Cacao Van Houten's No. 102. Zaterdag 30 Maart 1912. 27e Jaai*£. De beste voor den prijs Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL FM AN, Buitenland. id p i eJ| ANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke ïïos. 5 Cent DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BELGIE. Een ernstig ongeluk heeft bij den tunnelbouw te Laeken plaats gehad. Het werk geschiedde met de uiterste voorzichtigheid, daar de bodem aan zandverschuivingen onderhevig is. Hier aan wordt dan ook de oorzaak van het ongeluk toegeschreven. Door de dreu ning van een voorbijrijdenden trein ge raakten een aantal palen van ijzerbeton, die tot een hoogte van 10 meter opge stapeld te drogen stonden, in werking. Een der dichtbijstaande werklieden hoorde een luid gekraak en was nog juist in staat zijne medearbeiders toe te roepen zich in veiligheid te stellen, toen de geheele massa, te zamen een gewicht van 20.000 kilo uitmakend, naar beneden stortte en gedeeltelijk op een huis terecht kwam. Alles was zoo spoedig in zijn werk gegaan, dat een tiental arbeiders onder de puinhoopen van het huis en de betonbalkeD werden bedolven. Een ontzettend noodgegil steeg op. Van alle kanten spoedde men zich naar de plaats des onheils en begon men het reddingswerk. Na een uur van ingespannen arbeid was men er in geslaagd alle bedolven werk lieden te bevrijdentwee waren op slag gedood, terwijl een derde korten tijd na het ongeluk aan zijne wonden be zweek. Bovendien zijn nog een aantal arbeiders gekwetst, van wie eenige zeer ernstig. De drie gedooden zijn gehuwd eD laten een talrijk gezin achter. Wonder boven wonder kwamen de bewoners van het gedeeltelijk ingestorte huis er zonder letsel af. De heer des huizes, die met zijn dochter alleen thuis was, bevond zich toevallig in een ander gedeelte van het huis toen het ongeluk gebeurde. Het meisje, dat zich op de eerste verdieping bevond, moest echter met behulp van een ladder door het raam het huis verlaten, daar de trap geheel was weggerukt. Het parket was spoedig ter plaatse om een onderzoek naar de oorzaak der ramp in te stellen. DUITSCflLAND. In het district Dortmund is Maandag en Dinsdag bij 38 mijnen het loon uit betaald. Het loon voor zes werktijden werd ingehouden, als boete voor de door de delvers begane contractbreuk. Alles is echter rustig gebleven. Te Beuthen is de staking bygelegd. Te Radzionkau, in Silezië, hebben de mijnwerkers besloten, den 27sten te staken, indien zij niet 15 pet. opslag krygen. Woensdagochtend na 4 uur bezweek de waterkeering, die de nieuwe tunnel van den ondergrondschen spoorweg tusschen de Spittelmark en het Alex- auder-plein tegen het water van de Spree beschermt. Vernielend drong het water in de schacht. Langzamerhand werd ook de tunnel van het oude traject overstroomd, zoodat het verkeer in het hartje van de stad tusschen Spittelmark en Leipziger Plein gestaakt moest worden. ?Aan het publiek kan het^ oordeel worden gelaten, of inderdaad is 1 Kg. 1.50 lv2 - 0.80 %Kg./0.42| Ho» - 0.18 Toen het water in de tunnel binnen drong, waren er 80 man aan het werk, die alles deden, om het verder stroomen van het water te beletten. Ongelukken zijn daarbij niet voorgekomen, maar evenmin hebben de maatregelen kunnen verhinderen, dat het water langzaam en gestadig verder drong. Het verkeer met de binnenstad is er geheel door ontwricht. De materieele schade en de vertraging, die de voltooiing van de zeer noodige lijn hierdoor lijden zal, zijn nog onberekenbaar. ENGELAND. Na een lange beraadslaging heeft het Lagerhuis de kolenmijnwet met 213 tegen 48 stemmen in derde lezing aan genomen De arbeiderspartij stemde tegen. Lloyd George waarschuwde de arbei- derspartijders voor de verantwoordelijk heid die zij op zich laadden door het wetsontwerp af te wijzen zonder af te wachten of de wet niet zou leiden tot voldoening van de eischen der mijn werkers. Na een aantal redevoeringen van de arbeiderspartijders ter veroordeeling van het wetsontwerp werd dit onder luide toejuiching van de ministerieelen in derde lezing aangenomen. Onbetwistbaar neemt het aantal werk willige mijnwerkers toe, vooral in Schot land. Maar het zijn er, naar schatting nog maar vierduizend en dat is een onbeteekenend aantal tegenover de honderdduizenden der stakers. Ver moedelijk zal de hervatting van het werk sneller gaan zoodra het wetsont werp op de kolenmijnen wet is. De Daily NeW3 raadt de mijnwerkers aan, het werk te hervatten. De vet bevredigt wel niet al hun wenschen, maar willigt hun toch veel in. De Daily Chronicle vreest, dat het laatste woord van de crisis nog niet is gesproken. De onverzoenlijken kunnen nu de hulp van de transportarbeiders inroepen, en staken die, dan is de crisis nog eens zoo erg. FRANKRIJK. De Kamer heeft de discussie over het ontwerp van wet, strekkende tot invoering der evenredige vertegenwoor diging voortgezet en met groote meer derheid van stemmen een artikel aan genomen, bepalende, dat er één afge vaardigde zal zijn op elke 22.500 kie zers en één afgevaardigde per supple mentaire fractie van 11.250. Het aantal Kamerleden zal hierdoor verminderen en waarschijnlijk 520 bedragen. De auto-bandieten. Een auto uit Parijs op weg naar Nice, was door het even ten zuiden vau Parijs gelegen plaatsje Montteron gere den en in het bosch van Senart, toen plotseling vier individuen met een zakdoek zwaaiden om haar te doen stoppen. De auto vertraagde haar gang, waarop de bestuurder met een revolverschot gedood werd de tweede inzittende, een jonge man, kon, hoewel an de hand gewond, de vlucht nemen. De bandieten stegen in, terwijl twee medeplichtigen zich bij hen voegden, en de bende sloeg de richting naar Parijs in. De auto dook weer op in het vrij ver ten noorden van Parijs gelegen Chantilly, met dezelfde zes bandieten, en hield stil voor het filiaal der Sociéte Générale. Vier der kerels stegen uit, de revolver in de hand, en gingen de inrichting binnen, waar zij den kassier en een beambte döodden, een loopjongen verwondden, en zich van 50.000 francs meester maakten. Een vijfde had inmiddels gewapend met een karabijn, wacht gehouden aan de deur en de zesde bleef als bestuurder in het voer tuig. Toen het zaakje opgeknapt was, kwamen de vier kerels met hun buit naar buiten stapten in, en met razende vaart ging het in de richting van Barijs. Eenige personen die door de overhaaste wijze van vertrek ar wanend waren geworden en alarm maakten, antwoordden de bandieten met revol verschoten. De gestolen auto werd later gesigna leerd te Epinay en op den weg naar Pontoise. Een auto met 6 inspecteurs van den veiligheidsdienst vertrok toen in die richting. Vijf auto's met 50 agenten doorkruisten den naasten om trek van Parijs. Te Asniéres is de geroofde auto gevonden. Men vond er 3 met bloed bevlekte zakdoeken in. De linkerkant van het voertuig vertoon de eveneens bloedvlekken, het raampje was door een revolverkogel vernield. Te Asniéres zijn ze op een trein gespron gen in volle vaart. De Parijsche veiligheidsdienst heeft dien te Brussel medegedeeld, dat de bandieten behoo- rend tot de bende van den aanslag in de rue Ordener, de richting van België hebben ingeslagen. Bertillon heeft op de te Asniéres ge vonden auto de vingerafdrukkeu van Garnier, Bonnot en Carrouy, de anar chisten die den aanslag in de rue Ordener pleegden, gevonden Te Parijs liepen geruchten dat de schelmen te Rijssel waren gevat. De kerels hebben 't te Chantilly compl. kogels laten regenen. De kassier is door 5 kogels gedood. De bandiet met de karabijn bedreigde ieder die op 't plein verder waagde te komen. De toesnellende directeur van het bijkan toor hoorde een kogel langs een oor fluiten en de schavuit veegde hetgeheele plein schoon door naar alle richtingen te vuren. Vertoonde men zich buiten de ramen van naburige huizen, dan gingen er ook kogels heen. Toen de vier kerels naar buiten kwamen, dekte de man met de karabijn den aftocht en verwisselde zijn wapen inmiddels met een revolver, die hij ook in verschillende richtingen leegschoot. In de rue de Paris bevond zich een kar welke de bestuurder dwars op den weg van de auto wilde plaatsen. De revolvers deden echter hun werk en de bestuurder deed niets. Hetzelfde gebeurde met een andere kareen kogel door den rechtervoorpoot van het paard en een in den hiel van den man, die den weg wilde versperren, m lakten vrije baan voor de auto, welke de kogels rond zich deed fluiten en spoe dig uit het gezicht was verdwenen. OOSTENRIJK HONGARIJE. Aladar Tsjanto, de directeur van de Hongaarsche hypotheekbank, heeft zich Dinsdagmiddag vau kant gemaakt. Hij heeft zijn persoonlijk vermogen met kaartspelen verloren. Als vertegenwoordiger van de bank ter beurze had hij de leiding der zaken, maar hij ging niet over de kas. AMERIKA. De Republikeinsche politici in de Vereenigde Staten zijn het er vrijwel over eens, dat nog deze week de ont knooping zal brengen in de quaestie of Roosevelt dan wel Taft de candidaat zal zijn, die wordt aangewezen door den Republikeinschen partijdag te Chi cago. In den staat New-York hebben de voor verkiezingen plaats gehad ter aan wijzing van de Republikeinsche gedele geerden naar den nationalen partijdag te Chicago. Taft heeft in New-York een groote meerderheid gekregen. DB oud-president leed een volledig échec. Dan vallen in deze week de voor- loopige verkiezingen der Republikein sche gedelegeerden in de staten Indiana, Colorado en Mississippie; Keert zich in al die staten de groote meerderheid tegen Teddy (en dit verwacht men) dan zal nog slechts een wonder Roosevelt kunnen behoeden voor een smadelijke nederlaag. Henry Phipps is een rijk ijzer- én staal-iudustrieel. Dikwijls geeft hy groete sommen wegën ditmaal hefybeu zijn drie zoons er van geprofiteerd. Deze zoonsJohn, Henry eu Howard, kregen samen vaste goederen ter totale waarde van 25.000.000 gulden. De schenking bestond üit zakenhuizen, (w. o. torenhuizen) en hoeven in en bij j Pittsburg.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1