Aanbesteding. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. het schoonhouden en yerwarmen der o. 1. school. Advertentie n. FLORALIA - Axel. Fuchsia, Bladbegonia en Coleüs. Werkmansbeiang - Axel Patrimonium's Chr. Volksbibliotheek Drie kwaliteiten Ruige-, Cocos-, Fantasie-, Geschoren- en Japanmatten. 1. J. DE LOZANNE. AXEL, 15 Maart 1912 J. 1. Woensdag bad alhier in „De Vergaderzaal" de aangekondigde zang uitvoering plaats. Zonder in beoordeeling te willen tre den mag men zeggen, dat deze zang- vereenigingen hare bezoeker» een ge- noegelijken avond hebben bereid. Da. Lammertsma hield ter afwisseling een pakkende rede, overHet wezen en de vormen van het schoone. Jammer, dat er onder het zingen sommigen zich wel een beetje luid ruchtig aanstelden. Dat was hinderlijk, bovendien onfatsoenlijk. Ds. Hugenholtz, die deze flink bezette vergadering had geopend, sloot haar met een woord van dank. Wij willen nog deze vereenigingen toeroepen Be ijvert u mannen in de gave van den zangen dan tot weerziens Met de St.-Crt. no. 62 zijn ver zonden de statuten van de „Vereeniging van Zeeuwsche fokkers van het zware trekpaard" (Belgisch type), gevestigd te Axel. Zooals we reeds vroeger meldden, stelt deze vereeniging zich ten doel a. invloed uit te oefenen op de rich ting waarin het zware trekpaard (Bel gisch type) in Zeeland wordt gefokt, door het houden of steunen van paarden- tentoonstellingen met daaraan verbon den veulenkeuringen op eigen terrein te Axel b. het houden van een jaarlijksch concours hippique e. het maken van reclame voor het zware trekpaard in Zeeland gefokt, door het uitgeven van brochures, het doen v^rschynen van artikelen over zaken de fokkerij betreffende, in de vakbladen, het bevorderen van den verkoop van paarden op tentoonstellingen of op an dere dagen; en voorts tracht de ver eeniging haar doel te bereiken door andere wettige middelen, die daaraan bevorderlijk kunnen zijn. Ds. J. H. Lammertsma, predikant bij de Geref. kerk A alhier, heeft een beroep ontvangen naar Nieuw-Dor- drecht. Te 's-Gravenhage slaagden voor het examen nuttige handwerken de dames C. J. Herrebout van Terneuzen, C. P. de Die en M. Risseeuw, beiden van Oostburg en C. Versprille van Aardenburg. Te Breda slaagde mej. Paulina Baart, van Kapellebrug. Bij Kon. besluit van 12 dezer is de heer J. de Waal te Hontenisse be noemd tot dijkgraaf van den Kruis polder. In de week van 6 tot en met 12 Maart werden volgens opgave aan den Centralen Gezondheidsraad in de pro vincie Zeeland geconstateerd 20 ge vallen van besmettelijke ziekte, en wel van typhus 1 geval te St. Maartensdijk, van roodvonk 1 geval te Sas van Gent en 2 gevallen te Schore, en van diph- theritis 1 geval te Aagtekerke, Goes, Stavenisse en Wissekerke, 2 gevallen te Brouwershaven, St. Jansteen, Ouwer- kerk en Zierikzee en 4 gevallen te Kloetinge. Met ingang van 13 Maart 1912 wordt Philippine opgenomen in het Nederlandsch-Belgisch telefoonverkeer. De prijs van een enkelvoudig gesprek bedraagt 1.45. Het grenstarief ad J 0,60 per enkel voudig gesprek is van toepassing op het verkeer van Philippine met Aalst, Aeltre, Audenaerde, Bassevelde, Beerem, Berchem, Blankenberghe, Brugge, Cou- ckelaere, Cruyshautem, Dendermonde, Deurle, Deynze, Dixmuide, Eecloo, Gavere, Gent, Gistel, Handzaeme, Heyst, Lemberge, Lokeren, Middelkerke, Nieuwpoort, Oostcamp, üstende, de Panne, Rouse, Ruddervoorde, St. Nico- laas, Selzaete, Sottegem, Thielt, Thour- out, Veurne en Wetteren. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 17 Maart 1912. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97a ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Collecte Theol. Studiefonds). Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Ds. H. Roeloffse. Nam. 2 ure Ds. H. Roeloffse. 's Av. 57a ure Os. H. Roeloffse. van Bruinisse. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 15 Maart '12. A. J. v. C., 20 j., boerenknecht te Clinge, is wegens diefstal veroord. tot 12 ot 12 d. hecht. H. v. R., 29 j., handelsreiziger te Antwerpen, is wegens alsvoren veroord. tot 1 maand gevang, met vermindering der preventieve hecht. Deze diefstal betreft die van rijwielonderdeelen bij den rijwielhandelaar Mureijn te Sluis. Ter zake van de verduistering van rijwielen en verduistering van een motorfiets met zekeren K. werd hij vrij gesproken. Beide feiten waren gepleegd in Nov. 1910. P. J. F. d. W., 21 j., metselaar te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroord. tot 15 ot 15 d- hecht. Heden stonden voor bovenstaande Rechtbank terecht de gebroeders le. A. C. S. C., 26 jaren, 2e. E. D. C., 23 jaren, 3e. P. A. C., 20 jaren en 4e. H. J. C., 19 jaren, allen arbeiders, wonende te Hontenisse, thans gedetineerd te Middelburg en wel de eerstgenoemde wegens mishandeling van een ambte naar en allen wegens wederspannigheid met vereenigde krachten gepleegd tegen den veldwachter Timmerman en den marechaussee ten Haken op 11 Febr. jl. De eisch luidde tegen eerstgenoemde vier maanden tegen de overigen twee maanden gevangenisstraf. De arbeider Jv. Akkeren te Geers- dijk gem. Wissekerke, in dienst bij den landbouwer S. J. de Regt, was bezig balen kunstmest te dragen over een sloot, waarover een plank lag. De plank brak en de arbeider kwam op den slootbodem terecht. Hij bleek ernstig gekneusd. De haastig ontboden genees heer deed op een geïmproviseerde draag baar den lijder huiswaarts vervoeren. De dokter geeft hoop op herstel. De werkgever is aangesloten bij de onder linge verzekering tegen landbouwonge- vallen. Een 13 jarig dochtertje van den postconducteur te Stad Amelo, die bij een der buren de kachel met petroleum wou aanmaken, heeft daarbij levensge vaarlijke brandwonden opgeloopen. Nieuwe vertaling Nieuw Testament. Men schrijft aan „De Standaard" Er worden in ons land, onder leiding van prof. dr. A. van Veldhuizen te Groningen, pogingen aangewend om onder redactie van verschillende daar toe bevoegde personen van rechtsche zijde, waarin zoowel theologen uit de Ned. Hervormde als uit de Geref. kerken zitting zullen hebben, een nieuwe ver taling van het Nieuwe Testament samen te stellen. Te Barneveld is een gehuwde timmerman, terwijl hij in beschonken toestand aan het fietsen was, met zooveel kracht tegen een meelwagen gereden, dat hij hoogst gevaarlijk gewond per rijtuig naar zijn woning is vervoerd. Te Loon op zand viel een 3-jarig kind in een diepen put nabij het huis. De moeder, door een 5-jarig broertje, dat bij het ongeval tegenwoordig was, gewaarschuwd, snelde onder luid angst- geschrei naar buiten en sprong pardoes in den put. Met groote moeite konden de op de kreten toegesnelde buren de vrouw, die het kind in de armen ge klemd hield, uit den put halen, en na geruimen tijd is men er in geslaagd de levensgeesten bij het kind weer op te wekken. Een vrachtrijder van Tiel op een naby gelegen dorp had dezer dagen een minder aangenaam avontuur. Door de Tielsche Rechtbank veroordeeld tot een bijdrage in de opvoeding van een door hem verwekt kind, stoorde hij zich hieraan niet, zoodat hij op zijn reis naar Tiel eensklaps deurwaarder met getuigen voor zich zag, die beslag legde op paard en wagen. Natuurlijk volgde nu dadelijk betaling. Gedwongen Winkelnering. De Nieu we Tilb. Courant verhaalt als een staaltje van den meest schrijnenden vorm van gedwongen winkelnering het volgenden: De patroon dwingt zijn knecht brood bij een bepaalden bakker te nemen. Als loon voor dezen dwang brengt hy bij de loonafrekening iets anders doet hij er niet voorden prijs van het brood van 18 cents zooals men algemeen betaalt op twintig. De brave patroon spreekt den bakker aan en zegt: „Als gy mij het brood niet elf cents in rekening brengt, levert gij niet meer aan mijn., knechts." En wat doet de bakker Ook hij leeft onder den druk der omstandigheden en heeft ootmoedig voor de eerlijkheid van den patroon der arbeiders, die bij hem brood moeten koopen, te buigen. Hij rekent dus den patroon elf cents, zoodat deze zeer eerlijke man met niets te doen dan zijn arbeiders aan het eind der week het loon af te trekken, negen cents op elf verdient. Onze bakker intusschen, die uit een pond meel er geen twee kan wegen, kan voor elf cents geen behoorlijk brood leveren en geeft te min gewicht of knoeit met zijn waar. In de vorige week werd een der landverhuizers in het Canadahotel in de Wijnbrugstraat te Rotterdam zeer ernstig ziek. Hy werd naar het zieken huis vervoerd en daar bleek, dat hij was aangetast door de vlekziekte of typhus exanthematicus. De gemeente lijke ontsmettingsdienst, welke hiervan werd in kennis gesteld, heeft den zieke onmiddellijk overgebracht naar de af zonderlijke barak aan de Maashaven. Verder is het Canada hotel onmiddellijk gesloten en het gemeentelijke ontsmet tingsvaartuig in de onmiddellijke nabij heid in de Scheepmakershaven gestati- onneerd. De in het hotel aanwezige landverhuizers, ongeveer 100 in getal, zijn achtereenvolgens in gioepen van 12 aan boord genomen, waar zij en hun kleeding ontsmet zijn. Daarna zijn zij in de opservatie inrichting aan het Ach terklooster opgenomen, om daar een tiental dagen, of zooveel korter als totdat de tijd voor hun vertrek is aan gebroken, zullen verblijven. Blijkens een bericht van den gou verneur van Goa, (Westkust van Voor- Indiö) laat de veiligheid in Portugeesch Indië op het oogenblik veel te wenschen over. Rooversbenden trekken moordend en plunderend door het land en ver spreiden schrik en angst ouder de lan delijke bevolking. Zij bepalen zich niet alleen tot het uitplunderen van reizigers en het leegrooven van huizen, maar leggen aan geheele dorpen een schatting op en de beangste bewoners haasten zich, uit vrees voor erger, aan den eisch der bandieten te voldoen. De autoriteiten staan machteloos te genover deze boosdoeners, die wijdver takte, uitstekend georganiseerde,benden vormen. Dure bloembollenDe heer C. P. Alkemade Cz., te Noordwijk, die in het groot gladiolussen (zwaardlelies) kweekt, verkreeg uit zaad een bloem van een tot nog toe onder de gladiolussen niet voorgekomen kleur, nl. geel, en noemde deze variëteit Glory of Noordwijk". Deze werd in 1910 op de bloemen- keuring van de Ned. Mpij. voor Tuin bouw en Plantkunde met een getuig schrift van verdienste bekroond. Eenige dagen geleden heeft de eigenaar, naar het „Vad" meldt, daarvan 20 kralen (jonge bolletjes) verkocht voor 500, terwijl hij de rest, in het geheel we gende 1 K.G., aan een vakgenoot ver kocht voor ƒ2 0.000 Op de veiling te Beverwijk, waar tal van gladiolus kweekers wonen, werd een bol, de verscheidenheik „Meteor", een zaailing der firma J. B. Bos te Overveen, ver kocht voor 89. Burgemeester en Wethouders van AXEL, zullen op Maandag den 18 Maart e. k., des voormiddags te 9 uren op het Raadhuis aanbesteden i De voorwaarden liggen van des voor middags 912 en des namiddags 2—4 uren ter secretarie ter inzage, behou dens nader vast te stellen en goed te keuren voorwaarden door den Gemeente raad. Axel, den 7 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. Het- Bestuur van Floralia maakt be kend, dat voor de a. s. Tentoonstelling zullen aangeschaft worden de volgende soorten Aantal en soort (minstens twee stuks van ieder) op te geven vóór of op 25 Maart a. s. bij den Secretaris C. P. MINJON. (Verzekering van Varkens). Het BESTUUR van bovengenoemde vereeniging brengt onder de aandacht, dat na 31 Maart a. s. dit jaar geen nieuwe leden meer kunnen aange nomen worden. Z(j, die dus nog als lid wenschen toe te treden, gelieven zich derhalve vóór 1 April a. s. op te geven bij den secretaris-penningmeester M. LOOF. is geopend: eiken Zaterdagavond van bllt- 6 uur in de Vergaderzaal, Nieuw- straat, alhier. hebtU in MATTEN. Weet U dat wel: ik verkoop alleen de 1ste kwaliteit en later blykt, dat het de goedkoopste is. GROOTE VOORRAAD IN Aanbevelend, Meubelhandel.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2