No. I. W oensdag 3 April 1012. 28e Jaar ws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. MELKMAN, Buitenland. Binnenland. Landbouw. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. AdvertentiSn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Try dagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksche Oorlog. Volgens den correspondent van de rankfnrter Zeitung te Constantinopel, jn de groote mogendheden nu tot het ssluit gekomen zich in hun optreden j de Porte te beperken tot de vraag, elke hare voorwaarden zijn, om met alië vrede te sluiten. Niet dat men in het antwoord van de Porte eenig stbaar resultaat verwacht, maar men ndt dat het zijn nut heeft, dat de iderhandelingen tenminste door de ogendheden aangeknoopt zijn, ook al open ze misschien op niets uit. In Saloniki neemt de burgerlijke en hilitaire overheid alle maatregelen, alsof ie stad eerstdaags door de Italiaansche •'oot zal worden gebombardeerd. De levolking is ongerust. Een hoofdofficier f' uit Constantinopel gekomen, om aan len ingang van de Golf van Saloniki de orpedo's te plaatsen, die juist uit Duitsch- and zijn aangekomen. De Turken hebben soldaten, die bezig aren met het bouwen van een nieuw rt, aangevallen. Zij zijn met verlies ruggedreven. Aan Italiaanschen kant erd een soldaat licht gewond. ENGELAND. De Times is van oordeel, dat de kansen p een omvangrijke hervatting van het rerk in de kolenmijnen aanmerkelijk Verbeterd zijn. Maar het blad acht een I gemeene hervatting van het werk voor e' ischen toch onwaarschijnlijk. Dit geldt een de werklieden onder den grond. werklieden boven den grond in orkshire, Derbyshire en elders weigeren og altijd hardnekkig aan het werk te iaan, zoolang hun eischen niet ingewil- ;d zijn. De het eerst bekend geworden uit komsten van de stemming onder de ijnwerkers in Lancashire luiden ongun- ig. De overgroote meerderheid van de ïijnwerkers in de districten Darwen, lopton vallei en Pendlebury hebben estemd tegen de hervatting van het erk onder de nieuwe loonwet. Intusschen is de daling van de kolen- rryzen te Newcastle al begonnen. AMERIKA. Men mag het nu wel als vaststaande eschouwen dat de groote stryd in de abijheid van Jimenez door de regeerings- oepen is verloren. Wilson, de onderminister van Staat Washington, heeft de tijding bevestigd, at de buitenlanders in Mexico van apenen worden voorzien om zich even- leel zelf te kunnen beschermen. Mexico staat den invoer van wapenen, ie bestemd zijn voor buitenlanders, toe, Dnder dat er inkomend recht van hoeft 6 worden betaald. Te New-York be- Ehouwt men in vele kringen de Ameri- laansche wapenzendingen naar de stad lexico als een aanwijzing dat er inter- /entie door de Vereenigde Staten zal omen. Vanwege de Amerikaansche regeering jn een millioen patronen met rookloos ruit naar Mexico (stad) gezonden. Inmiddels moet het er in Mexico (stad' minder gunstig gaan uitzien voor de regeering van president Madero. De generaals Orozco en Zapata, die elk aan het hoofd staan van een opstandelingen legertje, rukken op de stad aan. Men vreest dat daar een toestand van anarchie zal ontstaan, wanneer Madero de vlucht mocht nemen. Slagen Orazco en Zapata erin, Madero te verdrijven dan zullen zij ongetwijfeld elkander gaan bestrijden. Door de overwinning van de rebellen in Noordoostelijk Mexico heeft de burger oorlog een loop genomen, die zeer ge vaarlijk is voor de stad Mexico. De opstandelingen zijn in staat alle wegen naar de hoofdstad te bezetten en alle telegrafische en telefonische verbindingen met de stad af te snijden. Zij houden, daar zij alle wegen beheerschen, de stad feitelijk reeds ingesloten. Men heeft in Washington van den Amerikaanschen gezant in Mexico een telegram ontvangen, dat ernstige bezorgdheid gewekt heeft over het lot van de Amerikanen en Europeanen, die daar wonen Vele bui tenlanders zijn in hun consulaten gevlucht. De gezanten laten onder hun landgenoo- ten wapens verdeelen. Vooral voor de Amerikanen iu de stad Mexico worden uit de Unie wapens gestuurd. Tegeu president Madero, wiens val men spoedig verwacht, staan 4 generaals van de opstandelingen in het veld. Het laat zich aanzien, zoo schrijft de Ree-bode, dat de behandeling van de ziekteverzekering nog al veel tijd zal vorderen, Naar het blad verneemt, zal er vóór 10 April den uitersten termijn ten minste een 80 tal amen dementen op de Ziektewet en de Ra den wet, waarvan niet minder dan on geveer 50 van de sociaal-democraten, bij de commissie van voorbereiding inkomen. Vereeniging van Zeeuwsclie Fokkers van het zware trekpaard. Zaterdag werd op de bovenzaal van den heer M. Koole alhier onder voor zitterschap van den heer Ph. J. van Dixhoorn een vergadering gehouden door de „Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers" gevestigd te Axel. Na de opening stelde de voorz. het eerst aan de orde punt 4, de aanbe steding eener brug, waarvan de uitslag elders in dit blad staat. Na lezing en (behoudens een aan merking) goedkeuring van de notulen werden met meerderheid van stemmen 3 personen als leden-aandeelhouders aangenomen. Omtrent punt 5 kon nog geen besluit worden genomen. Het betrof het plaatsen van een bestuurs- tent, waarin dan tevens het secretariaat tijdelijk kon gevestigd worden. De voorz. lichtte dat punt nader toe en was met andereu van meening, dat 't beter was een groote tent of gebouw te stichten. Een kleine tent kon slechts gedeeltelijk aan het doel beantwoorden en zou ongeveer 500 kosten, die rente loos moesten worden uitgegeven, terwij een groote tent voor alle doeleinden geschikt is te maken, zoodat die ver huurd kon worden, en dan als zoo danig wel degelijk rente opbracht. De kosten waren daarvan echter niet te ramen, daar nog verschil van gevoelens bestond, of men een steenen of een houten gebouw wilde zetten. Het alge meen gevoelen was voor een groote zaal, waarin afdeelingen, zoodat het bestuur werd opgedragen, teinformeeren naar de kosten daarvan hetzy in steen of in hout. Punt 6 hield in het bestuursvoorstel om den heer F. C. O. M. Hombach het eerevoorzitterschap en den heer G. A. Vorsterman van Oyen het eerelidmaat schap aan te bieden. Dit werd by acclamatie aangenomen. Bij de omvraag deelde de voorz. mede, dat voor de paardenfokkers een belang rijke kwestie aanhangig is. Zooals be kend zal op li April a.s. te Middelburg de hoofdbestuursvergadering gehouden worden voor de Z. L. M. Op de agenda daarvoor komt o. m. voor een bestuurs voorstel om terug te keeren tot het oude stelsel, betreffende het benoemen van keurmeesters voor de Prov. aanhou- dingsbijdragen voor merriën. Nu is op voorstel van de afdeeling Axel in 1910 pas besloten, dat niet 2, maar slechts één veearts zal zitten in de keuringscommissie voor bedoelde premiekeuringen. Als overweging laat het Hoofdbestuur o. m. gelden, dat een fokker zijn kennis slechts haalt uit eigen ervaring, en dus eenzijdig is. De voorz. noemde dat een krasse term tegen de 300 leden van het Zeeuwsche Stamboek, waaronder mis schien een 14 tal veeartsen. Hij durft betwijfelen of die paardenfokkers, die dan ook j irenlang eigen ondervinding hebben opgedaan en daardoor juist de paardenfokkerij in Zeeland met reuzen schreden hebben voor uitgebracht, of die vakmannen minder kijk hebben op onze Zeeuwsch-Belgische paarden, dan die 14 veeartsen, waaronder er mis schien zijn die in Iudië geboren, of vroeger nooit iu Zeeland geweest zyn en na een paar jaren als student te Utrecht te hebben gewoond, pas in Zeeland komen en benoemd werden als keurmeester, omdat zij veearts zijn. Naar aanleiding hiervan merkte de heer Boogaert, prov. veeartl alhier, op, dat het niet loopt over die 14 vee artsen, maar over slechts enkelen daar van, die gaarne keurmeester willen zijn; spr. zelf heeft er steeds voor bedankt. De voorz. meent dus dat, waar den fokkers het recht ontzegd wordt, om keurmeester te zyn, daar deze ver eeniging niet mag nalaten in deze een woord van protest te doen gelden, en deelde mede dat een ontwerp-adres is samengesteld om aan het Hoofdbestuur der Z. L. M. te doen toezenden. Dit werd voorgelezeu en vond alge- meene instemming. Het luidt aldus „Aan het Hoofdbestuur der Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. W elede le Heer en De Vereeniging van Zeeuwsche Fok kers van het zware trekpaard, (Belgisch type) heeft met leedwezen kennis ge nomen van het voorstel van het Dage- lijksch Bestuur der Maatschappij, om terug te keeren tot den ouden toestand, wat betreft het benoemen van leden voor de Keuringscommissie, welke be doeld wordt in Art. 2 a en b van het Reglement op het verleenen van aau- houdmgsbijdragen voor merriën met subsidie uit de Provinciale fondsen. In hare algemeene vergadering van 30 Maart 1912 besloot zij met algemeene stemmen ter Uwer kennis te brengen, dat zij het betreuren zou, wanneer het Hoofdbestuur der Z. L. M. terugkwam op zijn besluit van 31 Maart 1910. Hare overwegingen waren daarbij als volgt Het meest ideale keuringstelsel is dat, waarbij de jury uit drie leden bestaat. Door het besluit van 31 Maart 1910 heeft Uw Bestuur een stap iD die richting gedaan, terwijl het door terug te keeren tot den ouden toestand, zich weder van het ideale stelsel zou ver wijderen. Art. 7 van ons Huishoudelijk Regle ment heeft voor alle keuringen op de tentoonstellingen die door ons zullen worden gehouden het drietallig stelsel vastgelegd Bovendien zien we in andere landen, o. a. in het naburige België, het idee gehandhaafd, dat de aftredende jury leden niet terstoud herkiesbaar zijn, zoo ook by het Nationale St., het Gro ninger St. en het Geldersche Stamboek. Het bezwaar, dat het niet direct her kiesbaar stellen van de juryleden aan leiding zou kunnen geven, dat de meest bekwame keurmeesters worden uitge sloten, kan zij niet als bezwaar erkennen. Bij het aanvaarden van het drietallig stelsel vervalt dit bezwaar voor Uw Bestuur geheel en ai, wijl het aantal fungeerende juryleden steeds minstens zes is geweest, waaronder minstens 4 fokkers. Maar bovendien, gezien de machtige actie onder de Zeeuwsche fokkers, waarmede kapitalen zijn ge moeid, den grooteu durf en het niet misplaatste vertrouwen, stelt de Ver eeniging van Zeeuwsche Fokkers in veel meer dan 4 fokkers genoeg ver trouwen om als keurmeester te worden benoemd. Zij is zelfs geneigd om het geopperde bezwaar een slag in het aan gezicht te noemen van veel Zeeuwsche Fokkers, die reeds menigmaal zoowel door aankooping als door voortbrenging, hebben bewezen op een hoogen trap als fokker te staan. De vruchten van het landbouwonderwijs worden door zeer velen geplukt, waardoor zij in bekwaamheid iu betrekking tot hun vak vooruitgegaan en tot een zekere hoogce ziju opgeklommen. Voor het veranderen van richting oy de keuringen oeuoeft bij verplicnce aftreding geen grond te bestaan, wanneer AXELSCHE 1= (MIAN

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1