No. 2. Zaterdag 6 April 1912 28'' Jaar VAN HOUTEN S Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. m F. DIELEMAN, Gemeenteraad van Axel. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentién worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamlddag TWEE uren. By dit blad behoort een By voegsel. Wegens het PAASCH- - PEEST verschijnt aanst. DINSDAG geen Courant. Zitting van 2 April 1912. Tegenwoordig de heeren Lamaltre, Kruijsse, Van Driel, Oggel, F. Dekker, Dieleman, P. Dekker, Smies en De Feijter. Afwezig de hh. Dregmans en Wolfert. Voorzitter Burgemeester J. Huizinga, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Kennisgeving van den heer J. Dregmans dat zijn vader wegens onge steldheid de vergadering niet kan bij wonen. b. Idem van dhr. Wolfert dat hij wegens ongesteldheid verhinderd is aan de zitting deel te nemen. c. Missive van Ged. Staten houdende goedkeuring van de door den Raad bepaalde heffing van schoolgelden. Treedt in werking 1 April 1912. Worden alle drie voor kennisgeving aangenomen. d. Circulaire van Ged. Staten hou dende de vraag of de gemeente Axel geen bezwaar heeft tegen de verzetting van de kermissen op het dorp Graauw en het gehucht Zandberg. De Raad van Graauw heeft besloten te verzetten a. de kermis op het dorp Graauw in plaats van op den 2en Pinksterdag en daaropvolgenden dag, op den 3en Zondag en daaropvolgende Maandag in Juni. b. Op Zandberg in plaats van 8 en 9 September op den eersten Zondag en daaropvolgende Maandag in Sep tember. De Raad heeft hiertegen geen bezwaar. II. Vaststellen voorwaarden schoon houden enz. schoollokalen. De voorwaarden voor de verwarming worden vastgesteld als het vorige jaar, die voor de verlichting worden gewij zigd omdat gasverlichting in de plaats is getreden, en de behandeling daarvan ook door de onderwijzers kan ge schieden. III. Instructie van den te benoemen Directeur van de gasfabriek. Z. h. s. wordt besloten de Instructie ongewijzigd te behouden. IV. Verzoek tot machtiging voor het opmaken van een voordracht voor een te benoemen Directeur aan de gas fabriek. Dhr. Van Driel, een epistel te voor schijn halende vraagt of hij ook eens het woord mag hebben, om zijne ge dachten eens te zeggen. De Voorz. zegt dat hetgeen hij ver| moedt dat dhr. Van Driel zeggen wil eigenlijk niet aan de orde is, en ver VAfi HOUTENS S lalpf Af zoekt hem daarom die zaak te laten rusten tot na het onderzoek, de heer Van Driel kan dat beter tot een vol genden keer bewaren, wat in 't vat is verzuurt niet. Dhr. Van Driel zegt dat het ook aan het onderzoek zou ten goede komen. De Voorz. zegt dat dhr. Van Driel later voldoende in de gelegenheid zal worden gesteld zijne meening uit te spreken. Dhr. Van DrielIk zou het nu wel willen doen. Dhr. Oggel zou eerst wel eens willen weten waar het over loopt. Wanneer het over de afgeloopen zaak is en het den vorigen directeur betrett dan is dit, zooals de Voorz..terecht opmerkt niet aan de orde, en zou het beter zijn hiermede te wachten. Dhr. Van Driel't Is ook tegen het instellen van een commissie van onder zoek. De Voorz. geeft in overweging het schrijven in handen van de onderzoeks commissie te stellen of te wachten tot bij de rondvraag. Dhr. Van Driel zegt te zullen wachten tot bij de rondvraag. Dhr. de Feijter vraagt wanneer B. W. eene voordracht maken van b. v. vijf personen, of de Raad dan ook mag benoemen buiten de voordracht om. De Voorz. acht dit niet gewenscht en zegt dat de meest gangbare term is bij de voordracht te blijven, en niet daarbuiten te gaan. Dhr. de Feijter vindt zulks niet wen schel ijk; en stelt daarom voor dat in het verzoek tot machtiging om een voordracht te maken, het woord „voor dracht" vervangen worde door het woord „aanbeveling". Dhr. Kruijsse heeft daar niets tegen ja stelt dit zelfs zeer op prijs, daar het de taak van B. W. niet weinig ver gemakkelijkt. Aldus wordt tot het voorstel van dhr. de Feijter besloten De Voorz. zegt dat in de waarueming thans wordt voorzien, en dat B. W. iemand hebben kunnen vinden die tevreden was met dezelfde jaarwedde die de directeur ontving. Dhr. Oggel heeft gehoord dat er 's nachts en oo 't 's Zondags wordt ge werkt, hij vraagt of dat zoo noodzakelijk is. Nu het zomer gaat worden zal het gasverbruik toch wel verminderen. De Voorz. zegt dat van den kant van het Dag. Bestuur steeds getracht is te voorkomen, dat zoo min mogelijk Zondags werd gewerkt, maar nu is het noodzakelijk geworden, omdat een retort gebroken is, twee zyn er gebarsten, dus is er maar één goede retort, waar mede 250 Ms gas moet worden gefabri ceerd. Zoo gauw de zaak echter weer in orde is, kan er verder gezien worden. Dhr. Kruijsse zegt dat de adviseur voor een regelmatigbedryf hetgewenscht achtte dat dag en nacht werd doorge stookt, maar door dhr. Van den Berg is daar willekeurig wijziging in gebracht. Dhr. Oggel meent dat het drie ploegen- stelsel dan wel zou moeten worden toe gepast. Het trof Zondag zijn aandacht, en meende dat de landweer aan het schieten was. Hij acht het niet ge wenscht op Zondag te laten werken. De Voorz. zegt we zullen zien hoe het loopt, maar kan het niet dan moet er voorloopig zoo worden doorgewerkt. V. Voorstel van B. W. tot het verleenen eener gratificatie aan den gemeente-ontvanger wegens buitenge wone werkzaamheden over 1911 ten behoeve van de gasfabriek. Dhr. Oggel gelooft dat de bouw van de fabriek aan den ontvanger veel werk heeft bezorgd, en zou gaarne de gratificatie ad 100 toestaan indien deze nog konden gevonden worden op het kapitaal, benoodigd voor den bouw van de fabriek, omdat hij moeilijk kan denken dat de gemeentekas die uitgave velen kan. Hij vraagt daarom of dit van het kapitaal voornoemd af kan. De Voorz. gelooft niet dat het van de 85000 zal kunnen, maar de Raad mag ook over 90000 beschikken en dan zou het natuurlijk wel gaan. In ieder geval zal bij het toekennen der gratificatie rekening gehouden worden met het door dhr. Oggel gesprokene. VI. Benoemen commissie ter uit voering van het besluit van den Raad in zake het instellen van een onderzoek aan de gasfabriek. De Voorz. stelt de vraag op welke manier de drie arbiters zullen benoemd worden, of B. W. zich daarmede zullen belasten of eene commissie uit den Raad, door den Raad te benoemen. Dhr. Oggel zegt dat het toch in de bedoeling ligt dat de Raad eene com missie van onderzoek benoemt, ten minste een er van. De Voorz. zegt: Wy zijn natuurlijk bereid om aan het besluit van den Raad om een commissie van onderzoek te benoemen, uitvoering te geven, maar wie moet zich er mede belasten de raenschen die er voor in aanmerking kunnen komen, op te zoeken en aan te schrijven. Dhr. DielemanDe Raad kan toch ook een ander benoemen, als die door B. W. worden voorgesteld. Dhr. Kruijsse meent dat de vraag niet goed begrepen is, het komt hierop neer Moeten B. W. zich in contact stellen met verschillende gasdirecteuren of zal zich eene commissie, door den Raad te benoemen, daarmede belasten. \vi;i.sö!i:*h;«uu\r. ONA \Jx£3 nS'W?»

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1