeningen, vervaardigd door de leerlingen, die den cursus gedurende den afgeloopen winter gevolgd hadden van de vereeniging „Ambachtsbelang". Een groot aantal teekeningen op het gebied van orna ment en bouwkunde, ongeveer 450, waaronder zeer fraaie, waren ter be zichtiging gesteld en het geheel gaf den indruk, dat er onder degelijke leiding, flink door de jongens gewerkt is. De volgende prijzen werden toe gekend le leerjaar, handteekenenle prijs C. van den Berge, 2e prijs P. Essel- brugge, terwijl een eervolle vermelding werd toegekend aan M van Doeselaar. Voor lijn- en voorbereidend vak- teekenen ontvingen een eervolle ver melding J. Wieles en C. Jansen van Rosendaal. Voor vakteekenen, 3e leerjaar, ont vingen een eervolle vermelding W. van Doeselaar en C. van den Berge. COURANT. jen RoNA Cacao -

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1