Cacao No. 96. Zaterdag 9 Maart 1912. -27e Jaarg. DE VOLKSDRANK den prijs Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. VAN HOUTEN S bij uitnemendheid. Posterijen. AXELSCHE COERANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE aren. De Itallaansch-Tnrksche Oorlog. Het gevecht by Derna is bloediger geweest dan eerst gemeld werd. Sprak men eerst van 150 buiten gevecht ge- itelden aan Italiaansche zijde, thans deelt de Secoio mede, dat bij de Italianen 8 officieren en 40 soldaten gesneuveld zijn en 12 officieren en 200 manschappen gewond. Te St. Nazaire is een reeds in het begin van 1911 door de Turksche regee ring bestelde kanonneerboot eindelijk van «tapel geloopen. De ijver bij het bouwen was begrijpelijkerwijs niet groot op de betrokken werf, want Turkije bleef na latig in het voldoen van de termijnen, welker betaling het schuldig was ge durende den bouw van het schip. Aan gezien dit land aan zijn verplichtingen nog altijd niet voldaan heeft, blyft het schip voorloopig niet-opgetuigd liggen, waar het ligt. Het heeft 510 ton water verplaatsing en 1100 paardekrachten, een bewapening van twee stukken van 10 centimeter, twee stukken van 9,7 centi meter en twee mitrailleuses. De snelheid kan 14 zeemijlen per uur bedragen. Turkije bestelde 4 van deze oorlogsschepen voor het toezicht op den douanedienst in de Levant. Zou Turkije niet betalen, omdat de kas des Ottomanischen rijks geen groote uitgaven toelaat of zou het de levering ran oorlogsschepen gaarne uitgesteld zien lij deze voor zijn vloot zoo gevaarlijke lagen Het is hard schepen te moeten betalen, die naar alle waarschijnlijkheid bij de reis naar huis door de Italianen zouden worden genomen of vernield. Het is snderzyds weer zonderling oorlogsschepen eerst na den oorlog in gebruik te nemen eu deze gedurende den oorlog in een onzijdige haven op te potten tot den vrede. De Turksche marine kenc meer van deze dilemmata bij dezen oorlog, waarin zij verstoppertje speelt met haar schepen. Naar de Konstantinopelsche correspon dent vau het Berliner Tageblatt meldt, is de Turksche regeeriug van opvatting, dat Italië, uu er geen kans op slagen van de vredesbemiddeling is, de Darda- nellen wil blokkeeren, om op deze wijze het conflict voor het Haagsche hof' van arbitrage te brengen en tot een inter nationale kwestie te maken. Naar deze correspondent echter uit de beste bron verneemt, is deze opvatting verkeerd. De groote mogendheden heb ben Italië er niet over in twijfel gelaten, dat een dergelijke blokkade niet geduld Zou kunnen worden. Tegen een beschie ting of forceering van de zeeëngten zou den zij echter van volkenrechtelijk stand punt geen bezwaar kunnen maken. ENGELAND. Dinsdagmiddag is er op het terrein van de Pinxton mijn in Derbyshire eeu voet balwedstrijd gespeeld tusscheu een elftal uit de stakers en een elftal uit ambte naren van de mijn. De stakers wonnen gemakkelijk. Na afloop waren de is bestemd om te worden: GOED en GOEDKOOP. VOEDEND en GEMAKKELIJK VERTEERBAAR. VqKg-. f 0.421 YlO 0-18 1 Kg. 1.50 V2 ...- 0.80 elftallen te gast bij den directeur van de mijn. Dit is wel een treffend bewijs van den vreedzamen geest, die althans in Derbyshire de staking kenmerkt. De meerderheid voor de staking was daar maar klein, wat begrijpelijk is als men weet, dat de mijnwerkers er meer ver dienen dan het minimum, dat het miju- werkersverbopd daar eischt. Men zegt dan ook maar de voormannen van de mijnwerkers spreken net tegen dat de stakers daar reeds stappen bij de mijn bestuurders hebben gedaan om te verkrijgen, dat deze een voorstel zou den doen, waarop de stakers weer met goed fatsoen aan het werk zouden kunnen gaan. Naar het schijnt, worden ook elders vele mijnwerkers het leegloopen met verminderde inkomsten moede. Trouwens er zijn bij de stemming over de staking ruim 100.000 stemmen er tegen uitgebracht. Het Is dus verklaar baar, dat de geestdrift onder de mijn werkers niet overal even groot is. Maar het verenigingsleven is al oud en sterk onder beu, en uiet licht zullen de wei felaars afvalligen worden. Een geluk voor de gemeenschap is het, dat, naar gisteren een Londeusch blad wist te melden, noch het Verbood van Transportarbeiders, noch het spoor wegpersoneel voorshands de mijnwerkers met een stakiüg zal helpen. Deze hebben hun zelf verzocht, hen voorloopig de zaak alleen te laten uitvechten. De voorzitter vau het verbond vaD Schotsche mijneigenaars heeft het gerucht tegengesproken, dat de leden van het verbond nu in een minimum-loon be willigen. Een mijneigenaar heeft aan een blad gezegd Wij zullen tot geen vergelyk komen, als de vertegenwoordigers van eigenaars en mijnwerkers niet in één kamer 6amen vergaderen. Het ministerie heeft verleden week vergeefs getracht dat te doen. Ik voor my heb er geen bezwaar tegen. Het zijn dus de mijn eigenaars, vermoedelijk die van Zuid- Wales en Schotland, die het niet willen. Ramsay Macdonald heeft uit naam der arbeiderspartij bij het Lagerhuis ter be handeling een besluit ingediend, waarin afgekeurd wordt, dat mijneigenaars en tusschenpersooen den prijs van de steen kool vermeerderd hebben alleen om, ten koste van het algemeen, uit een crisis van het land voordeel te trekken, en beweerd, dat dit voor een deel der patroons een reden is om de billijke eischen der mijnwerkers af te wijzen. Verder ver langt het besluit de benoeming van een commissie om te overwegen hoe voortaan dergelijke praktijken te beletten. DUITSCHLAND. Volgens de Lokal Anzeiger heeft de Bondsraad reeds de nieuwe militaire wet8voor8telleu ontvangen. Een dezer dagen zullen de voorstellen halfambtelijk worden openbaar gemaakt. Door het vlootontwerp zal een derde actief eskader worden gevormd, door af te zien van een reserve-vlaggeschip. Verder kunnen, door af te zien van reserve-materiaal en dan nog door den aanbouw vau 3 slag schepen en 2 kleine pantserkruisers, de onkosten beginnen met 15 millioen en stijgen in 5 jaar tijd op 43 millioen. De rijkskanselier heeft zich thans eerst iu verbinding gesteld met de ministers van financiën vau de verschillende bonds staten. De vraag, hoe de kosten gedekt zullen worden, is dus nog niet beant woord. Zaterdag komen de ministers van de verschillende bondsstaten in Berlijn om met den rijkskanselier en den staats secretaris van financiën te beraadslagen. Het bericht in de bladen, dat het marinebe8tuur voornemens zou zijn de standplaats van verkeouingsschepeu van de vloot, en wel 4 groote en 6 kleine kruisers, van Kiel naar Wilhelmshaven te verplaatsen, is onjuist, wat aangaat het getal schepen. Waar is, dat iu over weging wordt genomen, of het uiet doel matig zou zijn de standplaats van eenige groote kruisers naar Kiel te verleggen. Dit zou echter eerst veel later dan 1 April gebeuren. CHINA. De Times verneemt uit Peking, dat de buiteulandsche gezanten aldaar, het afkeuren dat troepen uit Zuid-China naar het noorden zullen worden gezon den, omdat die troepen al even tuchteloos zijn als de troepen vau het Noorderleger. Ook de correspoudeut te Peking van de Daily Telegraph oordeelt in dezen geest. Hij meent dat de veel betere noordelijke troepen die uit het zuiden gemakkelijk zullen kunnen in de pau hakken. Deze correspoudeut voorspelt nog, dat Joeansjikai nooit naar Nanking zal vertrekken. De buitenlanders te Peking achten een inmenging door het buitenland onver mijdelijk. De Daily Mail verneemt uit Peking, dat de inwoners op groote schaal de republikeinsche vlaggen wegdoen. Dit zou er op wijzen, dat de republiek op haar eind loopt. Dr. Scott, de Anglicaansche bisschop in Noord China, verliet 1.1. Donderdag, vergezeld van de zendelingen Hughes en Day, Paotingfoe om een rondreis te maken door zijn Diocees. Maandag zond dr. Scott de zendelingen naar Tsjingtsjou om brieven te halen. Muiters namen hun karren en trekdieren af. Toen de zendelingen een poging deden om hun eigendom terug te krijgen, schoten de muitende soldaten, en Hughes werd gedood. Het post- en telegraafkantoor alhier is voor het publiek opengesteld op de dagen en ure(n als hieronder is aan gegeven. a. Op werkdagenvoor telegraaf, telefoon, postzegels, aanneming en af gifte van aangeteekende stukken, rijks verzekeringsbank en postpakketten van 81 u., van 237. u. en van 6—77. u. Voor postwissels en quitantiën, van 87.—1 u. en van 2—37» u. b. Op Zon- en Feestdagenvoor telegraaf, telefoon, postzegels, aanne ming en afgifte van aangeteekende stukken van 89 u. en van 12 u. voor rijkspostspaarbank van 8—9 u. voor postwissels, quitantiën en post pakketten is de dienst des Zondags gesloten; terwijl van 12 u. ook gelegenheid wordt gegeven, tot het afhalen van brieven, welke op die dagen niet meer besteld worden. Buslichting heeft plaats des voormiddags om 6.52 u., 8.32 u., 9.57 u., en des namiddags om 12.52 u., 1.44 u., 6.09 u. en 8 uur. Rij kspostspaar bank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene keunis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Maart en waarop de repte, over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan ge bruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoem l doei aau die Kantoren geschiedt, tegen bewijs van ontvang.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1