■I Van Houten *s i\o. 98. Zaterdag 16 Maart 1912. 27e Jaarg. |De beste voor den prijs; voor Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IMELËIÏAi\, Buitenland. Binnenland. D»t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksche Oorlog. Inlichtingen uit vertrouwbare bron spreken van een belegering van Bengazi door eenige duizenden Arabieren. De Italianen hebben de Arabieren in de oase Fejat aangevallen en op de vlucht gedreven, met achterlating van een duizendtal dooden. De Italianen verloren 3 officieren en 25 soldaten aan dooden en 7 officieren en 55 sol daten aan gewonden. Over Aïn Zara, waar de Italianen tot voor eenige dagen sterke stellingen bezaten, komen uit Konstantinopel en uit Tripoli berichten. Uit eerstgenoemde hoofdstad vinden we het bericht, dat de Turksche min. van oorlog ambtshalve openbaar maakte. Hierin lezen we, dat de Italiaansche troepen hun vooruitgeschoven posten by Aïn Zara plotseling verlieten en terugtrokken naar Tripoli. Gevechten hadden niet plaats, zoodat de Turken en Arabieren zonder slag of stoot weer in het bezit van Aïn Zara kwamen. De Italianen lieten in een arsenaal aan zienlijke hoeveelheden schietvoorraad achter. Daar de Turken zich het terug trekken der Italianen uit het Da zwaren strijd door hen veroverde Aïn Zara niet konden verklaren en zij in het eerste oogenblik aan een Italiaansche hinderlaag meenden te moeten gelooven, hebben zij de bewaarplaats van de achtergelaten munitie in de lucht laten springen. Als verklaring van den plotselingen terugtocht der Italianen kan wellicht de mededeeling uit Tripoli dienen, waarbij ons verteld wordt dat het ver blijf der Italiaansche troepen in het legerkamp van Aïn Zara onhoudbaar was door de nabijheid van het daar gelegen moeras. Hiermede is het achter laten van veel schietvoorraad echter nog niet verklaard. Een derde bericht, dat weer uit Kon stantinopel afkomstig is, spreekt van een .gevecht, dat de Turken zouden hebben geleverd op het vernemen van den terugmarsch der Italianen. Hierbij zouden de Turken 5 dooden en 9 ge wonden hebben gekregen. De Italianen zouden naar het Noorden zijn terug getrokken, waar zij op een hoogte een versterkte verdedigings-liuie moeten hebben gemaakt. Duidelijk is dit alles niet door de tegenstrijdigheid van het nieuws. Is er gevochten of niet? Wat was de reden van het plotseling verlaten van Aïn Zara en van het achterlaten van 'zooveel schietgerei In de diplomatieke wereld te Weenen acht men het volgens de Neue Freie Presse zeker, dat de Italiaansche vloot Ithans gereed ligt voor een aanval om de Dardanellen te forceeren. De toe- igaug tot de zeeëngte wordt verdedigd door twee forten, Bedoel Bar en Koem 'Kaleh, welke allereerst beschoten zullen jmoeten worden. De Turken heoben deze plaatsen zooveel mogelijk versterkt door nieuwe werken. IN ELK OPZICHT kan |den toets der vergelijking j met andere goedkoope merken doorstaan. Inderdaad is hetjj P 1 Kg. 1.50 M -0.80 %Kg. 0.42*8 Mo.. - 0.18 Jf DUITSCHLAND. Volgens den correspondent van de Frankfurter Zeitung worden door de mynbesturen opzettelijk te lage cijfers opgegeven van het aantal stakers om hen te ontmoedigen. Hoe dit zij, vol gens die opgaven staakten Dinsdag avond ongeveer 200.000 van de 350.000 mijnwerkers in het Roergebied. Dezelfde correspondent zegt dat het vast staat, dat ook vele christelijke arbeiders mee staken. Bij de beoordeeling van de botsingen die hebben plaatsgevonden, moet men in aanmerking nemen, dat in het Roer gebied, ook wanneer er van staken geen sprake is, dagelijks relletjes voor komen, waarbij klappen vallen en kwetsuren worden opgeloopen. Het is niet alleen de loonkwestie die de mijnwerkers ontevreden heeft ge maakt. Ze hebben vele andere grieven. Het schijnt waar te zijn dat de taai waarmede de opzichters hen plegen toe te spreken beneden critiek is. Door enkele mijnbesturen wordt dit zelt erkend. De opzichters hebben er allerlei maniertjes op, om het loon van de arbeiders te drukken. Ze doen dat echter niet uit zichzelf maar onder den druk van de opzichters, die in rang boven hen staan, want er zijn onder die opzichters 4 rangen. De drievoudige mijnwerkersvereeni- ging had tegen Donderdag in Bochum een groote vergadering uitgeschreven. De vereeniging heeft bij dë overheid geklaagd over het strenge optreden der politie. Hierop werd geantwoord dat alleen op bezwaren kon worden gelet, waarbij de omstandigheden en tijd en plaats van het geval en de getuigen waren opgeteekend. De Mijnwerkerscourant verzocht de arbeiders, de politie te helpen en lieden die de orde verstoren, gevangen te nemen en naar de politie te brengen. Dezelfde courant zegt, dat 25.000 mijn werkers zich ziek gemeld hebben, om zoodoende noch te staken, noch te „onderkruipen". In Hamm zouden 871/;! pet. der mijnwerkers staken. In Brauch heeft de politie een sta kingsbureau van de drievoudige ver eeniging opgeheven. De scheepvaart op den Rijn is door de staking afgenomen. Van de Roer- havens naar den Boven-Rijn worden geen schepen meer gesleept. Het Pruisische Heerenhuis heeft een voorstel aangenomen van den conserva tief von Puttkamer, om d.e regeering te verzoeken alle noodige maatregelen te nemen, zoonoodig ook een wetsvoor stel in te dienen, om niet-stakers bij het verrichten van hun werk te beschermen tegen geweld en onderdrukking. Het aantal gevechten met de politie neemt schrikbarend toe het niet- militaire Engeland is een voorbeeld voor het streng gedisciplineerde militaire Duitschland. Het regiment huzaren te Krefeld heeft bevel ontvangen, zich ieder oogenblik gereed te houden om naar het stakings- gebied te gaan. ENGELAND. Naar de Daily Tel. vernam blijk baar van een mijneigenaar, die de ver gadering met de mijnwerkers had bij gewoond waren na afloop de zaken nog even ver als 14 dagen geleden. De mijneigenaars uit Zuid-Wales vroegen den vertegenwoordigers der mijnwerkers, waarom de mijnwerkers daar willekeurig de overeenkomst van 19LO verbraken, hoewel vier vijfden hunner haar bekrachtigden. De Parlementsleden Edwards --en Abraham antwoordden, dat zij die con tractbreuk niet konden rechtvaardigen. Alleen Stanton, afgevaardigde van de mijnwerkers uit het Rhondda-dal, voerde aan, dat de omstandigheden in 1910 verklaarden, waarom toen dat contract is aangegaan. Andere vertegenwoordigers van mijn werkers zeiden, dat een nieuwe over eenkomst, ouder Asquith's leiding be klonken, beter zou kunnen worden gehandhaafd. De bijeenkomst van de vertegen woordigers der twee partijen onder voorzitterschap van Asquith is tweemaal hervat. Het parlementslid Haslam ver klaarde dat de ouderhandelingen aller langzaamst voortgingen en geen resul taten opleverden. Het Parlement zou tusschenbeide moeten komen. De conferentie der beide partijen met de vertegenwoordigers der Regeering is tot heden verdaagd. De ambtelijke mededeeling vertelaarde, dat die ver daging was geschied, om den vertegen woordigers der beide partijen gelegen heid te geven eenige voorstellen van Asquith in overweging te nemen. McKenna heeft in het Lagerhuis ver klaard De Regeering heelt zonder wet uiet de macht om den uitvoer van kolen te verminderen ot te verbieden. De quaestie van een desbetretfeude wet was door de Regeering overwogen, maar ze was tot de conclusie gekomen, dat de toestand, zooals hij nu is, door zoo'n maatregel niet werkelijk verbeterd zou kunnen worden. In enkele, landelijke districten in Schotland zijn bakkerswinkels bestormd en opslagplaatsen van kolen en hout geplunderd. Te Sheffield worden de fabrieken gosloten. Nog 2 van de reuzenschepen der WhiteStar zijn uit de vaart genomen. ITALIË. Een individu loste op de Place de Venise te Rome een revolverschot op den koning van Italië. Deze bleef on gedeerd. Een kapitein der karabiniers werd gewond. De dader werd gear resteerd. De koning en de koningin waren op weg naar het Pantheon om de mis by te wonen ter gedachtenis aan koning Umberto. De pleger van den aanslag loste drie revolverschoten. Majoor Lang, commandant van het escorte kurassiers werd gewond en viel van zijn paard. Hij werd naar het hospitaal vervoerd. De koning en de koningin vervolgden hun tocht en woon den de mis bij. Bij 'den uitgang van het Pantheon werden zij met geest driftige ovaties begroet door de menigte, die het rijtuig volgde tot aan het Qui rinaal. Kort daarna ging de koning naar het hospitaal majoor Lang op zoeken. PERZIE. Volgens berichten uit Teheran in de Berlijnsche bladen gaat het in Perzië nog over het algemeen slecht. In de provincie Azerbeidsjau heerschen on lusten. 3joea-es Sultanè heelt Mesjed ingenomen. De Bachtiaar Emir Masa- gara heeft zich naar het gerucht gaat in Koerdistan laten uitroepen tot Sjah en brengt een leger op de been om tegen Teheran op te rukken. Salar-ed-Dowlé ligt ziek in Kermands- jah hij heeft aan de regeering toestem ming gevraagd om Teheran te bezoeken. Dan is er een bericht, dat de ex- Sjah, Mohammed Ali, weer naar Perzië zou zijn teruggekeerd. Het Kamerlid Duys heeft, naar Het Volk meldt, de volgende schriftelijke vragen gericht tot minister Talma Is de minister van landbouw, nijver heid en handel niet van meening dat, mede met het oog op de behandeling van het ontwerp-Invaliditeits-en Ouder- domsverzekering door de commissie van voorbereiding, eenigespoedigepubli catie van het rapport betreffende de resul taten der Engelsche Staatspensioneering gewenscht is Waaraan is het toe te schrijven dat de publicatie van dit rapport zoo zeer wordt vertraagd Is de Minister bereid te bevorderen dat zoo spoedig doenlijk de gewenschte publicatie geschiedt? Tegen wanneer kan deze ongeveer worden tegemoet gezien.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1