So. 101. Woensdag 27 Maart 1912. 27e Jaar#. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. Landbouw. ANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksche Oorlog. De Corriere della Sera vernam uit Atheue, dat 4 torpedo's in de Dardanellen ontploft zijn zonder schade aan te richten. De stroom had deze vernielingswerktuigen Het Italiaansche blad blijkt nog al aardig op de hoogte te zijn van de ligging der mijnen, welke de Turken strooiden in de bedreigde wateren. Het weet uitvoerig de richting te vertellen en de punten, waartusschen twee liniën van mijnen door de Turken zijn gelegd om het vijandelijk eskader op te wachten. De torpedo's schijnen op afstanden van 50 tot 60 meters van elkander geankerd te zijn. De eerste linie bestaat uit 40 torpedo's. Bovendien worden aan de oevers der Dardanellen nog vele torpedo's gereed gehouden, klaar om te worden gelanceerd tegen voorbijgaande oorlogs schepen. De Neue Freie Presse vernam uit Constantinopel van een daartoe gemach tigd diplomaat, dat de mogendheden zich nog niet tot de Porte haddeu gewend. De onderhandelingen van de Kabinetten zouden pog eenigen tijd voortduren. Men zou echter waarschijnlijk geen geineen- schappelijken stap doen. De kans op het tot stand komen van den vrede was nog zeer gering wegens het verschil van standpunt met betrekking tot de souve- reiniteit. Toch was de Porte in geenen deele geheel ontoegeeflijk. DUITSCHLAND. De naar het Roergebied gezonden troepen zijn naar hun garnizoenen terug gekeerd. Alleen de uit andere provin cies gezonden gendarmes blijven nog eenige dagen, totdat de uitbetaling van de loonen, waarbij de boete van 6 dagen loon wegens contractbreuk wordt afge houden, achter den rug is. Die boete treft 170.000 mijnwerkers. Aan hen, van wie na een zorgvuldig onderzoek door de directie blijkt, dat zij alleen na bedreigd of lastig gevallen te zijn zich bij de staking hebben aangesloten, wordt het afgehouden loon terugbetaald. Het einde van de staking in het Roer gebied heeft op de groote scheepvaart geen aanzienlijken invloed geoefend, om dat de bunkerkolen niet alleen hoog geprijsd blyven, doch zelfs duurder worden, daar de goedkoopere Engelsche en Schotsche steenkool uitblijft. Er worden steeds meer schepen buiten de vaart gesteld. De mijnwerkersstaking in Opper-Silezië is aan het verloopen. Op de Koningin Louise-mijn ontbrak gisteren niemand meer. Op de andere mijnen wordt het aantal stakers bij iedere volgende ploe; kleiner. De Köln. Zeit. verneemt uit goede bron, dat noch de Rijnschippers, noch de readers er aan denken om de onder handelingen die over loonopslag, Zondags rust en verkorting van den nachtarbeid gaande zyn, af te breken, zoodat de vrees, dat er den len April, den da<L dat de looneontracten der schippers af- loopen, een staking zou uitbreken, onge grond is. Voor het overige zou een staking vooral de havens aan den Boven- Rijn treffen en de reederijen die voor namelijk op den Nederrijn en Holland handelen, weinig schaden. De Duitsche keizer, prins August Willem, diens gemalin en prinses Victoria Louise zijn naar Weenen vertrokken. Voor het bezoek aan Venetië zijn uitge breide veiligheidsmaatregelen genomen. Alle verdachte personen daar en in de omliggende steden zijn gearresteerd. Er is een vrij sterke troepenmacht heen gestuurd. De stad wemelt van de politie, w. o. veel Duitsche detectives. FRANKRIJK. Er blijft nog steeds veel geld voor de militaire luchtvaart inkomen. De in schrijvingen hebben reeds bijna het bedrag van 2 millioen frank bereikt. De nationale commissie voor de militaire luchtvaart heeft van dat geld reeds een eerste storting gedaan aan de schatkist ten bedrage van 500.000 frank. De hertogin van Chartres heeft ter nagedachtenis van haar man, kolonel Robert vau Orleans, 15.000 frank aan de commissie doen toekomen, bestemd voor den aaakoop van een oorlogsvlieg tuig, dat den naam moet dragen van Robert Lefort, onder welken de hertog van Chartres den veldtocht van '70 heeft meegemaakt. ENGELAND. Niet alleen werkgevers, maar vereeni- gingen van werkgevers hebben de regee- ring hun afkeuring van de kolenmijnwet te keunen gegeveu. Zoo hebben protesten gezonden de vereeniging van katoen fabrikanten, van reeders, van machine fabrikanten, de Londensche kamer van koophandel enz. Dit comité zegt, dat andere bedrijven door de wet aangezet zullen worden om ook naar een wettelijk minimum-loon te trachten en er in het algemeen revolutionaire propaganda door aangemoedigd zal worden. De directeur van de Londensche en Zuidwestelijke Spoor heeft aan een feest maal gezegd, dat de directeuren der ver schillende sporen met elkaar hadden af gesproken, dat zij, tot eiken prijs, zouden zorgen, dat de levensmiddelen werden vervoerd, ook al zou al het reizigers- vervoer gestaakt zijn. De sporen zouden elkaar, zoo noodig, steenkool leveren. Het Berl. Tgbl. meent dat de discolatie der Engelsche vloot tegen Duitschland is gericht. In de Noordzee zullen nu verzameld zijn 60 slagschepen, 30 pantser kruisers, 40 beschermde kruisers, 140 torpedojagers, 50 torpedobooten en 50 onderzeebooten. Duitschland kan daar maar tegenover stellen aan dadelijk be schikbaar materieel dè hoogzeevloot van 17 pantserschepen, 3 pantserkruisers, 5 beschermde kruisers en 4 torpedoboot- divisies, elk van 40 schepen. In een paar dagen komt er 't reserve-materiaal 9 linieschepen, 3 gepantserde kruisers, 5 beschermde kruisers en 4 torpedoboot- divisies. Benevens 12 onderzeebooten. Zooals men weet wordt de Atlantische vloot welke Gibraltar tot basis had bij de Noordzeevloot gevoegd, vandaar dat deze dan zoo sterk is. De Middellandsche Zee vloot verlegt haar basis van Malta naar Gibraltar. Woensdag liep te Jarrow het grootste Engelsche oorlogsschip van stapel, de Queen Mary, een liniekruiser, metende 27.000 ton met een machine van onge veer 75.000 P.K. zal het 28 knoop varen. Het schip is nog iets grooter dan de zusterschepen Lion en Princess Royal. De hoofd bewapening bestaat uit acht vuurmonden van 13.5 duim, d. i. onge veer 34 cM. OOSTENRIJK HONGARIJE. Te Triëst liep gisteren het oorlogsschip Tegethoff (20.000 ton) van stapel. Daar mee is de helft van de ontworpen slag- vloot klaar. Volgenden zomer zal de Viribus Unitas, die in 1911 te water gelaten is, zijn uitgerust en de Tegethoff zal in 't voorjaar van 1913 bij de vloot worden gevoegd. Den 16den Januari is het derde schip van dit soort te Triëst, het vierde den 29sten Januari te Fiume op stapel gezet. Dezen zomer zal dus de heele lste Oostenrijksche Dreadnought- divisie klaar zijn. De kosten zyn op 242 millioen kronen geraamd. Van de 3 liniekruisers, die 80 mill, kr. zullen kosten, ligt er een in Molfal- cone, een andere in Triëst in de maak met de derde zal men eerstdaags beginnen. Verder is men aan 6 torpedojagers en 8 gewone kruisers bezig. 4 kruisers en 4 onderzeesche booten zijn nog niet besteld. De nieuwe slagschepen zullen 21.000 ton meten. Ze worden uitgerust njet 12 kanonnen van 30.5 cM., 12 van 15 cM., 18 van 7 cM., 2 van 47 mM. en 2 van 8 mM. De torpedobewapening bestaat uit 3 onderwater-werptoestellen. Men verwacht dat de stoomturbines van 25.000 P.K. de schepen een snelheid van meer dan 20 zeemijlen per uur zullen kunnen geven. In de kolenmijnen van Brux neemt de werkstaking toe27 mijnen zijn er nu bij betrokken. Het koleubekken, waarvan Brux het middenpunt is en waaatoe ook de streek om Bruch en Biljn behoort, is thans door de Duitschers verlaten alleen enkele Tsjechische arbeiders werken nog met halve kracht. Maar de staking zal niet van langen duur zijn, zeggen de ingewijden. CHINA. De »New York Herald" vernam uit Sjanghai dat bij de graftomben van de Mings bij Nanking Soenjatseo ten over staan van 15000 soldaten en de hoogste autoriteiten der stad, een redevoering heeft gehouden. Daarin deelde hij den geesten van den stichter en de vorsten uit de dynastie der Mings mede dat de Chineezen de macht weer hadden herno men op de Mings en een republiek hadden gesticht. De soldaten riepen hoezee en de artillerie vuurde salvo's af. De Agence d'Extrême Orient verneemt dd. gisteren Peking, dat Joeansjikai het voornemen heeft, het voorloopige parle ment te Nanking te reorganiseeren tot een nationale vergadering, door aan dat voorloopige parlement de leden toe te voegen van de adviseerende vergadering, die te Peking zetelt. De leden van deze gecombineerde ver gadering zullen aangewezen worden door de provinciale parlementen. De zetel van het nieuwe parlement zal echter in de toekomst gevestigd zijn te Peking. JAPAN. De brand te Tokio heeft het stadsdeel Susaki geheel vernield, dat aan de baai gelegen, aan 3 zijden door kanalen is omgeven. De eenige toegang een brug, was spoedig vernield. In de groote paniek zijn vele personen verdronkenen verbrand. 1200 Huizen, o.a. een volksschool, zijn verbrand. In een netteufabriek ontplofte de ketel, wat groote schade aanrichtte. De schade wordt op anderhalf millioen geraamd. AMERIKA. Omtrent het lot van de mijnwerkers, die betrokken waren bij de ramp in de Sanbois- mijn te Mc Curtin, begint men nu zekerheid te erlangen. Er waren er 116 in de mijn toen de ontploffing ge schiedde. Daarvan zijn er 26 levend bovengebracht, 52 lijken zyn geborgen en van 29 lijken weet men, waar zij in de mijn liggen. Omtrent 9 werkers weet men nog niets met zekerheid. Overbemesting. De wortels der gewassen, moeten evenals elk levend organisme adem halen en daarom is het noodig, dat de dampkringslucht ongestoord in den bodem kan dringen. Nu kan het gebeuren, dat door on gunstige omstandigheden het winter koren in het voorjaar te kampen heeft met korstvorming en dientengevolge een slecht ontwikkeld wortelstelsel heeft. De eerste eisch is dan den bo dem open te maken, doch voldoende is het niet. Het gewas is achterlijk en daarom moet het tot een snellen groei gebracht worden en daarvoor is noodig eene overbemesting met Chilisalpeter. Ook, omdat in zulke bodems eene ge brekkige salpeterzuurvorming plaats heeft. Het kan gebeuren, dat zelfs op landen, die eene goede mestkracht be zitten, de gewassen door een gebrekkige luchttoevoer er kommervol uitzien en dan is openhalen en overbemesteu met Chilisalpeter een uitstekend redmiddel. Het kan ook gebeuren, dat een winter gewas door verschillende omstandig heden veel te dun staat en dat het dus geprikkeld moet worden tot eene flinke uitstoeling. Ook in dit geval mag eene overbemesting met Chilisalpeter niet achterwege blijven. Het is toch bekend, dat de uitstoeling krachtig bevorderd wordt door eene voldoende hoeveelheid opneembare stikstof en deze stikstof biedt het Chilisalpeter aan. Vooral als de bodem rijk voorzien is van plantenvoedsel en alzoo een groot aantal halmen voeden kan, moet de

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1