No. 99. Woensdag 20 Maart 1912. 27e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad v— voor Zeeuwsch-Vlaanderen. DIELEMAN, Buitenland. Binnenland. 2*1 i D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksche Oorlog. De Dardanellen blijven bij voortduring een voorwerp van zorg voor de Verhevene Porte, die er thans een heele scheeps macht heeft te zatnen gebracht. Het Turksch eskader bestaat daar uit 1 oud pantsérdekschip, 1 oud kustpantserschip, 2 gewezen Duitsche pantserschepen, 2 in Engeland en Amerika gebouwde gepant serde kruisers, 4 torpedojagers, 1 torpedo- 'boot voor de volle zee en 10 kleinere torpedo booten. Daarbjj nog een aantal transportschepen zonder geschut. De versterkingen aan den wal zijn deels oud en reeds uit de verte kenbaar [door hun muren en rechte lijnen, deels nieuwer en meer verdekt aangelegd en begroeid. Als de Turksche artilleristen hun stukken goed richten kunnen, dan zullen de nieuwste en moeilijk zichtbare versterkingen, van waar zij met rookloos kruit schieten, ernstige verdedigingsmid delen blijken te zyn. Onder de op 12 dezer bij Bengazi ge vallenen werden door de Italianen nog drie Turksche officieren en zeven Ara bische sjeiks gevonden. Voortdurend worden nog achtergelaten lijken van Ara bieren gevonden. Ter nagedachtenis aan de gesneuvelde krijgsmakkers werd door de Italianen een plechtige lijkdienst gevierd op het DUITSCHLAND. Volgens een opgave der patroons staak ten Vrijdag 58,20 pet. van de mijnwerkers in het Roergebied. De patroons beweren, dat de staking, waar troepen zijn aange komen, is afgenomen, maar overal elders toeneemt. Bij Hamm is het percent stakers met 12, bij Bochum met 61/,, en bij Hattingen met 10 toegenomen. In Dortmund en Bochum hebben weer ongeregeldheden plaats gevonden. De politie schoot en sloeg er met de sabel op los. Uit de huizen gooide men met flesschen en steenen naar de agenten. Ernstig werd echter aan geen van beide zijden iemand gewond. Alleen kreeg een vrouw een schot in het been. Be halve opgeschoten jongens zijn het voor namelijk vrouwen die de relletjes teweeg brengen. Van de honderden personen die wegens ordeverstoring en bedreiging terecht moeten staau, is dan ook een belangrijk gedeelte van het vrouwelijk geslacht. ENGELAND. j De meeste bladen betreuren het, dat de onderhandelingen over de staking op niets zijn uitgeloopen, zoodat nu een wetsvoorstel in het Lagerhuis zal moeten worden ingediend. Men verwacht, dat dit heden zou geschieden. Veel zal er natuurlijk van afhangen, hoe dit ontwerp eruit ziet. Volgens verschillende bladen zal de regeering vooralsnog niet een Igedwougen arbeidscontract voorstellen, Imaar vrijwillige overeenkomsten, naar Ide plaatselijke omstandigheden verschil lend, te treffen door vertegenwoordigers van de mijneigenaars en de mijnwerkers, |onder zelf gekozen voorzitters. Kunnen ze het niet eens worden, dan zal de staat voorzitters aanwijzen om zoodoende de onderhandelingen te bevorderen. De Times vreest dat het indienen van zoodanig wetsvoorstel, de staking zou kunnen rekken, in plaats van haar einde te bespoedigen. Want het onderzoek van de wet in het Parlement zou zeker ette lijke dagen durenbij monde van den afgevaardigde Stanley heeft het mijn- werkersverbond immers al verklaard, dat het geen wet kan goedkeuren tenzij deze alle eischen van de mijnwerkers volkomen inwilligt. De Daily Chronicle rekent uit dat on mogelijk voor het einde van deze week het voorstel tot wet kan zijn geworden. Dan kunnen op zijn vroegst de plaatselijke conferenties den volgenden Maandag be ginnen, en deze zullen op zijn minst 12 dagen duren, zoodat de staking nog drie weken zal moeten duren. BELGIE. Een bakkerswet in België Naar aan leiding van een meeting te Brussel, door de bakkers gehouden, hebben een vyftal socialistische kamerleden een wetsvoorstel ingediend, dat beoogt den nachtarbeid voor dit bedrijf af te schaffen en het aantal werkuren te verminderen. De voornaamste bepalingen zijn verbod brood of banketwerk te bakken tusschen 9 uur des avonds en 5 uur des morgens, met dien verstande dat de voorbereidende werkzaamheden evenwel reeds om vier uur mogen aanvangen, en dat op de Zaterdagen en de dagen aan een feestdag voorafgaande afwijkingen zijn toegestaan. Voorts maximum arbeidstijd van 6 dagen per week en 8 uur per dag. De voorzitter van den ministerraad en waarnemend minister van oorlog, de Broqueville, heeft dezer dagen de voor zitters ontvangen van de verschillende Belgische luebtvaart-vereenigingen, welke hem een overzicht kwamen brengen van den huidigen toestand van het ivierde wapen" in Duitschland en Frankrijk, benevens een plan voor België. Dit laatste voorziet in de aanschaffing van 24 vliegtuigen voor het veldleger, 6 voor de reserve, 6 voor de stelling Antwerpen, 4 voor die van Luik eu evenzooveel voor die van Namen, benevens twee bestuur bare luchtschepen voor de verdediging van het midden des lands. De som hiertoe noodig bedraagt 2,340,000 frank. De minister heeft den afgevaardigden de verzekering gegeven dat hij het voor stel der heeren, dat zijn volle belang stelling heeft, binnen zeer korten tijd aan den ministerraad voor zal leggen zoodat ook op dit gebied de leger-ver- beteriug in België krachtig ter hand zal genomen worden. R. van M., die vroeger nog tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld werd wegens moord op zijn vrouw kwam Zondagnacht te Herzele (Vlaan deren) in dronken toestand thuis. Hij nam een stuk hout en begon al zijn meubelen in stukken te slaan. Daarna brak hij deuren en vensters uit en begon zelf een deel van het huis af te breken. Toen poogde hij de woning in brand te steken. Daarna ging hij naar het huis van zyn schoonbroer, een slachter. Daar deze hem niet wilde binnenlaten, begon hij er ook alles stuk te slaan. Hij wilde ook die woning in brand steken, toen de gendarmen hem [aanhielden. Het parket van Ou denaarde is Maandagmiddag ter plaatse geweest. CHINA, Engelsche bladen hebben het bericht, dat Soeujatseu zal worden aangewezeD als buitengewoon gezant van China, om aan de buitenlandsche hoven de ambts aanvaarding van Joeansjikai mee te deelen. Het zal ons benieuwen of Soenjatsen gaan zal, want de ontwikkeling der jongste gebeurtenissen in China wijst op een nieuwen toestand van anarchie, ver warring en burgeroorlog. Prins Toean heeft zich uitgeroepen tot keizer van de provincies Sjensi en Kansoe. En, wat wellicht nog erger is, de troe pen te Tatoengfoe zijn in opstand ge komen. Joeansjikai zal dus voorloopig de han den vol houden, waarbij nog komt, dat er tusschen hem en de leiders in het Zuiden (Sjanghai, Nanking en Woetsjang) een onoverbrugbare kloof van wantrou wen gaapt. Of onder die omstandigheden Soenjatsen het land zal willen verlaten, blijft zeer de vraag. In ieder geval zou het een elegant middel zijn voor Joeansjikai, om zich den lastigen mededinger van den hals te schuiven. Ook president Diaz van Mexico placht zich op die wijze van mogelijk gevaarlijke mededingers te ontdaan. Hij stuurde hen met een eervolle zending naar het buitenland. AMERIKA. In de Vereenigde Staten blijkt het af en toe, dat zelfs de onmogelijke dingen er kunnen gebeuren. Dezer dagen werd te Hillsville, waar het districtsgerechtshoi van Carrol-County, in de Blue Ridge Mountains van Virginië zetelt, een zaak behandeld tegen een clandestienen whis ky-stoker, Allen. Deze is het hoofd van een groep gezinnen, »de Aliens" die op afgelegen plaatsen in het gebergte wonen en die leven van het fabriceeren van z. g. »moonshine whisky", d. i. whisky waarop geen accijns betaald is. Onlangs werd bij een lid der bende huiszoeking gedaan, als resultaat waarvan de man gearresteerd werd. Zijn vrienden wisten hem echter te bevrijdenmaar in zijn plaats werd toen de hoofdman van de whisky stokers, Lloyd Allen, gegrepen. De zaak kwam voor, en de man werd schuldig bevonden. De rechter vonniste hem toen tot een jaar dwangarbeid. Maar nauwelijks waren hem de woorden uit den mond of een van de Aliens, die met zijn makkers onder het publiek was, schoot den rechter dood. Onmiddellijk daarop werd de ambtenaar van het open baar ministerie gedood 3 kogels hadden hem doorboord. De voorzitter van de jury was het volgende slachtoffer, hij werd in zijn bank neergeschoten. Een opgewekte beschieting van de overige jury-leden leverde slechts twee gewonden, van wie er een later stierf. Ook de griffier ging er aan dood De Aliens 7onden dat het toen wel genoeg was zij vertrokken en namen den veroordeel den vriend mee. Door dreigend opge heven revolvers hielden zij zich politie en omstanders van het lijf. Maar niet zoodra waren zij uit de voeten, of de getuigen van het bloedbad organiseerden een klopjacht. Ook waren natuurlijk dadelijk boden naar naburige plaatsen gestuurd met bericht van het gebeurde en verzoeken om gewapenden steun bij de vervolging. Volgens de laatste berichten over het geval, zijn de Alleus nog in vrijheid er is een premie van 5000 gulden uit geloofd voor wie hen, levend of dood, vangt. Bezoek President Fallières. Blijkens het voorloopig verslag van het wetsontwerp tot aanvulling en ver hooging van het Ille hoofdstuk der staats begrooting voor 1911 waren zeer vele leden van oordeel dat een bedrag van ƒ59.338.49 voor kosten van ont vangst aan den President der Fransche Republiek in den afgeloopen zomer, hoog moet worden geacht. Al stelt men zich zonder voorbehoud op het standpunt, dat, wanneer genoemd Stsatshoofd ons land een officieel bezoek brengt, hem een waardige ontvangst moest worden bereid, dan schijnen toch uitgaven van 31.069.12 en 20.000, resp. voor de tribunes en eerepoorten op het Tournooiveld te 's-Gravenhage en voor het landings paviljoen te Amsterdam, kwalijk ge rechtvaardigd. Zij wezen op zekere luchthartigheid ten aanzien van de zorg der Regeering voor de belangen der schatkist. De tribunes en eerepoorten te 's Gra- venhage zyn, was men wel ingelicht, gebouwd door manschappen der genie, daartoe uit Utrecht naar de residentie overgekomen. Eenige leden hadden tegen het te werk stellen van genie - roepen voor dergeiijken arbeid bezwaar; in het onderhavige geval was het be- bezwaar te ernstiger, omdat juist in de dagen, waarin dat werk viel, te 's-Gra venhage groote werkloosheid heerschte in het bouwvak. Gevraagd werd of ook het materieel van de tribunes en eerepoorten, die te 's Gravenhage hebben gestaan, be waard is voor latere gelegenheden. Voorts werd er geklaagd over het feit dat er by de taptoe waarvoor door de Regeering in ruime mate uit- noodigingen zijn rondgezonden - de leden der Staten-Generaal geheel zyn voorbijgegaan. Algemeen werd ten slotte de wensch geuit, dat de Kamer van de Regeering de verzekering zou mogen ontvangen, dat bij voorkomende gelegenheden ook tegenover het buitenland zal blijken, dat de Nederlaudsche Regeering aan de Staten Generaal de hun toehomende deferentie niet wenscht te onthouden.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1