iNo. 95. Woensdag 6 Maart 1912. 27e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad IV! voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL FM AN, Buitenland. Binnenland. AXELSCHE ISi COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansck-Turksche Oorlog. De Tripolitaansche berichtgever van de Temps vertelt in zim blad van de geweldige geestdrift, welke het nieuws van de overwinning bij Mergheb wekte onder de Italianen. En ook op de Ara bieren heeft dit wapenfeit indruk gemaakt, zoodat menschen, die de bevolking dezer landen kennen, verzekeren, dat deze overwinning de positie der Italianen ook moreel ten zeerste heeit versterkt. Uit een militair oogpunt is de slag bij Mergheb zeer zeker een reden tot blijvende verheugenis voor de Italianen, wier veiligheid in Homs veel te wenschen overliet, zoolang de Turken op een afstand van nog geen 4 kilometers een vooruitgeschoven stelling op de thans veroverde heuvels hadden. In Homs moest men toen natuurlek op zijn hoede zijn voor aanvallen van de Turken, wat de Italiaansche soldaten zeer afgemat heeft. Thans willen de Italianen op het door hen bezette terrein van Mergheb een versterkt kamp bouwen, dat op den berg een schier onneembaar punt kan worden, vanwaar zij met hun geschut het gansche achterland van Homs zullen kunnen bestrijken. Deze stad is nu evenzeer beveiligd voor het Turksch geweld als Tripoli. Want de verovering van de stelling van Mergheb heeft dezelfde beteekenis gehad voor Homs als het bezetten van Aïn Zara voor de hoofdstad van Lybië. Volgens een telegram uit Sofia, heeft de Turksche regeering de wali's der provincies last gegeven by de steden, waarin veel Italianen wonen, concentratie kampen gereed te brengen, waar zij te gelegener tijd opgesloten zullen worden, onverschillig van wat geslacht of leeftijd. Naar de Petersburgsche correspondent van het Berliner Tageblatt aan het ministerie vau buitenlaudsche zaken vernomen heeft, nemen de onderhande lingen voor een overeenkomst tusschen Italië en Turkije een goeden loop. Sasonof had eerst een voorstel naar Weenen gezonden, maar ook Berlijn had direct zijn goedkeuring te kennen ge geven. Onderhandelingen met Turkije of met Italië zijn daarentegen van Russische zijde nog niet gevoerd. LUXEMBURG. Zaterdag heeft de Regentes in het kasteel Berg den eed afgelegd voor een delegatie uit de Kamer. De jonge groothertogin en haar zusters en de minister van staat Eyschen waren bij de indrukwekkende plechtigheid tegenwoordig. De voorzitter van de Kamer heeft een toespraak gehouden tot de regentes, waarin hij zeide, dat Kamer en volk den groothertog als een vader zouden gedenken Hij was groot van ziel ge weest en had een helder verstand aan een ridderlijk karakter gepaard. Zijn doorluchtige gemalin had met moed, teederheid en eenvoud hem het ongeluk helpen dragen dat hem getroffen had. Daarop wendde de spreker zich tot de jonge groothertogin en zeide, dat wel haar kinderjaren door de ziekte van haar vader somber waren geweest, maar dat niettemin haar jeugd zonnig kon worden en haar heele leven gelukkig. DUITSCHLAND. Op de werven van de firma Schichau te Dantzig en Elbing is een staking uit gebroken, waarbij 6000 man betrokken zijn. Te Dantzig hoopt men het daar gebouwde pantserschip Oldenburg, dat voor de proefvaart gereed ligt, nog naar Neufahrwasser te kunnen breugen, zoo dat de proeftochten niet behoeven te worden uitgesteld. ENGELAND. De Times zegt nogmaals, dat niet de mijneigenaars, maar de mijnwerkers zelf thans een schikking verijdelen. Oogen- schijnlijk wil, volgens het blad, het mijn- werkersverbond zoodoende het publiek tegen de mijneigenaars in Zuid-Wales en Schotland verbitteren, hetgeen de Times een misdadige taktiek noemt die ook liberalen ergert. Ook beweert men, dat de leiders der mijnwerkers voor het oogenblik hun mannen niet onder bedwang hebben. Deze w.illen eens vrij af hebben. Niets kan hen nu bewegen, het werk te her vatten, onverschillig welke voorwaarden men hun aanbiedt. Met voldoening merkt de Times op, dat tot nog toe de stakers zich ordelijk gedragen. Te scherper brandmerkt het blad de wanordelijkheden van de kiesrechtvrou wen, die een paar duizend spiegelruiten hebben ingeworpen. Het wil, dat de vereenigingen dier vrouwen voor de schade aansprakelijk worden gesteld,, bijaldien bewezen kan worden, dat de zestig ruiteninwerpsters hebben samen gespannen. Nagenoeg aan alle mijnen in Groot- Brittanje is het nu staking; in enkele mijnen wordt alleen vandaag nog gewerkt. Maar dat aantal zal zich wel uit breiden. Te Parkhead zijn aan een ijzersmederij, die steenkool tekort komt, Donderdagavond al 200 arbeiders ont slagen, gisteren of heden zouden er nog 2000 gedaan krijgenin het begin der volgende week de overblijvende 2000. Een fabriek van locomotieven, die 7000 arbeiders heeft, zal ook in het begin der volgende week sluiten. Een andere fabriek heeft reeds 500 man ontslagen. In de meeste staal- en machinefabrieken in - Middlesbrough en omstreken zijn de vuren al getemperd en loopen honderden arbeiders leeg. Wie weet hoe spoedig ook de trans portarbeiders de mijnwerkers met te staken zullen helpeD. Voorloopig doen zij nog hun werk, maar zij zijn bereid. Ook het spoorwegpersoneel wacht. Opmerkelijk is het wat minister Asquith van het beginsel van minimum-loon heeft gezegdWij gelooven, zeide hij uit uaam der regeering sprekende, dat dat beginsel overeenkomt met de rechtvaar- digneid en de beste belaugen van de gemeenschap. Men heeft gezien, dat ten slotte alleen de mijneigenaars in Zuid-Wales en Schot land niet in een minimum-loon bewilligen. In Engeland en Noord-Wales zijn zij er nu allen voor gewonnen. CHINA. De Times verneemt uit Paking, dat de jongste voorvallen aldaar Joeansjikai natuurlijk diep hebben geschokt. Het gebeurde heeft in zijn toekomstplannen ernstige storing gebracht. De meeste beoordeelaars van den toestand gelooven echter, dat Joeansjikai den staat van zaken meester zal blijven en dat hy de muiterij gestreng zal weten te onder drukken. Het blijkt trouwens, dat in het geheel slechts 3000 man bij de muiterij betrokken zijn geweest en dat er slechts 20 dooden zyn. Er is aan de eigendommen van buiten landers geen schade toegebracht, behalve aan die van enkele Japanners. Joeansjikai heeft een geruststellend rondsctirijven doen toekomen aan de buitenlaudsche legaties te PekiDg, waarin hij belooft, dat maatregelen zullen worden genomen, teneinde een herhaling der betreurenswaardige voorvallen te voor komen. De Daily Mail verneemt uit Peking, dat het nu vaststaat, dat de plunderaars volgens een vast plan zijn te werk ge gaan, waarbij zij werden aangevoerd door hun eigen officieren. De geroofde buit werd 's nachts verstopt in de wijk der buitenlanders, waarna hij in 't geheim overgebracht werd naar het Zuider station, waar de roovers een paar treinen opeischten en met het geroofde naar het Zuiden ontkwamen. Een Reuter-telegram van Vrijdag aan de Londensche. bladen meldt nog het volgende over de troebelen in Peking Den ganschen dag is er geplunderd en hebben schermutselingen plaatsgevonden tusschen troepen en muiters in de buiten wijken van de stad. Tien plunderaars zijn gegrepen en terechtgesteld. De meesten hunner echter hadden de stad reeds verlaten. De materieele schade wordt op 36.000.000 gulden geraamd. De branden hebben in den loop van den dag uitgewoed. Omtrent verliezen van menschenlevens weet men niets met zekerheid. De straten worden afgepatrouilleerd door trouw gebleven troepen. Men koestert eenige vrees voor nieuwe onlusten als het avond zal zijn. De plotselinge uitbarsting was een volkomen verrassing geweest, niet eukel voor de buitenlanders, maar ook voor de Chineesche regeering en de buiten- landsche legaties. AMERIKA. Londensche bladen hebben berichten uit New-York over een gelukkig mislukt plan om in de stad Lawrence een hevige dynamiet-ontploffing te veroorzaken. Men weet, dat sinds maanden in Lawrence gestaakt wordt. Die staking heeft groote verbittering teweeggebracht en telkens zijn er onlusten geweest. Nu heeft men op een goederentrein, die door Lawrence reed, een pak dy namietworsten gevonden, welke zoo verpakt en geplaatst waren, dat blykbaar de bedoeling heeft bestaan, een der wielen zoo lang tegen het pak te laten aanschuren, dat de dynamiet zou ontploffen. Gelukkig bevond zich dat pak even te ver van het wiel, en bleef de ontploffing uit. Omtrent de staking te Lawrence zijn nog enkele feiten mee te deelen, die de kans openen op een spoedige^t>ijlegging van het slepende geschil In de eerste plaats heeft de burgemeester van Law rence zich gewend tot de fabriekseige naren met het dringend verzoek, dat zy aan het arbeidsgeschil een eind zouden maken. Hij, burgemeester, wees een weg aan, die tot het beoogde doel zou kunnen leiden. Dan zijn maatregelen getroffen om een deputatie uit de stakers in de gelegenheid te stellen naar Washington te gaan ten einde hun grieven voor te leggen aan een commissie uit het Congres. En ten slotte heeft de regeering besloten, dat een enquête zal worden gehouden naar het optreden van de plaatselijke autori teiten en de militairen by deze staking, met name wat betreft het beletten door de overheid aan de stakers van het per trein wegsturen van hun kinderen naar Philadelphia en andere plaatsen. Over die pogingen tot verhindering zijn de stakers uiterst verwoed. En ook het groote publiek in de Unie ziet daarin een bedenkelijke en onverdedigbare in perking van de bewegingsvrijheid van den Amerikaanschen burger. De Chineezen-kwestte. De Daily Tel. te Londen bericht dat er uit Nanking mededeelingen zijn ont vangen volgens welke een in krasse termen vervat ultimatum naar Den Haag is gezonden omtrent het beweerde gewelddadig optreden der Hollandsche politie te Soerabaja. Zoo binnen een week geen bevredigend antwoord is ingekomen zal als eerste vijandige stap de Hollandsche handel worden geboycot. Naar aanleiding van dit bericht hebben wij ons gewend tot het ministerie van buitenlandsche zaken alwaar men het niet wenschelijk achtte op het oogenblik mededeelingen te doen. Het Hbld. merkt op, dat uit het voren staande blijkt dat nog steeds op het praatje dat de Nederlandsche politie te Soerabaja op ruwe wyze zou zijn opge treden wordt voortgeborduurd en het is zeer wel mogelijk dat, gelijk reeds werd opgemerkt het optreden van de Nankingsche regeering inzonderheid ten doel had om te doen zien hoe de repu bliek krachtiger dan de monarchie voor zijn landgenooten in de bres sprong. Officieel wordt uit Batavia gemeld, dat alle arrestanten door het bestuur zijn vrijgelaten. De laatste vier op Maandag j.l. (26 dezer), nadat daartoe stappen gedaan waren door afgevaar digden der Chineesche gemeente, die beloofden alles in het werk te zullen stellen ter voorkoming van herhaling van de ongeregeldheden.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1